Skocz do zawartości

sihox

Members
 • Zawartość

  13
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

O sihox

 • Urodziny 25.10.1985

Kontakt

 • Imię
  Mariusz

Piwowarstwo

 • Miasto
  Łomża

Ostatnie wizyty

291 wyświetleń profilu
 1. Arkusz do wyliczania ilości słodów

  Ta nowa porównywarka w ramach wyceny receptury rozbija elegancko na krotność różnych opakowań dostępnych w danym sklepie.
 2. Dziś wieczorem minie dopiero 2 doby od zadania drożdży. Skoro ruszyły to daj im pracować w spokoju.
 3. Woda zmiękczanie/uzdatnianie/(mineralizowanie?)

  Przy GH na poziomie 320 kalkulatory wyliczają Ca podchodzące pod 90. Ale nie wiem ile w tym prawdy. Ja bym wodę przegotowywał tylko żeby zbić węglany (jasne, solidnie chmielone piwa), a ewentualnie zbyt niski poziom Ca po takim zabiegu można podbić solami. A coś jest nie tak z tymi piwami, które robisz że chcesz modyfikować wodę?
 4. Woda zmiękczanie/uzdatnianie/(mineralizowanie?)

  Ja niestety jestem raczej teoretykiem W zasadzie modyfikowałem tylko wodę z RO dodając różne sole. Żeby coś stwierdzić potrzebujesz minimum twardości ogólnej i węglanowej. Ty masz tylko ogólną skoro te HCO3=200 to tylko domysły. Warzyć piwo! Nawet bez modyfikacji - a nuż wyjdzie dobre Do jasnych na pewno nie zaszkodzi przegotować i zdekantować znad osadu.
 5. Woda zmiękczanie/uzdatnianie/(mineralizowanie?)

  Według tego kalkulatora: Aktualnie masz około Ca - 89 ppm, Mg - 23 ppm Po zaznaczeniu opcji "Boil water" dostajesz Ca - 39ppm, a alkaliczność - 39ppm jako CaCO3 czyli około 47ppm HCO3
 6. Fermentor z grzałką do wysładzania

  Przewijały się takie projekty na forum - musisz poszukać Choćby Wihura wstawiał sobie grzałkę ze zwykłego czajnika: Edit: O tutaj masz temat:
 7. sihox

 8. Aplikacja Chat

  Może spróbować z jakąś aplikacją nie dedykowaną do tego forum? Np. rocket.chat + autoryzacja przez oauth: https://invisioncommunity.com/files/file/8204-oauth-server/ W komentarzach w linku ktoś właśnie stawiał takie combo.
 9. Browar Kruki

  Myślę, że w tym przypadku temperatura nie jest aż tak krytyczna. Zwłaszcza, że 30 min. filtracji/wysładzania to naprawdę szybko (ale tutaj trzeba by zapytać bardziej doświadczonych kolegów). Na Twoim miejscu następnym razem spróbował bym wysładzania na raty (http://www.wiki.piwo.org/Filtracja_i_wys%C5%82adzanie#Wys.C5.82adzanie_na_raty_.28batch_sparge.29). Tą metodą trudniej jest coś zepsuć, więc są szanse, że wydajność Ci podskoczy.
 10. Browar Kruki

  Przy tym zasypie, na ~20l brzeczki po gotowaniu ekstrakt powinien podchodzić pod 18 BLG. Nawet przy kiepskiej wydajności powinieneś mieć tą 14. Sprawdź procedurę i sprzęt pomiarowy
 11. Co mogę zrobić z tych składników?

  Robiłem ten zestaw ze zmienionym chmieleniem (zerknij na ten post i mój komentarz: http://www.piwo.org/topic/23115-browar-niesob/?p=442316) tak na ~35 IBU i moim zdaniem wyszło fajne piwko, z wyczuwalną ale nie nachalną goryczką. Co do balansu to w tym artykule: http://beersmith.com/blog/2009/09/26/balancing-your-beer-with-the-bitterness-ratio/ pan wyliczył balans dla kilku standardowych styli wg. BJCP2008: Daje to jakieś pojęcie czego się można spodziewać przy danych proporcjach IBU/OG.
 12. Gdzieś to było - link

  Ten kalkulator: https://www.brewersfriend.com/ibu-calculator/rozróżnia boil size (ilość gotowanej brzeczki) oraz batch size (ilość brzeczki po gotowaniu/rozcieńczeniu) przy założeniu, że podasz spodziewany ekstrakt (Target OG) brzeczki po gotowaniu/rozcieńczeniu.
 13. Browar Niesob

  Cześć, Ciekaw byłem co Ci wyjdzie z tego piwka - wybrałem ten sam zestaw na pierwsze zacieranie Z tym, że troszkę bałem się, że nie utrzymam wystarczająco niskiej temperatury i fermentowałem czystszymi drożdżami (US-05). Zmieniłem też schemat chmielenia - mniej więcej po równo każdego chmielu na 60, 20 i 1, tak na około 30-35 IBU i wyszło bardzo fajnie. Goryczka grzeczna ale wyczuwalna, są także wyczuwalne posmaki chmielowe. Myślę, że w twoim przypadku goryczka jeszcze się ułoży - daj piwku troszkę poleżakować. Swoje też klarowałem żelatyną, około 2g na 19l i wyszło super. Z tym, że o ile podczas butelkowania był praktycznie kryształ, to już po refermentacji niestety część drożdży "wisi" przy ściankach butelki w postaci takich małych kłaczków/kuleczek nawet po schłodzeniu. O dziwo w szklance jest ok, pod warunkiem, że nalewa się ostrożnie. Co do Twojego przypadku - są szanse, że miałeś zbyt dużą temperaturę piwa. Ja przed i po zadaniu żelatyny schłodziłem piwo poniżej 10 C. Z żelatyną stało nawet mniej niż 24h i poszło do rozlewu. Nie wiem jak z temperaturą samej żelatyny - być może to bez znaczenia ale ja bym jeszcze troszkę schłodził z tych 70. Chociaż gorąca może łatwiej się miesza z piwem Ja przy kolejnej warce chyba odpuszczę sobie żelatynę, a postaram się zwrócić uwagę na poprawne ph zacieru / skład wody. W każdym razie nie przejmuj się specjalnie klarownością tylko spijaj piwko i warz kolejne. Gratulacje i powodzenia przy kolejnych warkach.
 14. Źródełka brewtargeta wiszą sobie na githubie. Oni liczą tak: https://github.com/Brewtarget/brewtarget/blob/develop/src/PrimingDialog.cpp Przy okazji cześć wszystkim jako, że to mój pierwszy post na forum
×