Skocz do zawartości

Alexy

Members
 • Zawartość

  205
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

3 obserwujących

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Manufaktura Paga
 • Rok założenia
  2016
 • Liczba warek
  16
 • Miasto
  Żyrardów

Kontakt

 • Imię
  Alexy

Ostatnie wizyty

233 wyświetleń profilu
 1. 18.11.2017 IX Poznański Konkurs Piw Domowych

  Dostał już ktoś z Was metryczki eliminacyjne?
 2. jutro kopyra warzy szybkie piwo

  Moje 0,03 pln w dyskusji. Ja Tomka szanuje za ogromny wkład w rozwój piwowarstwa domowego. Wiele osób, w tym ja, zaczynało od jego filmów. Pełna zgoda, ze materiały o warzeniu pozostawiają luki i mogą wprowadzać w błąd, ale nie ma rzeczy idealnych. Tomek i jego filmy podłożyly iskrę pod moją pasję do piwowarstwa domowego, a potem ludzie tacy jak Dziełak, Kojro, Strong, Zainasheff i wielu ludzi z tego forum rozpalili z tego ognisko Szanuję Tomka za profesjonalne podejście do tego co robi, za jakość materiałów, dobrą ich edycje. Ale przyznam, ze ostatnio mniej oglądam. Livestreamy nagrywane „z kija” to nie moja bajka. Recenzji piw oglądać mi się nie chce, albo wole coś szybko przeczytać na RB albo w ogóle mi to wisi. Rzeczy jakich szukam to coś co Tomek robił o piwnych stylach, materiały z Jabeerwocky, podcasty w stylu Brulosophy, Brew Strong czy Basic Brewing Radio. Czyli content, który mi jako piwowarowi domowemu może się przydać aby być lepszym. Tak więc Kopyr łapka w górę za ten impuls dla wielu z nas tutaj, i lekka łapka w dół za to, ze ostatnio content już tak nie przyciąga...
 3. 18.11.2017 IX Poznański Konkurs Piw Domowych

  A będzie dostępna pełna lista piw, które przeszły eliminacje?
 4. Moim zdaniem jak fermentacja stanie, bo spadła temperatura zbytnio, to wszystko i tak spadnie na dno. @PawelW - moim zdaniem Twoja sytuacja uległa poprawie nie dlatego, że postawiłeś w cieple, tylko dlatego, że a) dałeś więcej czasu i b) podczas przenoszenia zamieszałeś towarem i to też ma wpływ na rozpad czapy drożdżowej. Ale dopiero teraz zauważyłem, że OP mówi o sytuacji po 6 dniach - zatem co ja bym radził, to zostawić w spokoju na kolejny tydzień i dopiero wtedy robić jakieś cold crashe i inne szpagaty. Dajmy czas drożdżom zrobić jeszcze porządek po sobie aby potem nie było emulsji, masełka i innych specjałów.
 5. Ja w przypadku drozdzy, których krausen nie jest chętny do opadania (np. US05 czy Wyeast 1335) po zakończeniu fermentacji robię cold crash, przelanie piwa i zebranie gęstwy do słoika. Wtedy na dnie mam już całość. Potem taka gestwa w dniu warzenia wyciągana jest z lodówki i powoli dochodzi sobie w temperaturze pokojowej do temperatury zadania do brzeczki. Na balkonie przy obecnych temperaturach powinieneś spokojnie spowodować, ze wszystko opadnie. Pomaga delikatne bujanie fermentorem raz na jakiś czas.
 6. Fermentacja pod ciśnienem - Fermentasaurus

