Jump to content

reszkapl

Members
 • Content Count

  22
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Beer Bakery
 • Rok założenia
  2017
 • Miasto
  Gdańsk

Kontakt

 • Imię
  Piotr
 • Strona www
  http://blog.raszkowski.pl
 1. Chciałbym odgrzebać temat jako, że sezon truskawkowy trwa... . Planuję wrzucić właśnie około 5 kg truskawek na cichą fermentację na ok 20 l. Pytanie co do sterylności takiego rozwiązania? Czy wystarczy je dokładnie umyć?
 2. A czy ktoś może powiedzieć, czy na indukcji garnek z nierdzewki sprawdzi się lepiej niż np. emalia? Czy ktoś robił może takie ekspetymenty? Mam garnek emaliowany (30l) i gotowanie to katorga... poszykuję lepszego rozwiązania i zastanawiam się czy czasem garnek z nierdzewki z wielowarstwowym dnem i dodatkowo zaizolowany nie sprawdzi się lepiej niż moja zaizolowana emalia?
 3. Wiem, że niektórzy mają lidla, niektórzy inne. Moje pytanie dotyczy tego, czy np. ktoś po zmianie emalia - nierdzewka zauważył większa sprawność w gotowaniu lub podgrzewaniu?
 4. Hej, Posiadam płytę indukcyjną WHIRLPOOL ACM 816 BA. Do tej pory używałem garnka emaliowanego o poj. 30l ustawionego na polu podwójnym (3200W). Niestety płyta rozkręcona na maksa nie jest w stanie poprawnie utrzymać gotowania. Potrafi gotować pod przykrywką ale odkryta to już ledwo co "bulga", a po włożeniu chłodnicy to dogrzanie do wrzenia to katorga. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia na styku emailia/nierdzewka? Czy nierdzewka cechuje się wyższą sprawnością? Czy może ktoś po zmianie z odczuł różnicę? Garnek staram się oczywiście izolować, itp. itd.
 5. http://sjp.pwn.pl/sjp/srutownica;2528158.html Chyba chodziło o śrutownik ? True, z szybkości popełniłem błąd . Tak, oczywiście o śrutownik. Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka
 6. Hej, Tak się składa, że w planie miałem uwarzyć piwo w sobotę (24.06)... ale przez nieuwagę kupiłem słód nieśrutowany . Czy jest ktoś z okolic Trójmiasta i miałby pożyczyć (na sobotę, oddam w sobotę) śrutownik lub ewentualnie odsprzedać? Pozdrawiam, Piotr
 7. Ja na miejscu browamatora chyba nie byłbym zadowolony w sytuacji kiedy gdzieś będą krążyć ich receptury... w końcu to są ich receptury i to co jest na tej kartce to ktoś rozpisał i to sprzedaje...
 8. Zapewne masz rację, że coś pójdzie nie tak . Czyli sugerujesz aby przefermentować te 2-3 tygodnie w 10 stopniach, zlać do drugiego fermentora i zostawić na kolejne 2-3 tygodnie? Czy po tych "2 miesiącach", po zabutelkowaniu nagazuje się? Czy do butelkowania powinienem zadać jakieś dodatkowe drożdże?
 9. Hej, Chciałbym uwarzyć Pilsa ale mam problem z podejściem do fermentacji, posiadam następujące warunki - piwnica z temperaturą ok 10° oraz styropianowe pudło. Myślałem aby zrobić to tak: - maksymalnie możliwie schłodzić brzeczkę po gotowaniu (gotuję w kuchni), w zależności od "zimności" wody w kranie, jeżeli się udało by zejść do np. 6-8°C to by było idealnie ale tak czy inaczej zadanie drożdży po schłodzeniu - wyniesienie zamkniętego szczelnie fermentora do piwnicy, gdzie jest ok 10°C i pozostawienie go na 2-3 tygodnie - po 2-3 tygodniach fermentacji burzliwej, przelanie na fermentację cichą - włożenie fermentora do styropianowego pudła i dodanie 4 zamrożonych butelek PET w celu maksymalnego obniżenia temperatury (wymiana 1 PET'a codziennie) - rozlew do butelek po miesiącu - zostawienie butelek w temperaturze 10°C na kolejny miesiąc Co o tym sądzicie? Czy ktoś ma doświadczenie jak to zrobić w takich warunkach?
 10. reszkapl

