Skocz do zawartości

sihox

Members
  • Postów

    142
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    3

Aktywność reputacji

  1. Super!
    sihox przyznał(a) reputację dla korzen16 w Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
    Browar to nie apteka  im dalej w las tym człowiek bardziej luzacko podchodzi do całego procesu; zabrakło trochę słodu w stosunku do receptury, a co tam, nic złego się nie stanie; waga akurat padła przy odważaniu chmielu - półtora garści będzie na pewno dobrze.... itp. Kto by przejmował się błędem pomiaru brzeczki czy piwa +- 1°Blg, co to zmieni w gotowym piwo.
  2. Super!
    sihox otrzymał(a) reputację od Szumidło w Brewkit osad podniósł się do góry   
    Jak robisz ten brewkit pierwszy raz to - moim zdaniem - nie warto nadmiernie kombinować. Przefermentuj do końca, zabutelkuj, zobaczysz jakie wyjdzie piwo. Następnym razem możesz spróbować z chmielem na zimno. Lepiej najpierw opanować podstawy, a potem brać się za utrudnienia.
    Swoją drogą, moim zdaniem chmiel na zimno najlepiej wrzucać luzem, potem tylko odfiltrować podczas rozlewu. Co do filtrowania - są długie wątki na forum, polecam lekturę. Ważne żeby chmiel na zimno był dobrej jakości i nie był w piwie zbyt długo (2 dni jest ok).
  3. Smutny
    sihox przyznał(a) reputację dla quraqus w Alepiwo - promocje i nowości.   
    Witam,
     
    informuję, że sklep kończy swoją działalność. Być może będzie nowy właściciel (rozmowy trwają). Po 11 latach działalności dziękuję wszystkim klientom.
    Gdyby ktoś zechciał kontynuować i chciałby odkupić sklep zapraszam do rozmowy (jeszcze nie jest sprzedany!).
    Dane do kontaktu na stronie sklepu.   
  4. Haha
    sihox przyznał(a) reputację dla korzen16 w Wieści piwowarskie ze świata.   
    Samo życie
     
     
  5. Super!
    sihox przyznał(a) reputację dla anteks w anteks piwowarzy   
    Kolejny raz Grodziskie na podium. Najlepsze w swojej kategorii i do tego zostało Best of Show konkursu


  6. Super!
    sihox przyznał(a) reputację dla korzen16 w Piwo się nie nagazowało...   
    Nie, nawet po cc, w wyglądającym na idealnie klarowne piwo, jest odpowiednia ilość drożdży do refermentacji. Lepiej niech namnożą się w butelce, będzie to tylko z korzyścią dla piwa
  7. Super!
    sihox otrzymał(a) reputację od zasada w Piwowar nr 3 (38)   
    Proszę bardzo

  8. Super!
    sihox przyznał(a) reputację dla WiHuRa w Browar Czarny Ryś   
    Pierwsza warka z BIAB uwarzona 04.11.2022 - #176 Bitter 11,5°Blg
     
    Ogólnie wnioski i czasy pracy:
    40 min zagrzanie wody do 13°C do 71°C
    45 min zacieranie (wrzucenie słodu, okrycie kocem, po 20 min ponowne zmieszanie - spadek temp z 67°C-64°C)
    05 min podniesienie worka, przelanie go 4,5l gorącej wody i wyciśnięcie worka do 14l 
    30 min doprowadzenie brzeczki do wrzenia
    30 min gotowanie (short & shoddy)
    10 min hop stand w 77°C
    20 min chłodzenie do 19°C
    30 min końcowe sprzątanie, zdanie drożdży, napowietrzenie
    Łącznie czas całego warzenia to około 3,5h
     
    Zakładałem wydajność w BS na poziomie 60% czyli około 10,5°Blg a w sumie wyszło 11,5°Blg więc wydajność była wyższa o około 6-7%. W sumie na poziomie poprzedniego mojego systemu. W BIAB nadrobiłem drobnym śrutowaniem co przy systemie cyrkulacyjnym jest niemożliwe.
     
