Skocz do zawartości

Kòpôcz

Members
 • Zawartość

  261
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Kontakt

 • Imię
  Rafał

Piwowarstwo

 • Miasto
  Gdańsk

Ostatnie wizyty

640 wyświetleń profilu
 1. Niedawno ktoś opisywał swoje dobre doświadczenia fermentowania w Mińsku. Może kogoś zainteresuje taki staroć. Ma ponad 30 lat, wygląd zewnętrzy fatalny, funkcjonalnie nie ma je co zarzucić - do niedawna była podstawową lodówką, wymieniona tylko ze względu na żarcie prądu. Transport we własnym zakresie. Ze względu na przedłużającą się ograniczoną ruchomość nogi niespecjalnie jestem w stanie pomóc znieść. Za kilka dni odbierają wielkogabarytowe i niebezpieczne, więc jeszcze pewnie tylko kilka dni będzie stała w domu.
 2. Kòpôcz

  Nie używaj plastikowych butelek w swoim browarze !!!!

  Wybacz, że nie zajrzałem najpierw - chyba zbyt drażni mnie to rozdmuchiwanie grozy ostatnimi czasy i ograniczam swoje zainteresowanie tematem. Doszło do tego, że już nawet HDPE zaczyna być złem i niedoborem...
 3. Kòpôcz

  Nie używaj plastikowych butelek w swoim browarze !!!!

  Od kilku tygodni jest jakiś szał nagonkowy na opakowania. Nie lubię plastików, ale moje nielubienie nie wpływa na jego właściwości. Przytoczę więc odpowiedź "eksperta" powtarzaną kilkakrotnie w jednej z dyskusji na pytanie "dlaczego PET nie można używać ponownie". Otóż "np. dlatego, że takie butelki trudno jest umyć". I to był koniec rzeczowych argumentów.
 4. Kòpôcz

  Piwo imbirowe

  Póki niedawno nie pojawił się odpowiedni temat - nie odzywałem się. Od kilku lat o fermentacji cichej i burzliwej pisze się tu, jakby to były dwa rodzaje fermentacji, a przelanie do drugiego zbiornika powodowało, że to człowiek, a nie drożdże decyduje o rozpoczęciu owej cichej. Po tych 17 dniach proponował bym jednak przelać do czystego fermentora. Jedna i ta sama fermentacja trwać będzie dalej, ale odbywać się będzie bez śmietnika na dnie. No dobra - może nie śmietnika, ale wielkiej noclegowni. Ja wiem - zaraz na mnie wsiądą, że bez przyprawiania na zimno nie ma sensu, że to proszenie się niby o infekcję, napowietrzenie, że... Kiedyś kontynuacja fermentacji w drugim zbiorniku była dobrą, normalną praktyką. Może więc staroświecki jestem... No może wyjątkowo przy pierwszych fermentacjach można sobie odpuścić. Co do poczekalnia z butelkowaniem na wrzesień nie wypada mieć odmiennego zdania.
 5. Niedawno był temat o wysładzaniu gorącą kranówką - z doświadczeń stosujących tą metodę wynikało, że wysładzanie wodą ok. 50°C nie ma istotnego wpływu na wydajność. Stawiał bym, jak już sugerowano, na kanalikowanie, prawdopodobnie w efekcie stosowania deszczownicy.
 6. Będę obserwował. Gdybyśmy na rybach taki wątek podjęli, to upierał bym się, że polski sezon powinien być ciemny i oparty na podpiwku. Kiedyś często go robiłem, niestety od ok. 2 lat trochę o nim zapomniałem. Jeśli o podpiwek chodzi, to moim zdaniem wpływ drożdży to dopiero dalszą jego "wada". Pierwsze, to podpiwek (zwyczajowo robiony na cukrze) jest dla mnie ciut za cienki (z resztą - na Kaszubach nazywa się go cenczè piwò), ma zero ciała, bo drożdże zżerają wszystko. Druga, to nieco bimbrowe aromatu od cukru. Gdyby zatrzeć na słodko tak z 6-8°blg ... Mogło by wyjść fajne żniwne, lekkie "piwo". Drożdży używałem suchych, ale nazwy nie pamiętam - kupowane w sklepie z artykułami do wyrobów domowych w dużych 100g opakowaniach (wtedy codziennie też piekłem chleb). Jak na wstępie - będę Cię obserwował, po burakach chyba coś takiego zrobię. Sam zarzuciłem podpiwkowanie bo nie miałem pomysłu na więcej ciała i mniej alko bez dodatków w stylu laktozy.
 7. Kòpôcz

