Skocz do zawartości

Tomasz Zieliński

Members
 • Zawartość

  29
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Kontakt

 • Imię
  Tomasz

Piwowarstwo

 • Miasto
  Zieliński
 1. Tomasz Zieliński

  Jak otrzymać gęstwę?

  Nawet jeśli by to było 15 BLG z lakto, to i tak chyba drożdże nie byłyby aż tak wymęczone, żeby sobie potem nie poradziły.
 2. Tomasz Zieliński

  Jak otrzymać gęstwę?

  Najprawdopodobniej dlatego, że drożdże przerobiły już dużo materiału [cukrów] i są zmęczone. I będąc precyzyjnym powiem, że można zastosować taką gęstwę, ale drożdże mogą mieć problemy ze startem i z efektywną pracą.
 3. Tomasz Zieliński

  Jak otrzymać gęstwę?

  Tzn. w dniu rozlewu słabego piwa warzyć tego RISa? A jeśli nie dam rady się tak zgrać, to mogę jednak tę opcję lodówką zastosować?
 4. Tomasz Zieliński

  Jak otrzymać gęstwę?

  Nie ma być na "hurra". Ma być dobrze.
 5. Tomasz Zieliński

  Jak otrzymać gęstwę?

  I to naprawdę tak prosto wygląda: zebrać z dna gęstwę, wsadza na tydzień do lodówki, a potem to co najlepsze [czyli tę najjaśniejszą część] normalnie wrzucam do RISa. Bez żadnego przemywani i tego typu czarów? Ps. My jesteśmy z tych samych okolic, to może bym sobie kiedyś wziął w leasing trochę jakiejś gęstwy od Ciebie ;-)
 6. Tomasz Zieliński

  Jak otrzymać gęstwę?

  Piwoszu Drogi, a gdzie Ty widzisz, że ja chce warzyć na prędce. właśnie to, że tu jestem, pytam, szukam informacji, wybieram optymalne opcje świadcz tym, że ja się do tego RISa solidnie przygotowuję. A tak nawiasem mówiąc, to widzę ciekawą tendencję. Jak tylko ktoś powie, że przymierza się do pierwszego RISa [nieważne czy uwarzył dopiero 3 warki czy już 30] to od razu spotyka się z kręceniem nosem, tonem wyższości i uśmieszkiem lekceważenia. A ja naprawdę o tego RISa planuję już od długiego czasu, więc wcale nie jest "na prędce". PS. Planuję warzyć go jesienią, więc może jeszcze się czegoś nauczę do tego czasu.
 7. Tomasz Zieliński

  Jak otrzymać gęstwę?

  Wcale się nie uparłem. Ale jak świat piwowarski długi i szeroki, to albo słyszę "gęstwa" albo "płynne". A Bóg mi świadkiem, że wolałbym suche. Tylko pytanie, czy suchary taki ekstrakt pociągną. Oczywiście planuje mieć suchary w pogotowiu w razie gdyby mokre nie zatrybiły.
 8. Tomasz Zieliński

  Jak otrzymać gęstwę?

  Aaaaaa no to już jasne.
 9. Tomasz Zieliński

  Jak otrzymać gęstwę?

  Ja jako dekantację zrozumiałem "coś pomiędzy burzliwą a cichą". A Tobie o dekantację z burzliwej na cichą chodziło?
 10. Tomasz Zieliński

  Jak otrzymać gęstwę?

  1. Coś więcej o tej pożywce? Co? Jak? Kiedy? Bo w tym temacie jestem jeszcze bardziej zielony. 2. Dekantacji to wolałbym uniknąć bo to jednak niepotrzepane - moim zdaniem - ryzykowanie infekcji.
 11. Tomasz Zieliński

  Jak otrzymać gęstwę?

  Starter wstawiasz do lodówki na dobę, żeby drożdże opadły i wylewasz płyn znad osadu, tylko ostrożnie, żeby nie wylać drożdży. Czyli procedura jest taka: 1. Robię starter i "wiruję" przez około 2 dni 2. potem wstawiam do lodówki na dobę 3. jak uwarzę piwo, to wyciągam starter z lodówki i zlewam płyn znad osadu 4. podgrzewam do temperatury brzeczki, żeby nie było szoku dla drożdży i zadaję
 12. Tomasz Zieliński

  Jak otrzymać gęstwę?

  Ze zwykłych płynnych drożdży? Wyestów na przykład? Ludzie "mówio", że takie BLg to raczej gęstwa. Poza tym słyszałem zdanie że to za mały litraż i duży starter zbyt "rozrzedzi brzeczkę".
 13. Tomasz Zieliński

  Jak otrzymać gęstwę?

  A jak ci wyszło 1,2 litra? Bo mnie jakieś kosmiczne wyniki wychodzą w tym kalkulatorze.
 14. Tomasz Zieliński

  Jak otrzymać gęstwę?

  http://www.wiki.piwo.org/Przygotowanie_starter%C3%B3w_dro%C5%BCdzowych Czyli nie ma opcje stworzenia gęstwy inaczej niż poprzez uwarzenie lekkiego piwa?
 15. Tomasz Zieliński

  Jak otrzymać gęstwę?

  Czyli co, taka gęstwa będzie nieefektywna?
×