Jump to content

żółtek

Members
 • Content Count

  42
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2018
 • Miasto
  Jelenia Góra

Kontakt

 • Imię
  Wojtek

Recent Profile Visitors

628 profile views
 1. Pytanko techniczne, robię Earl Grey apę i zastanawiam się jak dodać herbaty, mam 80 g Earl Grey z Herbaszarni i robić napar czy dodać suche liście bezpośrednio do wiadra? Przypominam sobie, że w Grodziskiem dodają suche liście, chyba?
 2. Piwa nie zepsujesz, więc warto spróbować. O ile nie idzie na konkurs
 3. Wierzę w siebie i robię swoje, ale to jemu zawdzięczam pasję do piwa. Pozdrawiam
 4. Wcześniejsze warki pominę - jedziemy od obecnej, jedenastej warki, czyli #11 Best Bitter aka Angol Data: 10.11.2019 r. Założenia: 12' BLG, 32 IBU, SRM 4,9, ABV 4,7 %, 20 L. Przepis to zmodyfikowany zestaw Pale Ale z Browamatora. Surowce: * Pale Ale Weyermann - 3,8 kg 86,5 % * Carahell Weyermann - 0,2 kg 4,5 % * Monachijski typ I Strzegom - 0,2 kg 4,5 % * Płatki owsiane błyskawiczne - 0,2 kg 4,5 % Razem: 4,4 kg Chmiele: * Epic UK granulat (4,1 aa) 30 g * Pioneer UK granulat (8,8 aa) - 30 g * EKG granulat (4,1 aa) - 30 g Gotowani
 5. Cześć! W 2017 roku zostałem zafascynowany przez Tomka Kopyra domowym warzeniem piwa. Dostałem w prezencie podstawowy zestaw startowy i w lutym 2018 roku zrobiliśmy z moja lubą pierwsze piwo, Altbier z ekstraktów. Piwowarstwo trzeba pogodzić z pasją do samochodów i rowerów, więc piwo robi się praktycznie tylko zimą. Oto w ten sposób powstał sezonowy domowy browar "Łomnicki Dzik" Brewness: https://brewness.com/pl/recipes/user/zoltek I sezon #01 Albier 11,5' BLG (z ekstraktów) #02 Jasne pszeniczne 12' BLG (z ekstraktów) #03 IPA po polsku 15,5' BLG #0
 6. Hej. Kupiłem słody śrutowane na AIPA w marcu tego roku, cały czas leżą w temp 18-20'C zamknięte szczelnie przez sklep i do tego w zatkniętym wiadrze - także sposób przechowywania raczej ok, kwestia czy to, że są już śrutowane tyle czasu temu, mocno odbije się na jakości i wydajności warzenia?
 7. Jak chcesz pozyskać drożdże to przelej na cichą, jak nie to możesz zostawić w fermentorze tak jak jest.
 8. Temperatura piwnicy to jedno, ale temperatura brzeczki jest ważniejsza. Jak drożdże ruszą to i tak pewnie podbiją temperaturę brzeczki do ~19-20'C. Postawiłbym od razu fermentor na ziemi, żeby odebrało ciepło wytworzone przez drożdże.
 9. Granaty nie robią się od wysokiego BLG końcowego, tylko od nieodfermentowanego piwa. Jeżeli BLG nie spada to butelkuj.
 10. Teoretycznie ta ilość chmieli jest policzona pod warkę 10L i 14 blg - przez Browamator. Z jaką skutecznością, to nie wiem. Teoretycznie zakładając to Dealer ma 125 g chmielu na 20L, a u mnie 90 g na 10L. Wiadomo, chmiele są różne. Ale nie jestem fanem dorzucania chmielu łopatami. Procentowo zasyp jak najbardziej mogę podać: Pale Ale 87,8% Monachijski 3,8% Płatki owsiane 8,5% Będzie to dla mnie doświadczenie, ale jeżeli przepis ma jakieś wady już na pierwszy rzut oka, to dajcie znać. Szkoda zmarnować surowce.
 11. Robiłem kilka piw bez cold crashingu i nie było tego problemu.
 12. Cześć! Mam już materiał do piwa z gotowych zestawów (link), ale...wpadłem na The Dealera z Brokreacji i w przepisie są dodane płatki owsiane błyskawiczne i słód Monachijski i chciałbym połączyć to w całość. Przepis na Dealera wygląda następująco: https://brokreacja.pl/uwarz-sobie-the-dealer/ 20 Litrów, 12 BLG 2,75 kg Pale Ale Viking 0,55 kg Płatów owsianych błyskawicznych 0,25 kg Monachijski typ I Drożdże US-05 Zacieranie: 68°C – przez 60 minut 78°C – wygrzew przez 10 minut Wysładzanie: do 23L 10,5 BLG Warzenie: 60 min do 20L i 12 BLG Robię warki 10L i zastanawia mnie czy zos
 13. Fermentowałem 22 dni. BLG stanęło na 3 i nie spadało. Zaczynałem od 18'C, podbiło do 19-20', ostatnie 3 dni w 21'C . Do szklanki nalewam bez osadu. Po dodaniu chmielu na 3 ostatnie dni bujałem fermentorem dla lepszego rozprowadzenia chmielu (raz dziennie, ale na rozlew osad na dole był dość skupiony). Rozlewałem piwo z temp. ~20'C. Siódmy dzień od zabutelkowania stoi w 20'C. Martwić się, czy przenieść butelki do piwnicy (15'C) i za tydzień sprawdzić kontrolnie jedną buteleczkę?
 14. Cześć! Mam problem z mocnym aromatem i smakiem drożdży w piwie. Jestem amatorem i miałem ponad półroczną przerwę w warzeniu. Wydaje mi się, że mam odpowiedź na ten problem, ponieważ piwo jest dopiero 7 dni w butelce, czyli dość młode, ale już dość dobrze nagazowane. I zaczyna mnie to martwić, czy nie przedostało się zbyt dużo osadu (dekantacja z rajstopom) w tym spora ilość drożdży i dlatego piwo daje drożdżami i może być niebezpieczeństwo granatów. Czy to naturalna sprawa i po prostu czekać jeszcze tydzień/dwa na ułożenie się piwa. Choć zawsze próbowałem jedno piwo po tygodniu od za
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.