Jump to content

sihox

Members
 • Content Count

  129
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

sihox last won the day on June 1 2020

sihox had the most liked content!

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  "W teorii" browar
 • Rok założenia
  2016
 • Liczba warek
  22
 • Miasto
  Łomża

Kontakt

 • Imię
  Mariusz

Recent Profile Visitors

1645 profile views
 1. Wygląda na przegazowane. Z cukru do refermentacji robiłeś syrop? Jeśli tak to jak go mieszałeś z piwem? I czy ta butelka z filmu była ciepła czy schłodzona przed otwarciem?
 2. Robiłem ten zestaw przy okazji pierwszego zacierania Też bałem się zbyt dużej goryczki i zmieniłem oryginalne chmielenie. W instrukcji chyba zalecali wrzucić cały phoenix na 60min, a cały progress przed końcem (~10min). Ja chmieliłem tak (celowane w około 30IBU): - po 10g obu chmieli na 60min, - po 10g j.w. na 20min, - reszta na wyłączenie palnika. Piwo wspominam bardzo dobrze ale pierwsze piwo zawsze się tak wspomina więc wiadomo Jeśli nie masz chłodnicy to warto by tą dawkę na wyłączenie palnika wrzucić jak już trochę zbijesz temperaturę (powiedzmy do tych ~80C).
 3. Przy normalnym piwowarskim "reżimie sanitarnym" nic złego nie powinno się wydarzyć. Wbrew pozorom jest trochę szczepów z tą własnością - np. większość szczepów saisonowych albo choćby WB-06. Piwowarzy ich używają raczej standardowo. Na pewno większa uważność nie zaszkodzi żeby jakieś krzyżowe zakażenia się nie przydarzyły.
 4. To akurat kwestia upodobań. Kraniki są wygodne ale to zawsze jakieś dodatkowe, potencjalne źródło zakażenia. Ja do fermentacji używam tylko fermentorów bez kranika. Z kranikiem mam za to wiadra do rozlewu i zacierania.
 5. Czas fermentacji: Zakładając, że zadałeś odpowiednio dużo zdrowych drożdży większość ekstraktu jest przejedzona już po kilku dniach (zwykle 3-5). Drożdże po tym czasie metabolizują jeszcze część produktów ubocznych fermentacji dlatego dobrze jest im dać trochę czasu (1-2 tygodnie) na posprzątanie. Oczywiście nie mówimy tu o ekstremalnych ekstraktach lub niskich temperaturach - tam czasy będą odpowiednio dłuższe. Temperatura: Najlepiej stała temperatura brzeczki przez główny okres burzliwej. Można lekko zwiększać w trakcie (to mobilizuje drożdże do pracy i ewentualnie może
 6. To akurat fakt - automat ma w tym przypadku niekwestionowaną przewagę. Dlatego jak ktoś się wacha, a ma zamiar często bawić się w wielostopniowe zacieranie to faktycznie warto wybrać tą drogę.
 7. Wiadomo, że dla każdego określenie "wygoda" będzie oznaczało coś innego. Miałem okazję powarzyć trochę na kociołku (braumaister) i owszem automat ma swoje plusy ale i tak nie zdecydowałbym się na takie rozwiązanie. Nie widzę za bardzo oszczędności czasu - tak samo trzeba zasypać, wysładzać, umyć, itp. Wiadomo, że kontrola temperatury i wydajność zacierania w takiej sytuacji to duży plus ale - jak dla mnie - w domowych warunkach można sobie tutaj pozwolić na pewne niedoskonałości. Standardowo zacieram w kadzi filtracyjnej czyli w zaizolowanym wiaderku ze sraczwężykiem Wlewam wodę o wyliczonej
 8. 1g dwuwodnego (a na 99% masz właśnie taki) chlorku wapnia na 10L wody podbije Ci ~27mg/l jony wapnia oraz ~48mg/l jony chlorkowe.
 9. Ja od kilku ostatnich warek robię wariant 1. Gorący gar wystawiam na balkon na noc, rano dekantuję do fermentorów, napowietrzam, zadaję drożdże. Miejsce styku pokrywy z garnkiem tylko okręcam stretchem żeby przypadkiem nic tam się nie dostało. Przy takim modelu chłodzenia musisz wziąć ewentualne poprawki na schemat chmielenia. Zanim brzeczka wystygnie do tych ~80C mija trochę czasu i alfa kwasy jeszcze izomeryzują dając Ci goryczkę nawet z chmielu wrzuconego na wyłączenie palnika. Po za tym to całkiem wygodna metoda w sytuacji gdy nie dysponujesz chłodnicą. Edit: Pozostałe warianty m
 10. Miałem na myśli tylko zadanie drożdży do odpowiednio niskiej temp. brzeczki, a potem zostawiasz w pokojowej i niech działają.
 11. Jak masz możliwość schłodzić brzeczkę do ~16-18C to moim zdaniem możesz spróbować. Kiedyś wystartowałem BE-134 w około 18C, wstawiłem do pokojowej ale uciekła mi temperatura i w porywach na wiadrze zmierzyłem nawet 27C. Piwo o dziwo wyszło ciekawe. Oczywiście aromatyczne ale na pewno nie męczące wyższymi alkoholami czy nadmiarem estrów. Dla porównania w drugim wiadrze pracowały BE-256 i tam niestety duuuużo gorzej (silne estry, mocno alkoholowy profil).
 12. W kalkulatorze ilości drożdży z brewersfriend przyjmują jako średnią 10mld/g. Odwołują się też do badań gdzie stwierdzono od 8 do 18mld/g. Najmniej miały S-04, najwięcej T-58. Także to zależy. Nie mówiąc już o tym jaką historię przechowywania ma za sobą każda paczuszka. Zawsze można przetestować obie opcje - raz przefermentować jedną paczuszką, innym razem dwoma 😉
 13. Tak. W większości przypadków są podane w nawiasach g, kg, L, mL, itd.
 14. Dopiero co ktoś zakładał temat o tym zestawie: Swoją drogą piwoszarnia raczej daje biedne te instrukcje, zresztą chyba są do pobrania z ich strony (przy każdym zestawie). Grzej wodę, czytaj wiki.piwo.org i warz piwo
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.