Jump to content

sihox

Members
 • Content Count

  64
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

sihox last won the day on November 23 2018

sihox had the most liked content!

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  "W teorii" browar
 • Rok założenia
  2016
 • Liczba warek
  18
 • Miasto
  Łomża

Kontakt

 • Imię
  Mariusz

Recent Profile Visitors

921 profile views
 1. sihox

  Compac CG

  Wygląda na to, że to to samo co Whirfloc tylko producent inny. Zatem pradwopodobnie skuteczny środek, wygodniejszy do stosowania niż mech (nie trzeba uwadniać).
 2. sihox

  Blogosfera

  Z jakiegoś powodu wpisy z "Kraftmagii" nie zawierają tego, wygodnego, dodatku. Jeśli to nie problem to proszę o jego dodanie
 3. Nie wiem czy dobrze widzę ale jeśli ten kranik jest przykręcony i ta uszczelka usyfiona jest wewnątrz wiadra z brzeczką to będą to po prostu osady białkowe / chmieliny. Pewnie zbyt lekko dokręciłeś kranik i się dostały "pod uszczelkę". W takiej sytuacji bym nie panikował
 4. Robiłem kiedyś coś co można by nazwać Belgian Dark Mild. Czyli lekkie (10 blg), ciemne piwo na drożdżach z belgijskim charakterem. Co prawda na sucharach - warka podzielona i zadana T-58 i BE-256. Wyszło nawet przyjemne, choć oddrożdżowe fenole z ciemnymi słodami nie każdemu przypadną do gustu. Mnie smakowało - na początku bardziej wersja na BE-256 (są bardziej owocowe , być może dlatego), później ta na t-58 także całkiem nieźle się ułożyła. Prawdą też jest, że estry i fenole wyszły stonowane, bo ekstrakt niewielki, a i prowadziłem je w dość niskich jak na belgi temperaturach (poniżej 20C). No i te moje drożdże nie są aż tak charakterystyczne jak belle saison - te dają fajne aromaty ale są "diastaticus" czyli zjadają cukry z brzeczki praktycznie do zera W każdym razie - jak nie zaryzykujesz to nie będziesz wiedział. Mały eksperyment nie zaszkodzi Chociaż ja jakoś mocno palonego piwa już bym na takich drożdżach nie robił, bardziej wersje ciemne od karmeli i ewentualnie barwiący/palony tylko na kolor.
 5. Zdecydowanie Ale strzelam, że to błąd w rachunkach po prostu i faktycznie masz tego mniej. Najlepiej jakbyś ten parametr także miał w raporcie, bo szczerze - nie wiem czy mając pH wody i część składu jonowego da się wyliczyć wodorowęglany. O zobacz jaki świat mały! Dzięki i wzajemnie!
 6. Panowie, z punktu widzenia piwowara domowego twardość wody (w sensie twardości ogólnej czyli zawartości wapnia i magnezu) jest w większości przypadków pożądana. Zawarty w wodzie wapń m.in. obniża pH zacieru, wspomaga klarowanie się gotowego piwa. Zwykle problemem twardej wody jest jej, z reguły wysoka, alkaliczność (twardość węglanowa, w większości za nią odpowiada HCO3). Jest to bufor utrudniający obniżanie się pH zacieru, a wysokie pH zacieru czy brzeczki zwiększa wypłukiwnie tanin ze słodu i chmielu. Wszelkie odkamieniacze do wody bazujące na żywicy jonowymiennej "wymieniają" jony wapnia i magnezu na jony sodu. Dodatkowo zawartość HCO3 raczej się nie zmienia. Zatem używanie filtrów dzbankowych lub odkamieniaczy przepływowych tego typu jest mocno dyskusyjne. Do celów piwowarskich zostaje nam zatem zmiękczanie wody przez jej mieszanie z wodą destylowaną lub RO, bądź też użycie samej wody z filtra RO z ewentualnym dodatkiem różnych soli żeby zbudować pożądany profil. Co do samej alkaliczności natomiast, to - jeśli poziom HCO3 nie jest kosmicznie wysoki - wystarczy do zacieru oraz wody do wysładzania dodać pewną ilość (z reguły po kilka ml) kwasu (zwykle fosforowy lub mlekowy). Zgrubne ilości wylicza większość dostępnych kalkulatorów piwowarskich dot. wody.
 7. No nie wiem.... W cenie 1kg twojego basenowego niewiadomoczego kupisz pewnie z 5kg czystego nadwęglanu sodu.
 8. Widać mają kiepską kontrolę jakości - też mam identyczny i wycina ok. Chociaż zostawia taką małą skazę - ale to się akurat przydaje przy odklejaniu. Odklejanie moim zdaniem najbardziej upierdliwe - trzeba sobie wyrobić system. Ja wbijam igłę pomiędzy naklejkę a tą foliowaną warstwę nośną. A dziurkuje do góry nogami i bez tej plastikowej podkładki (okienka). Widać wszystko elegancko można sobie podstawiać wydruk dokładnie.
 9. W Polsce do kupienia na papierze? Szczerze - nie wiem. Ja swoją kopię zamawiałem w bookdepository - ceny rozsądne i wysyłają za free na cały świat. Ale przecież książka to nie tylko receptury Zresztą coś do czytania na "bezludnej wyspie" to chyba konieczność
 10. Zdecydowanie "How to brew" - John Palmer. Czwarta edycja jest w miarę świeża i w zasadzie kompletna jeśli chodzi o piwowarstwo domowe.
 11. Coś się chyba popsuło z aktywnością (https://www.piwo.org/discover/). Nie pokazują się odpowiedzi do tematów. W zasadzie widać tylko reakcje. Mam kanał z najnowszymi wpisami z 3 ostatnich dni (https://www.piwo.org/discover/17/) i dziś cisza, a przecież ludzie piszą.
 12. Crisp na swojej stronie twierdzi inaczej. Za tym https://www.crispmalt.co/uploads/product-range.pdf dokumentem: Natomiast o jakości strony www cp (w tym linków) i tego co faktycznie sprzedają się nie wypowiadam, bo nigdy nie kupowałem od nich. Ale zainteresowany mógłby sprawdzić z ciekawości czy faktycznie tam są całe ziarna owsa czy też jednak płatki z łuską
 13. Oj Panowie Śmiejecie się ale jeśli cp faktycznie sprzedaje to co opisuje to wszystko jest ok. Wg producenta (crisp malting group) to są płatki z łuską już skleikowane (czyli błyskawiczne) i można je normalnie wrzucać prosto do zacieru. Źródła: https://www.browar.biz/centrumpiwowarstwa/inne_surowce_do_zasypu/platki_owsiane_blyskawiczne_halina_0,4_kg https://www.crispmalt.co/nonmalted-cereal
 14. Proszę: https://beerandbrewing.com/dictionary/ewOeMFnY4x/
 15. Napełnij bańkę po wodzie destylowanej gorącą wodą (nawet wrzątek powinna wytrzymać) i wstaw do tej lodówki razem z piwem.
×
×
 • Create New...