Skocz do zawartości

burymichu

Members
  • Postów

    216
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    3

Aktywność reputacji

  1. Dzięki!
    burymichu przyznał(a) reputację dla 330ml w BrewPiLess - bardzo ekonomiczny kontroler fermentacji (wersja 02.03.2017)   
    Wgrałem kiedyś, ale był chyba problem z tym Plato, oprócz tego w danych z iSpindla nie było pozycji: "Tilt" z wartością kąta pochylenia pływaka.
    Teraz używam wersji "classic" bo najbardziej pasuje mi wygląd starej wersji.
  2. Dzięki!
    burymichu przyznał(a) reputację dla WojtekGaaD w BrewPiLess - bardzo ekonomiczny kontroler fermentacji (wersja 02.03.2017)   
    Wgrałem przetestowałem u mnie nie działała prawidłowo szczególnie w połączeniu ze spindlem - wróciłem do 4.0.
    Kolega ma i jest zadowolniony pytałem dzisiaj po przeczytaniu tego posta i raz też mu się zdarzyło, że Plato chyba się przestawiło na OG- ale jest ogólnie zadowolniony.
  3. Super!
    burymichu otrzymał(a) reputację od esen1a w BrewPiLess - bardzo ekonomiczny kontroler fermentacji (wersja 02.03.2017)   
    Bezpośrednio. W oryginalnej wersji Vitotai jest tylko 4,7k do DS18B20 
  4. Super!
    burymichu otrzymał(a) reputację od esen1a w BrewPiLess - bardzo ekonomiczny kontroler fermentacji (wersja 02.03.2017)   
    Nie musisz nic podpinać przy flashowaniu. Wystarczy jak wgrasz binarkę na gołym module. W czasie wgrywania nic się tam nie wykrywa. Polecam też wyczyszczeni modułu do zera. Znajdź sobie w sieci plik blank_1MB.bin i wgraj go pod adresy 0x000000, 0x100000, 0x200000 i 0x300000
  5. Super!
    burymichu otrzymał(a) reputację od Bachi w Plaato - cyfrowa rurka fermentacyjna   
    Brak iSpindel posiada również inne funkcje (dla niecierpliwych). Np: "nie wiem czy już odfermentowało, więc będę otwierał fermentor co 2 dni"
     
    Ja wolę tak:
     

     

  6. Dzięki!
    burymichu otrzymał(a) reputację od Marxam Brewing w Sklep Marxam Brewing- Kraków   
    Poprawcie datę przydatności w tym wpisie bo mało kto się skusi na przeterminowane drożdże  Na stronie jest poprawnie.
  7. Super!
    burymichu otrzymał(a) reputację od tmk1 w Precyzyjna kontrola fermentacji   
    Szanowni.
     
    Długo się zastanawiałem czy dodawać ten wątek - głównie z powodu złożoności projektu i wątpliwości, co do jego przydatności w piwowarstwie domowym. Uznałem jednak, że może ktoś z tego skorzysta, zainspiruje się i znajdzie pożytek z tego rozwiązania. W założeniach była możliwie dokładna kontrola procesu fermentacji,  zdalna regulacja temperatury, jak najlepsza wizualizacja zachodzących procesów i bezprzewodowa obsługa. Nie ukrywam, że ceny rozwiązania nie brałem pod uwagę - całość wyniosła mniej więcej 500 PLN. Wliczam w to koszt budowy bezprzewodowego termostatu, iSpindel oraz serwera na linuksie. 
     
    W ramach dodatkowego wyjaśnienia:
    1. projekt jest nieco gadżeciarski
    2. nie jest tani
    3. lubię owoce własnej pracy - czy to domowe piwo, czy zdłubany projekt elektroniczny.
     
    Składniki:
    serwer linux (raspberrry Pi 3B+), baza danych InfluxDB, oprogramowanie do wizualizacji danych z time stamp DB - Grafana, termostat z autorskim oprogramowaniem zbudowany na ESP8266 i termometrach DS18B20, styropianowa komora fermentacyjna (stacjonująca głównie na balkonie).
     
