Jump to content

KHOT

Members
 • Content Count

  123
 • Joined

 • Last visited

Kontakt

 • Imię
  Grzegorz

Piwowarstwo

 • Miasto
  Poznań

Recent Profile Visitors

1299 profile views
 1. Daleko mi do eksperta, jednak @zasada ma rację: zupełnie z czapy ten przepis. Po pierwsze nie ma nic mowy o długości gotowania, a to jest podstawa tego stylu, do tego T-58 nadają się do barleywine równie dobrze jak do pilsa, nic się kupy nie trzyma. Uwarz z tych resztek jakiegoś bezstylowca 20l 12blg (odwrotnie niż w planie ), T-58 będą pasować, a piwo wyjdzie pijalne.
 2. Z fermentacją dadzą radę. Z nagazowaniem może być różnie. Mam akurat porównanie, bo w ~styczniu robiłem (prawie) pod rząd barleywine na starterze zrobionym z sucharów i chwilę później ris-a na gęstwie z fes. Ris się nagazował szybko i pięknie, barleywine do dzisiaj ma śladowe ilości gazu. Oszczędź sobie kłopotu i zrób najpierw lżejsze na gęstwę, pośpiech to zły doradca w piwowarstwie, przekonałem się na własnej skórze.
 3. Stoi u mnie właśnie drugi tydzień Be-256. Gdybym nie miał szczelnej lodówki fermentacyjnej, to już dawno by poszło do kibla przez zapach.
 4. KHOT

  RIS 30 BLG

  @ronson rozważ tylko czy 30 blg to nie za dużo, czy to wniesie poza pustym alkoholem do smaku więcej niż dałaby 25. Pijąc ostatnie mocarze Radugi mam wątpliwości.
 5. KHOT

  RIS 30 BLG

  Tak, obowiązkowo. Najpierw zrobiłem fesa 14blg , a potem na gęstwie poszedł RIS. Pięknie przefermentował, nagazował się, na pewno będę go powtarzał tej zimy, też na gęstwie.
 6. KHOT

  RIS 30 BLG

  Również zrobiłem w styczniu risa na new world strong ale i kontrolna butelka smakowała świetnie (reszta leżakuje do bożego narodzenia).
 7. Ja płuczę butelki Starsanem w myjce, ale potem nie osuszam ich specjalnie, tylko odstawiam na ~pół godziny/godzinę kiedy przygotowuję resztę rzeczy do rozlewu, w tym czasie piana zmienia się w odrobinę wody na dnie, a przed samym zalaniem wylewam resztki na bieżąco z butelki i zalewam piwem. Wszystko się ładnie gazuje, nawet risa 22blg ostatnio kontrolnie otworzyłem i nagazowanie dobre mimo że piwo jeszcze nieułożone.
 8. Robisz na tyle dużo że opłaca Ci się bawienie śrutownikiem? Jeżeli nie liczyć Browamatora, to śrutowanie jest niedrogie i dobre w sklepach, a oszczędzasz sobie za parę złotych robienia syfu w mieszkaniu.
 9. Woda destylowana z definicji nie jest spożywcza, co więcej jest bardzo szkodliwa i pod żadnym pozorem nie powinno się jej pić w naturalnym stanie (bez dodatków). Natomiast jeżeli chcesz jej użyć jako bazy do własnoręcznego uzdatnienia minerałami to tak, zwykła woda destylowana ze sklepu będzie ok.
 10. Modlić się można o wiele rzeczy, np. żeby nie zostać przez samochód potrąconym.
 11. Oczywiście że fermentuję we wiadrze z kranikiem, nie wyobrażam sobie robienia niepotrzebnie pod górkę kiedy można sobie ułatwiać życie. Fermentor przed każdym etapem myję NaOH i płuczę starsanem i z kranikiem nie dzieje się absolutnie nic złego, ani nie cieknie ani nie miałem jeszcze zakażenia, wiec nie bardzo rozumiem to "nie jest zalecane".
 12. Zdecydowanie się nie zgadzam, to bardzo ułatwiający życie przedmiot przy zlewaniu piwa znad drożdży.
 13. 20l Czeskie ale/bezstylowiec: zasyp na pilsa fermentowany M42 (bo była gęstwa pod ręką ) i dochmielony na zimno. Razem: 1050 litrów
×
×
 • Create New...