Skocz do zawartości

żółtek

Members
 • Zawartość

  26
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2018
 • Miasto
  Jelenia Góra

Kontakt

 • Imię
  Wojtek

Ostatnie wizyty

246 wyświetleń profilu
 1. Cześć! Butelki płukane po użyciu. Amber, DolinaBoBru, Inne Beczki, RockMill i inne. Zamienię za jedno dobre domowe piwo Najlepiej odbiór osobisty w Jeleniej Gorze.
 2. Cooler Cola kiedyś był sprzedawany. Robił to chyba Brok.
 3. żółtek

  Fermentis Safale US-05

  Temperatura trochę szaleje, ciężko utrzymać jednolita temperaturę. Może to dlatego, że to 10l warka mniejsza pojemność cieplna i szybciej się zmienia temp. niż w 20L warkach. No i te drożdże lecą jak szalone Zjechałem już do 19’ i będę trzymał 19-20. Drożdże nadal intensywnie pracują.
 4. żółtek

  Fermentis Safale US-05

  W konkursy nie celuje. Na razie nauka na własnych błędach. Fermentacja mocno się rozkręciła, jak wróciłem z pracy było już 21’ przy temp otoczenia 17’. Chłodzę do 19’ i będę tej temp pilnował.
 5. żółtek

  Alt 12'BLG z ekstraktów słodowych niechmielonych

  Własnie spławikiem chciałem sprawdzić Bo z obliczeń no to wyszło niby 4,3 %
 6. żółtek

  Alt 12'BLG z ekstraktów słodowych niechmielonych

  Nie maiłem możliwości jeszcze spróbować prawdziwego Alta z Dusseldorfu, więc za bardzo nie wiem jak ocenić swoje pierwsze piwo. Po 14 dniach od zabutelkowania mogę powiedzieć, że jak dla mnie wyszło takie trochę za cienkie w smaku. Trochę jak ekstrakt rozwodniony. Musze przy okazji sprawdzić poziom alkoholu. Nagazowanie nie za wysokie, ale zadowalające. Poza tym nie wyczuwam wad. Zwyczajnie nie trafiłem w swój gust. Trochę spaprałem sprawę sugerując się instrukcją i mogłem ograniczyć ilość do 20 L, a nie 23L fermentować... Uczymy się. Poleży jeszcze tydzień dwa i może trochę się poprawi. Będę informował. Pozdr!
 7. żółtek

  Fermentis Safale US-05

  W niedzielę uwarzyłem IPA na US-05 i zastanawia mnie temperatura fermentacji. Drożdże zadane do brzeczki w temp. 18'C. Temp. otoczenia 18'C, Drożdże wystartowały i po 6h już hulały i podbiły temp. do 20 może nawet 21'C na chwilę. Teraz staram się utrzymać fermentację w 20'C; choć wolałbym w 18'C, ale chyba nie powinienem obniżać. W wątku większość osób fermentowała w 16-18'C. Pytanie jest takie, czy przy górnych temp. dla tych drożdży nie pojawią się jakieś niechciane nuty/aromaty? Tak chodziło po 6h, teraz jeszcze intensywniej. IMG_0336[1].MOV
 8. żółtek

  Alt 12'BLG z ekstraktów słodowych niechmielonych

  To jeszcze miesiąc muszę czekać?! Nie oczekuję chmielowości jak IPA czy innego szlachetnego szału. Miało to być w miarę proste piwo na pierwszy raz i za razem do wypicia dla większego grona znajomych na imprezie. Zrobiłem 22 litry, a instrukcja z esencjesmaku.pl zakładała 23 l. To i tak zagęściłem lekko. Pocieszyłeś mnie, że po nagazowaniu będzie lepiej. Ale nauka nie pójdzie w las. Lekkie sesyjne piwa, to właśnie temat który mnie interesuje, niedobrze jak nie jest łatwo takie stworzyć. Bo zaplanowałem lekkie sesyjne APA jako warkę #4 Nie będę już przeciągał, na kwiecień muszą być już gotowe do spożycia. Oj wypiję. Kompanów też nie będzie brakować. Zaplanowałem leżakowanie, jest lodówka do dyspozycji, więc będzie dobrze. Co do następnej warki, to tylko czekam na chwilę wolnego czasu. Wszystkie składniki na dwa piwa są już w domu. Wasze podpowiedzi były dla mnie bardzo pomocne i to dzięki wam to piwo jest już zabutelkowane! Następne będzie pszeniczne. Również z ekstraktów, ponieważ było to moje pierwsze zamówienie. Żeby nie popełnić większych błędów również założę temat i będę na was polegał. A następne to już będzie IPA z zacieraniem, materiał już w domu jest - także kolejne wyzwanie przede mną. Jeszcze raz dziękuję za pomoc! Pozdrawiam
 9. żółtek

