Skocz do zawartości

reszkapl

Members
 • Zawartość

  22
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Beer Bakery
 • Rok założenia
  2017
 • Miasto
  Gdańsk

Kontakt

 • Imię
  Piotr
 • Strona www
  http://blog.raszkowski.pl
 1. reszkapl

  Piwo truskawkowe, moja koncepcja - prośba o ocenę

  Chciałbym odgrzebać temat jako, że sezon truskawkowy trwa... . Planuję wrzucić właśnie około 5 kg truskawek na cichą fermentację na ok 20 l. Pytanie co do sterylności takiego rozwiązania? Czy wystarczy je dokładnie umyć?
 2. reszkapl

  Porady przy zakupie garnka :)

  A czy ktoś może powiedzieć, czy na indukcji garnek z nierdzewki sprawdzi się lepiej niż np. emalia? Czy ktoś robił może takie ekspetymenty? Mam garnek emaliowany (30l) i gotowanie to katorga... poszykuję lepszego rozwiązania i zastanawiam się czy czasem garnek z nierdzewki z wielowarstwowym dnem i dodatkowo zaizolowany nie sprawdzi się lepiej niż moja zaizolowana emalia?
 3. reszkapl

  Czy "nierdzewka"na indukcji sprawdzi się lepiej?

  Wiem, że niektórzy mają lidla, niektórzy inne. Moje pytanie dotyczy tego, czy np. ktoś po zmianie emalia - nierdzewka zauważył większa sprawność w gotowaniu lub podgrzewaniu?
 4. Hej, Posiadam płytę indukcyjną WHIRLPOOL ACM 816 BA. Do tej pory używałem garnka emaliowanego o poj. 30l ustawionego na polu podwójnym (3200W). Niestety płyta rozkręcona na maksa nie jest w stanie poprawnie utrzymać gotowania. Potrafi gotować pod przykrywką ale odkryta to już ledwo co "bulga", a po włożeniu chłodnicy to dogrzanie do wrzenia to katorga. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia na styku emailia/nierdzewka? Czy nierdzewka cechuje się wyższą sprawnością? Czy może ktoś po zmianie z odczuł różnicę? Garnek staram się oczywiście izolować, itp. itd.
 5. http://sjp.pwn.pl/sjp/srutownica;2528158.html Chyba chodziło o śrutownik ? True, z szybkości popełniłem błąd . Tak, oczywiście o śrutownik. Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka
 6. Hej, Tak się składa, że w planie miałem uwarzyć piwo w sobotę (24.06)... ale przez nieuwagę kupiłem słód nieśrutowany . Czy jest ktoś z okolic Trójmiasta i miałby pożyczyć (na sobotę, oddam w sobotę) śrutownik lub ewentualnie odsprzedać? Pozdrawiam, Piotr
 7. reszkapl

  Prośba o dwie receptury z BA

  Ja na miejscu browamatora chyba nie byłbym zadowolony w sytuacji kiedy gdzieś będą krążyć ich receptury... w końcu to są ich receptury i to co jest na tej kartce to ktoś rozpisał i to sprzedaje...
 8. reszkapl

  Strategia fermentacji pilsa

  Zapewne masz rację, że coś pójdzie nie tak . Czyli sugerujesz aby przefermentować te 2-3 tygodnie w 10 stopniach, zlać do drugiego fermentora i zostawić na kolejne 2-3 tygodnie? Czy po tych "2 miesiącach", po zabutelkowaniu nagazuje się? Czy do butelkowania powinienem zadać jakieś dodatkowe drożdże?
 9. Hej, Chciałbym uwarzyć Pilsa ale mam problem z podejściem do fermentacji, posiadam następujące warunki - piwnica z temperaturą ok 10° oraz styropianowe pudło. Myślałem aby zrobić to tak: - maksymalnie możliwie schłodzić brzeczkę po gotowaniu (gotuję w kuchni), w zależności od "zimności" wody w kranie, jeżeli się udało by zejść do np. 6-8°C to by było idealnie ale tak czy inaczej zadanie drożdży po schłodzeniu - wyniesienie zamkniętego szczelnie fermentora do piwnicy, gdzie jest ok 10°C i pozostawienie go na 2-3 tygodnie - po 2-3 tygodniach fermentacji burzliwej, przelanie na fermentację cichą - włożenie fermentora do styropianowego pudła i dodanie 4 zamrożonych butelek PET w celu maksymalnego obniżenia temperatury (wymiana 1 PET'a codziennie) - rozlew do butelek po miesiącu - zostawienie butelek w temperaturze 10°C na kolejny miesiąc Co o tym sądzicie? Czy ktoś ma doświadczenie jak to zrobić w takich warunkach?
 10. reszkapl