  Fermentor stożkowy to oczywiście fajna sprawa, bo można jak piszesz odebrać sobie gęstwę wcześniej (tylko jak to zrobić pod ciśnieniem? :)) Ja bardziej komentowałem jego funkcję ciśnieniową - nie mam Blichmannowego beerguna ale mam domowej roboty nalewak do butelek z kega działający na tej samej zasadzie wyrównania ciśnień. Trzeba cierpliwości, zimnego piwa i odrobiny wprawy. Znacznie szybciej idzie butelkowanie płaskiego piwa na cukier do refermentacji. Albo kegowanie... ale wtedy nie ma co się bawić w ciśnieniowy fermentor.
 7. Fermentacja pod ciśnienem - Fermentasaurus

  Widzialem jakiś czas temu recenzje na YT. Wyglada ciekawie, tylko jak to potem bezproblemowo butelkować? Można w sumie zrobić transfer do kega bez problemu, no ale jak kegowac to po co takie kombinacje... 24h na 3 barach i jest nagazowane bez inwestycji w fermentor tego typu.
 8. Woda zmiękczanie/uzdatnianie/(mineralizowanie?)

  Nie wdając się w szczegóły twardości przemijającej (gdzie gotowanie może pomoc) polecam modyfikacje kwasami. Ja mam wodę o twardości 11dH. Przy takiej twardości możesz uzyskać wodę do bardzo jawnych piw stosując kilka ml kwasu do zacierania i wysladzania. Ja używam kwasu fosforowego - do kupienia w necie za jakieś grosze. Tylko wtedy trzeba poświecić trochę czasu aby zbudować sobie profilu wody bazowej (w oparciu o dane z wodociągów) w jakimś kalkulatorze - byś wiedział ile to ma być dokładnie te kilka ml. Ja używam Brun Water, jest bardzo dokładny jak się poprawnie poda parametry wody oraz planowany zasyp (bo on tez kreuje pH).
 9. Może jeszcze rozważyć wyeasty 1968. Robiłem na nich ostatnio ESB i wyszedł bardzo dobrze. Trzeba tylko im pod koniec podnieść temperaturę aby diacetyl zredukować.
 10. Drozdze Chimay to u wyeasta 1214, czyli wg strony fermentum to będzie fm25
 11. Zostało wypite Odkryłem co powodowało ten kwaskowy posmak - jest to moim zdaniem efekt nagazowania sztucznego w kegu pod dużym początkowym ciśnieniem. Tworzy się wtedy kwas węglowy. Po pewnym czasie gdy piwo i ciśnienie gazowania się wyrównują, ten posmak słabnie i zanika. Wpadłem na to próbując ostatnio to samo lekkie piwo - część była w kegu a część w butelkach. Butelkowe było super, to z kega na początku miało te cydrowe nuty - zniknęły po 2-3 tyg.
 12. Mobilny keg :)

  Sprzęt sprawdził się doskonale na spotkaniu ze znajomymi. Piwo po kilkunastu godzinach było zimne, nalewało się idealnie i poszło w ciągu kilku godzin [emoji4] Chrzest bojowy zaliczony, teraz trafia do szafy i czekam na następny sezon z kranem w plenerze!
 13. Manufaktura Paga

  Pierwsze warzenie w Braumeisterze zaliczone. Ogólnie poszło bardzo gładko, tylko mycie grzałek to taka sobie sprawa. Wszystko inne na duży plus. Jedyne co mnie zaskoczyło to niższy stopień odparowania niż planowałem (11% vs 14%) przez co nie trafiłem z Blg - 0,4 stopnia niżej niż policzyłem w BS. Czas pracy 6h ze sprzątaniem a na warsztacie był dziś weizen wg przepisu Anteksa z dwugodzinnym zacieraniem!
 14. Browar Czarny Ryś

  Fajne podsumowanie! Bardzo lubię jak obok receptur w naszych forumowych domowych zapiskach pojawiają się recenzje. [emoji1303]
 15. Chmielnik sezon 2017

  Saaz zebrany. Wyszło jakieś 2/3 koszyka wiklinowego. Nie jest to chyba zły wynik na pierwszy rok tej rośliny. Wiem już tez czemu Saaz rósł słabiej niż inne - zalęgła się w łodydze omacnica prosowianka.
×