    Docelowo będę miał płyty grzewczą z mocą pola 2300W (i możliwości włączenia opcji POWER). Aktualnie warka uwarzona była na płycie wolnostojącej 2000W. I tutaj widzę największe pole do skrócenia czasu warzenia. Myślę, że czas zagrzania wody oraz doprowadzenia do wrzenia można zmniejszyć o połowę czyli łącznie o około 30-35 min. Resztę pozostawię bez zmian. Planuje w tym systemie gotować wszystkie warki tylko 30 min. Zamknięcie całości warzenia w 3h to będzie mój cel. Tym samym nawet w tygodniu po pracy będzie można sieknąć warkę i mieć jeszcze czas wieczorem na odpoczynek.
     
    Brzeczka po chłodzeniu była całkowicie klarowna (używam whirlfloca). Ogromny plus przy małych warkach to brak potrzeby zrobienia startera w przypadku użycia płynnych drożdży. Bitter zadany świeżą fiolką FM11 Wichrowe wzgórza, lag fermentacji wyniósł około 18h, temperatura startowa około 18°C.
     
    (worek BIAB 36x43cm w garnku 17l o wymiarach 28cm x 28cm)

     
    (nowa dopasowana chłodnica do wielkości garnka, kolejna dobra robota kolegi z forum, nick @511201)

  9. Super!
    sihox przyznał(a) reputację dla WiHuRa w Browar Czarny Ryś   
    Jest też mały update sprzętowy. Ponieważ sterowanie do cyrkulacji już mi się przegrzewa to wykorzystam kociołek do zacierania z filtratorem w środku (zamiast kosza w warzelnym) a filtrację zrobię na pompie więc nie będzie ręcznej przekładanki. Zaś wodę do wysładzania wezmę w najprostszy możliwy sposób, po prostu gorąca woda z kranu, w dniu warzenia podbijam tylko na chwilę temperaturę wody bieżącej w zbiorniku do 70°C. Już kiedyś to praktykowałem, bardzo upraszcza warzenie.
     

  10. Super!
    sihox przyznał(a) reputację dla Bogi w Degustacje piw sklepowych   
    Jak co roku, nowe Piraat'y i nowe GD. Cena już 40zł, ale nadal jest to stosunkowo tanio (np. widziałem puszeczkę polskiego browaru, nie wcale jakieś niebotyczne parametry, ani tym bardziej jakaś nisza, tylko dęty marketing, a za rzeczoną liczą sobie 22zł)
     
    GD normalny
     
    Nic się nie zmieniło, bez gushing'u, pachnie rodzynkami, melasą, ziołowy chmiel, do tego przypieczony chleb, skórka i wanilia, jest gęsto, w nucie dolnej kandyzowana skórka pomarańczy, nawet różana lokma, znowu chlebowa skórka, w smaku bardzo oleiste, gęste i jakby owsiane płatki albo dużo pszenicy, wyjątkowo gładkie, do tego finisz imbirowy, piekący, odrobina czekolady. Lepsze niż poprzednia warka i mimo że świeże, to już ułożone
     
    GD 9000
     
    Piana szczątkowa, barwa za jasna, aromat bardzo nikły, na siłę suszona morela, pestka jabłka, koktajl Bellini, bardzo owocowe, nuta dolna dzika róża, osobiście jestem rozczarowany, w smaku nic z tych owoców, metaliczne, ziemiste, drożdżowe, aceton, octan, aldehyd, fuzlowato i nieprzyjemnie. Zasadniczo 10 lat powinno pomóc, choć można rozważać zlew. Z czasem, co jest ciekawe, przybiera klimat węgierskich destylatów Fütyülős w charakterystycznych flaszkach.
     
    Piraat Triple Hop
     
    mocno przyprawowy, gałka, imbir, papryczka, wanilia, szałwia, w nucie dolnej ciasto biszkoptowe, w smaku oleiste i piekące, a do tego duża zalegająca goryczka, tropical IPA, ewidentnie im się sypnęło, potężna pijalność, ale piwo nie do starzenia
     
    Piraat normalny
     
    Niech nie zwiedzie barwa i wygląda lager'a, w zapachu dużo skórki pomarańczowej, syrop waniliowy, bardzo lekko i bardzo słodko, nuta dolna kolendra, ale odrobina, w smaku piekące, cynamon z chilli, gęste, a kropka nad i to lekko zaznaczony chmiel. Ciężko wybrać który Piraat lepszy, ale Piraat upolował smoka!
     