  Polski Pils

  No tak... co do fermentacji to wyszedłem z założeń ALE (które robiłem), faktycznie po krótkiej refleksji zmienię tutaj założenia i po prostu zostawię zamknięte na miesiąc (staram się unikać otwierania fermentora w trakcie), po miesiącu sprawdzę BLG i wtedy zdecyduję co dalej, być może zostawię na kolejny okres. Co myślicie aby ewentualnie na koniec przed rozlewem (powiedzmy na tydzień przed) sypnąć trochę chmielu aromatycznego np. Cascade? Jeżeli chodzi o chmielenie to moim celem jest uzyskanie średniej goryczki ale bardzo bym chciał z tego piwa wydobyć coś więcej, aromat, który lekko zaburzy typowego Pils'a. Rozmiar warki: 20l BLG: 12,4 Słody: Strzegom Pilzneński - 4 kg Monachijski - 0,5 kg Carapils - 0,5 kg Zacieranie: 1. 52°C - 10 minut 2. 65°C - 45 minut 3. 72°C - 15 minut 4. wygrzew 78°C - 5 minut Chmielenie: 1. Marynka - 25 g - 60 minut 2. Marynka - 15 g - 45 minut 4. Lubelski - 30 g - 15 minut 5. Sybilla - 15 g - 5 minut Drożdże: Mangrove Jack's M84 Bohemian Lager (10g suche * 2) Fermentacja: 1. Burzliwa - 2 tygodnie (w temperaturze ok 10°C) 2. Cicha - 2 tygodnie (w temperaturze ok 6-8°C)
 11. reszkapl

  Polski Pils

  Hej, Z racji dobrych warunków w piwnicy (temperatura w okolicach 10 stopni), postanowiłem przygotować pierwszego lagera, stworzyłem następującą recepturę: Rozmiar warki: 20l BLG: 12,4 Słody: Strzegom Pilzneński - 4 kg Monachijski - 0,5 kg Carapils - 0,5 kg Zacieranie: 1. 52°C - 12 minut 2. 65°C - 45 minut 3. 72°C - 15 minut 4. wygrzew 78°C - 5 minut Chmielenie: 1. Marynka - 25 g - 60 minut 2. Marynka - 15 g - 30 minut 3. Lubelski - 15 g - 30 minut 4. Lubelski - 20 g - 15 minut 5. Sybilla - 15 g - 5 minut 6. Sybilla - 20 g - na zimno 2 tygodnie Drożdże: Mangrove Jack's M84 Bohemian Lager (10g suche) Fermentacja: 1. Burzliwa - 2 tygodnie (w temperaturze ok 10°C) 2. Cicha - 2 tygodnie (w temperaturze ok 6-8°C) Czy możecie się wypowiedzieć co może z tego wyjść?
 12. reszkapl

  Filtracja chmielenia na zimno

  A jak zapewnisz sterylnosc wężyka? Moim zdaniem infekcja gwarantowana. Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka
 13. reszkapl

  Mycie i dezynfekcja...

  Domsestos to macie na myśli zwykły Domsestos z marketu? Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka
 14. Hej, Pomijam fakty dotyczące rodzajów piw nadających się do leżakowania oraz kiedy i jak długo leżakować... Co natomiast myślicie o leżakowaniu piwa w czymś takim (załączone zdjęcie): http://allegro.pl/beczka-30l-keg-fermentator-wino-zacier-balon-piwo-i6719885480.html)
 15. reszkapl

  Mycie i dezynfekcja...

  Neutralizuje kwaskiem cytrynowym, starsan jak się skończy OXI. Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka
×