    Ciężko w wątku forumowym opisać cały projekt, więc przedstawiam produkt finalny, a ewentualnych zainteresowanych szczegółami projektu zapraszam na PW - chętnie podzielę się całym "know-how"
    Stworzyłem konto testowe dla osób, które chcą "pogrzebać" w interfejsie:  http://87.206.238.236:3000 l: test, p: test1234
     

     
  8. Super!
    burymichu otrzymał(a) reputację od tmk1 w Precyzyjna kontrola fermentacji   
    No to znaczy, że się da
     
    Tak wygląda schemat / architektura całości. Wybaczcie jakość rysunku
     

  9. Super!
    burymichu otrzymał(a) reputację od KujawskiScuner w Sklepy z płatnością Pay-Pal   
    twojbrowar: https://twojbrowar.pl/en/content/5-secure-payment, piwoszarnia
    piwoszarnia: https://piwoszarnia.pl/platnosci-inf-25.html#srodkowaKolumna
  10. Dzięki!
    burymichu otrzymał(a) reputację od Jaromir Skrzyński w pierwszy roggen   
    Według BJCP to Roggenbier powinien mieć w składzie minimum 50% żyta, u Ciebie jest mniej. Nie stanowi to problemu oczywiście, ale piwo nie zmieści się w stylu
    Pamiętaj, że słód żytni jest pozbawiony łuski, więc do filtracji może się przydać łuska ryżowa.
     
    Pozdrawiam.
  11. Super!
    burymichu otrzymał(a) reputację od Typhon w Plaato - cyfrowa rurka fermentacyjna   
    Brak iSpindel posiada również inne funkcje (dla niecierpliwych). Np: "nie wiem czy już odfermentowało, więc będę otwierał fermentor co 2 dni"
     
    Ja wolę tak:
     

     

  12. Super!
    burymichu otrzymał(a) reputację od Futer w 1 Warka   
    Cóż tu można doradzić. Wrzucasz jakieś zdjęcie. Żadnych informacji o temperaturach zacierania (albo i nie - polskie jasne w tym sklepie jest też na ekstraktach), o użytych drożdżach, o temperaturze fermentacji...  Coś sobie uwarzę a wy zgadnijcie co, i doradźcie czy dobrze robię... Wróć do punktu "zero" poczytaj forum, sprawdź jakie parametry są ważne i wróć z pytaniem...
  13. Super!
    burymichu otrzymał(a) reputację od DziadekZuo w Cryo Hops i Mosaic Pale Ale   
    Cytując marketingowy bełkot:
     
    "Cryo Hops to proszek chmielowy o podwójnej sile działania uzyskany w procesie obróbki kriogenicznej szyszek, dzięki czemu zapewnia piwu maksymalnie intensywny aromat jednocześnie redukując cierpkie, nieprzyjemne roślinne nuty. Dzięki znacznie wyższej zawartości olejków i żywic (wyższy poziom alfa-kwasów) lupulina oferuje pełny, chmielowy smak gotowemu piwu zmniejszając trawiaste posmaki."
     
    Sam nie używałem, ale słyszałem od znajomych bardzo dobre opinie.
     
    1. Używa się dokładnie tak samo jak granulat, ale ze względu na % alfa kwasów trzeba go dodać odpowiednio mniej (wychodzi chyba 1/2 w stosunku o granulatu)
    2. Mosaic można użyć zarówno na goryczkę, jak i na aromat, ale ja bym do Pale Ale dał go zdecydowanie na aromat. Loral - nie używałem. Podobno jest uniwersalny. 
    4. Jeżeli zamkniesz w miarę szczelnie opakowanie i wsadzisz do zamrażalnika to jakiś czas wytrzyma.
     
