Skocz do zawartości

MrShades

Members
 • Zawartość

  39
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Kontakt

 • Imię
  Michał

Piwowarstwo

 • Miasto
  Wrocław

Ostatnie wizyty

425 wyświetleń profilu
 1. MrShades

  Budowa domowego browaru

  @Pi0tR, wykrojnik 32,5mm z tego sklepu będzie pod gwint 1" w grzałce.
 2. MrShades

  Podłączenie pompy

  Z tego co kojarzę, to parametry w tej aukcji dot. pompy na 24V mimo tego, co pokazują zdjęcia (mogą być poglądowe). Na 12V jest mniejsza wysokość podnoszenia i nieco przepływ, jakieś 600-650l/h, jeśli mnie pamięć nie myli.
 3. MrShades

  Podłączenie pompy

  Da radę spokojnie do recyrkulacji.
 4. MrShades

  HERMS kilka pytan

  Co służy Ci jako MLT: garnek, czy fermentor?
 5. MrShades

  Płynowskaz / sight glass

  Nie, jeśli gwint uszczelni się taśmą teflonową. Mam tak zakończone wszystkie przewody silikonowe w browarze: camlock z gwintem zewnętrznym i na to przewód silikonowy wraz z obejmą ślimakową i nic nie cieknie. Ponadto przewód silikonowy jest mniej podatny na uszkodzenie niż rurka z tworzywa sztucznego. Oczywiście króciec, który proponujesz jest jak najbardziej sensowny. Ja po prostu mam minimalną ilość elementów przy zachowaniu tej samej funkcji.
 6. MrShades

  Płynowskaz / sight glass

  Czy nie dałoby się wykorzystać kolanka z gwintem wewnętrznym z jednej strony (tej mocowanej do gara) i zewnętrznym z drugiej strony (tej mocowanej do płynowskazu)? Za płynowskaz można by wykorzystać przewód silikonowy naciągnięty na gwinty zewnętrzne kolanek i przytwierdzony obejmą ślimakową.
 7. MrShades

  Modernizacja Browaru o kroczek wyżej

  Zaworem na wyjściu pompy. Wejścia lepiej nie dławić, żeby pompa miała zawsze ciecz na wejściu. Magnetyczne pompy bardzo dobrze sobie radzą z takim dławieniem na wyjściu. Przepływ możesz całkowicie zablokować i nic się jej złego nie stanie.
 8. MrShades

  Modernizacja Browaru o kroczek wyżej

  Mam hop stopper i robiłem z nim hop standa recyrkulując pompą MP-15R. W garze ok. 24l brzeczki i ok. 180g chmielu i żadnego przytykania nie było. Przepływ nieco zredukowany, ale tylko dla mojego lepszego samopoczucia. Wydaje mi się, że obeszłoby się bez tego.
 9. MrShades

  Źródła w internecie o piwowarstwie

  The Jamil Show - kopalnia wiedzy od Jamila Zainasheffa i gości. Przejście po ok. 80 stylach BJCP wraz z recepturami i wieloma poradami. http://www.thebrewingnetwork.com/shows/the-jamil-show/
 10. MrShades

  Modernizacja Browaru o kroczek wyżej

  Mam tę samą i polecam. Pamiętać o tym, że pompa ma być zalana zanim się ją włączy.
 11. MrShades

  [Giełda] Mieszadło magnetyczne

  Ktoś testował może to mieszadło z kolbą 5l?
 12. MrShades

  Budowa domowego browaru

  Budując HERMSa inwestujesz nieco więcej w sprzęt. Przycinając koszty całej instalacji przez zastosowanie sraczwężyka zamiast FD możesz na tym potencjalnie stracić. Wydajność może nie być tak dobra jak wtedy, gdy stosujesz FD. Przykładowa sytuacja: w FD zaletą jest to, że ciecz, która przeszła już przez złoże jest pod FD (tzw. "martwa strefa") i może zasilić pompę na linii ssawnej. Zakładając, że nawet mała część 2m wężyka się przytka, ale będzie jednocześnie blisko portu wyjściowego z gara, zostaje Ci np. kilkanaście cm czynnej powierzchni przez którą wypływa ciecz. Z tego co wyczytałem z opinii innych, to sraczwężyki sprawują się gorzej z czasem, przy FD tego nie ma. Ostatecznie, każdy kto przeszedł na FD ze sraczwężyka mówi, że jest nieporównywalnie lepiej. Stracić w efekcie możesz poniekąd finansowo - gdy sraczwężyk nie spisze się dobrze, zostanie Ci kupno FD i zostajesz z niepotrzebnym wężykiem. Rozpatrując jeszcze gorszy scenariusz: zapycha Ci się wężyk, pompę masz taką, która musi być zalana na linii ssawnej i masz pompę do wymiany. Musiałbyś spróbować jak całość działałaby w gotowym rozwiązaniu i ocenić po kilkunastu warkach. Może akurat się sprawdzi - nie wiem, bo nie porównywałem tych dwóch rozwiązań w HERMSie. Powyższy komentarz potraktuj jedynie jako dodatkowe aspekty do rozważenia.
 13. MrShades

  Budowa domowego browaru

  Ja wycinałem wykrojnikiem 20,4mm pod gwinty 1/2" BSP(T). PiwoLab używał 20,5mm z tego co pamiętam. Jak 20,3mm okaże się za małe, to trochę wypiłujesz. Masz gwint BSP(T)?
 14. Przekopałem się przez mnóstwo materiałów odnośnie FD i konkluzja jest taka, że najlepsze efekty były uzyskiwane dla szczelin 0,7mm lub 1mm oraz perforacji Rv 2,5-4 lub Rv 3-5 (układ mijany 60 stopni). Pozostają jeszcze inne rozwiązania takie jak FD od Blichmanna, ale są droższe.
×