Skocz do zawartości

Rampowy

Members
 • Zawartość

  57
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2016
 • Liczba warek
  17
 • Miasto
  Białystok

Kontakt

 • Imię
  Sylwester

Ostatnie wizyty

141 wyświetleń profilu
 1. Rampowy

  Fermentacja bez bulkania

  Termometrem przyklejonym od zewnątrz do fermentora, ale zastanawiam się do następnej warki wpuścić sondę do środka.
 2. Rampowy

  Fermentacja bez bulkania

  Termometr położony w na pokrywie pokazuje 20-21 stopni
 3. Rampowy

  Fermentacja bez bulkania

  Mam podobną sytuację. Teraz na burzliwej mam Saison 14 Blg. Drożdże FM21 Odkrycie sezonu - starter 1,2 litra kręcony około 36 godzin. Termometr (przyklejony do zewnętrznej ścianki wiadra pod folią bąbelkową) po zniesieniu wiadra do piwnicy wskazywał 22,4 stopnie (drożdże zadane w tej temperaturze). Po niecałej dobie lagu rozpoczął się ruch w rurce, nawet trochę niemrawo pobulkało, ale po dobie bulkanie ustało. Do dziś minęły kolejne dwa dni, temperatura spadła do 21,2 stopnia. Wieko jest lekko wybrzuszone, a na powierzchni piwa utrzymuje się centymetrowa piana drożdżowa. Tyle się mówi o tej burzliwej fazie fermentacji, że drożdże podnoszą temperaturę nawet o 2-4 stopnie. Moje chyba o tym "zapomniały". Jeżeli chodzi o bulkanie - w grę wchodzi nieszczelność wiadra - choć było one użyte raptem do 3 warek, a ostatnio potraktowane NaOH + Starsan. Pytanie: Jakie mogą być przyczyny takiego "skąpego" bulkania, a przede wszystkim odczytów temperatury jak napisałem wyżej (14 lipca - warzenie, 15 lipca - 22,4 stopnie, 16 lipca - 21,5 stopnia, 17 lipca - 21,2 stopnie).
 4. Rampowy

  program BeerSmith - pomoc dla użytkowników

  Jak w BS2 ustawia się magazyn?? Widzę przycisk "Usuń z magazynu" ale nie mogę znaleźć opcji, żeby go stworzyć.
 5. Rampowy

  ROOK Browar Domowy

  Fajny patent. Dziurki masz tylko w tej obręczy z wężyka czy też w tej "poprzeczce" na środku z trójników?? Podpowiedz gdzie i o co pytać jak bym chciał kupić te trójniki.
 6. Rampowy

  ROOK Browar Domowy

  Mam pytanie: Opisz jak dla laika sposób działania przy wysładzaniu tych białych rurek.
 7. Pytanie: Obliczając wydajność warzelni ze wzoru, który można znaleźć w Wiki, w miejscu "BLG" i "Objętość warki w litrach" podajemy wartości uzyskane po filtracji (przed gotowaniem) czy już po gotowaniu i chłodzeniu (przed zadaniem drożdży).
 8. Rampowy

  Wielokrotne płukanie drożdży

  Wczoraj, jakąś godzinę przed zadaniem do piwa, zrobiłem tak jak opisałeś w 3 pkt. Dziś w rurce bulka aż miło.
 9. Rampowy

  Ogrzewane pudło fermentacyjne

  Dzięki za odpowiedź
 10. Rampowy

  Ogrzewane pudło fermentacyjne

  Pytania od laika: 1. Sondę czujnika wkładasz po prostu w tą osłonkę (jakiej średnicy ma być osłonka do tego czujnika)?? 2. Odczyt temperatury jest taki sam jakby sonda byłą zanurzona w piwie czy jest jakieś przesunięcie?? 3. Podrzuć link do oferty tego czujnika (kompletne rozwiązanie) 4. Podrzuć jakąś fotkę twojego czujnika połączonego z osłonką. Z góry dzięki za info.
 11. Dzięki za odpowiedź. Jeszcze jedno pytanie: jak wrzucam słody palone pod koniec zacierania, czy należy jakoś korygować w BS2 ich wpływ na ekstrakt.
 12. Czy płatki (np. pszenne, owsiane, jęczmienne) są enzymatycznie czynne tzn. podnoszą ekstrakt początkowy piwa??
 13. Zasyp (warka 15 litrów): Pale ale - 2,8 kg Pszeniczny - 0,2 kg Płatki jęczmienne - 0,25 kg Jęczmień palony - 0,2 kg Carafa Special I - 0,2 kg Chmielenie: Marynka - 23 g / 50 '
 14. Wiem, że różnie się robi w zależności od tego jaki stopień paloności ci odpowiada.
 15. Witam. Przymierzam się do mojej drugiej "ciemnej" warki (stout) i mam w związku z tym pytanie. Korzystam przy układaniu receptur z BS2. Zdecydowałem się wrzucić ciemne słody dopiero w trakcie przerwy dekstrynującej lub na mashout. Rozumiem, że Blg początkowe piwa będzie wyższe w przypadku gdy pewną ilość słodów ciemnych wrzucę na początku zacierania, aniżeli w przypadku gdy taką samą ilość wrzucę później. W jaki sposób mam wprowadzić w BS2 do receptury słody ciemne wrzucane w trakcie przerwy dekstrynującej lub na mashout, ażeby uzyskać ich realny wpływ na Blg początkowe? Z góry dzięki za pomoc.
×