Jump to content

goldi_WRO

Members
 • Content Count

  141
 • Joined

 • Last visited

1 Follower

About goldi_WRO

 • Birthday 10/05/1986

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Browar M&M
 • Rok założenia
  2016
 • Miasto
  Wrocław

Kontakt

 • Imię
  Michał

Recent Profile Visitors

662 profile views
 1. To najpewniej jest przyczyną. Zawsze zadaje je od razu i jakoś nigdy się nie zastanawiałem co by było gdybym je zadał później.
 2. masz na myśli ten fragment ? Uwodnione drożdże najlepiej dodać w przeciągu pół godziny do brzeczki. Jeśli przetrzymamy je dłużnej to ich żywotność może spaść. Każda komórka przed suszeniem ma pewien zapas glikogenu i trehalozy, czyli substancji energetycznych, ich zapas dość szybko się wyczerpuje i później start drożdży w brzeczce może być opóźniony. Ich żywotność może spaść i start może być opóźniony. Ja opóźnienia nie miałem.
 3. Miałem na myśli że drugiego dnia zadałem drożdże. Stały w wodzie przez noc. Chyba źle to napisałem. Ale tak czy siak za długo. Z tym że fajnie wystartowały i trochę się zdziwiłem że stanęły.
 4. Cześć, pierwszy raz mam taką sytuacje, drożdże dziobnęły tylko troszkę i się zatrzymały. Czytałem że mogą być takie sytuacje, ale nie wiem jak długo to może trwać. No i chyba US05 nie mają takich przerw w naturze. https://app.ubidots.com/ubi/getchart/page/eSHEPV1XYeJZpTptAHFWExKqxvU Zasyp to głównie PaleAle 55%, słód pszeniczny 18% płatki owsiane i pszeniczne też 18% plus kilogram laktozy. Bez laktozy wyszło mi 11BLG z laktozą podbiło do 14-14.5BLG. Drożdże prosto z torebki, ale rehydratowane przez dwa dni bo czekałem aż temperatura brzeczki zejdzie. Nie wiem czy ich nie przymroziłem bo żeby utrzymać niską temperature stawiałem pojemniki z lodem od spodu fermentora. Temperatura wahała się trochę i wyglądała tak: https://thingspeak.com/channels/641788/charts/1?bgcolor=%23ffffff&color=%23d62020&dynamic=true&results=600&title=Temperatura+piwa&type=line&yaxismax=25&yaxismin=15 Macie jakieś sugestie ? Ja bym poczekał jeszcze z dwa dni i jak nie ruszy to dosypał jeszcze jedną saszetkę.
 5. kupione, dzięki. Myślicie że 3kg na 20l milkshake 14,5BLG w tym 1kg laktozy będzie przesadą? Ma być słodkie kobiece piwko. Mam dodać jeszcze 30g mosaica na cichą.
 6. widziałeś gdzieś odmianę Alphonso bez dodatkowego cukru taniej ? podasz linka albo nazwę sklepu ?
 7. Cześć, co sądzicie: https://allegro.pl/oferta/pulpa-mango-alphonso-3kg-100-bez-cukru-7932641477 ? stosował ktoś? niby alphonso i bez cukru
 8. Cenne informacje, na pewno się przydadzą na następny raz, dzięki. Wygrzew robiłem raczej normalny, przeważnie robię 10min. Co do śrutowania to faktycznie miałem niecodzienna sytuację bo słód nie był śrutowany w sklepie tylko u kolegi w domu, może trochę za mocno. Co do temperatury wysładzania to akurat przed tą warką przeczytałem w Wiki że temperatura wysładzania nie musi być 80' i wysladzalem chłodniejszą może 60-70'.
 9. Ja miałem słód pszeniczny. 5kg pszenicznego 3kg pilznenskiego Pół kilo płatków owsianych. Miałem mieć 35l chyba 12blg. Po odfiltrowaniu chyba 5l brzeczki wszystko się zatykało, złoże było tak ubite że czułem opór przed wbijaniu łygi. Tragedia. Po 2h kombinowania wkurwiłem się, przesypalem wszystko do worka nylonowego i odcedzilem ile się dało. Wyszło tyle że wstyd pisać Pamietam że coś można dodać do slodu żeby się lepiej filtrowało, ale nie pamiętam co.
 10. Poczytaj coś jak poprawić filtrację bo ja miałem 55% pszenicy i tragedia była.
 11. Hej, jak ci poszła filtracja? Warzyłeś już to? U mnie tragedia .
 12. Cześć, Czy ktoś robi tak jak ja że odcedza brzeczkę z chmielin i zadaje ją razem z całą brzeczką? Filtruję przez woreczek z siateczki chmieliny i odstawiam do opadnięcia reszty chmielin która przeszła przez woreczek. Po godzinie czy dwóch gotuję czystą brzeczke z nad osadu i dodaje jeszcze przed zadaniem drożdży do fermentora. Robi ktoś tak ? Myślicie że ma to jakieś negatywne skutki ? trawiastość czy inne posmaki? Ja nie stwierdziłem żeby pojawiały się dziwne niepotrzebne smaki, ale też nie robiłem eksperymentów z podziałem na piwo z dodatkową brzeczką i bez. Wychodzę z założenia że szkoda mi wylać litr piwa Może ktoś robił eksperyment i wie Na zdjęciu brzeczka dopiero co odfiltrowana. później wrzucę zdjęcie po opadnięciu chmielin.
 13. Podczepię się pod przepis, myślicie że 55% slodu pszenicznego w stosunku do 33% pilzneńskiego i 11% płatków owsianych da nieprzyjemny posmak? Nie wiem ile można max pszenicznego dac. Chciałem zacierać głównie na słodko 20/60min Chmiel mosaic tylko na aromat i na zimną, w sumie 100g z czego 60g do gotowania. Gęstwa fm52 amerykański sen. Dzięki z góry za konstruktywną krytykę
 14. Hej, w sumie to nie bardzo wiedziałem gdzie ten temat umieścić sorki jeśli w złym miejscu. Mam do ześrutowania 5kg słodu pszenicznego we Wrocławiu. Ma ktoś pożyczyć śrutownik, albo będzie uprzejmy i zmieli? Zapłata w piwach
 15. Kurcze, trochę straszycie. Tu musiał by się wypowiedzieć jeszcze ktoś kto robił fermentor z eurokega 50l bez bajerów typu zawór za 300zl. Jedyny bajer jaki chce to płaszcz wodny na stożku, ale tańsza możliwość to przewód miedziany przylutowany i zaizolowany. Aha i dodatkowy koszt to izolacja ale to 150 za całą rolkę wełny.
×
×
 • Create New...