Jump to content

piotrekpietrek

Members
 • Content Count

  31
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  4 Piwka
 • Rok założenia
  2016
 • Liczba warek
  15
 • Miasto
  Sosnowiec

Kontakt

 • Imię
  Piotrek

Recent Profile Visitors

407 profile views
 1. Na starcie 16 stopni, burzliwa 18-19, pod koniec stopniowo do 20-22C. Piany nie obserwowałem ale bym się nią już nie martwił bo od wczoraj opadła, został tylko delikatna pianka. nic nie wygra bo nie jest robione na konkurs ;-) to chyba jasne, ale dobrze że o tym napisałeś ;-)
 2. US-05 wiadro stoi w lodówce styropianowej, cały czas delikatnie rozszczelnione. Obecnie w temp. 20-22C. Drożdżowa piana/kożuch jest gęsta Cytat odnosił się linka który wkleił Dr2, więc nie było potrzeby przytaczać ponownie źródła. piwo przygotowuję z gotowego przepisu, zakupionego z zestawem składników w jednym ze sklepów internetowych. Piwo to wygrało jeden z KPD. Chcę przeprowadzić cichą ale bez przelewania piwa, ponieważ nie zbieram gęstwy. Plan zakłada dodanie owoców i chmielu na około 5 dni przed rozlewem i fermentowanie w temp 16-18C Pytanie d
 3. wiadomo że chodziło o fermentację cichą (najłatwiej łapać za słówka, trudniej odpowiedzieć na pytanie). Jeśli już proponujesz przeczytanie jakiegoś opracowania to sam najpierw powinieneś to zrobić. Ponieważ jest tam napisane: "faza opadających krążków - zanika proces fermentacji, piana opada, drożdże opadają na dno, lub czasem w przypadku górnej fermentacji unoszą się na powierzchni w postaci zbitego kożuszka. Jest to moment w którym można już rozważać przelanie piwa na fermentację cichą." Jak nie wiesz co masz konkretnie odpowiedzieć to nie pisz, nie odpowiadaj. Zachowa
 4. cześć, fermentuje mi piwko 2 tygodnie, z 14 zeszło do 3 BLG. Burzliwa dobiegła końca, na powierzchni utrzymuje się gęsta piana drożdżowa około 1-2 cm. Chcę jutro dodać kolejną partę zamrożonych owoców ( zest, sok, trawa cytrynowa) i chmiel na fermentację zimną. Pytanie brzmi: zebrać pianę/gęstwę z powierzchni przed dodaniem chmielu i owoców czy czekać bo może zaraz piana opadnie?
 5. zakładam nowy temat ze zmienionym tytułem żeby się nie kojarzyło tak bardzo z wybuchającymi granatami ;-) .. ale do rzeczy, ciekawi mnie czy warzyliście piwo z pestkami granatu? Osobiście wydaje mi się że mógłby pasować do stylu gose lub do witbira. Napiszcie jeśli mieliście jakieś z tym owocem doświadczenia i czy znacie komercyjne przykłady piwa z nim.
 6. NIKT nie robił piwa z granatem, NIKT - nie wierzę :-) pewnie Wam się nie udało i się nie pucujecie ;-)
 7. Znacie przykłady piw z dodatkiem granatu w jakiejkolwiek formie? Może warzyliście cos z tym owocem?
 8. tak S-33. powodem może być to że drożdże zadałem bezpośrednio rozsypując na brzeczkę, bez uwodnienia. Zostawię jak mówisz tym bardziej, że coś tam w rurce się jeszcze dzieje, ale jak na razie bez wpływu na poziom BLG.
 9. fermentacja trwa 15 dni. Co mogło pójść nie tak, że zeszło tylko do 5 stopni? Nie grozi to granatami?
 10. Zatrzymał mi się fermentacja na 5 BLG, a według przepisu powinno na 2-3 stopniach. Tydzień temu podniosłem temp z 18 do 21C, zamieszałem wiadrem i nic, cały czas 5 stopni. Pytanko: czy mogę jeszcze dodać drożdży żeby dojadły resztę czy już butelkować?
 11. 0,8 kg zakwaszającego na 1.5 kg jęczmienia i 1.7kg pszenicy + płatki owsiane 0.4kg
 12. Masakra wysładzanie tego Gose. Jakieś 8h samego wysładzania. 26 litrów przefiltrowane a leciało jak "krew z nosa". Udało się jednak osiągnąć zamierzone efekty czyli 11blg a nawet 12 brzeczki przedniej. Dodałem trochę wody dla wyrównania. Wysładzanie robiłem stylem "mieszanym" raz mieszając młóto z wodą, kolejną porcję wody dolałem jak młóto było jeszcze zalane. Koniec końców udało się. Przy okazji przestrzegam/informuję tych, którzy jeszcze nie robili tego stylu żeby zarezerwowali sobie cały dzień i wieczór. Mi to zajęło 14h a chłodzenie za pomocą chłodnicy (25 min) .
 13. Do tej pory (4 warki) wysładzam na raty dolewając po 4-5 l wody. I tak kilka razy z ułożeniem złoża do uzyskania założonej objętości. Czyli standard. Zastanawiam czy nie dolać więcej wody po pierwszym spuszczeniu brzeczki tak około 9-10L.Wymieszać z młótem i odczekać 40 minut i spuszczać dalej. Zyskam tym na czasie ale czy nie stracę na wydajności? pewna ilość wody będzie ponad złożem ale przy filtracji przez nie przejdzie i zabierze co trzeba ze sobą. Ktoś tak robił? Dodam że docelowa ilość piwa to 21 L.
 14. tak że ten... przegrzałem zacier do 72C a miało być 62 , zdusiłem ją szybko dolewając zimnej wody. Trwało to może 2-5min. Pytanie: czy to mi spaprze piwo w jakiś sposób?
 15. hej, jutro zacieram witbiera z zestawu od BA ( 13blg, 20 l, 5% - tak ma wyjść). Mam tam instrukcję ale ... 1. zacieranie - słody do wody 50C - podgrzać do 62C i 30 min - podgrzać do 73C i do negatywnej próby jodowej i tu mam pytanie: ile trzymać w tej temp. ponieważ nie mam czym zrobić próby? i jeszcze jedno, chciałbym aby moje piwo, jak tylko to możliwe dla stylu, było wytrawne. Czy powinienem zacierać w innych temperaturach niż te wyżej?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.