    Pozdrawiam
     
  14. Dzięki!
    burymichu otrzymał(a) reputację od Kaniutek w CraftBeerPi - sieciowy sterownik browaru   
    Szanowni.
     
    Postanowiłem podzielić się z Wami moim doświadczeniem z bezprzewodową komunikacją pomiędzy CrafbeerPi a modułami opartymi o ESP8266. Pytał o to w kwietniu @pan_czarny, ale nie dostał odpowiedzi i nie wiem czy ciągnął temat. Mi się udało, więc spisuję to dla potomnych - może ktoś będzie chciał zrobić to u siebie. Możecie zapytać - "po co" - na przykład po to, żeby podpiąć pod CBPi termostat do fermentora bez ciągania kabli po mieszkaniu  (ja na przykład fermentuję na balkonie).
     
    Zatem od początku. Do komunikacji będziemy wykorzystywać protokół MQTT. Bardzo prosty i lekki protokół powszechnie wykorzystywany w IoT.
     
    Część CBPi
     
    1. W sekcji Add-Ons instalujemy plugin MQTT

     
    2. W informacjach o pluginie jest link do GitHuba i instrukcje instalacji Mosquitto - brokera MQTT oraz biblioteki MQTT do pythona.
     
    3. W sekcji "Hardware Settings" Dodajemy MQTT_SENSOR. Trzeba zapamiętać jaki wpisaliśmy Topic. To będzie ważne na etapie oprogramowania ESP8266.

     
    4. Dodajemy również MQTT_ACTOR z zastrzeżeniem z punktu powyżej.

     
    5. Dodajemy fermentor

     
    6. ESP8266. Wyjaśnienia zawarte są w komentarzach w samym kodzie. Pamiętajmy, żeby malinka i esp8266 były w tej samej sieci (ta sama klasa IP)
     
    #include <PubSubClient.h> #include <ESP8266WiFi.h> //////////////////////////Sterowanie wbudowaną GPIO (w tym wypadkudiodą LED za pomocą MQTT. Wysyłanie wartości zmiennej temp za pomocą MQTT (wartośią zmiennej temp może być odczyt temperatury z termometru///// const char* ssid = "*************"; //SSID twojej sieci WiFi const char* password = "*************"; //Hasło do twojej sieci WiFi char* topic_receive = "fermentor_heat"; // ustawiam wartość zmiennej "topic" - to jest nagłowek mqtt, którego wartość chcemy odczytywać z serwera char* topic_send = "fermentor"; // ustawiam wartość zmiennej "topic" - to jest nagłowek mqtt, do którego wartość chcemy przypisać wartość wysyłaną na serwer char* server = "*************"; // adres serwera mqtt, który jest uruchomiony w twojej sieci wewnętrznej. Na przykład na malince z CBPi char message_buff[100]; // inicjalizowanie bufora void callback(char* topic, byte* payload, unsigned int length); WiFiClient wifiClient; PubSubClient client(server, 1883, callback, wifiClient); //Ustawiania parametrów tablicy, w której będzie zapisana przychodząca wiadomość. Treść wiadomości to: {"state": "on"} lub {"state": "off"}. Wiadomość ma 15 lub 16 znaków, więc tablica musi być 16 bitowa. String macToStr(const uint16_t* mac) { String result; for (int i = 0; i <= 16; ++i) { result += String(mac[i], 16); } return result; } void setup() { Serial.begin(115200); delay(10); // przygotowuję GPIO2 *************************************************************************************** pinMode(2, OUTPUT); // Używam GPIO 2 aby sterowa wbudowaną diodą LED. Zmien wartość aby sterować innym GPIO digitalWrite(2, 0); //************************************************************************************** Serial.println(); Serial.println(); Serial.print("Connecting to "); Serial.println(ssid); WiFi.begin(ssid, password); while (WiFi.status() != WL_CONNECTED) { delay(500); Serial.print("."); } Serial.println(""); Serial.println("WiFi connected"); Serial.println("IP address: "); Serial.println(WiFi.localIP()); float temperatura = 23.45; // na potrzeby tego tutoriala nadajemy zmiennej float (dokładność 6 - 7 cyfr po przecinku) wartość, która może też pochodzić ze wskazania termometru char temp[8]; // tworzymy zmienną char o długości. Zmienna ma za zadanie przechować wartość miennej float po przekonwertowaniu na char. dtostrf(temperatura, 6, 2, temp); // konwerujemy zmienną float (temperatura) na zmienną char (temp). Musimy to zrobić, bo MQTT obsługuje wiadomości w stringach. // sprawdzamy połączenie z brokerem MQTT if (client.connect("arduinoClient")) { client.publish("fermentor", temp); // wysyłam naszą teperaturę do CBPi z nagłówkiem tematu "fermentor" client.subscribe("fermentor_heat"); // subskrybujemy się do tematu "fermentor_heater" i oczekujemy wiasomosci od CBPi } } void loop() { client.loop(); } void callback(char* topic, byte* payload, unsigned int length) { int i = 0; Serial.println("Message arrived: topic: " + String(topic)); Serial.println("Length: " + String(length, DEC)); for (i = 0; i < length; i++) { message_buff[i] = payload[i]; } message_buff[i] = '\0'; String msgString = String(message_buff); Serial.println("Payload: " + msgString); int state = 0; // ustawiam stan początkowy GPIO 2 na 0 Serial.println (state); if (msgString == "{\"state\": \"off\"}") { // jeżeli przyszła wiadomość o treści {"state": "on"} wyślij stan 1 na pin 2. Jak widać wiadomość jest otoczona backslashami i cudzysłowami. Musi tak zostać bo inaczjej jest traktowana jako polecenie. digitalWrite(2, 1); } if (msgString == "{\"state\": \"on\"}") { // jeżeli przyszła wiadomość o treści {"state": "on"} wyślij stan 0 na pin 2. Jak widać wiadomość jest otoczona backslashami i cudzysłowami. Musi tak zostać bo inaczjej jest traktowana jako polecenie. digitalWrite(2, 0); } } W razie pytań postaram się pomóc
     
