Jump to content

sihox

Members
 • Content Count

  68
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

sihox last won the day on November 23 2018

sihox had the most liked content!

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  "W teorii" browar
 • Rok założenia
  2016
 • Liczba warek
  20
 • Miasto
  Łomża

Kontakt

 • Imię
  Mariusz

Recent Profile Visitors

1089 profile views
 1. Z sugestii, które już się pojawiły na pewno polecam dbanie o utrzymanie niemalejącej temperatury brzeczki podczas fermentacji. Najlepiej lekko podnosić gdy drożdże zaczną zwalniać albo po prostu startować dość nisko i po ~2-3 dniach podnieść o kilka stopni. Natomiast kolega quadi troszkę namieszał z tymi sugestiami odnośnie zacierania, a paulo słusznie prawi. Ta skrobia, która już się przerobiła na cukry proste nie stanie się nagle dekstrynami. Jeśli chodzi o zacieranie to miałbym kilka sugestii: - zacierać dość długo (1h i więcej) w temperature gdzie oba enzymy działają w miarę optymalnie (np. 66-68C) - zacierać w dość dużej ilości wody, czyli stosunek wody do słodu >3L/kg (ale bez przesady oczywiście) - nie robić wygrzewu w ogóle (możesz podnieść temperaturę pod koniec ale nie więcej niż do tych 75C) Takie zabiegi zwykle dają mi duże lub bardzo duże odfermentowanie. Warto było by także sprawdzić pH zacieru - może jakoś wyjątkowo mocno odbiega od optimum. Co do drożdży to możesz sprawdzić jakieś "var. diastaticus", czyli z suchych np. Danstar Belle Saison albo Safale WB-06. Te szczepy mają zdolność fermentowania także niektórych dekstryn i dlatego odfermentowują naprawdę głęboko.
 2. Dodajesz pod koniec gotowania (~5-10min). Tabletki są wydajne - zauważalny efekt będziesz miał nawet przy 1/4 tabletki na 20L. A czy piwo będzie klarowne? Whirfloc zdecydowanie pomaga ale oczywiście efekt końcowy zależy od wielu czynników. Zarówno pH jak i chmielenie na zimno dokładają swoją cegiełkę. Jak nie spróbujesz to się nie dowiesz Ja odkąd stosuję whirfloc nie pamiętam problemów z mętnością. Gips podobnie jak chlorek wapnia pomaga obniżyć pH zacieru. Węglan wapnia natomiast podnosi. Optymalne pH zacierania jest raczej niezależne od stylu piwa - tutaj chodzi o odpowiednie warunki do pracy enzymów. Na początku piwowarskiej drogi nie wnikał bym w szczegóły za bardzo. Najczęściej problemem jest zbyt alkaliczna woda (dużo węglanów) - warto wówczas wspomagać "siadanie" pH dodając gips i/lub chlorek wapnia, stosując słód zakwaszający (zwykle do ~5% zasypu) oraz zakwaszając wodę do wysładzania.
 3. Wydajność można liczyć na kilka sposobów. Tutaj prawdopodobnie mówimy o wydajności "po amerykańsku" czyli 100% oznacza, że wyciągasz właśnie cały "oferowany" przez słód ekstrakt np. 82% masy słodu. Więc 75% to zdecydowanie nie jest coś nieosiągalnego.
 4. Jakieś znaczenie ma na pewno - ważne żeby nie było zbyt ekstremalne. W okolicach neutralnego czyli między 6 a 8 jest jak najbardziej ok. Nie należy używać tylko wody destylowanej / demineralizowanej. Zdecydowanie większe znaczenie ma temperatura wody, a jej optimum jest gdzieś w okolicach temperatury ciała człowieka czyli ~37C. Oczywiście idealne temperatury są różne dla różnych szczepów drożdży.
 5. sihox

  Compac CG

  Wygląda na to, że to to samo co Whirfloc tylko producent inny. Zatem pradwopodobnie skuteczny środek, wygodniejszy do stosowania niż mech (nie trzeba uwadniać).
 6. sihox

