Jump to content

CamelXP

Members
 • Content Count

  18
 • Joined

 • Last visited

About CamelXP

 • Birthday 07/18/1981

Kontakt

 • Imię
  Lech

Piwowarstwo

 • Liczba warek
  3
 • Miasto
  Norymberga

Recent Profile Visitors

280 profile views
 1. Czołem Problemów ciąg dalszy. Tło historyczne: Porter bałtycki z ekstraktów, za mało drożdży, na początku, po czterech dniach dodałem jeszcze podwójną porcję (tak wyszło z mrmalty). Pierwsza część drożdży zadana w 20°C, reszta w ok 10°C. Minęły 4 tygodnie fermentacji burzliwej w temperaturze ok 10°C, BLG zeszło z 22* do nieco poniżej 15*, z czego ostatnie 1,5* zeszło w ciągu tygodnie. I teraz pytanie: czy nie powinno w tym czasie zejść niżej? Będzie coś w ogóle z tego? Przelewać na cichą, czy od razu do kibla? Na zainfekowane nie wygląda... Z góry dzięki za odpowiedź
 2. Do wyboru mam albo wylać od razu do ścieku, albo dodać więcej drożdży i potem ewentualnie wylać do ścieku
 3. Słuszna uwaga 20l. Dzięki. Dzięki za link, nie znałem tego. Dzięki wszystkim za odpowiedzi, drożdże zamówione.Fermentor stoi w lodówce, więc przetrzymam go w niższej temperaturze do przyjścia drożdży.
 4. Witam ponownie. Trzecia warka i nowy problem: Porter bałtycki 22* BLG z ekstraktów, dopiero w trakcie warzenia zorientowałem się, że zaleca się dodanie dwóch saszetek drożdży, a ja kupiłem jedną (Brewferm Lager 12 g), uwodniłem i zadałem. Czy to wystarczy, czy dokupić i dodać drugą? Z góry dzięki za poradę.
 5. Uwarzone: Warka #1: Finlandia Lager (Brewkit) Warka #2: Milk Stout (Ekstrakty) Warka #3: Porter Bałtycki (Ekstrakty) -> poszedł w kanał W trakcie: Warka #4: Witbir (Ekstrakty) -> cicha Planowane na najbliższy sezon: Warka #5: PIPA (Ekstrakty) Warka #6: Bursztynowe (Ekstrakty) Warka #7: ? prawdopodobnie jakiś stout ? (Słody)
 6. No dobra, zostawię jeszcze, ale czas na rozlew będę miał dopiero po świętach. Ciekawe czy w ogóle coś z tego wyjdzie, tyle razy zaglądałem do wiadra... To tak tylko dla pożądku: Milk Stout się udał pomimo częstego zaglądania do fermentora, jest co prawda słabszy niż być powinien i troszkę za mało nagazowany, ale smakuje nawet mojej żonie, która za piwem nie przepada We wrześniu biorę się za trzecią warkę.
 7. No dobra, zostawię jeszcze, ale czas na rozlew będę miał dopiero po świętach. Ciekawe czy w ogóle coś z tego wyjdzie, tyle razy zaglądałem do wiadra...
 8. Po co przelewałeś, drożdże jeszcze pracowały. Instrukcja to nie wyrocznia, jeśli fermentacja się zakończyła wtedy możesz lać do butelek. Tu wyłazi brak doświadczenia, plus jest taki, że przy drugiej warce udało mi się popełnić zupełnie inne błędy niż przy pierwszej Czyli co? Lać do butelek? Dać mniej środka do re-fermentacji?
 9. Druga warka i drugie pytanie Robię Milk Stout 12°Blg z ekstraktów, przed dodaniem laktozy zmierzyłem BLG i wyszło 14,5 (ale zmierzyłem zbyt gorącą brzeczkę i było jej mniej niż 20 litrów). Dokończyłem warzenie, przelałem do fermentora, dopełniłem wodą do 20 litrów, zadałem drożdże (przy ciut za wysokiej temperaturze 27°C, ale stwierdziłem, że w piwnicy przy 19°C spadnie zanim drożdże ruszą). Do 20 godzinach fermentacja szalała, piana na 5-7 cm, ruch w rurce bardzo wyraźny. Po tygodniu przy zlewaniu na cichą BLG wynosiło 7* (po odjęciu laktozy 4,9). Po tygodniu cichej BLG zjechało do 6,5* i u
 10. Ok, dzięki wielkie za pomoc i za cierpliwość, to chyba pierwsze forum, na którym zadając podstawowe pytania, nie zostałem przez nikogo zwyzywany od noob'ów To dobrze świadczy o społeczności. Wasze zdrowie
 11. Na niespełna 21 litrów dałem 110g cukru, czyli jakieś 2,5g na butelkę.
 12. Otworzyłem, spróbowałem, jest gaz, ale nie dużo. To jest zapewne też wina tego, że dałem mniej cukru do refermentacji, niż powinienem, ale bałem się granatów. Zostawić jeszcze w cieple? Na ile?
 13. To jeszcze jedno: piwo po zabutelkowaniu pozostawiamy na około tydzień w temperaturze pokojowej, a następnie przenosimy w ciemne i chłodne miejsce. Domyślam się, że temperatura powinna być powyżej zera, ale ile minimalnie?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.