Skocz do zawartości

bloodStream

Members
 • Zawartość

  17
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2017
 • Liczba warek
  12
 • Miasto
  Końskie

Kontakt

 • Imię
  Rafał

Ostatnie wizyty

248 wyświetleń profilu
 1. bloodStream

  Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony

  Dobrze wiedzieć bo raz tylko sprawdzałem refraktometrem i też miałem rozmazany obraz i tłumaczyłem to sobie alkoholem. Dziwne tylko, że sprawdzałem też sok pomarańczowy i obraz był ok mimo, że sok był mętny.
 2. bloodStream

  Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony

  Im więcej alkoholu w piwie tym bardziej rozmyte granicą kolorów. Dlatego lepiej nie używać refraktometru do pomiarów płynów z procentach. Plus dochodzi potrzeba przeliczania odczytane wartości.
 3. bloodStream

  Mycie garnka ze stali nierdzewnej z zewnątrz.

  Wlej żeby dno zamoczyć, poczekaj parę minut i gąbką przejrzyj parę razy. Na zimno.
 4. bloodStream

  Refraktometr - jaki wybrać?

  Pamiętaj, że kiedy w płynie jest już alkohol to refraktometr pokaże błędną wartość i trzeba przeliczać. Poza tym kiedy są już % to wtedy nie ma już takiego ładnej linii koloru tylko pojawia się rozmycie więc gorzej odczytać wartość. Ale do wysładzania jest idealny. Przynajmniej ja mam takie odczucia z użytkowania. Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka
 5. bloodStream

  INFEKCJE - wszystkie problemy z tym związane

  Drugą sondę mam na tylnej ścianie tam gdzie był oryginalny termostat który wywaliłem. Mogę ustawić by agregat włączył się gdy temperatura tylnego panela wzrośnie do np. 15 a w fermentorze będzie za ciepło. Wyłączy, kiedy panel schłodzi się do temperatury ujemnej (-13 jest rozsądne) by doszło do oszronienia panela i odprowadzenia skroplin po ponownym rozmarznięciu płyty. O przechłodzeniu brzeczki nie mam szans bo pojemność cieplna pustej lodówki jest niewielka. Normalnie termostat w lodówce (takiej jak moja) działa tak, że schładza panel do (od -13 do -26 w zależności od nastawy pokrętła) wyłącza się i ponownie włączy się jak będzie +4,5 co daje temperaturę wnętrza lodówki od +2° (dla -26) do +6° (-13). No może nie wygląda "profesjonalnie" ale w wystarczającym stopniu spełnia moje oczekiwania. Oczywiście sonda przez dziurkę do rurki jak najbardziej ok. Programuję bezpośrednio układ atmega328 przy pomocy softu z arduino.
 6. bloodStream

  INFEKCJE - wszystkie problemy z tym związane

  Podnoszenie temperatury oczywiście nie jest już żadnym problem. Co do sondy w środku to nie chcę mieć dodatkowych zakamarków w fermentorze. Wolę czujnik przykleić na fermentor i to przykryć kawałkiem izolacji by wyeliminować jak najbardziej wpływ temperatury zewnętrznej. Podejrzewam, ze ewentualny błąd pomiaru nie powinien przekroczyć ±0,5°.
 7. bloodStream

  INFEKCJE - wszystkie problemy z tym związane

  Ok, więc przesiadam się na StarSan do dezynfekcji i NaOH do mycia (dzięki za podpowiedź) (oczywiście piro i OXI używałem do dezynfekcji nie do mycia) Chcę się pozbyć aldehydu który póki co spędza mi sen z powiek... Tu mam do was kolejne pytanie. Jako, że inne moje hobby to elektronika, przerobiłem sobie jakiś czas temu lodówkę na potrzeby warzenia (jeszcze jej nie używałem w tym celu). W środku mam sondę którą mogę wykorzystać do sterowania temperaturą. Mam dwie opcje: 1) ustawić np. temperaturę wnętrza lodówki na 15°±0,5° i pozwolić by w trakcie burzliwej temperatura w fermentorze podskoczyła sobie o te 2-3°, 2) sondę przykleić do fermentora i tak sterować temperaturą wnętrza lodówki by przez cały okres fermentacji temperatura w fermentorze była stała np. 16°±0,2° Pewnie nie ma to jakiegoś większego znaczenia ale skoro mam dwie opcje do wyboru to którą proponujecie? Postaram się jeszcze lepiej napowietrzyć poprzez przelewanie z pojemnika do pojemnika kilka razy.
 8. bloodStream