    Bornem Tripel
     
    W zapachu winogrono, słodko, ale nie ma tych absmaków jak kiedyś, lekko stajnia, ale taka troszkę z karmelem, zbożowe, ziarniste, imbir, przyzwoicie, w nucie dolnej ziemiste i lekko przyprawy, gorzka pomarańcza, kurkuma, smak gładki, trochę woskowy, goryczka fajna, głębia, ewidentnie duża poprawa od ostatniego razu. Po chwili jest nawet wrażenie limonki.
     
    Bornem Dubbel
     
    Dubbel, a wygląda jak porter, w zapachu głównie krzaki po deszczu, kakao z mlekiem, bardzo ziemiste i w sumie mało atrakcyjne, w nucie dolnej spodziewana, niespodziewana śliwka, bardzo lekkie, i popiół i chleb, taki z pieca, troszkę, a nawet bardzo, jak Steinbier od Leikeim'a, zaskakujące, niby nihil novi, a jednak bardzo ciekawe.
     
    Reasumując, oba piraat'y, potem smok normalny, potem smok 9000 i bornem dubbel ex aequo, a na końcu tripel. Niemniej jednak, pudełko szczęścia.
     
    Z Żabki zaś Połczyn Imperial Doppelbock (to albo jedno albo drugie), skład dziwny, tylko podana zawartość alkoholu, ale ładnie wydane i 7zł za 0,5
     
    Piana jest, a potem nie, ładnie pachnie, miód, melasa, krem czekoladowy, wanilia, kardamon, dużo kruszonej czekolady, w nucie dolnej ciasto chmurka malina, w smaku słodkie, nawet klejące, ale niestety wodniste, goryczka ledwo co, nic z koźlaka, potem nieśmiało nuta lejącego się karmelu, batonik mars, jako mocne ciemne-tak, ale nie koźlak, na pewno nie doppel, a w ogóle o imperial można zapomnieć. 10% podane chyba nad wyrost.
     
  11. Super!
    sihox otrzymał(a) reputację od Pingwinho w Polska IPA ok. 16 Blg   
    Spokojnie możecie zacierać jednotemperaturowo, np. w 67-68°C przez jakieś 60 min. Na koniec wygrzew do tych 78°C choć to w sumie opcjonalne.
     
    Dolne wartości. A konkretnie w tym przypadku pewnie w okolicach tych 18°C przez 2-3 tygodnie. Bez przelewania i innych kombinacji z temperaturami. Chmiel na zimno możecie sypnąć do tego samego wiadra na 2-3 dni przed planowanym butelkowaniem.
     
    Trochę mało niestety. Ale pewnie przy pierwszym zacieraniu nie będziecie mieli jakiejś super wydajności i zapewne nie osiągniecie założonych 16BLG. Piwo przefermentuje i wypijecie ze smakiem
     
    Są kalkulatory do tego. Przed butelkowaniem oszacujcie ile Wam wyjdzie piwa. Znajdźcie kalkulator, policzcie ile potrzebujecie cukru, zróbcie syrop z jakimś 0.5L wody, zlejcie syrop i piwo do tanku rozlewczego przy okazji odfiltrowując chmieliny z chmielenia na zimno i z tego butelkujcie. Albo po prostu sypcie cukier (2-3g) do każdej butelki.
     
    Możecie sobie policzyć IBU z tych dawek i czasów gotowania chmielu. Jak jakieś kosmicznie duże to przesuńcie tą sybillę bliżej końca gotowania. Jeszcze jest kwestia jak chłodzicie - jak nie macie chłodnicy to zwykle brzeczka jest dłużej gorąca i wówczas alfa kwasy z chmielu nadal izomeryzują dając Wam w efekcie bardziej goryczkowe piwo. Wtedy także trzeba przesunąć dawki bliżej końca gotowania.
     