  Alt 12'BLG z ekstraktów słodowych niechmielonych

  Kontynuując moje zmagania: 02.03’18 wieczorem dodałem 25g chmielu Tradition na aromat i włączyłem lodówkę. W sobotę wieczorem już miałem w środku -5’C, skala na termometrze fermentora się skończyła, wiec zeszło poniżej 4’C. 04.03’18 wieczorem rozlew do butelek. Miałem 21L piwa, BLG nadal 3,5’. Przygotowałem 137g glukozy i rozpuściłem w 1L wody, które wlałem do fermentora z którego robiłem rozlew - dekantacja w celu oddzielenia chmielin. Celuje w nagazowanie rzędu 2.3-2.4. Wyszło 40 butelek 0,5L i 8 0,3L. Temperatura refermentacji to 18’C, czyli tyle samo co przy fermentacji. Nie wiem ile trzymać w wyższej temperaturze (18’). 2 tygodnie czy dłużej? Z racji miejsca wolałbym znieść do piwnicy i trzymać w jakiś 12-14’C Co do smaku piwa to sprawa mnie dość niepokoi. Chyba jednak drożdże nie były w pełni sprawne. Słodowość jest mało wyczuwalna, alkoholu za bardzo nie czuć. Goryczki również jest niewiele, ale to rozumiem, 30IBU. Ogólnie mówiąc piwo jest nijakie... Czy refermentacja wpłynie na poprawę walorów piwa? Pozdro!
 10. żółtek

  Alt 12'BLG z ekstraktów słodowych niechmielonych

  Wracając do tematu. Opiszę krótko przebieg fermentacji Początek burzliwej: 04.02.'18 temp piwa 14'C Podniesienie temp fermentacji: 11.02.'18 temp piwa 18'C Przelanie na cichą: 20.02.'18 temp piwa 18'C obniżenie temp na cichej: 22.02'18 10'C i tak stoi do dziś 27.02.'18 10'C Po 17 dniach fermentacji burzliwej (w 18'C) przelałem piwo na fermentację cichą. Przede wszystkim dlatego by pozbyć się mętności piwa, dlatego poszło przez przegotowaną pończochę o średniej grubości. Piwo trochę się wyklarowało po przelaniu. Na cichej postało 3 dni w tej samej temperaturze (18'C) żeby przefermentowało w razie gdybym napowietrzył trochę piwo. Ale nic nie ruszyło więc chyba poszło dobrze. Po 3 dniach zniosłem do piwnicy gdzie z racji mrozów jest obecnie 10'C. I teraz dla mnie najważniejsze - planuję w niedzielę rozlać piwo (przynajmniej wydaje mi się, że będzie tak prawidłowo). Chcę dochmielić na zimno, w tym celu kupiłem aromatyczny Tradition 25 g - może niewiele, ale nie chce przesadzić, to nie będzie piwo nowofalowe [emoji6] Z tego co wyczytałem to chmiel dobrze trzymać 2-3 dni. Ale że mam wolną lodówkę w piwnicy a w zasadzie już w niej stoi fermentor z piwem, ale jest niewłączona) to wpadłem na pomysł przeprowadzenia cold crashu który chyba również powinien trwać 2-3 dni, tak? Ale teraz najważniejsze dla mnie pytanie chmielu dodać na 2 dni przed włożeniem do lodówki, czy piwo poprawnie się nachmieli na cold craschu w lodówce? Zaraz dalej zgłębiam temat dodania cukru do refermentacji. Z tego co już czytałem to nie należy patrzeć na temperaturę w jakiej przeprowadza się CC, tylko na taką w jakiej będzie się odbywała refermentacja, więc zakładam że, z powrotem przeniosę piwa do wolnego pokoju i skręcę ogrzewanie na 18'C Zebrałem też gęstwę (S-33), żeby zapoznać się z obyczajami przechowywania czy przemywania drożdzy. Jeżeli macie sugestie czy rady to zapraszam do komentowania! Tak wyglądało po przelaniu na cichą: A tak czeka już w lodowce na włączenie wtyczki do gniazdka Pozdr!
 11. żółtek

  INFEKCJE - wszystkie problemy z tym związane

  Przy szczelnym wieku fermentora istnieje ryzyko, ze woda z rurki zostanie zassana do środka jeżeli będziesz szybko spuszczał kranikiem. Trzeba na to zwrócić uwagę. Spuszczaj powoli.
 12. żółtek

  INFEKCJE - wszystkie problemy z tym związane

  Właśnie, jak długo trzymać chmiel na cichej fermentacji? Wybaczcie za OT.
 13. żółtek

  Żytnie Apa niskoalkoholowe

  Fajny temat, sam jestem zainteresowany takim troszkę mocniejszym „1 na 100”, wiec będę obserwował.
 14. żółtek

  Wielkość kranika i innych dupereli. 1/2", czy 3/4"?

  Hmm...domyślam się, że pytasz o nypel - złączka obustronnie gwintowana ? Jeśli tak, to tak - również 1/2’’
 15. żółtek

  Wielkość kranika i innych dupereli. 1/2", czy 3/4"?

  Końcówka na wąż zależy od średnicy samego węża jakiego chcesz użyć, a gwint 1/2’’ skoro zawór tez ma gwint 1/2’’.
×