  Polski Pils

  No tak... co do fermentacji to wyszedłem z założeń ALE (które robiłem), faktycznie po krótkiej refleksji zmienię tutaj założenia i po prostu zostawię zamknięte na miesiąc (staram się unikać otwierania fermentora w trakcie), po miesiącu sprawdzę BLG i wtedy zdecyduję co dalej, być może zostawię na kolejny okres. Co myślicie aby ewentualnie na koniec przed rozlewem (powiedzmy na tydzień przed) sypnąć trochę chmielu aromatycznego np. Cascade? Jeżeli chodzi o chmielenie to moim celem jest uzyskanie średniej goryczki ale bardzo bym chciał z tego piwa wydobyć coś więcej, aromat, który lekko zaburzy typowego Pils'a. Rozmiar warki: 20l BLG: 12,4 Słody: Strzegom Pilzneński - 4 kg Monachijski - 0,5 kg Carapils - 0,5 kg Zacieranie: 1. 52°C - 10 minut 2. 65°C - 45 minut 3. 72°C - 15 minut 4. wygrzew 78°C - 5 minut Chmielenie: 1. Marynka - 25 g - 60 minut 2. Marynka - 15 g - 45 minut 4. Lubelski - 30 g - 15 minut 5. Sybilla - 15 g - 5 minut Drożdże: Mangrove Jack's M84 Bohemian Lager (10g suche * 2) Fermentacja: 1. Burzliwa - 2 tygodnie (w temperaturze ok 10°C) 2. Cicha - 2 tygodnie (w temperaturze ok 6-8°C)
 11. reszkapl

  Polski Pils

  Hej, Z racji dobrych warunków w piwnicy (temperatura w okolicach 10 stopni), postanowiłem przygotować pierwszego lagera, stworzyłem następującą recepturę: Rozmiar warki: 20l BLG: 12,4 Słody: Strzegom Pilzneński - 4 kg Monachijski - 0,5 kg Carapils - 0,5 kg Zacieranie: 1. 52°C - 12 minut 2. 65°C - 45 minut 3. 72°C - 15 minut 4. wygrzew 78°C - 5 minut Chmielenie: 1. Marynka - 25 g - 60 minut 2. Marynka - 15 g - 30 minut 3. Lubelski - 15 g - 30 minut 4. Lubelski - 20 g - 15 minut 5. Sybilla - 15 g - 5 minut 6. Sybilla - 20 g - na zimno 2 tygodnie Drożdże: Mangrove Jack's M84 Bohemian Lager (10g suche) Fermentacja: 1. Burzliwa - 2 tygodnie (w temperaturze ok 10°C) 2. Cicha - 2 tygodnie (w temperaturze ok 6-8°C) Czy możecie się wypowiedzieć co może z tego wyjść?
 12. A jak zapewnisz sterylnosc wężyka? Moim zdaniem infekcja gwarantowana. Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka
 13. Domsestos to macie na myśli zwykły Domsestos z marketu? Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka
 14. Hej, Pomijam fakty dotyczące rodzajów piw nadających się do leżakowania oraz kiedy i jak długo leżakować... Co natomiast myślicie o leżakowaniu piwa w czymś takim (załączone zdjęcie): http://allegro.pl/beczka-30l-keg-fermentator-wino-zacier-balon-piwo-i6719885480.html)
 15. Neutralizuje kwaskiem cytrynowym, starsan jak się skończy OXI. Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.