Jump to content

ksiegarz5

Members
 • Content Count

  273
 • Joined

 • Last visited

About ksiegarz5

 • Birthday 07/03/1986

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Browar Urle
 • Rok założenia
  2016
 • Liczba warek
  17 + 7 (miód pitny, wino)
 • Miasto
  Urle

Kontakt

 • Imię
  Krzysztof

Recent Profile Visitors

1157 profile views
 1. Warka po za kolejnością 8 - Wino z jabłek 16.05.20 - Sok tłoczony z jabłek 5l x1,5, - miód wielokwiatowy 1kg Drożdże Coobra Portero 10g x2 + pożywka dla drożdży winnych. 8,5 litrów wina z jabłek. 16.05.20 20* Brix 29.05.20 0* Blg/13* Brix (Zmierzyłem Blg PRZED dodaniem 1 kg miodu wielokwiatowego [0*], oraz PO [13*], dołożyłem pożywki dla drożdży)
 2. Gawron -> Dziękuję za odpowiedź. Jest to ciekawy pomysł. Odzyskać albo, ewentualnie, dodać całą butelkę od ciebie, razem z drożdżami. Z tego co kojarzę, jakiś browar rzemieślniczy tak zrobił w Polsce.
 3. Musiałbym się zastanowić. Lambika piłem, piwa z brettami jeszcze nie ...
 4. Mam już wszystko oprócz drożdży na drugą fermentację oraz wiśni ...
 5. Lambika jeszcze nie robiłem. W tym roku chcę/chciałem ruszyć z belgijskimi/pszenicznymi piwami.
 6. leonzn -> Dziękuję za odpowiedź. Że bretty tam są, to wiedziałem. Liczyłem, że mimo wszystko będą się do lambic'a nadawać ... Znasz może coś innego? Od marxam.pl dostałem linka, więc tym się sugerowałem. https://www.whitelabs.com/yeast-bank?show=yeasts&type=Lambic&tid=392
 7. Cześć Na przełomie października oraz listopada zamierzam zrobić lambic'a. Drożdże których chcę użyć to Safbrew S-33 oraz Wyeast 3278 Belgian Lambic Blend. I o ile te pierwsze już mam, to z tymi drugimi mam problem. Mają, bądź też mieli je, w ofercie twojbrowar.pl oraz marxam.pl. Skontaktowałem się z nimi i z tego co udało mi się ustalić, czy to z powodu koronowirusa czy obecnej pogody/pory ruku, drożdży nie mają albo mają z krótkim terminem. I w najbliższym terminie nowych dostaw mieć nie będę. Jest jeszcze sporo czasu, więc mogę się zastanowić "co dalej", ale myślę już, ewentualnie, nad alternatywą. Czy WLP653 Brettanomyces lambicus były by o.k.? Może znacie coś innego, lepszego?
 8. punix -> Dziękuję za odpowiedź. Oczywiście. Mówię jedynie jak jest teraz. ^^ A co do nagazowania, to tylko II i III wersja, bo I jest beczce. Za pół roku dopiero będę butelkował ...
 9. 22.04.20 zabutelkowałem dwie warki PB, a trzecią przelałem do dębowej beczki. Wersja I 100% WES 7* Blg. Czuć lekką tonkę w smaku oraz aromacie. Alcohol od Jim Beam Bourbon. Nie zabutelkowałem, a przelałem do leżakowania. Jestem ... średnio zadowolony. Myślałem, że lepiej będzie to czuć w piwie, bo w torebce, zaraz po otwarciu, aż waliło w nos marcepanem ... Wersja II 100% Bruntal Na cichej zeszło jeszcze trochę. Teraz to 7* Blg. PB zabutelkowałem w butelki 0,5 oraz 0,3 przy użyciu cukierków Coopers'a. Lasę wanilii, niestety, też zbyt mocno nie czuć. Może powinienem dać jej więcej niż 2 sztuki na 7l piwa ... Na powierzchni widać było "filtr" od tłuszczu. Wersja III 50:50 Tutaj też podczas cichej zeszło trochę, bo do 8* Blg. Paradoksalnie, po najmniej ciekawej warce, jestem jak najbardziej zaskoczony pozytywnie. Czuć płatki kokosa w aromacie oraz smaku, choć wydaje się, że ciut za mocno je przypiekłem na patelni. 