    I na koniec demonstracja https://photos.app.goo.gl/iFX9mfrf9um4bpiYA                                              
     
  15. Dzięki!
    burymichu otrzymał(a) reputację od Łukasz Kola Kolasiński w Pierwszy brewkit, pierwsza klapa... Chyba.   
    1. Termostat to urządzenie do utrzymywania zadanej temperatury, które ma swój czujnik. Ten właśnie czujnik zanurz w piwie.
     
    2. Ja mam 80 W (8 metrów) i nawinąłem ile się dało.
     
    3. Nie robiłem dziury w pudle tylko puszczam je pod pokrywą. I tak jakieś szpary zostają więc to nie ma znaczenia.
     
    4. Zimą tylko grzanie. Wkłady nie są potrzebne.
  16. Super!
    burymichu przyznał(a) reputację dla Hiinder w Pierwszy brewkit, pierwsza klapa... Chyba.   
    Też mam problem z miejscem w mieszkaniu, dlatego korzystam z rozwiązania zrobionego przez @jun22. Jest to torba z płytami styrodurowymi, które można wyciągnąć. Po skończonej fermentacji mogę całość złożyć i zajmuje mniej miejsca. Wymieniając raz na dobę 1,5 litrową butelkę, temperaturę fermentacji miałem w okolicach 16-17 stopni (w pomieszczeniu 22 stopnie).
     

     

  17. Super!
    burymichu otrzymał(a) reputację od Jankasper w Pierwszy brewkit, pierwsza klapa... Chyba.   
    Są dwie szkoły.
     
    Jedna mówi, że wystarczy przykleić czujnik do zewnętrznej ścianki fermentora i zaizolować od zewnątrz kawałkiem styropianu / pianki / czegoś termoizloacyjnego.
    Druga mówi, żeby zanurzyć czujnik w brzeczce (o ile jest wodoodporny).
     
