Jump to content

goldi_WRO

Members
 • Content Count

  150
 • Joined

 • Last visited

1 Follower

About goldi_WRO

 • Birthday 10/05/1986

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Browar M&M
 • Rok założenia
  2016
 • Miasto
  Wrocław

Kontakt

 • Imię
  Michał

Recent Profile Visitors

739 profile views
 1. Załączam obiecane zdjęcia mojej konstrukcji którą też ostatnio skończyłem Moja opiera się na chłodzeniu wodnym do komputera którego nie używałem, blok odbiera zimno z paltiera i chłodzi wode w układzie, a wiatraki wydmuchują zimno z chłodnicy do komory. Minus tej konstrukcji jest taki że woda w układzie ma dość dużą pojemność cieplną(?) i trzeba chwilę czekać aż zejdzie do odpowiedniej temperatury, ale jak już zejdzie i lodówka ma za zadanie utrzymywanie temperatury to pompka już rzadko się włącza. Na fermentorze leży pas grzewczy. Przy lagerze w temperaturze 12* raczej się nie włącza więc tak sobie leży tylko
 2. Też sobie niedawno coś takiego zrobiłem tylko z użyciem chłodzenia wodnego od komputera i jednego ogniwa. Wieczorem zdjęcia podeślę.. Przy 21 stopniach w piwnicy w komorze mam teraz 12. Lager Wiedeński sobie pyrka
 3. Część, Można używać nachmielonej brzeczki z poprzedniego piwa do startera następnego? Z poprzedniego piwa zostal mi litr mocnej brzeczki który chciałem odpowiednio rozcienczyc i użyć w starterze, niestety odebrałem go z chmielin które mi zostaly i nie jestem pewny czy to nie przeszkadza... Robił ktoś tak ? Wiki pisze: Brzeczki starterowej nie musimy chmielić - wprawdzie pomaga to spowolnić działanie bakterii, ale też nieco przeszkadza drożdżom. Nie jest to dla mnie jednoznaczne stwierdzenie że jest to szkodliwe dla drożdży..
 4. Hej, mam do sprzedania mieszadło od Rajmunda. Max 4-5 razy użyte. 50zł, odbiór we Wrocławiu SPRZEDANE
 5. Kurcze.. zdania odnośnie przedostawania się antymonu z butelek PET do produktów spożywczych z tego co widzę są podzielone. Na stronach producentów czy firmami powiązanymi z butelkami PET spotkać można raczej informacje zaprzeczające lub umniejszające znaczeniu tych migracji: https://www.plastech.pl/wiadomosci/Antymon-w-butelkach-PET-strachy-na-lachy-367 Na stronach powiązanych ze zdrową żywnością czy podobna tematyką są odwołania do tych samych badań i wyników naukowców lecz interpretują je inaczej: https://www.akademiadietetyki.pl/dietetyka/nabici-w-pet/ Sam nie wiem co o tym sądzić... Wydaje mi się że nie ma co za bardzo się tym straszyć, w końcu prawie wszystko co jemy czy pijemy jest przechowywane w plastiku.CO o tym sądzicie? Pomijając materiał z którego jest wykonany fermentor to wydaje mi się że stożkowy kształt, możliwość przejścia do cichej bez przelewania, możliwość zlewania bez natleniania pod ciśnieniem i inne jego zalety są warte tych pieniążków.. @korzen16 ten który ja podałem jest tylko odrobinę droższy od starszego modelu, a ma lepszy zawór spustowy (w starym zdarzają się zapchania), ma większy zbiornik na drożdże, jest wygodniejszy no i ma lepszy stojak. Jeśli weźmiemy cenę z czeskiej strony to nawet jest tańczy od fermentora pierwszej generacji dostępnego w Polsce
 6. Cześć, mocno się zastanawiam nad zakupem jakiegoś lepszego fermentora. Niestety ceny nierdzewek są dość wysokie. Widzieliście już FERMZILLA 27L? Może ktoś ma i może się podzielić spostrzeżeniami, albo poradą gdzie to kupił? Co sądzicie? Najbliżej nas jest sklep w Czechach który ma na stanie te fermentory. Cena około 517zł więc w okolicach ceny producenta.., nie wiem jeszcze czy wysyłają do PL. https://www.bahnik.cz/kvaseni-a-lezeni/fermzilla-27l-sada-fermentasaurus-gen-2/FERMZILLA 27L
 7. To najpewniej jest przyczyną. Zawsze zadaje je od razu i jakoś nigdy się nie zastanawiałem co by było gdybym je zadał później.
 8. masz na myśli ten fragment ? Uwodnione drożdże najlepiej dodać w przeciągu pół godziny do brzeczki. Jeśli przetrzymamy je dłużnej to ich żywotność może spaść. Każda komórka przed suszeniem ma pewien zapas glikogenu i trehalozy, czyli substancji energetycznych, ich zapas dość szybko się wyczerpuje i później start drożdży w brzeczce może być opóźniony. Ich żywotność może spaść i start może być opóźniony. Ja opóźnienia nie miałem.
 9. Miałem na myśli że drugiego dnia zadałem drożdże. Stały w wodzie przez noc. Chyba źle to napisałem. Ale tak czy siak za długo. Z tym że fajnie wystartowały i trochę się zdziwiłem że stanęły.
 10. Cześć, pierwszy raz mam taką sytuacje, drożdże dziobnęły tylko troszkę i się zatrzymały. Czytałem że mogą być takie sytuacje, ale nie wiem jak długo to może trwać. No i chyba US05 nie mają takich przerw w naturze. https://app.ubidots.com/ubi/getchart/page/eSHEPV1XYeJZpTptAHFWExKqxvU Zasyp to głównie PaleAle 55%, słód pszeniczny 18% płatki owsiane i pszeniczne też 18% plus kilogram laktozy. Bez laktozy wyszło mi 11BLG z laktozą podbiło do 14-14.5BLG. Drożdże prosto z torebki, ale rehydratowane przez dwa dni bo czekałem aż temperatura brzeczki zejdzie. Nie wiem czy ich nie przymroziłem bo żeby utrzymać niską temperature stawiałem pojemniki z lodem od spodu fermentora. Temperatura wahała się trochę i wyglądała tak: https://thingspeak.com/channels/641788/charts/1?bgcolor=%23ffffff&color=%23d62020&dynamic=true&results=600&title=Temperatura+piwa&type=line&yaxismax=25&yaxismin=15 Macie jakieś sugestie ? Ja bym poczekał jeszcze z dwa dni i jak nie ruszy to dosypał jeszcze jedną saszetkę.
 11. kupione, dzięki. Myślicie że 3kg na 20l milkshake 14,5BLG w tym 1kg laktozy będzie przesadą? Ma być słodkie kobiece piwko. Mam dodać jeszcze 30g mosaica na cichą.
 12. widziałeś gdzieś odmianę Alphonso bez dodatkowego cukru taniej ? podasz linka albo nazwę sklepu ?
×
×
 • Create New...