  Fermentis Safale S-04

  Bardzo lubię te drożdże za płytkie odfermentowanie, głównie ich właśnie używam, ale nie odważył bym się butelkować po 10 dniach. Kilka razy zrobiły mi psikusa w postaci ruszenia w butelce i przegazowania piwa. Następnym razem spróbuję podnieść na koniec temperaturę na kilka dni. Bimbru nigdy nie wyczułem.
 8. Kòpôcz

  Bursztyn w piwie

  Aż z ciekawości spróbuję. Aromaty inne, niż oczekiwane, ale przyjemne. Tabaka z bursztynem to mój nr. 2 po sosnowej
 9. To ja podpytam przy okazji o inną rzecz... W komorze z czasem pojawia się pleśń. Wilgoć się skrapla, spływa po ściankach fermentora, do tego rurką pewnie coś wraz z CO2 ucieka i... Trzeba styropianowy wkład wymieniać (komorę mam wkomponowaną w szafę). Czy w tej torbie pleśń się pojawia?
 10. Kòpôcz

  Bursztyn w piwie

  Nie wiem ile dodać, stawiał bym jednak na zrobienie nalewki. Wiem, nie pomogłem, ale... Nalewką bursztynową zaprawiam tabakę. Liczyłem na aromaty żywiczne, lub kościelnego kadzidła. Niestety nic z tego nie znajduję, raczej nuty ziołowe, miodowe, słodkie. Przykro mi, jeśli przygasiłem entuzjazm
 11. Kòpôcz

  Zakup garnka - co wybrać

  Myślę, że 24l do 10l warek to zbyteczny nadlitraż. Jak dla mnie, to warto byś się upewnił, czy: - chcesz poprzestać na 10l wybiciu? Jeśli tak, to wystarczy gar 15-17l. Jeśli dopuszczasz większe wybicie, to warto zainwestować w popularne 36l (wystarczy na warki ok. 25l - czy musi być nowy? Na aukcyjnych można trafić fajne gary w dobrych cenach, także na tutejszym bazarku. Bez wątpienia firmowe gary (jak wskazany przez Ciebie Stalgast) to dobry kierunek.
 12. Kòpôcz

  Po co nam style piwne?

  Mogą nawet powiedzieć, że rower służy do bezpiecznego skakania z 10tys metrów prosto do Morskiego Oka, tylko czy ktoś to potraktuje poważnie? Kolarstwo też ma wariacje i pogranicza stylów, czasem trudno definiowalne (gdzie kończy się enduro a zaczyna all mountain?), ale się jeszcze taki cymbał nie urodził, który by wnioskował o odejście od tych klasyfikacji.
 13. Kòpôcz

  Po co nam style piwne?

  Nie wiem po co Wam piwne style, ale wiem po co mnie. Posłużę się inna branżą. Jeśli chcę kupić rower do ścigania się po asfalcie, kupuję rower szosowy. Dzięki jasno sprecyzowanym kryteriom wiem, że nie dostanę w paczce roweru trekkingowego, miejskiego, comutera itp. Jeśli dostanę inny - oddaję jako towar nie zgodny z zamówieniem. Jeśli producent sugeruje mi, że nie chce piwnych stylów, to wietrzę tu chęć sprzedania mi byle czego bez możliwości reklamowania towaru nie zgodnego z zamówieniem.
 14. Kòpôcz

  Ciekawostka

  Ciekawy trop. Tylko dlaczego kaucja tylko na jedną butelkę? Losowo przypisują licząc, że klient nie zauważy, albo nie tą butelkę zwrócić będzie chciał?
 15. Kòpôcz

  Ciekawostka

  Przeczytaj co pisałem. Poza dwoma zdaniami nie używam formuły ad personam, w żadnym nie otarłem się o ocenę. Ty jednak z uporem próbujesz to zarzucić rozszerzając odpowiedzialność poza moją osobę. Próbuję wracać do meritum, ale mi tego nie ulatwiasz. Ja chcę tu prawić o ewentualnym problemie, nie o Tobie. Problemu w takiej kaucji nie widzę, może wręcz będzie miała jakiś pozytywny skutek w postaci zabierania ze sobą szkła.
×