Skocz do zawartości

koval_blazej

Members
 • Zawartość

  213
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

1 obserwujący

O koval_blazej

 • Urodziny 19.12.1991

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Legiony Zagłady sp. z o.o.
 • Rok założenia
  2016
 • Liczba warek
  25
 • Miasto
  Wrocław

Kontakt

 • Imię
  Błażej

Ostatnie wizyty

376 wyświetleń profilu
 1. Gdzieś to było - link

  https://www.aliexpress.com/item/Mayitr-Brew-Heating-Belt-Heat-Pad-for-Wine-Beer-Spirit-Fermentation-Pail-Good-80W-220V-New/32814443322.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.ZmnBE4
 2. Żytnie Apa niskoalkoholowe

  Jak to ja, popytałem, a potem zrobiłem po swojemu. Więc uwarzyłem mniej więcej, z zasypem jak podałem na początku.150g pale ale mi brakło to dosypałem monacha, i crystala się sypło 11g wiecej Wyszło mi tego 11l 7.2brix => 7°P 6 dni fermentuje i teraz jest 4.8brix, czyli 3.28°P i 2.06%abv. Zobaczymy za 2 dni czy już tak zostanie. Jeśli tak, to klarowanie, herbatka chmielowa i rozlew: 8-9l; dam w kega, a resztę w butelki, refermentując brzeczką odzyskaną z chmielin, żeby nie rozwadniać, ani nie zwiększać abv. A dzisiaj chyba zrobię milk stouta 8°P z płatkami żytnimi.
 3. Jeszcze chyba potrzebujesz kilka godzin w lodówce po pierwszym kroku, żeby drożdże opadły. Może pierwszy starter zrób mniejszy, żebyś mógł do niego dolać nieco mocniejszej brzeczki, tak żeby uzyskać 2l o odpowiednim ekstrakcie. Nie wiem czy to ma sens , ale taki mi pomysł przyszedł do głowy.
 4. Może mętność mętności nierówna, np inaczej mogą wpływać białka a inaczej drożdże.
 5. Spotkałem się już z taką teorią, ale zupełnie się nie zgadzam. Mierzyłem mocniejsze piwa, i jeśli były klarowne, linia była bardzo wyraźna. Teraz jeszcze eksperymentalnie wziąłem krople białego wina* - 11.5% i pomiar też bardzo wyraźny. Na żywo nawet lepiej niż na zdjęciu. Przeliczanie owszem, ale to nie taki problem, najlepiej chyba sprawdza się kalkulator na brewersfriend. Odkąd mam refraktometr, chyba nie użyłem spławika ani razu. * nie będę otwierał portera o 9 rano a, wino stało w lodówce otwarte.
 6. Z moich obserwacji wynika, że mętne piwo z drożdżami daje rozjechany odczyt, chociaż nie tak jak na tym zdjęciu. Linia jest i widać gdzie, tylko ciężko odczytać co do kreski. Może weź próbkę i zrób jej cold crash.
 7. Wg mnie 21 to dobry ekstrakt dla RISa a jak dasz cukier to zwiększysz alkohol, ale w smaku nic z niego nie zostanie. Jak już to ten kandyzowany, albo jakiś muscovado, ale spokojnie możesz zostawić jak jest.
 8. CraftBeerPi - sieciowy sterownik browaru

  Ten też jest na prąd zmienny A szukasz na prąd stały czyli DC. Na poprzedniej stronie ktoś podrzucał moduł PWM na tranzystorze i takiego potrzebujesz do silnika. Na drugie pytanie nie odpowiem, bo nie mam żadnej wiedzy odnośnie samego CrafBeerPi, ja tu tylko się wymądrzam odnośnie samej elektroniki
 9. CraftBeerPi - sieciowy sterownik browaru

  Może masz SSR na prąd zmienny (triak trzyma dopóki płynie przez niego prąd) i z detekcją przejścia przez 0 (dlatego do startu trzeba na chwilę odłączyć silnik)
 10. Cicha fermentacja

  (coś się pokićkało i mi się post dodał znów zamiast edytować)
 11. Cicha fermentacja

  Definicja może i ta sama, bardziej miał na myśli, że to określenie bardziej kojarzy się z intensywnością fermentacji. Bo jak w angielskim mamy 'secondary fermentation' i 'secondary vessel' to bardziej jednoznaczne jest, że chodzi o przelewanie. No i definicje definicjami, ale wg mnie większe znaczenie od zapisów w książkach ma, jak to określenie jest używane w praktyce, a na forum często pada "cicha się odbędzie nawet jak nie przelejesz". Może trzeba lansować jakieś nowe określenie, np. "przelewanie po fermentacji" zamiast "przelewanie na cichą".
 12. Cicha fermentacja

  No chociażby na tutejszym wiki są opisane fazy fermentacji i jest tam wymieniona cicha. Chyba po prostu 'secondary fermentation' nie do końca tłumaczy się na nasze 'cicha'. edit: a jednak nie. Na wiki są fazy niskich, wysokich i opadających krążków. Ale za to jest, że w tej ostatniej można przelewać na cichą.
 13. Żytnie Apa niskoalkoholowe

  Na goryczkę dam jakiś niski %AA, bo bezpieczniej się dozuje, a przy takim ekstrakcie nie chcę przesadzić. Na aromat na 10min. 5g Citra i 10g Cascade, po wyłączeniu palników 3x10g Citra, Cascade, Mosaic. Chyba że źle pamiętam co mam w zamrażarce to wymyślę inaczej Planowo 24IBU, chyba będzie dość na taki ekstrakt. Chmiele z zeszłego roku, więc się trochę zastanawiam czy nie czekać aż będą nowe. Ale w sumie mam nieotwarte paczki cały czas trzymane w zamrażarce, a to i tak ma być eksperyment. Jak wyjdzie to potem powtórzę na świeżych.
 14. Oddam / poszukuję gęstwę

  Wrocław - Gęstwa po FM27 Artefakty trapistów, pierwszy zbiór po Dubblu 17blg.
 15. BREWNESS.com - startup dla piwowarów domowych

  Tak jak pisałem wyżej, wydajności 100 % to tam nie ma. Na stronie https://brewness.com/pl/batch/10053/view teraz widać 92.4% (chyba dalej za dużo?), ale jak wejść w edycję na zakładkę "Fermentacja burzliwa", dalej nie pokazuje wydajności.
×