Skocz do zawartości

sihox

Members
 • Zawartość

  23
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

O sihox

 • Urodziny 25.10.1985

Kontakt

 • Imię
  Mariusz

Piwowarstwo

 • Miasto
  Łomża

Ostatnie wizyty

406 wyświetleń profilu
 1. Projekt graficzny, szukam dobrego programu

  Inkscape, LibreOffice Draw, ewentualnie Gimp.
 2. Nie ma powodów do obaw. Szczególnie jeśli faktycznie do zakwaszania użyłeś kwasu mlekowego, a nie bakterii. Nie masz tam żyjątek tylko zwykły kwas organiczny.
 3. Kiedy dodawac słód melanoidynowy

  Normalnie od początku.
 4. American Brown Ale - ultra kwaśne :/

  Oczywiście konkretnej przyczyny infekcji nie da się ustalić ale ten krok był zdecydowanie niepotrzebny. Szczególnie jeśli użyłeś tego samego oplotu, którym wcześniej filtrowałeś brzeczkę.
 5. Chmielenie w "ociekaczu"???

  Wrzuć luzem Po gotowaniu chmiel grzecznie "siądzie" na dno gara. A jeśli chmielisz na zimno to lepiej filtrować podczas przelewania do tanka rozlewczego.
 6. Beer Yeast Research News May 2018

  Czytam ten artykuł i chyba czegoś nie rozumiem. Nie widzę, żeby pisali o jakimś nowym sposobie suszenia - ten emulgator E491 to raczej standard (nawet w suszonych piekarniczych jest wymieniony w składzie). Z ich testów wynika, że dostajemy porównywalny przebieg fermentacji czy to używając poprawnie uwodnionych drożdży, czy też sypiąc je do brzeczki o rozsądnie wysokiej temperaturze (20+C). Stąd zalecają używanie metody z sypaniem do cieplejszej 1/3 brzeczki i dolewanie reszty już w pełni schłodzonej. Jeśli coś pomieszałem to mnie poprawcie.
 7. Czy warto robić jeszcze cichą?

  Od biedy można użyć tego opakowania jako probówki. Trzeba je tylko odpowiednio uzupełnić
 8. Fermentis Safale US-05

  Zerknij na tą odpowiedź producenta: https://www.homebrewtalk.com/forum/threads/us-05-ideal-temperature-changed-on-official-datasheet.597407/#post-7823189 Generalnie wychodzi na to, że sam szczep się nie zmienił tylko czasem zdarzały się problemy w niższych temperaturach (diacetyl?) i z tego powodu sugerują wyższe.
 9. Właśnie o despreju myślałem
 10. Raczej nie - woda sama nie płynie pod górę, więc piwo powinno być bezpieczne. Wytrzyj wieko i ewentualnie przetrzyj alkoholem szczelinę pod wiekiem. Paczki z drożdżami są szczelne - wytrzyj i trzymaj w lodówce.
 11. Arkusz do wyliczania ilości słodów

  Ta nowa porównywarka w ramach wyceny receptury rozbija elegancko na krotność różnych opakowań dostępnych w danym sklepie.
 12. Dziś wieczorem minie dopiero 2 doby od zadania drożdży. Skoro ruszyły to daj im pracować w spokoju.
 13. Woda zmiękczanie/uzdatnianie/(mineralizowanie?)

  Przy GH na poziomie 320 kalkulatory wyliczają Ca podchodzące pod 90. Ale nie wiem ile w tym prawdy. Ja bym wodę przegotowywał tylko żeby zbić węglany (jasne, solidnie chmielone piwa), a ewentualnie zbyt niski poziom Ca po takim zabiegu można podbić solami. A coś jest nie tak z tymi piwami, które robisz że chcesz modyfikować wodę?
 14. Woda zmiękczanie/uzdatnianie/(mineralizowanie?)

  Ja niestety jestem raczej teoretykiem W zasadzie modyfikowałem tylko wodę z RO dodając różne sole. Żeby coś stwierdzić potrzebujesz minimum twardości ogólnej i węglanowej. Ty masz tylko ogólną skoro te HCO3=200 to tylko domysły. Warzyć piwo! Nawet bez modyfikacji - a nuż wyjdzie dobre Do jasnych na pewno nie zaszkodzi przegotować i zdekantować znad osadu.
×