Skocz do zawartości

GhoustDragon

Members
 • Zawartość

  10
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Kontakt

 • Imię
  Piotr

Piwowarstwo

 • Miasto
  Zawiercie

Ostatnie wizyty

39 wyświetleń profilu
 1. GhoustDragon

  GhoustDragon

 2. GhoustDragon

  Moja pierwsza dolna fermentacja

  No i poczyniłem nastaw... Brewkit tak jak pisałem wcześniej, wywaliłem drożdże i zadałem GLW35(uwadniane w 27°C przez 30 minut, temp. brzeczki 16°C). Fermentor wyniosłem do spiżarni, gdzie obecnie jest 9°C - temperatura nastawu ok 10°C... Piwo stoi od 14.02 i pierwsze oznaki fermentacji widać było już po 15 godzinach! Jestem dobrej myśli... P.S. Mierzyłem też temperaturę w piwnicach - obie zbliżone 10-12°C i stabilnie, ale nie zdecydowałem się ryzykować wstawić tam fermentor - niesterylne warunki...
 3. GhoustDragon

  Oberschlesische Brauerei nie wystartowało.

  Tak jak pisałem fanem porterów nie jestem i tego uwarzyłem raczej z myślą o ojcu, a że we wrześniu impreza rodzinna się szykuje... A to, że do tego czasu kilka butelek "zginie" to pewne Z tymi butelkami to nie jest tak, że nie myję... co prawda nie latam z każdą z osobna zaraz po wypiciu, ale każda butelka jest myta w 24h po użyciu, a chodziło mi o "patenty" jak np. poniżej: Szczerze to sam zastanawiałem się czy po umyciu nie wlać do butelki po 25ml wodnego roztworu piorsiarczanu potasu i zakapslować - w zasadzie późniejsza sterylizacja by odpadała... Chyba, że się mylę?
 4. GhoustDragon

  Oberschlesische Brauerei nie wystartowało.

  Dziś(zasadniczo wczoraj) zmierzyłem BLG i wyszło 1,5°... Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią piwo poszło w butelki... Zadałem po 4g glukozy do refermentacji i teraz stoi w 17-19° dla nagazowania, a potem do piwnicy/na strych... Zasadniczo za porterem nie przepadam(co innego ojciec)... Piwo będzie leżakować do września w stabilnych warunkach +10-12°C. P.S. Przy okazji butelkowania mam pytanie - jak przechowujecie butelki między warkami? Ja mam pięć transporterów(100 butelek) zawsze nastawiam jedną warkę i staram się "żonglować" butelkami, ale dziś w kilku butelkach zauważyłem pleśń wewnątrz... Jakieś patenty żeby tego uniknąć?
 5. GhoustDragon

  Moja pierwsza dolna fermentacja

  I między innymi dlatego tych drożdż nie brałem pod uwagę...Te z Gozdawy teoretycznie pracują optymalnie w 12-17°C i na nich się skupiłem - zawsze mogę fermentator kocem owinąć gdyby temperatura była za niska. W zasadzie to ma być eksperyment... Ale zaraz... Mam jeszcze dwie piwnice pod domem... Jedna(w starej części) z kamienia wapiennego, bez podłogi(sam piach) i druga(w nowej/dobudowanej części)... Obie w ziemi i warunki stosunkowo stabilne... Zmierzę temperaturę i dam znać.
 6. GhoustDragon

