Skocz do zawartości

MrShades

Members
 • Zawartość

  33
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Kontakt

 • Imię
  Michał

Piwowarstwo

 • Miasto
  Wrocław

Ostatnie wizyty

365 wyświetleń profilu
 1. MrShades

  Modernizacja Browaru o kroczek wyżej

  Zaworem na wyjściu pompy. Wejścia lepiej nie dławić, żeby pompa miała zawsze ciecz na wejściu. Magnetyczne pompy bardzo dobrze sobie radzą z takim dławieniem na wyjściu. Przepływ możesz całkowicie zablokować i nic się jej złego nie stanie.
 2. MrShades

  Modernizacja Browaru o kroczek wyżej

  Mam hop stopper i robiłem z nim hop standa recyrkulując pompą MP-15R. W garze ok. 24l brzeczki i ok. 180g chmielu i żadnego przytykania nie było. Przepływ nieco zredukowany, ale tylko dla mojego lepszego samopoczucia. Wydaje mi się, że obeszłoby się bez tego.
 3. MrShades

  Źródła w internecie o piwowarstwie

  The Jamil Show - kopalnia wiedzy od Jamila Zainasheffa i gości. Przejście po ok. 80 stylach BJCP wraz z recepturami i wieloma poradami. http://www.thebrewingnetwork.com/shows/the-jamil-show/
 4. MrShades

  Modernizacja Browaru o kroczek wyżej

  Mam tę samą i polecam. Pamiętać o tym, że pompa ma być zalana zanim się ją włączy.
 5. MrShades

  [Giełda] Mieszadło magnetyczne

  Ktoś testował może to mieszadło z kolbą 5l?
 6. MrShades

  Budowa domowego browaru

  Budując HERMSa inwestujesz nieco więcej w sprzęt. Przycinając koszty całej instalacji przez zastosowanie sraczwężyka zamiast FD możesz na tym potencjalnie stracić. Wydajność może nie być tak dobra jak wtedy, gdy stosujesz FD. Przykładowa sytuacja: w FD zaletą jest to, że ciecz, która przeszła już przez złoże jest pod FD (tzw. "martwa strefa") i może zasilić pompę na linii ssawnej. Zakładając, że nawet mała część 2m wężyka się przytka, ale będzie jednocześnie blisko portu wyjściowego z gara, zostaje Ci np. kilkanaście cm czynnej powierzchni przez którą wypływa ciecz. Z tego co wyczytałem z opinii innych, to sraczwężyki sprawują się gorzej z czasem, przy FD tego nie ma. Ostatecznie, każdy kto przeszedł na FD ze sraczwężyka mówi, że jest nieporównywalnie lepiej. Stracić w efekcie możesz poniekąd finansowo - gdy sraczwężyk nie spisze się dobrze, zostanie Ci kupno FD i zostajesz z niepotrzebnym wężykiem. Rozpatrując jeszcze gorszy scenariusz: zapycha Ci się wężyk, pompę masz taką, która musi być zalana na linii ssawnej i masz pompę do wymiany. Musiałbyś spróbować jak całość działałaby w gotowym rozwiązaniu i ocenić po kilkunastu warkach. Może akurat się sprawdzi - nie wiem, bo nie porównywałem tych dwóch rozwiązań w HERMSie. Powyższy komentarz potraktuj jedynie jako dodatkowe aspekty do rozważenia.
 7. MrShades

  Budowa domowego browaru

  Ja wycinałem wykrojnikiem 20,4mm pod gwinty 1/2" BSP(T). PiwoLab używał 20,5mm z tego co pamiętam. Jak 20,3mm okaże się za małe, to trochę wypiłujesz. Masz gwint BSP(T)?
 8. Przekopałem się przez mnóstwo materiałów odnośnie FD i konkluzja jest taka, że najlepsze efekty były uzyskiwane dla szczelin 0,7mm lub 1mm oraz perforacji Rv 2,5-4 lub Rv 3-5 (układ mijany 60 stopni). Pozostają jeszcze inne rozwiązania takie jak FD od Blichmanna, ale są droższe.
 9. MrShades

  Budowa domowego browaru

  W pompach dałbym: - na wejściu kolanko gw/gw i potem camlock męski - dzięki temu, że masz kolanko będziesz miał mniejsze ryzyko zagięcia przewodów, które będą prowadziły od razu do góry, - na wyjściu zawór kulowy do dławienia przepływu i camlock męski. Identycznie mam u siebie. Pozostaje kwestia tego, jakie wymiary będzie miało gotowe stanowisko i czy starczy Ci miejsca na takie wyprowadzenia pionowe.
 10. MrShades

  Budowa domowego browaru

  @Pi0tR, unikałbym zbędnych elementów. W HLT i MLT do trójnika bezpośrednio camlock męski. W BK bezpośrednio do zaworu camlock męski. Jakie masz pompy? Magnetyczne? Ciężko odpowiedzieć bez tej informacji.
 11. MrShades

  gar z kranem - prośba o opinie

  Jakiś czas temu zamawiałem z M&M Gastro garnek 15,4l Stalgastu. Przyszedł z podobnym wgnieceniem jak u Ciebie, więc zgłosiłem to i przysłali nowy. Za pierwszym razem garnek był zapakowany jak Twój, w kartonie brandowanym taśmami M&M Gastro. Ten na który wymienili dotarł bezpośrednio ze Stalgastu i był fajnie zabezpieczony w narożach, folią bąbelkową, itp. Ogólnie nie polecam kupować z tego sklepu. Sam już po zakupie poczytałem o nim i w opiniach można wyłapać sporo negatywnych komentarzy. Na odpowiedzi w trakcie postępowania reklamacyjnego musiałem czasem trochę czekać, a zanim wymienili garnek minęły ze 2 tyg.
 12. MrShades

  Grzałka Mikanitowa opaskowa

  Ja co prawda nigdy nie zakupiłem, ale kiedyś też rozważałem temat. Główne parametry: średnica 400mm, wysokość 300mm, moc 4kW. Otrzymałem jedynie dwie wyceny: - 350 zł netto (http://www.ferrumbis.com.pl/), - 1280 zł netto (http://www.conductance.pl/). Może Ci się przyda.
 13. MrShades

  [Kupię] Wykrojnik 1/2"/20mm

  Jakiś czas temu zamówiłem 20,4mm z Profitechnika do wykonania otworów w swoim garze. Podobnie jak z 20,5mm - też trzeba wkręcać w otwór.
 14. Hej, nadal aktualne. Cena chyba znika, gdy ogłoszenie wisi dłużej niż 2 tyg. Za dno 170 zł. Koszty przesyłki ok. 15-20 zł kurierem.
×