Skocz do zawartości

koval_blazej

Members
 • Zawartość

  297
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  1

Ostatnia wygrana koval_blazej w dniu 16 Wrzesień

Użytkownicy przyznają koval_blazej punkty reputacji!

2 obserwujących

O koval_blazej

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Legiony Zagłady sp. z o.o.
 • Rok założenia
  2016
 • Liczba warek
  30
 • Miasto
  Wrocław

Kontakt

 • Imię
  Błażej

Ostatnie wizyty

594 wyświetleń profilu
 1. koval_blazej

  wskazania refraktometru w czasie procesu warzenia

  Kurcze na coś takiego bym liczył, w końcu coś ten certyfikat określa. Chyba że treść certyfikatu brzmi "To jest areometr. Powinien pływać."
 2. koval_blazej

  wskazania refraktometru w czasie procesu warzenia

  To wystudź pipetę z brzeczką , zanim próbka wyląduje na pryzmacie. Co ma dać moczenie pustej pipety? Jeszcze co do rozmycia, to nie jest tylko tak, że tylko nie mapewności gdzie jest linia. Jak brzeczka jest metna, to linia wydaje się w zupełnie innym miejscu, może być z tego stały błąd. Spróbuj wziąć większą próbkę, takie 20ml, niech to chwilę odstoi i wtedy weź pipetą próbkę bez mętów.
 3. koval_blazej

  wskazania refraktometru w czasie procesu warzenia

  Ale pipeta z brzeczka? bo tak to napisałeś, że nie jestem pewien Co jeszczemi przyszło do głowy, to różnica w klarowności. W czasie gotowania w brzeczce krąży przełom i chmiel, próbka nie jest klarowna, a na takiej linia na refraktometrze bywa rozmyta i może wydawać się wyżej. Serio widzicie 5 kresek różnicy? Ja to właśnie na balingometrze zawsze miałem problem zdecydować gdzie właściwie powinienem odczytać wartość. Przy refraktometrze mam raczej wątpliwości rzędu 16.6 czy 16.8
 4. koval_blazej

  wskazania refraktometru w czasie procesu warzenia

  Spróbuj wystudzić pipetę pod kranem przed pomiarem. Tylko oczywiście pilnuj, żeby Ci nie zassało wody do pipety
 5. koval_blazej

  Kategorie konkursów piw domowych 2019

  Na stronie konkursu nic takiego nie ma?
 6. koval_blazej

  RIS - weryfikacja receptury.

  Ja bym powiedział, że trochę za dużo palonych. Jęczmień i czekoladowy już zrobią Ci kolor, a tam jeszcze ten barwiący. Cukier może rozważ muscovado - u mnie fajnie się sprawdził w porterze bałtyckim.
 7. koval_blazej

  RIS - weryfikacja receptury.

  Jak bardzo chcesz, to dodaj śliwek na cichą tylko do części piwa. Gotowanie daje podobno efekt kompotu.
 8. koval_blazej

  Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony

  Nie przejmowałbym się tak bardzo różnicą dla chmielu na 60 minut, bo on i tak zizomeryzuje prawie w całości - wrzuć do kalkulatora jakiś chmiel na 60 minut, a potem zmień to nawet na 120 - różnica będzie minimalna ale ten dany na 10-0 na pewno da więcej goryczy. Myślę, że można ten z 10 minut przesunąć na wyłączenie palnika, a ten z 0 wrzucić kiedy brzeczka schłodzi się poniżej 80stopni, mniej więcej wtedy izomeryzacja alfakwasów już nie zachodzi. Wiele zależy od faktycznego tempa chłodzenia i tego ile czasu chmiel będzie w temperaturze powyżej 80stopni. Tutaj jest napisane o efektywności 5-15% izomeryzacji w temperaturach 88-100 stopni. Generalnie możesz coś liczyć, albo przyjąć jakąś wartość z czapy i dopasowywać eksperymentalnie.
 9. koval_blazej

  FOREIGN SMOKED STOUT 16°BLG

  To jak w końcu?
 10. koval_blazej

  Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony

  Skoro po zamieszaniu fermentorem próbka przez kranik miała 16blg to szacowałbym gęstość początkową na... 16blg. To jeden to musiałeś nabrać prawie samą wodą zanim się rozmieszało. Po zlaniu do wiadra i bujaniu nie ma opcji, żeby wynik pomiaru był inny niż faktyczna gęstość tego co w wiadrze. Trochę dziwne, że przed gotowaniem miałeś mniej rzadszej brzeczki niż gęstszej na koniec, co rodzi pytanie: w jakiej temperaturze była próbka do pomiaru przed gotowaniem?
 11. koval_blazej