  Moja pierwsza dolna fermentacja

  To tak... Wspomniane drożdże już kupione. Kupione dwa rodzaje chmielu: HALLERTAU TRADITION - profil aromatyczny ziołowo-owocowy z nutą sosnową i PERLE - profil aromatyczny korzenno-owocowy z nutą cedru. Jeszcze nie wiem na który się zdecyduje. Drożdże uwodnię zgodnie z zaleceniami producenta, tj. 27°C +/-3°C. I teraz dylemat... Producent zaleca aby przez pierwsze 24-36h brzęczkę z drożdżami trzymać w temperaturze pokojowej(do czasu aż fermentacja się zacznie); natomiast na forum wyczytałem, że lepiej w dolnej granicy temperaturowej pracy drożdży. Jeśli dobrze rozumiem to zadanie drożdży w niższej temperaturze(i pozostawienie już w takiej) na na celu zminimalizowanie estrowych aromatów?
 7. Witam Wszystkich ponownie. Jak już wspominałem na forum obecnie kończę cichą fermentacje portera i będę nastawiał brewkit German Pils. Poniżej charakterystyka brewkitu jaki posiadam: Pils jest piwem dolnej fermentacji, a producent dodaje drożdże górnej (wiem chodzi o łatwość przeprowadzenia procesu w domu); niestety na torebce nie ma żadnych oznaczeń. Od kilku dni robię pomiary temperatury w domu i tak: Spiżarnia temperatura 8-15oC Strych(przy obecnych ujemnych temperaturach na dworze) 0-2oC, ale jak cieplej na dworze to i do 8oC. Ganek - temperatura jak za oknem, czyli i minusowe się trafiają. I teraz moje pytania do Was: 1. Czy mogę zamiast drożdży z zestawu użyć drożdży GLW35 z Gozdawy i fermentować w tych 8-15oC? Czy coś się stanie jak temperatura będzie za niska? 2. Lagerowanie na strychu w temperaturze powyżej 2oC ma sens, czy może lepiej fermentator owinąć kocem i wynieść do ganku? 3. Czy jest sens dochmielenia na zimno i ewentualnie jakiego chmielu użyć? Na początek te trzy pytania mnie nurtują - może Wasze podpowiedzi wzbudzą jakieś nowe ? A może porzucić temat dolnej fermentacji i robić tak jak w instrukcji piszą?
 8. GhoustDragon

  Oberschlesische Brauerei nie wystartowało.

  Tak. Po zlaniu na dnie nie było żadnego osadu. Nawet celowo nie spuszczałem do zera żeby "mułu nie zasysać". Poszedłem umyć wiadro, wylałem to co zostało a tam czyste dno... . Producent podaje temperaturę uwodnienia 27 stopni +/- 3 stopnie.Może przekroczyłeś temperaturę i część drożdzy nie podjęła "pracy" Ja zawsze uwadniam w temp.23 stopnie i nigdy nie było problemu z drożdzami Gozdawy W przypadku tego brewkita instrukcja przewiduje uwodnienie w temp. 30-33°C.
 9. GhoustDragon

  Oberschlesische Brauerei nie wystartowało.

  I tak też zrobiłem - przelałem na cichą.Po prostu zastanowił mnie ten stopień odfermentowania i brak gęstwy. Poczekam tydzień, zmierzę BLG i jak coś to w butelki. Następnie nastawie tego Pilsa co go mam(pisałem we wcześniejszych postach), a potem będę starał się sam coś komponować.
 10. GhoustDragon

  Oberschlesische Brauerei nie wystartowało.

  Też słyszałem kiepskie opinie, dlatego kupiłem takie brewkity - wydawało mi się, że taka nazwa, plus tekst: "wyprodukowane na rynek niemiecki, Austrii i Szwajcarii" oddalą mnie od Gozdawy a tu taki myk... No nic - do następnego kupię osobno drożdże. Czy z Biowina będą lepsze(tylko takie są u mnie w sklepach). A z tą warką coś jeszcze można zrobić, czy kanał?
 11. Witam brać piwowarską. Jest to mój pierwszy post na forum(zaraz nadrobię z przywitalną) i pewnie ja większość znalazłem sie tu bo potrzebuje pomocy. Problem jest taki, że 12 dni temu nastawiłem brewkit Oberschlesische Brauerei Silesisn Porter i piwo nie wystartowało(a może jednak a ja o tym nie wiem). Przed zadaniem drożdży BLG 11-12. Drożdże z zestawu(producentem mimo fikuśnej nazwy jest Gozdawa) uwodnione w 31°C 30 minut. Zadane do brzeczki o temp. 20°C - czyli wszystko zgodnie z instrukcją. Temperatura w pokoju między 16 a 22°C i w takich warunkach stało. Przez 12 dni żadnych oznak "życia". Gdyby tylko chodziło o bloop z rurki to pikuś - pojemnik może być nieszczelny, ale u mnie nie wytworzyła się piana na powierzchni(w zestawie były hybrydowe drożdże górnej fermentacj) i tym samym nie ma gęstwy na dnie. Dziś zmierzone BLG 5. Powiedzcie czy wszystko ok.? Robię już drugą warkę z tej seri Obercośtam(za pierwszym razem Silesian Lager) i już drugi raz nie idzie tak jakbym chciał - za pierwszym też nie było piany(opis drożdży w zestawie taki sam), ale był osad na dnie - pilnowałem temperatury aby nie wzrosła powyżej 19°C. Mam jeszcze jeden brewkit tej serii(German Pils) i zastanawiam się czy to może z nimi coś nie tak? Macie jakieś pomysły czy można ten nastaw jakoś uratować, czy dać sobie spokój i nastawić inne piwo?
×