  INFEKCJE - wszystkie problemy z tym związane

  Dzięki wszystkim za uwagi i ewentualne możliwości poprawienia procesu warzenia. Myślę, że zacznę od: - obniżenie temperatury fermentacji do 15°C, - wydłużę fermentację zgodnie z waszymi uwagami, - koniec zasysania ustami (znalazłem w piwnicy zapomnianą pompkę vacum idealnie spełnia tą funkcję), - mycie wszystkiego pirosiarczynem sodu a następnie OXI, - zmiana miejsca fermentacji, może piwnica i suszenie prania nie jest korzystnym środowiskiem, i zobaczymy co z tego wyjdzie Dam znać czy coś się poprawiło. Pozdrawiam.
 9. bloodStream

  INFEKCJE - wszystkie problemy z tym związane

  Czyli możliwe, że za szybko oddzielam piwo od drożdży? Po siedmiu dniach jak zlewam na cichą piana jakaś tam pływa ale jest tylko powierzchowna i nie przykrywa nawet 1/4 powierzchni, więc uznawałem, że to już czas, tym bardziej, że BLG schodziło to zamierzonego poziomu a na cichej maksymalnie te 0.5BLG jeszcze dofermentowało. Kiedy w takim razie zlewać na cichą? Czy robić w ogóle cichą czy potrzymać dłużej na burzliwej i kiedy butelkować. Dziękuję za wszystkie sugestie.
 10. bloodStream

  INFEKCJE - wszystkie problemy z tym związane

  Tak właśnie robię. Sondę DS18B20 doklejam do fermentora a na to naklejam gąbkę by nie brało temperatury zewnętrznej. Jeśli to aldehyd i powiedzmy, że nie pochodzi z infekcji to co robię źle? Temperaturę bym odrzucił. Natlenienie u mnie polega na chlapaniu wężykiem (spienieniu) brzeczki przy przelewaniu z gara do fermentora. Może przelewać dodatkowo kilka razy z jednego do drugiego naczynia? Wodę biorę z kranu ale nie sądzę by miała jakieś złe parametry. Do następnej kupić mineralną w butelkach? Lepiej dotlenić? Dziękuję wszystkim za pomocne informacje. W większości wypadków parametry wody można sobie sprawdzić w wodociągach. Natlenienie możesz poprawić poprzez bujanie przez kilka minut fermentorem, np. bierzesz wiadro na piłkę czy poduszkę i tak sobie kołyszesz. Może za szybko oddzielasz piwo od drożdży, albo za szybko rozlewasz? Wszystkie warki prócz pierwszej trzymam 7 dni na burzliwej i 14 na cichej.
 11. bloodStream

  INFEKCJE - wszystkie problemy z tym związane

  Wiem, dlatego na czas fermentacji burzliwej kiedy jest skok temperatury otwieram drzwi do drugiego pomieszczenia gdzie temperatura jest kilka stopni niższa i nie pozwalam przekroczyć temperatury w fermentorze ponad 20°C
 12. bloodStream

  INFEKCJE - wszystkie problemy z tym związane

  Tak właśnie robię. Sondę DS18B20 doklejam do fermentora a na to naklejam gąbkę by nie brało temperatury zewnętrznej. Jeśli to aldehyd i powiedzmy, że nie pochodzi z infekcji to co robię źle? Temperaturę bym odrzucił. Natlenienie u mnie polega na chlapaniu wężykiem (spienieniu) brzeczki przy przelewaniu z gara do fermentora. Może przelewać dodatkowo kilka razy z jednego do drugiego naczynia? Wodę biorę z kranu ale nie sądzę by miała jakieś złe parametry. Do następnej kupić mineralną w butelkach? Lepiej dotlenić? Dziękuję wszystkim za pomocne informacje.
 13. bloodStream

  INFEKCJE - wszystkie problemy z tym związane

  Jak to mówią browar to nie apteka ale jeśli chodzi o temperaturę to kontroluję ją dobrze. Brzeczka ostudzona do 19°C, zadane drożdże. Później temperatura 18,5. Fermentacja podnosi temperaturę do 20°C. Stale kontroluję termometrem cyfrowym przyklejonym do fermentora (zgadza się z temperaturą termometru naklejonym na fermentor. Średnio temperatura 19°C +- 1°
×