  Son of fermentation chiller

  Litrowe wkłady do lodówek turystycznych - 4-5zł na allegro a dużo łatwiej je upchnąć w zamrażarce. na raz 2 albo 3. Jak musiałem zostawić na dłużej do dawałem jakąś większą butelkę. Jak wspomniałem dawno nie używałem i już słabo pamiętam, ale takie 15 stopni w skrzyni na pewno dawało radę utrzymać. Pewnie nawet i dolniaki by się dało, tylko wtedy trzeba więcej wkładów, część dawać bezpośrednio przy fermentorze, a wiatraczek tylko do doregulowywania. Na wkładach wspomaganych peltierem udało mi się kiedyś zrobić lagerowanie w 4 stopniach. Sterowanie to W1209 albo brewpilles. Przy brewpilles dodałem trzeci czujnik, który jest widoczny jako 'room temp.' i mierzył t. przy butelkach - było widać kiedy konieczna jest wymiana. Jako pierwszy przystanek polecam W1209, działa 'z pudełka' i niezawodnie, tylko trzeba samemu pilnować różnicy między skrzynią a piwem.
 12. koval_blazej

  Son of fermentation chiller

  Ja mniej więcej w taki sposób udoskonaliłem swoją komorę styropianową i całkiem dawało radę, ale od kiedy mam lodówkę rzadko używam, czasem jak fermentują mi na raz dwie warki. Dla górnej fermentacji spokojnie wystarczało, a jak nie było upałów to nawet mogło 2 dni wytrzymać bez wymiany butelek.
 13. koval_blazej

  Chmielnik sezon 2018

  Może to było w stosunku do T45, czyli dla T90 to byłoby już tylko 3x więcej
 14. koval_blazej

  Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony

  Wiele zależy od konkretnych szczepów i styli, w niektórych underpitching może nie mieć wpływu lub nawet dawać pożądane efekty. Jeszcze więcej zależy od świeżości drożdży i ich przechowywania. Paczka Wyeastów tuż po produkcji ma 100mld komórek. Ale musi do nas dotrzeć, a nawet przechowując w idealnych warunkach, komórki drożdżowe obumierają. Tak więc robiąc lekkie piwo, mając drożdże z długim terminem i wierząc, że przez całą drogę od producenta do Ciebie były przechowywane w odpowiedniej temperaturze, możesz dodać drożdże bez startera, pamiętając o solidnym natlenieniu brzeczki. Prawdopodobnie w wielu przypadkach efekt będzie co najmniej poprawny, może i nie gorszy niż przy użyciu startera. Zadając mniej drożdży, zwiększa Ci się też ryzyko infekcji (czy raczej zauważalnych jej objawów), bo drożdże nie zdominują środowiska tak szybko. Wg opisu opakowania WhiteLabs, ich paczka wystarczy na 20l piwa do 12plato. Ale za to zalecają zadać je w 21stopniach i chłodzić brzeczkę już z drożdżami, zanim zaczną fermentację. Czyli ważne jest, żeby przy takiej ilości drożdży na początek zapewnić im lepsze warunki do namnażania. Nie do końca wiem co powiedzieć o drożdżach z pożywką, ale z tego co rozumiem, jej celem jest raczej wzmocnienie i odżywienie żywych komórek, jednak nie zwiększy to ich ilości, bo nie będą to warunki do namnażania. Do tego potrzebne jest więcej żarcia i dostęp tlenu - czyli starter. W sieci możesz znaleźć kalkulatory, które obliczą dla Ciebie zarówno potrzebną ilość drożdży, jak i prawdopodobną ilość żywych drożdży w paczce na podstawie daty produkcji. Ja znam te dwa: https://www.brewersfriend.com/yeast-pitch-rate-and-starter-calculator/ http://www.mrmalty.com/calc/calc.html Popatrz sobie jakie ilości komórek zalecają przy różnym ekstrakcie, a ile komórek będzie w paczce którą kupisz. Ostatnio rozważałem zadanie bezpośrednio, bo wg. brewersfriend paczka powinna zawierać odpowiednią ilość komórek. Tylko to było 12l piwa 7plato - niektórzy robią większe startery Ba, dzisiaj paczka z tą samą datą już byłaby poniżej zaleceń. Podsumowując: możesz zadawać bez startera, w miarę świeżą paczkę, do lekkich piw, dobrze natleniając, dbając o czystość (ze starterem też). Albo kupić kolbę, mieszadło i spać spokojnie.
 15. koval_blazej

  Komora fermentacyjna z grzaniem.

  Ja mam takie coś https://www.aliexpress.com/item/Mayitr-Brew-Heating-Belt-Heat-Pad-for-Wine-Beer-Spirit-Fermentation-Pail-Good-80W-220V-New/32814443322.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.ZmnBE4 to od razu ma zaczepy, wystarczy sprężyna, albo kawałek sznurka i się trzyma. Co do mocy, to styropian ma przewodność jakieś 0,036 W/(m·K) (pi razy drzwi, zależy od konkretnego, ale różnice nie są duże), więc dla skrzyni 0.5x0.5x0.5m i różnicy temperatur 20stopni straty ciepła to różnica-temp.*przewodność*powierzchnia/grubość = (0.036W/(m*K))*(1/0.05m)20K*6*(0.5m)^2 = 21.6W, czyli jeden kabel 50W powinien wystarczyć.
×