Skocz do zawartości

sihox

Members
 • Zawartość

  31
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

O sihox

 • Urodziny 25.10.1985

Kontakt

 • Imię
  Mariusz

Piwowarstwo

 • Miasto
  Łomża

Ostatnie wizyty

527 wyświetleń profilu
 1. sihox

  Pierwsze piwo z zacieraniem z gotowego zestawu

  Oddzielić. Tzn. brzeczkę zlewasz, a chmiel zostaje w garze.
 2. sihox

  AIPA 17 blg wg Domowe Piwo Banachowicza

  Zgadza się Dlatego napisałem, że Twoje wyliczenia wyglądają ok. Jednak ciągle coś mi nie pasuje Bo weźmy w drugą stronę: 4.8kg cukru dopełnijmy wodą do 20kg - dolewamy 15.2L wody. Sprawdźmy jaka objętość nam wyszła uwzględniając gęstość cukru: 15.2 + (4.8*0.625) = 18.2L Więc mamy 18.2L 24blg - nadal więc lądujemy z innym wynikiem niż u Ciebie. Oczywiście sam nie wiem jak to powinniśmy "poprawnie" policzyć ale widać, że gdzieś się mijamy z prawdą
 3. sihox

  AIPA 17 blg wg Domowe Piwo Banachowicza

  Jeszcze tylko mały głos w dyskusji. @Daniel() - Twoje wyliczenia wyglądają ok ale jednak coś tu się nie zgadza. Wg. mnie niepotrzebnie uwzględniasz fakt, że cukier ma mniejszą objętość niż woda. Skala blg to jednak procentowy udział cukru w roztworze wagowo. Zatem jeśli mamy 4.8kg cukru to w np. 20L roztworu będzie to 4.8/20 = 0.24 czyli 24blg. Niezależnie od tego, że tego cukru w ramach roztworu będzie 3L. Generalnie w tym przypadku, po wklepaniu receptury w jakiś program wychodzi, że potrzebujemy wydajności około 80% (liczonej po amerykańsku) żeby uzyskać 20L 17blg po gotowaniu. Więc to nie jest jakaś tam oszałamiająca wydajność. Na pewno do uzyskania w domowych warunkach
 4. 1. tak, 2. tak, 3. zwykle pewnie trochę za dużo - potrzebna ilość drożdży zależy od ilości i ekstraktu początkowego brzeczki.
 5. Ja w ten sposób zacieram jednotemperaturowo. W ramach wygrzewu dolewam wyliczoną ilość wrzątku. Startuje tylko z relatywnie niskim stosunkiem wody do słodu żeby ewentualne dolewki zbyt mocno nie uszczupliły zapasu wody na warkę.
 6. sihox

  Łyga piwowarska - czy dbać, jak dbać

  Albo po taniości https://allegro.pl/lyzka-cedzakowa-szumowka-nierdzewna-fi17-5cm-dluga-i6089819468.html
 7. sihox

  Columbus (Tomahawk, Zeus)

  Przecież ilość alfakwasów w chmielu nie zależy tylko od odmiany i rocznika.
 8. sihox

  Słód brown

  Tak.
 9. sihox

  Projekt graficzny, szukam dobrego programu

  Inkscape, LibreOffice Draw, ewentualnie Gimp.
 10. Nie ma powodów do obaw. Szczególnie jeśli faktycznie do zakwaszania użyłeś kwasu mlekowego, a nie bakterii. Nie masz tam żyjątek tylko zwykły kwas organiczny.
 11. sihox

  Kiedy dodawac słód melanoidynowy

  Normalnie od początku.
 12. sihox

  American Brown Ale - ultra kwaśne :/

  Oczywiście konkretnej przyczyny infekcji nie da się ustalić ale ten krok był zdecydowanie niepotrzebny. Szczególnie jeśli użyłeś tego samego oplotu, którym wcześniej filtrowałeś brzeczkę.
 13. sihox

  Chmielenie w "ociekaczu"???

  Wrzuć luzem Po gotowaniu chmiel grzecznie "siądzie" na dno gara. A jeśli chmielisz na zimno to lepiej filtrować podczas przelewania do tanka rozlewczego.
 14. sihox

  Beer Yeast Research News May 2018

  Czytam ten artykuł i chyba czegoś nie rozumiem. Nie widzę, żeby pisali o jakimś nowym sposobie suszenia - ten emulgator E491 to raczej standard (nawet w suszonych piekarniczych jest wymieniony w składzie). Z ich testów wynika, że dostajemy porównywalny przebieg fermentacji czy to używając poprawnie uwodnionych drożdży, czy też sypiąc je do brzeczki o rozsądnie wysokiej temperaturze (20+C). Stąd zalecają używanie metody z sypaniem do cieplejszej 1/3 brzeczki i dolewanie reszty już w pełni schłodzonej. Jeśli coś pomieszałem to mnie poprawcie.
 15. sihox

  Czy warto robić jeszcze cichą?

  Od biedy można użyć tego opakowania jako probówki. Trzeba je tylko odpowiednio uzupełnić
×