Jump to content

Marcin Zielonkas

Members
 • Content Count

  14
 • Joined

 • Last visited

Kontakt

 • Imię
  M

Piwowarstwo

 • Miasto
  D

Recent Profile Visitors

184 profile views
 1. Jak zapomniałem, skoro cały czas piszę o 20 st?! Uwadnia się w 100ml i jestem pewien, co już pisałem na poprzedniej stronie, że ponad 90% piwowarów robi to na wyczucie, bez termometru, a 100ml stygnie bardzo szybko, parę minut i zamiast 30 st mamy 20 st. Poza tym jest zbyt mała różnica między temperaturą gdy można drożdzom zrobić krzywdę, czyli 40 st, a najlepszą temperaturą 30-35, więc z tej obawy piwowarzy wolą odczekać parę minut dłużej. Przy wzorcowym uwadnianiu i tak na końcu zostanie 65mld komórek i naprawdę wstrzymałbym się przed ferowaniem wyroków, gdy nie ma badań o przeżywal
 2. Z tego wykresu wynika, że uwadnianie traci kolejne niewielkie przewagi nad dodaniem do brzeczki, jak to dzieje się w praktyce, czyli przy 20 st.C. Przy uwadnianiu w 20st mieliśmy tylko 20mld, teraz dodając do brzeczki o temp. 20st zostanie nam zaledwie 16mld komórek, zaokraglenie niezbyt precyzyjne, ale kolejne straty są pewne. A przypomnę, że zadanie ich bezpośrednio do brzeczki o temp.20st dawało 13mld komórek. Nie ma różnicy, jest tak samo źle, 6-krotny underpiczing Natomiast jeśli prawdą jest, to co podejrzewam, że rozsypanie na pianę wytworzoną podczas napowietrzania daje większą prz
 3. A widzisz jakiś powód by chlapać gorącą brzeczką, zamiast elegancko przelać bez napowietrzania?
 4. Nie, punktem odniesienia jest ilość żywych komórek w brzeczce, w dwóch scenariuszach. a nie jakaś teoretyczna ilość komórek No nie, underpiczing w pierwszym scenariuszu wynosi 20/85=4,25 czyli jest aż czterokrotny, w drugim scenariuszu 13/85=6,5, czyli sześciokrotny. Nie ma takiego specjalisty, który by w ślepym teście wyczuł różnice między piwem z 4-krotnym underpiczingiem od piwa z 6-krotnym. Stąd należy uznać za udowodnione, że " nie ma różnicy".
 5. Dla mnie jest to 50% żywych komórek więcej, naprawdę jest to nieistotne? Punktem odniesienia jest 85%, więc to jest naprawdę nieistotne. Mamy zamiar dać 100mld, wzorcowo byłoby to 85mld, a i tak 90% uwadniających czy wsypujących do brzeczki będzie miała odpowiednio 20mld oraz 13mld, czyli nie zauważy różnicy. Zadawanie w 20 st to pewnik, bo ludzie wiedzą, że w 40st one giną, więc wolą chwilę dłużej odczekać. Dodam jeszcze, że może co trzeciemu uwadniającemu zdarzy się przedłużenie hydratyzacji z 20 minut do 40, a to będzie oznaczać dalszy spadek, więc może już lepiej wsypać do b
 6. Zmuszamy ich by przeżyło jak najwięcej, przynajmniej w teorii, by potem ich męczyć w niekomfortowych warunkach. Tak właśnie robimy. 20 minut jest w porządku, zaleca się po tym czasie chlupnąć do brzeczki, bo zaczną słabnąć.
 7. Chciałbym zwrócić uwagę, że ww. wykres pokazuje, że rację mają ci, którzy twierdzą, że nie widzą różnicy miedzy uwadnianiem a wsypaniem bezpośrednio do brzeczki, należy wziąć pod uwage to, że 90%, a może więcej, piwowarów nie stoi z termometrem nad 100ml wody, tylko wsypuje 'aż ostygnie", a 100ml stygnie bardzo szybko, co zazwyczaj oznacza okolice 20 st. Na wykresie widać, że róznica pomiędzy 20% a 13% jest zgodna z "nie widzę różnicy", gdy wzorcowym jest 85%.
 8. Może ten wykres Cie przekona: w tym eksperymencie: https://bkyeast.wordpress.com/2013/03/13/more-on-yeast-rehydration/ Uściślijmy, że nie ma tutaj wykresu rozsypywania suchych drożdży na pianę powstałą podczas napowietrzania. Mam pytanie, czy ktoś badał to w naukowy sposób? Co mówi teoria? Czy zakładanie, że to jest to samo co wsypanie do brzeczki, bo przecież piana powstaje z brzeczki, nie jest jednak błędem?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.