    W tym przepisie jest relatywnie dużo słodów karmelowych, które podnoszą "uczucie słodyczy". Można ująć karmeli albo nie żałować chmielu na goryczkę jednak
     
    W każdym razie powodzenia. Pierwsze piwo, nawet podłe, i tak zawsze smakuje wyśmienicie
  12. Super!
    sihox przyznał(a) reputację dla zasada w zasadniczo browar / browary maltańskie   
    Zasadniczo Browar #88: Enkel.
    Po kilku grisette i wariacjach na temat grisette na drożdżach nie do saisona przyszedł czas na bardziej prawilne podejście do trapist enkel. Z pomocą przyszło BYO, na których przepisie opieram swój. Drożdże chcę później wykorzystać do BPA. Skoro wczoraj skończyłem ok. 2 w nocy, dzisiaj zaczynam od 8 rano
     
    Zasyp:
    4,5 kg pilzneński zero Viking
    +20 litrów wody
     
    Zacieranie:
    55°C - 10 minut
    63°C - 40 minut
    70°C - 10 minut
    76°C - 10 minut
     
    Filtracja i wysładzanie:
    11 litrów wody, ok 78°C.
    uzyskałem ok. 27 litrów o ok. 9 Brix
     
    Chmielenie granulatem - 90 minut:
    na 60 minut - 25 g Iunga 9,4%AA
    na 30 minut - chłodnica
    na 10 minut - 25 g Sybilla 4,3%AA, mech
    na 2 minuty - 25 g Sybilla 4,3%AA
     
    Chłodzenie:
    do 25°C chłodnicą zanurzeniową, zlane do fermentora, przez wymoczoną w Starsanie siateczkę na warzywa z Biedronki
    W fermentorze wylądowało ok. 22 litrów ok. 11 BLG. Zniosłem do piwnicy na dochłodzenie. Plan jest taki, żeby dzisiaj na noc przynieść już wiadro do kuchni, zadać drożdże w tych 16-17°C i zostawić swobodnie w otoczeniu ok. 20°C
     
    Drożdże:
    Fermentis BE256 saszetka rozsypana po powierzchni
     
    Fermentacja:
    kuchnia 20°C otoczenia
     
    Parametry (Wort Pro 70% wydajności) -> zaobserwowane:
    V=20 l -> 22 l
    OG=12,2 -> 11
    FG=3,1
    ABV=4,8
    IBU=33
     
    Zacząć warzyć wcześnie jest spoko, szkoda tylko, że wczoraj skończyło się tak późno. No ale coś za coś. Podłoga i blaty w kuchni umyte, graty się myją nadwęglanem (kocioł, sito, chłodnica), sporo do posprzątania zostało jeszcze. Etykietkę ukręciłem nawet!

    edit 30.10: pomiar BLG. Spławik AlLlaFrance pokazał ok. 2, refraktometr około 6Brix. Po przeliczeniach wychodzi poniżej 4,5ABV. Nie wiem, zostawiać czy butelkować. Jak znam siebie zabutelkuję dopiero 11-12.11. Próbka smakuje  dość szorstko, nie wiem czy to kwestia Iungi czy Sybilli w każdym razie brak jest tej taniczności, której boję się coraz to bardziej.
    edit 13.11: w butelkach jakieś 20 litrów z syropem z ok.150 g cukru białego i 1 l wody. Nagazowanie na 2,5 jednostek. Nie sprawdzałem odfermentowania, nie próbowałem jak smakuje. Podczas przelewania ostatnich 3-4 litrów wyskoczył mi wężyk i zlałem żywcem z wiadra. Trochę więcej drożdży niż zwykle w toni się znalazło.
    Generalnie, przekonuję się, że to jednak nie jest dobre hobby do małych metraży i rodzin z dziećmi. Ech.
  13. Dzięki!
    sihox przyznał(a) reputację dla elroy w Aplikacja Chat   
    Już gotowe. Zatem postępowanie jest takie (jeżeli ktoś nie używał wcześniej tego komunikatora)
    1. Trzeba sobie założyć konto na Discord (chyba nawet maila nie trzeba nawet podawać żadnego). 
    2. https://www.piwo.org/discord/invite/general/
     