😜 Tłuszczu, w odróżnieniu od tej z wanilią, brak. Powinienem też je bardziej podzielić, nie na dwa woreczki muślinowe, po mniej więcej 200g, a np., na 4 po 100g. Efekty mógłby być mocniejszy. Warka warta powtórzenia. ^^ Również i tą warkę zabutelkowałem w butelki 0,5 i 0,3 z cukierkami Coopers's.
 10. Pulpy jeszcze nie dodawałem, a oprócz suku mam doświadczenie z owocami. Zależnie od wersji, różny był efekt ...
 11. Myszal -> Powiem tak, RAZ, dodałem 1l soku z ananasa, takiego tłoczonego na zimno, świeżego, do lagera. Piwa za dużo nie było, raptem 3 albo 4l, ale efektu brak ...
 12. 21.03.20 zlałem wszystkie trzy PB na cichą i dołożyłem dodatków. Sytuacja prezentuje się następująco: Wersja I 100% WES Z 21* Brix'a 15.02.20 zeszło do 7* Blg. Gęstwa dała radę, choć bałem się, że będzie cienko ... Do fermentora poleciało 15g tonki która moczyła się około 3 tygodni w Jim Beam Bourbon. Fasolę pokroiłem w połówki oraz ćwiartki. Lekki zapach marcepanu był. No i mocnego alkoholu. Za miesiąc zabutelkuję i zobaczymy jaki będzie efekt. ^^ Wersja II 100% Bruntal Z 25* Brix'a 15.02.20 zeszło do 8,5* Blg. Do fermentora trafiły dwie laski wanilii Bourbon z Madagaskaru, kupiona na allegro na sztuki. Również i one moczyły się w JB'ie, ale przez niecałe dwa tygodnie. Laski rozkroiłem, wydłubałem ziarenka, ale całość zalałem alkoholem. Tutaj też czuć bourbon, ale wanilię już średnio ... W połowie kwietnia butelkowanie. ^^ Wersja III 50:50 Tutaj też zeszło do 8,5* Blg z początkowych 25* Brix'ów 15.02.20. Na cichą poleciały podpieczone wiórki kokosowe z Tesco, 400g. Nie wiem jednak czy nie zrobiłem tego za mocno ... Nie mroziłem ich ani nie zalewałem alkoholem. Zobaczymy efekt w kwietniu, przy butelkowaniu. Dalej nie wiem CO trafi do mojej beczułki. Wszystkie trzy prezentują się, wg., mnie, tak samo. Być może jestem kiepskim sensorykiem ... Wiśni, tak jak przy jednej z poprzednich warek PB nie czułem, choć również była na W-34/70. Być może proporcję są złe, albo brakuje którego z ekstraktów, bo wtedy dodawałem do podbicia Blg Bruntal/WES, Jasny albo/i Pale Ale.
 13. primoridal -> Muchor dobrze mówi. Też początkowo się bawiłem w gotowanie brew-kitu, teraz tylko rozpuszczam go w fermentorze, dolewam ciepłej a potem zimnej wody i "wsio". ^^ Trochę czasu schodzi się z nachiemieleniem, bo robię to po przez "zupkę", ale ... im mniej czasu schodzi mi w kuchni przy tym, tym rodzina bardziej zadowolona. 😜 Bo "nie śmierdzi", bo "długo jeszcze", bo "czy już mogę wejść do kuchni".
 14. anteks -> Dziękuję za odpowiedź. No, nie do końca ... Dzieliłem puszkę WES'a między 100% a "50:50" i nie do końca udało mi się zrobić to tak jak chciałem. Usiłowałem to naprawić, ale nie wyszło. Być może, gdybym nie uzupełnił fermentora większą ilością wody było by akurat.
×
×
 • Create New...