Jump to content

żółtek

Members
 • Content Count

  37
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2018
 • Miasto
  Jelenia Góra

Kontakt

 • Imię
  Wojtek

Recent Profile Visitors

380 profile views
 1. Hej. Kupiłem słody śrutowane na AIPA w marcu tego roku, cały czas leżą w temp 18-20'C zamknięte szczelnie przez sklep i do tego w zatkniętym wiadrze - także sposób przechowywania raczej ok, kwestia czy to, że są już śrutowane tyle czasu temu, mocno odbije się na jakości i wydajności warzenia?
 2. Jak chcesz pozyskać drożdże to przelej na cichą, jak nie to możesz zostawić w fermentorze tak jak jest.
 3. Temperatura piwnicy to jedno, ale temperatura brzeczki jest ważniejsza. Jak drożdże ruszą to i tak pewnie podbiją temperaturę brzeczki do ~19-20'C. Postawiłbym od razu fermentor na ziemi, żeby odebrało ciepło wytworzone przez drożdże.
 4. Granaty nie robią się od wysokiego BLG końcowego, tylko od nieodfermentowanego piwa. Jeżeli BLG nie spada to butelkuj.
 5. Teoretycznie ta ilość chmieli jest policzona pod warkę 10L i 14 blg - przez Browamator. Z jaką skutecznością, to nie wiem. Teoretycznie zakładając to Dealer ma 125 g chmielu na 20L, a u mnie 90 g na 10L. Wiadomo, chmiele są różne. Ale nie jestem fanem dorzucania chmielu łopatami. Procentowo zasyp jak najbardziej mogę podać: Pale Ale 87,8% Monachijski 3,8% Płatki owsiane 8,5% Będzie to dla mnie doświadczenie, ale jeżeli przepis ma jakieś wady już na pierwszy rzut oka, to dajcie znać. Szkoda zmarnować surowce.
 6. Robiłem kilka piw bez cold crashingu i nie było tego problemu.
 7. Cześć! Mam już materiał do piwa z gotowych zestawów (link), ale...wpadłem na The Dealera z Brokreacji i w przepisie są dodane płatki owsiane błyskawiczne i słód Monachijski i chciałbym połączyć to w całość. Przepis na Dealera wygląda następująco: https://brokreacja.pl/uwarz-sobie-the-dealer/ 20 Litrów, 12 BLG 2,75 kg Pale Ale Viking 0,55 kg Płatów owsianych błyskawicznych 0,25 kg Monachijski typ I Drożdże US-05 Zacieranie: 68°C – przez 60 minut 78°C – wygrzew przez 10 minut Wysładzanie: do 23L 10,5 BLG Warzenie: 60 min do 20L i 12 BLG Robię warki 10L i zastanawia mnie czy zostawić moje 2,8 kg pale ale, i zrobić coś mocniejszego czy proporcjonalnie to zmniejszyć? i zostać przy 12 blg? Zakładam pozostawienie 14 BLG i wychodzi to tak: 10 Litrów, 14 BLG 2,8 kg Pale Ale Viking 0,275 kg Płatów owsianych błyskawicznych 0,125 kg Monachijski typ I Drożdże US-05, mam też S-33 i Nottinghamy Gotowanie: 60 min Chmielenie: Ekuanot (pozostawiam z instrukcji browamatora) 10 g w 5 min. gotowania, 15 g w 55 min. 20 g na wyłączenie palnika, 45g na zimno. Przepis w Brewness https://brewness.com/pl/recipe/ekuanot-single-hop-ipa-v-2/view Czy robić tak jak założyłem, czy coś zmienić?
 8. Fermentowałem 22 dni. BLG stanęło na 3 i nie spadało. Zaczynałem od 18'C, podbiło do 19-20', ostatnie 3 dni w 21'C . Do szklanki nalewam bez osadu. Po dodaniu chmielu na 3 ostatnie dni bujałem fermentorem dla lepszego rozprowadzenia chmielu (raz dziennie, ale na rozlew osad na dole był dość skupiony). Rozlewałem piwo z temp. ~20'C. Siódmy dzień od zabutelkowania stoi w 20'C. Martwić się, czy przenieść butelki do piwnicy (15'C) i za tydzień sprawdzić kontrolnie jedną buteleczkę?
 9. Cześć! Mam problem z mocnym aromatem i smakiem drożdży w piwie. Jestem amatorem i miałem ponad półroczną przerwę w warzeniu. Wydaje mi się, że mam odpowiedź na ten problem, ponieważ piwo jest dopiero 7 dni w butelce, czyli dość młode, ale już dość dobrze nagazowane. I zaczyna mnie to martwić, czy nie przedostało się zbyt dużo osadu (dekantacja z rajstopom) w tym spora ilość drożdży i dlatego piwo daje drożdżami i może być niebezpieczeństwo granatów. Czy to naturalna sprawa i po prostu czekać jeszcze tydzień/dwa na ułożenie się piwa. Choć zawsze próbowałem jedno piwo po tygodniu od zabutelkowania i nie pamiętam bym miał tak intensywny aromat i posmak drożdżowy... Piwo to new zeland pa z homebrewing, drożdze US-05.
 10. żółtek

  Taboret gazowy

  Pytanko - czy do warek 20L, garnek 30L, potrzebny jest taboret o mocy 10 kW, czy mniejszy też da radę?
 11. Cześć! Butelki płukane po użyciu. Amber, DolinaBoBru, Inne Beczki, RockMill i inne. Zamienię za jedno dobre domowe piwo Najlepiej odbiór osobisty w Jeleniej Gorze.
 12. Cooler Cola kiedyś był sprzedawany. Robił to chyba Brok.
 13. Temperatura trochę szaleje, ciężko utrzymać jednolita temperaturę. Może to dlatego, że to 10l warka mniejsza pojemność cieplna i szybciej się zmienia temp. niż w 20L warkach. No i te drożdże lecą jak szalone Zjechałem już do 19’ i będę trzymał 19-20. Drożdże nadal intensywnie pracują.
 14. W konkursy nie celuje. Na razie nauka na własnych błędach. Fermentacja mocno się rozkręciła, jak wróciłem z pracy było już 21’ przy temp otoczenia 17’. Chłodzę do 19’ i będę tej temp pilnował.
×
×
 • Create New...