    I tyle
  14. Haha
    sihox przyznał(a) reputację dla grandfso w Aplikacja Chat   
  15. Haha
    sihox przyznał(a) reputację dla zasada w Degustacje piw sklepowych   
    Ja obok tematu.
    Korzystając ze służbowego spaceru do Starostwa odwiedziłem jeden z najbardziej zasłużonych dla sceny sklepów piwnych.
    Szukałem saisona albo innego farmhouse ale'a. Sprzedawca starał się znaleźć coś ale poza jednym 0,75 z BE, Szczytu Sezonu i Saisonatora od Trzech Kumpli nie było w czym wybierać. W związku z powyższym powiedziałem, że trudno to może jakieś jasne belgijskie - BPA. Zdziwił się i powiedział, że z jasnych to ma dubla od Trzech Kumpli.
    Werble, kurtyna, aplauz.
    edit: to wszystko przez to, że czat nie działa
  16. Dzięki!
    sihox otrzymał(a) reputację od smola w pH zacieru   
    Musisz wypełnić:
    Water volumes - wybierasz jednostki L/kg, wpisujesz ile masz całej wody i jak to się dzieli na mash (do zacierania) i sparge (do wysładzania),
    Source water - podajesz profil swojej wody (szczegółowo albo jako KH & GH czyli twardość ogólna i węglanowa),
    Grist info - podajesz zasyp (ważne aby masy i typy/kolory słodów się zgadzały)
     
    Po tym w sekcjach Acid additions oraz Sparge water acidification wybierasz typ kwasu którym dysponujesz i dostaniesz info ile kwasu powinieneś dodać odpowiednio do zacieru oraz wody do wysładzania. Oczywiście to wszystko jest teoria Ale np. u mnie zwykle wynikowe pH zacieru i wody trafiało w widełki.
     
    Edit:
    Jeszcze tam w sekcjach dot. kwasu są checkboxy (nie wiem czy domyślnie zaznaczone) czy w ogóle chcesz dodawać kwasu. Odpowiednio: Specify acid by target mash pH oraz Acidify sparge water. Więc trzeba je sobie zaznaczyć jakby co.
  17. Super!
    sihox otrzymał(a) reputację od smola w Wpływ drożdży na pianę   
    Ja u siebie zauważyłem. Często dziele warki na 2 wiadra i fermentuje różnymi drożdżami. Zwykle różnica nie jest jakaś spektakularna ale np. przy jednym piwie na BE-256 i T-58 piana zachowywała się jak na dwóch kompletnie różnych piwach. Na BE-256 była ładna i obfita podczas gdy na wersji z T-58 praktycznie znikała jak z coca-coli. Nie wiem co konkretnie mają z tym wspólnego drożdże ale podejrzewam flokulację. Akurat na wspomnianym piwie be-256 pięknie, betonowo trzymały się dna butelki, a t-58 ani szybko nie opadły, ani nie sklarowały się jakoś super. Oczywiście nie można wykluczyć tutaj także zakażenia np. tylko jednego fermentora.
  18. Super!
    sihox przyznał(a) reputację dla Kaniutek w Piwo gopnik   
    Co tu testować? Ekstrakt słodowy z cukrem sfermentowany drozdzami babuni.
    Zapewne da się pić.... Szczególnie jak nie ma nic do picia, a pić się chce. Myślę, że najlepiej będzie smakować pijącym w wieku 16-20 lat, na pierwszym w życiu, samodzielnym wyjeździe na działaczkę, lub pod namiot.
    Zbiornik ci ten z filmu niepotrzebny. Wystarczy jakaś kanka od mleka. Myślę, że niuansów smakowych między fermentowaniem w nierdzewne, a w aluminium, przy tym wykwintnym trunku nie zauważysz.
  19. Super!
    sihox przyznał(a) reputację dla Stasiek w Źródła receptur - skąd brać przepisy?   
    Z zagranicznych jeszcze nikt nie wymienił homebrewtalk. To wielkie forum i kopalnia receptur. Swego czasu przyznaję że to forum było dla mnie dużą inspiracją.
  20. Super!
    sihox przyznał(a) reputację dla dirk gently w Sesyjne Ale - weryfikacja receptury   
    A ja bym zdecydowanie zostawił karmelowy (wiem, niepopularna opinia), z tym że trzymałbym się 5-10% zasypu. Przy samym słodzie bazowym i tak niskim ekstrakcie piwo będzie inaczej wodniste a nie sesyjne. Używanie  natomiast słodu pilzneńskiego do górniaka to moim zdaniem nieporozumienie
  21. Super!
    sihox przyznał(a) reputację dla Stasiek w Stasiek warzy   
    Jej! "Trochę" zaniedbałem zapiski ?  Przeszło 7lat i żadnego wpisu. Ale trochę się działo: warzyłem domowo, warzyłem kontraktowo, potem znów domowo... Na KPD dalej wysyłałem, czasami nawet wygrywałem... Przez te 7lat na moim koncie piwowarskim przybyło 123 warki - 33 z nich były na podium KPD, z czego 11 na 1szym miejscu.
    A sobie przypomniałem o tym wątku, bo dużo osób mnie pytało o receptury - jakoś dziwnym przypadkiem szczególnie dużo pytań było o te zwycięskie.
    I może się zmobilizuję i zamieszczę, chociaż te ciekawsze...
  22. Super!
    sihox przyznał(a) reputację dla vettis w Browar Escarabajo   
    Hej, ogólnie to zabiegany jestem, mało warzę w domu, ale postaram się coś nowego wrzucić do mojego wątku i nie tylko jeśli chodzi o temat domowego browaru, ale też może coś z większych garnków
    Tymczasem, 30.04.2021 rozpocząłem nowy etap w życiu, więc jeszcze trochę tematów mi doszło