    Jedna i druga metoda się sprawdza, chociaż druga moim zdaniem jest dokładniejsza. Rada na początek - zacznij od prostszych rozwiązań i sprawdzaj efekty. Jeżeli uznasz, że czegoś Ci brakuje - wprowadzaj usprawniania. Chodzi o to, żeby zmiany wprowadzać świadomie i zgodnie z nabywaną wiedzą
  18. Dzięki!
    burymichu otrzymał(a) reputację od Łukasz Kola Kolasiński w Pierwszy brewkit, pierwsza klapa... Chyba.   
    Są dwie szkoły.
     
    Jedna mówi, że wystarczy przykleić czujnik do zewnętrznej ścianki fermentora i zaizolować od zewnątrz kawałkiem styropianu / pianki / czegoś termoizloacyjnego.
    Druga mówi, żeby zanurzyć czujnik w brzeczce (o ile jest wodoodporny).
     
    Jedna i druga metoda się sprawdza, chociaż druga moim zdaniem jest dokładniejsza. Rada na początek - zacznij od prostszych rozwiązań i sprawdzaj efekty. Jeżeli uznasz, że czegoś Ci brakuje - wprowadzaj usprawniania. Chodzi o to, żeby zmiany wprowadzać świadomie i zgodnie z nabywaną wiedzą
  19. Super!
    burymichu otrzymał(a) reputację od Łukasz Kola Kolasiński w Pierwszy brewkit, pierwsza klapa... Chyba.   
    Jak można przeczytać w linku stworzyłem własne rozwiązanie, ale myślę że do górnej fermentacji taki termostat by dał radę:
     
    https://allegro.pl/oferta/termostat-rt-2-termoregulator-niezawodny-15-36c-7116024151?reco_id=d45ecef3-361f-11e9-97c6-246e968dff98&amp;sid=f8bddad5d737919e6c726c989b66bdbe96499e13bc806f55bd0c404f69ac7020 
     
    P.S. - balkon też mam od południowej strony i latem przy zmianie wkładów co 12h jest ok  
  20. Super!
    burymichu otrzymał(a) reputację od Łukasz Kola Kolasiński w Pierwszy brewkit, pierwsza klapa... Chyba.   
    To jest rozwiązanie całoroczne. Fermentuję tak zimą i latem. Zimą chłodzenie zapewnia temperatura powietrza, latem chłodzenia zapewniają zamrożone wkłady do lodówki turystycznej / butelki pet. W obydwu przypadkach jednak mam założony pas grzewczy i uruchomiony termostat. Latem w bardzo gorące dni wystarczy zmiana wkładów co 12 godzin, żeby zapewnić temperaturę 16-17 stopni nawet przy mocnym nasłonecznieniu. 
     
    Tu masz Odpowiedni wątek z pomiarami w wysokich temperaturach i opisem projektu
     
  21. Super!
    burymichu przyznał(a) reputację dla tkaczu w myjka do butelek małym kosztem   
    Witam.Powszechnie wiadomo,że największą zmorą piwowarów domowych jest mycie i dezynfekcja butelek.Mimo ,że jestem początkujący zajęcie to też nie przypadło mi do gustu.
    Postanowiłem usprawnić ten proces i wykonałem myjkę. Myjka powstała z zasobów garażowych i rzeczy typu ,,jeszcze się przyda". Zaletą jest to,że umożliwia mycie gorącym roztworem NAOH ograniczając do minimum kontakt z roztworem.Generalnie nie jest to szczyt techniki ale spełnia swoje zadanie w 100% .Wykorzystana jest pompa z zepsutej pralki , grzałka z czajnika i wiadro malarskie. W filmiku  użyte są butelki transparentne dla lepszego efektu wizualizacji procesu mycia.
    Link do filmu https://youtu.be/5LzD663heqQ




     
  22. Super!
    burymichu otrzymał(a) reputację od BitterEater w Precyzyjna kontrola fermentacji   
    Szanowni.
     
    Długo się zastanawiałem czy dodawać ten wątek - głównie z powodu złożoności projektu i wątpliwości, co do jego przydatności w piwowarstwie domowym. Uznałem jednak, że może ktoś z tego skorzysta, zainspiruje się i znajdzie pożytek z tego rozwiązania. W założeniach była możliwie dokładna kontrola procesu fermentacji,  zdalna regulacja temperatury, jak najlepsza wizualizacja zachodzących procesów i bezprzewodowa obsługa. Nie ukrywam, że ceny rozwiązania nie brałem pod uwagę - całość wyniosła mniej więcej 500 PLN. Wliczam w to koszt budowy bezprzewodowego termostatu, iSpindel oraz serwera na linuksie. 
     
