Skocz do zawartości

JanuszMyszyński

Members
 • Zawartość

  162
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

O JanuszMyszyński

 • Urodziny 28.09.1983

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Browar Lunatyk
 • Rok założenia
  2015
 • Liczba warek
  20
 • Miasto
  Kielce

Kontakt

 • Imię
  Janusz

Ostatnie wizyty

466 wyświetleń profilu
 1. JanuszMyszyński

  Warzenie piwa w mieszkaniu

  Mój browar domowy nazywa się "Lunatyk", bo... warzę w środku nocy, zaczynam koło 21, kończę około 3. A to dlatego, że przy zacieraniu daje słodem, więc żona idzie spać do drugiego pokoju, bardziej oddalonego od kuchni. Sama fermentacja, kilka razy była w mieszkaniu, ale nigdy nie miałem okazji czuć jej efektów ubocznych.
 2. JanuszMyszyński

  Rozlew po 4 miesięcznej cichej

  Butelkuj, bez względu na to co wyczujesz, ryzykujesz chyba tylko stratą czasu. Mnie się kiedyś zdarzyła infekcja [jak dotąd pierwsza i jedyna], ale zabutelkowałem. Piwo smakowało jak tani jabol, ale że żal było wylać, to się męczyłem i piłem [nie wiem, czy to było odpowiedzialne, ale nic mi się nie działo]. Po dwóch latach odkryłem, że zachowaly mi się 3 butelki. I ten kwasior się tak pięknie ułożył, że aż się to stało smaczne. Teraz żałuję, że nie poczekałem, tylko piłem na przymus.
 3. JanuszMyszyński

  RIS 30 BLG

  Mogę tylko potwierdzić to, co koledzy już powiedzieli. 1. Palonych 10-13% 2. IBU - nawet 100 będzie ok 3.Tylko gęstwa 4. Fermentacja - nawet miesiąc to nie będzie tragedia 5. Co do stouta to powiem, że mam doświadczenie, że więcej niż 10 litrów to nie warto wysładzać, bo wyjdzie cieńkusz.
 4. JanuszMyszyński

  Lambik - pytania nowicjusza

  Serio? Autolizy nie będzie?
 5. JanuszMyszyński

  Lambik - pytania nowicjusza

  To ja jeszcze dopytam... Skoro cicha fermentacja ma trwać pond rok, to zastanawia mnie, czy ilość komórek drożdżowych po zlaniu z burzliwej będzie wystarczająca. Czy może po burzliwej zlać na cichą też odrobinę powstałej gęstwy, żeby - mówiąc kolokwialnie - miał kto przez rok pracować.
 6. JanuszMyszyński

  Lambik - pytania nowicjusza

  Czuję się teraz jak gość, który zapytał, na czym polega dwutakt w koszykówce, a z odpowiedzią zadzwonił Michael Jordan. Wielkie dzięki!
 7. JanuszMyszyński

  Lambik - pytania nowicjusza

  Szykuję się do pierwszego w życiu lambika. Znalazłem fajną recepturę w sieci i w związku z nią [ale nie tylko ma kilka pytań] https://www.wiki.piwo.org/Fruit_Lambic_(Lambicus_Piatzii),_Piotr_Wypych_(coder) 1. Dlaczego tych płatków pszennych tak dużo? Jaki to daje efekt? 2. Dlaczego chmiel musi być stary i zwietrzały? Co by było, gdyby był świeży? 3. Dlaczego dwa szczepy drożdży? Czy z tych Wyeastów mam zrobić starter, czy je tylko uaktywnić i wlać do brzeczki na cichą? 4. Dlaczego wysładzanie w tak wysokiej temperaturze?
 8. JanuszMyszyński

  Chmiel z 2015 r.

  Biere!
 9. JanuszMyszyński

  10C. Weizenbock

  No i przydałaby się jeszcze jakaś klasyczna, wzorcowa receptura.
 10. JanuszMyszyński

  Koniec pracy startera

  1. Ja zawsze się trzyma widełek 24-48 godzin. 2. Tu są dwie szkoły. Jedna mówi: zlewamy wszystko, ryzykując wpływ na smak piwa, druga: pozwalamy się ustać starterowi, ryzykując, że część drożdży nie trafi do brzeczki. Ja optuję za pierwszą, ale podkreślam, że mój starter nigdy nie miał powyżej 1,5 litra.
 11. JanuszMyszyński

  Maksymalny możliwy ekstrakt

  Chodzi za mną ostatnio następujące zagadnienie. Wiadomo, że gotując brzeczkę, zwiększam jej ekstrakt, bo część wody zostaje odparowana. Zastanawia mnie, jaki maksymalny ekstrakt jestem w stanie w warunkach domowych osiągnąć przed gotowaniem. Wyobraźmy sobie, że: - mam świetny, wydajny słód - perfekcyjnie go ześrutuję - dobiorę optymalną proporcję litr wody na kilogram słodu - idealnie dobiorę temperaturę zacierania - przeprowadzę odpowiednio długą filtrację w optymalnych warunkach temperaturowych Celowo nie piszę jakiego słodu użyję i ile go dam, chcę tylko uzyskać 20 litrów brzeczki przed gotowaniem. Zastanawia mnie, czy to jest choć w przybliżeniu policzalne i czy to pytanie ma w ogóle sens.
 12. JanuszMyszyński

  Butelkowanie - butelki po Książęcym

  Butelkuj
 13. JanuszMyszyński

  Smoked ale - parametry wody

  No i uwarzyłem to smoked ale. Tylko jest jeszcze jedno 'ale' Dałem 30% Steinbacha, a tu w aromacie i w smaku po gotowaniu wędzonki ani śladu. Za mało dałem, czy jak drożdże zeżrą cukier, to wędzonka wyjdzie?
 14. JanuszMyszyński

  Smoked ale - parametry wody

  Witam Moje pytanie jest ogólnej natury i jeśli nie da się na nie odpowiedzieć w jednym zdaniu, to po prostu nie odpowieadajcie... Warzę smoked ale [pilzneński 70% - steinabch 30%]. Czy parametry wody mają tu duże znaczenie. Krótko mówiąc, czy lepsza woda jak do stouta czy jak do ipy, czy nie ma to w tym, przypadku znaczenia?
 15. JanuszMyszyński

  planowanie sezonu piwowarskiego

  Planuję tak, żeby pierwsze, najbliższe warki robić na płynnych, a późniejsze na sucharach i gęstwie z nich zebranej.
×