  23. Super!
    sihox przyznał(a) reputację dla fotohobby w Gushing - zakażenie? American wheat   
    Przepraszam. a jakie to ma znaczenie ? Rodzaj drożdży a nagazowanie ? To przecież styl piwa determinuje
    Już pomijam fakt, że do lagerów wychodzi MNIEJ curtu niż do Ale (przy tym samym stopniu nagazowania), gdyż w lagerach fermentowanych w 12C znajduje się już na starcie więcej rozpuszczonego CO2
  24. Dzięki!
    sihox przyznał(a) reputację dla zasada w Porządki w dziale Receptury autorskie + dzień dobry   
    Podforum Receptury autorskie zostało oczyszczone z wątków nadających się do działu Receptury - weryfikacje i zbieranie opinii, oraz wątków nadających się do działu Piaskownica piwowarska - pytań odnoszących się np. do schematu chmielenia, czy wykorzystania surowców. Czyszczenie odnosiło się nawet do kilkuletnich postów. W większości wypadków pozostały 30-dniowe odnośniki do nowego miejsca. Od teraz (04.2021) na bieżąco będę przenosił wątki w sytuacji niewłaściwego umieszczenia.
     
    Przypominam to chyba niewypowiedziane ale wyraźne założenie: dział Receptury służy dyskutowaniu, weryfikowaniu, zbieraniu opinii i dzieleniu się. Dział Receptury autorskie jest miejscem na umieszczanie receptur sprawdzonych.
     
    No i dzień dobry!
    Elroy dał mi uprawnienia moderatora, mam nadzieję, że będę je wykorzystywał z korzyścią dla użytkowników forum.
  25. Super!
    sihox przyznał(a) reputację dla Oskaliber w Czy warto kupić lepszy kocioł warzelny na początek?   
    Jak dopiero zaczynasz to nie lepiej zacząć od zwykłego garnka i sobie manualnie w nim pomieszać? Ja to tam po staroświecku od 10 lat tak robię i nie widzę potrzeby kupowania zautomatyzowanych kociołków, więc pewnie nie jestem dobrą osobą do oceniania tego, ale wydawać 1700zł na hobby, które nie wiesz czy Cię wciągnie to dosyć śmiały ruch. 
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.