  Blogosfera

  Z jakiegoś powodu wpisy z "Kraftmagii" nie zawierają tego, wygodnego, dodatku. Jeśli to nie problem to proszę o jego dodanie
 7. Nie wiem czy dobrze widzę ale jeśli ten kranik jest przykręcony i ta uszczelka usyfiona jest wewnątrz wiadra z brzeczką to będą to po prostu osady białkowe / chmieliny. Pewnie zbyt lekko dokręciłeś kranik i się dostały "pod uszczelkę". W takiej sytuacji bym nie panikował
 8. Robiłem kiedyś coś co można by nazwać Belgian Dark Mild. Czyli lekkie (10 blg), ciemne piwo na drożdżach z belgijskim charakterem. Co prawda na sucharach - warka podzielona i zadana T-58 i BE-256. Wyszło nawet przyjemne, choć oddrożdżowe fenole z ciemnymi słodami nie każdemu przypadną do gustu. Mnie smakowało - na początku bardziej wersja na BE-256 (są bardziej owocowe , być może dlatego), później ta na t-58 także całkiem nieźle się ułożyła. Prawdą też jest, że estry i fenole wyszły stonowane, bo ekstrakt niewielki, a i prowadziłem je w dość niskich jak na belgi temperaturach (poniżej 20C). No i te moje drożdże nie są aż tak charakterystyczne jak belle saison - te dają fajne aromaty ale są "diastaticus" czyli zjadają cukry z brzeczki praktycznie do zera W każdym razie - jak nie zaryzykujesz to nie będziesz wiedział. Mały eksperyment nie zaszkodzi Chociaż ja jakoś mocno palonego piwa już bym na takich drożdżach nie robił, bardziej wersje ciemne od karmeli i ewentualnie barwiący/palony tylko na kolor.
 9. Zdecydowanie Ale strzelam, że to błąd w rachunkach po prostu i faktycznie masz tego mniej. Najlepiej jakbyś ten parametr także miał w raporcie, bo szczerze - nie wiem czy mając pH wody i część składu jonowego da się wyliczyć wodorowęglany. O zobacz jaki świat mały! Dzięki i wzajemnie!
 10. Panowie, z punktu widzenia piwowara domowego twardość wody (w sensie twardości ogólnej czyli zawartości wapnia i magnezu) jest w większości przypadków pożądana. Zawarty w wodzie wapń m.in. obniża pH zacieru, wspomaga klarowanie się gotowego piwa. Zwykle problemem twardej wody jest jej, z reguły wysoka, alkaliczność (twardość węglanowa, w większości za nią odpowiada HCO3). Jest to bufor utrudniający obniżanie się pH zacieru, a wysokie pH zacieru czy brzeczki zwiększa wypłukiwnie tanin ze słodu i chmielu. Wszelkie odkamieniacze do wody bazujące na żywicy jonowymiennej "wymieniają" jony wapnia i magnezu na jony sodu. Dodatkowo zawartość HCO3 raczej się nie zmienia. Zatem używanie filtrów dzbankowych lub odkamieniaczy przepływowych tego typu jest mocno dyskusyjne. Do celów piwowarskich zostaje nam zatem zmiękczanie wody przez jej mieszanie z wodą destylowaną lub RO, bądź też użycie samej wody z filtra RO z ewentualnym dodatkiem różnych soli żeby zbudować pożądany profil. Co do samej alkaliczności natomiast, to - jeśli poziom HCO3 nie jest kosmicznie wysoki - wystarczy do zacieru oraz wody do wysładzania dodać pewną ilość (z reguły po kilka ml) kwasu (zwykle fosforowy lub mlekowy). Zgrubne ilości wylicza większość dostępnych kalkulatorów piwowarskich dot. wody.
 11. No nie wiem.... W cenie 1kg twojego basenowego niewiadomoczego kupisz pewnie z 5kg czystego nadwęglanu sodu.
 12. Widać mają kiepską kontrolę jakości - też mam identyczny i wycina ok. Chociaż zostawia taką małą skazę - ale to się akurat przydaje przy odklejaniu. Odklejanie moim zdaniem najbardziej upierdliwe - trzeba sobie wyrobić system. Ja wbijam igłę pomiędzy naklejkę a tą foliowaną warstwę nośną. A dziurkuje do góry nogami i bez tej plastikowej podkładki (okienka). Widać wszystko elegancko można sobie podstawiać wydruk dokładnie.
 13. W Polsce do kupienia na papierze? Szczerze - nie wiem. Ja swoją kopię zamawiałem w bookdepository - ceny rozsądne i wysyłają za free na cały świat. Ale przecież książka to nie tylko receptury Zresztą coś do czytania na "bezludnej wyspie" to chyba konieczność
 14. Zdecydowanie "How to brew" - John Palmer. Czwarta edycja jest w miarę świeża i w zasadzie kompletna jeśli chodzi o piwowarstwo domowe.
 15. Coś się chyba popsuło z aktywnością (https://www.piwo.org/discover/). Nie pokazują się odpowiedzi do tematów. W zasadzie widać tylko reakcje. Mam kanał z najnowszymi wpisami z 3 ostatnich dni (https://www.piwo.org/discover/17/) i dziś cisza, a przecież ludzie piszą.
×
×
 • Create New...