    W ramach dodatkowego wyjaśnienia:
    1. projekt jest nieco gadżeciarski
    2. nie jest tani
    3. lubię owoce własnej pracy - czy to domowe piwo, czy zdłubany projekt elektroniczny.
     
    Składniki:
    serwer linux (raspberrry Pi 3B+), baza danych InfluxDB, oprogramowanie do wizualizacji danych z time stamp DB - Grafana, termostat z autorskim oprogramowaniem zbudowany na ESP8266 i termometrach DS18B20, styropianowa komora fermentacyjna (stacjonująca głównie na balkonie).
     
    Ciężko w wątku forumowym opisać cały projekt, więc przedstawiam produkt finalny, a ewentualnych zainteresowanych szczegółami projektu zapraszam na PW - chętnie podzielę się całym "know-how"
    Stworzyłem konto testowe dla osób, które chcą "pogrzebać" w interfejsie:  http://87.206.238.236:3000 l: test, p: test1234
     

     
  23. Super!
    burymichu otrzymał(a) reputację od Robert87 w Precyzyjna kontrola fermentacji   
    Zależy jaką masz alternatywę. InfluxDB pod Windows jest w fazie eksperymentu. Grafana powinna chodzić. Pozostaje kwestia wydajności - na RBPI ten zestaw działa.Nie testowałem wymagań systemowych na innych platformach...
     
    BriewPiLess - nie pamiętam jaki tam jest hardaware, ale jeżeli jest ESP8266, DSB1820 + przekaźnik, to nie widzę przeciwwskazań
     
  24. Super!
    burymichu otrzymał(a) reputację od Robert87 w Precyzyjna kontrola fermentacji   
    Szanowni.
     
    Długo się zastanawiałem czy dodawać ten wątek - głównie z powodu złożoności projektu i wątpliwości, co do jego przydatności w piwowarstwie domowym. Uznałem jednak, że może ktoś z tego skorzysta, zainspiruje się i znajdzie pożytek z tego rozwiązania. W założeniach była możliwie dokładna kontrola procesu fermentacji,  zdalna regulacja temperatury, jak najlepsza wizualizacja zachodzących procesów i bezprzewodowa obsługa. Nie ukrywam, że ceny rozwiązania nie brałem pod uwagę - całość wyniosła mniej więcej 500 PLN. Wliczam w to koszt budowy bezprzewodowego termostatu, iSpindel oraz serwera na linuksie. 
     
    W ramach dodatkowego wyjaśnienia:
    1. projekt jest nieco gadżeciarski
    2. nie jest tani
    3. lubię owoce własnej pracy - czy to domowe piwo, czy zdłubany projekt elektroniczny.
     
    Składniki:
    serwer linux (raspberrry Pi 3B+), baza danych InfluxDB, oprogramowanie do wizualizacji danych z time stamp DB - Grafana, termostat z autorskim oprogramowaniem zbudowany na ESP8266 i termometrach DS18B20, styropianowa komora fermentacyjna (stacjonująca głównie na balkonie).
     
    Ciężko w wątku forumowym opisać cały projekt, więc przedstawiam produkt finalny, a ewentualnych zainteresowanych szczegółami projektu zapraszam na PW - chętnie podzielę się całym "know-how"
    Stworzyłem konto testowe dla osób, które chcą "pogrzebać" w interfejsie:  http://87.206.238.236:3000 l: test, p: test1234
     

     
  25. Super!
    burymichu przyznał(a) reputację dla anteks w 1 Warka   
    Moja rada jest taka, obróć aparat
     
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.