Jump to content

Tomasz Zieliński

Members
 • Content Count

  29
 • Joined

 • Last visited

Kontakt

 • Imię
  Tomasz

Piwowarstwo

 • Miasto
  Zieliński

Recent Profile Visitors

229 profile views
 1. Nawet jeśli by to było 15 BLG z lakto, to i tak chyba drożdże nie byłyby aż tak wymęczone, żeby sobie potem nie poradziły.
 2. Najprawdopodobniej dlatego, że drożdże przerobiły już dużo materiału [cukrów] i są zmęczone. I będąc precyzyjnym powiem, że można zastosować taką gęstwę, ale drożdże mogą mieć problemy ze startem i z efektywną pracą.
 3. Tzn. w dniu rozlewu słabego piwa warzyć tego RISa? A jeśli nie dam rady się tak zgrać, to mogę jednak tę opcję lodówką zastosować?
 4. I to naprawdę tak prosto wygląda: zebrać z dna gęstwę, wsadza na tydzień do lodówki, a potem to co najlepsze [czyli tę najjaśniejszą część] normalnie wrzucam do RISa. Bez żadnego przemywani i tego typu czarów? Ps. My jesteśmy z tych samych okolic, to może bym sobie kiedyś wziął w leasing trochę jakiejś gęstwy od Ciebie ;-)
 5. Piwoszu Drogi, a gdzie Ty widzisz, że ja chce warzyć na prędce. właśnie to, że tu jestem, pytam, szukam informacji, wybieram optymalne opcje świadcz tym, że ja się do tego RISa solidnie przygotowuję. A tak nawiasem mówiąc, to widzę ciekawą tendencję. Jak tylko ktoś powie, że przymierza się do pierwszego RISa [nieważne czy uwarzył dopiero 3 warki czy już 30] to od razu spotyka się z kręceniem nosem, tonem wyższości i uśmieszkiem lekceważenia. A ja naprawdę o tego RISa planuję już od długiego czasu, więc wcale nie jest "na prędce". PS. Planuję warzyć go jesienią, więc może jeszcze się czegoś nau
 6. Wcale się nie uparłem. Ale jak świat piwowarski długi i szeroki, to albo słyszę "gęstwa" albo "płynne". A Bóg mi świadkiem, że wolałbym suche. Tylko pytanie, czy suchary taki ekstrakt pociągną. Oczywiście planuje mieć suchary w pogotowiu w razie gdyby mokre nie zatrybiły.
 7. Ja jako dekantację zrozumiałem "coś pomiędzy burzliwą a cichą". A Tobie o dekantację z burzliwej na cichą chodziło?
 8. 1. Coś więcej o tej pożywce? Co? Jak? Kiedy? Bo w tym temacie jestem jeszcze bardziej zielony. 2. Dekantacji to wolałbym uniknąć bo to jednak niepotrzepane - moim zdaniem - ryzykowanie infekcji.
 9. Starter wstawiasz do lodówki na dobę, żeby drożdże opadły i wylewasz płyn znad osadu, tylko ostrożnie, żeby nie wylać drożdży. Czyli procedura jest taka: 1. Robię starter i "wiruję" przez około 2 dni 2. potem wstawiam do lodówki na dobę 3. jak uwarzę piwo, to wyciągam starter z lodówki i zlewam płyn znad osadu 4. podgrzewam do temperatury brzeczki, żeby nie było szoku dla drożdży i zadaję
 10. Ze zwykłych płynnych drożdży? Wyestów na przykład? Ludzie "mówio", że takie BLg to raczej gęstwa. Poza tym słyszałem zdanie że to za mały litraż i duży starter zbyt "rozrzedzi brzeczkę".
 11. A jak ci wyszło 1,2 litra? Bo mnie jakieś kosmiczne wyniki wychodzą w tym kalkulatorze.
 12. http://www.wiki.piwo.org/Przygotowanie_starter%C3%B3w_dro%C5%BCdzowych Czyli nie ma opcje stworzenia gęstwy inaczej niż poprzez uwarzenie lekkiego piwa?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.