Jump to content

pucekmiszcz

Members
 • Content Count

  60
 • Joined

 • Last visited

About pucekmiszcz

 • Birthday 06/02/1992

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Pucek
 • Rok założenia
  2010
 • Liczba warek
  15
 • Miasto
  Skała

Kontakt

 • Imię
  Mateusz

Recent Profile Visitors

399 profile views
 1. Odświeżam temat, ktoś jest w stanie odpowiedzieć czy skrobia w brzeczce przekłamuje wynik pomiaru? Z góry dzięki za odpowiedź
 2. Jak dla mnie jest już po robocie, ale nic się nie stanie jak zostawisz jeszcze na parę dni
 3. pucekmiszcz

  pucekmiszcz

 4. W wykładzie Czesława Dziełaka o płatkach i kostkach dębowych było mówione że płatki oddają smak do miesiąca, 3 tygodnie powinny wystarczyć
 5. Przelicz w kalkulatorze, ale obawiam się że i tak będzie za mało. Przydałby się jakiś chmiel goryczkowy.
 6. Barwą bym się nie przejmował, przy tych dwustu gramach jęczmienia palonego i ekstrakcie ciemnym będzie miało pożądaną barwę, ja bym osobiście zamienił ekstrakt bursztynowy/karmelowy na zwykły jasny. Kiedyś używałem WES i nie wyczułem w nim nic dziwnego, jednak na co dzień korzystam z Bruntala i jest bardzo dobrze. Z tego co czytałem tutaj to profimatorów i innych wynalazków lepiej unikać.
 7. Ja bym butelkował w niedzielę, ale następną Oczywiście jeśli blg nie będzie spadało przez 2-3 dni.
 8. Dobrym zwyczajem na przyszłość jest rozpoczęcie planowania chmielenia od zapachu i smaku, później uzupełniasz tyle ile Ci brakuje do pożądanego IBU.
 9. American wheat na dwóch ekstraktach pszenicznych z bruntala, jakaś IPA na ekstraktach pale ale...
 10. To zależy czy będziesz chmielił z całością ekstraktów czy wlejesz tylko część. Jeśli chcesz słabiej odfermentowane piwo zastanów się nad drożdżami S-04, tylko pamiętaj o niskiej temperaturze fermentacji żeby uzyskać w miarę czysty profil
 11. Jeżeli już miałbym chmielić, to chyba wziąłbym coś amerykańskiego. Co do samego chmielenia, to mogę powiedzieć, że już chmieliłem (Mosaicem) ... cydr. Tylko, że tam miałem tylko 5l nastawu. Zrobiłem to tak, że 7g chmielu przegotowałem przez 15min z 1l soku, a drugie 7g dodałem po fermentacji burzliwej na zimno. Czyli wyszło 14g/5l, jeżeli chodzi o wrażenia smakowe, to jak dla mnie było ekstra, delikatna grejpfrutowa goryczka i zapach cytrusów. Oczywiście nic nie filtrowałem, wszystko ładnie opadło, a jeżeli coś przedostało się do butelek, to mi nie przeszkadzało. Co do ekstraktów niechmielonych, to jaki duży garnek byłby potrzebny do chmielenia? Odłożę zakupy jeszcze na kilka dni, bo widzę, że muszę jeszcze trochę się dokształcić. 9-10 litrów to minimum przy którym da się już coś uwarzyć.
 12. Ciężko będzie z lagerowaniem O ile w ogóle dasz radę w domu otrzymać temperaturę około 10 stopni do fermentacji
 13. Zależy jak często będziesz się bawił w warzenie piwa i czy weźmiesz się za zacieranie. Garnek 30L jest zdecydowanie wygodniejszy, ale po co zawalać sobie dom niepotrzebnymi gratami jeśli będziesz robił piwko z ekstraktów powiedzmy raz na 2 miesiące. Inna sprawa że warzenie w małym garnku upraszcza etap schładzania. Choć i tak garnek 30L + chłodnica są dla mnie optymalne
 14. 1. Użyj jak największej ilości wody do gotowania 2. Od początku gotowania zastosuj 15-25% ekstraktu, resztę dodaj pod koniec. W ten sposób uzyskasz lepszą utylizację chmielu, mniejszą karmelizację i przyciemnienie brzeczki. Jeśli chcesz otrzymać dokładnie tyle IBU co wyliczyłeś w programie musisz utrzymać taki sam stosunek ekstraktu do wody jak podałeś. Jeśli czytasz po angielsku polecam przejrzenie stron amerykańskich, u nich warzenie z ekstraktów niechmielonych jest dużo popularniejsze i dlatego też artykuły które tam znajdziesz są dużo dokładniejsze niż u nas.
 15. dzień 13 blg 1.010 - 1.012, wiec sie raczej nie zmieniło przez kilka ostatnich dni brzeczka jest dalej mętna co2 ulatnia się co kilka minut na powierzchni jest jeszcze toszeckie piany (male, nieregularne - łącznie pokrywają mniej nisz ćwierć powierzchni) smak dalej jak wygazowany lager, troszkę jak cydr ostatnio temperatura w pokoju utrzymywała się w granicach 17-22 °C co radzicie? Ja bym rozlał, granatów raczej nie będzie, choć cudów po piwie też bym się nie spodziewał.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.