Jump to content

sihox

Members
 • Content Count

  90
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

sihox last won the day on June 1

sihox had the most liked content!

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  "W teorii" browar
 • Rok założenia
  2016
 • Liczba warek
  21
 • Miasto
  Łomża

Kontakt

 • Imię
  Mariusz

Recent Profile Visitors

1221 profile views
 1. Niektórzy stosują pompki od pralki. Poczytaj np. tutaj:
 2. Witamy! Samych udanych warek! A swój autorski temat założysz tutaj: https://www.piwo.org/forums/forum/32-zapiski-piwowarów-domowych/
 3. Każda z tych aplikacji pozwala zapisać recepturę + jakieś notatki i daty. Niezależnie czy chcesz "kontrolować produkcję domowego browaru" czy "zapisać własny przepis" spokojnie się nadadzą. W brewtarget np. można kliknąć wybraną recepturę i wybrać "Brew It" żeby dopisać kolejne warzenie w dzienniku. Może to być wygodne gdy często powtarzasz te same przepisy. Ja na codzień używam Biermacht (aplikacja mobilna). Telefon ma się zawsze pod ręką, a wyklikanie nowej receptury to chwila. Można też kopiować receptury więc mocno powtarzalne wpisy w brewlogu do zrobienia od ręki.
 4. Nie. Nie widać jaka to skala. Najbardziej pasuje SG ale wynik 1.135 to około 31BLG. Zatem oceń sam czy jest prawdopodobny
 5. Ten kalkulator liczy ilość rezerwy uwzględniając odfermentowanie: https://www.brewersfriend.com/gyle-and-krausen-priming-calculator/ Wg. podanych przez Ciebie danych wyszło 1.73L rezerwy czyli dość blisko do obliczeń z kalkulatora Jacka.
 6. Tylko wyjaśnię. Nie sądzę żeby ktoś te drożdże modyfikował genetycznie, tzn. to jest blend różnych szczepów, które nie mają tego genu. To po prostu info dla piwowara, że drożdże nie zjedzą brzeczki razem z wiadrem Dodam jeszcze, że poszukiwanie "szczepu" nie do końca ma sens. Raz, że to jest blend (kilka szczepów), a dwa - szczepy o wspólnym pochodzeniu propagowane przez różne laby, mimo zbliżonej charakterystyki, potrafią zachowywać się inaczej (np. Voss Kveik z FM i Lallemand). Najlepiej traktować każdy taki produkt niezależnie, a wyniki testów opisać np. na tym forum w dziale "Charakterystyka szczepów drożdży".
 7. Przewijają się takie tematy na forum co jakiś czas. Poczytaj spokojnie albo po prostu kup pierwszy lepszy na który Cię stać. Z czasem skompletujesz wszystko jeśli stwierdzisz, że to zabawa dla Ciebie.
 8. Przy umiarkowanych ekstraktach wystarczy podzielić liczbę po 1.0 przez 4. Ale to nie jest zależność liniowa więc można też posłużyć się tabelą: https://www.brewersfriend.com/plato-to-sg-conversion-chart/#
 9. Jestem podobnego zdania co @zasada Wpływ rozcieńczenia w takiej skali brzeczki po gotowaniu na produkt końcowy uznałbym za marginalny. Ewentualne kwestie do wzięcia pod uwagę ze względu na gotowanie gęstszej brzeczki: - słabsza utylizacja chmielu, - więcej produktów reakcji maillarda. Bardziej zauważalne efekty były by gdybyś rozcieńczał piwo dopiero po fermentacji.
 10. Powiem jak ten ślepy koń na wyścigach - nie widzę przeszkód! Każde piwo można tak zacierać. Po prostu - jak chcesz duży ekstrakt - nie wysładzasz zbyt wiele, a w ekstremalnych przypadkach zacierasz brzeczką z poprzedniego zacierania. W razie czego można też odpowiednio długo gotować aby zagęścić brzeczkę.
 11. Moja sugestia - używać jednego narzędzia Niestety nie korzystam z żadnego z nich ale pewnie chodzi o jakieś niuanse. Testowo wrzuciłem na brewness 3.55kg słodu, oczekiwaną ilość piwa 10,7L, wydajność 80% i wyszło 17.5blg.
 12. Wszystko zależy od wydajności. Zapewne w tych aplikacjach przyjmują / masz ustawioną inną wydajność i stąd rozbieżności. Dodatkowo każdy słód ma pewną ekstraktywność - to też poszczególne aplikacje mogą inaczej zakładać. Np. przy 3.55kg słodu i 10.7L brzeczki, licząc trochę na skróty i zakładając ekstraktywność średnio 80% będziesz miał: dla wydajności 70% - (3.55 * 80% * 70%) / 10.7 = ~18.5blg dla wydajności 65% - (3.55 * 80% * 65%) / 10.7 = ~17.2blg
 13. W takim razie nie mam się tutaj do czego przyczepić. Spokojnie możesz tak zacierać praktycznie każde piwo.
 14. Napisz jeszcze jaki masz schemat zacierania.
 15. Prawdopodobnie aspekt czysto estetyczny I raczej jest tak jak mówisz, że z czasem się z tego wyrasta, a piwo prędzej czy później i tak się klaruje. Pewnie częściej problem jest w drugą stronę - gdy chcemy mętne piwo, a na złość wychodzi klarowne
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.