Jump to content

hedgehog

Members
 • Posts

  67
 • Joined

 • Last visited

About hedgehog

 • Birthday 03/15/1986

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Hedgie
 • Rok założenia
  2015
 • Liczba warek
  9
 • Miasto
  Ustrobna/Posada Górna

Kontakt

 • Imię
  Tomek

Recent Profile Visitors

1690 profile views

hedgehog's Achievements

 1. hedgehog

  hedgehog

 2. Dokładnie to nie mam pojęcia z jakiego wzoru korzystać. BeerSmith podaje wartość i nigdy się nie zastanawiałem jej to się liczy... Pobierz BS i zobaczysz. Na początek można korzystać ze wszystkich opcji w wersji trial (bodajże 14 dniowej). Co do garbników to jaki chmiel na zimno i w jakiej temperaturze trzymałeś?
 3. W BeerSmith jest taki współczynnik SG/IBU. Najprościej mówiąc to współczynnik brzeczki nastawnej do goryczki. Powyżej 1 to już powinno być dosyć gorzkie o ile nie bardzo gorzkie. Moja próba uwarzenia klonu Żytorillo z Pinty miała coś ok 1,65 i nikt nie był w stanie sprostać goryczce. Mnie to odpowiadało więc miałem całą warkę dla siebie i odrobinkę dla szwagra, który też lubi jak gorycz ryje mu język. Fakt że za dużo takiego piwa nie wypijesz, ale warto wg mnie takie coś w zapasach mieć Tak czy inaczej szkoda bawić się w ratowanie piwa. Lepiej uwarzyć koleje, poprawione a to jeśli nie smakuje przesłać do mnie
 4. No to w takim razie EB było pierwsze skoro BJCP nikomu nie potrzebne. Kolega ma widać większą wiedzę więc proszę wytłumaczyć dlaczego np Atak Chmielu czy Shark to Apa, bo idąc twoim tokiem myślenia to równie dobrze może być dubel..
 5. Z tym że Shark to nie APA. Shark to chyba bezstyliwiec bo czegoś takiego jak Session IPA nie ma w BJCP (choć znawcą nie jestem i mogę się mylić). Wychodzi więc że Pacific Artezana to pierwsza komercyjna APA w Polsce.
 6. Coś mi świta, że Pacific z Artezana to jakoś 2012 r więc to może być pierwsze APA wypuszczone na rynek.
 7. No Shark to biorąc pod uwagę BJCP to nie APA ani nie AIPA. Ekstrakt jak APA a chmielone na goryczkę jak AIPA (albo i wyżej - nie pamiętam a sprawdzać mi się nie chce). Tak czy inaczej i Shark i Atak to zły trop.
 8. You have right. Ja od siebie bym dodał, że chmielenie na zimno przez 3 dni w temp ok 19-21 st C i od razu rozlew nie wnosi praktycznie łodygi do smaku piwa. Ale to u mnie. Nie mam zamiaru generalizować ze swoim małym doświadczeniem ale u mnie ten schemat się sprawdza. No i ja AIPE startuje na 15 st C.
 9. Moim zdaniem jak masz kolego zastrzeżenia to fajnym eksperymentem będzie podzielenie Warki na pół. Będziesz widział różnice i sam stwierdzisz czy ma to sens czy nie. Ja osobiście spróbuję jak uda mi się trafić z recepturą fajnego RISa. Ja zacząłem przygodę z piwowarstwem właśnie dlatego żeby eksperymentować. Nie interesuje mnie warzenie ipów sripów, ale od czegoś trzeba zacząć żeby ogarnąć proces i fermentację. Piwa wychodzą coraz lepsze i mam nadzieję że za jakieś 2 lata będę z któregoś zadowolony w pełni i jakiegoś przyzwoitego mocarza do podzielenia warki do wymrażania uda się uwarzyć. Swoją drogą to na amerykańskich forach zalecają po cichej przelać i dopiero wymrażać. Potem do ok 16 st C podnieść to co zostało, dodać łyżkę gęstwy, cukier oczywiście i dopiero butelkować. A i nie zapomnij podzielić się wrażeniami z degustacji porównawczej jeśli się skusisz na takie rozwiązanie. Chętnie za jakiś czas taki noob jak ja poczyta jakie są różnice i czy zabawa warta zachodu.
 10. Skoro nie oglądasz to kto Ci opowiedział gdzie, co i jak warzył? Pokaż mi fragment w którym pisze że nie oglądam. Tak na ścisłość to w łazience.Jednak kibel to kibel. A teraz poważnie i z zainteresowaniem: nie chce mi się spędzić dniówki na oglądaniu tego warzenia. możesz streścić i wymienić te błędy? Prawie spalił Spiedla, drożdże uwodnione ponad 2 h przed zadaniem. Sporo dziwnych porad i totalne nieprzygotowanie do warzenia. Oglądałem powtórkę fragmentami bo nie mam czasu żeby stracić cały dzień na oglądanie filmiku, w którym ktoś pije piwo BTW Uważam że koleś robi dobrą robotę, ale niektórzy traktują go jak Guru a to już z deka chore.
 11. Jak słyszę "bo Kopyr mówił" i "sztos" to mam ochotę zabić. Przecież ten człowiek warząc piwo w kiblu zrobił więcej błędów niż ja podczas drugiej warki... What the fuck! Proponuję RISa 30 blg też tak przelać. Na cichej dojdzie Dla mnie Kopyr przestał istnieć po recce NutCrackera. To był największy syf polskiego kraftu. Pierwsze kraftowe piwo które po 3 łyku wylałem w miejsce gdzie niektórzy warzą piwo...
 12. Co tam miało nasiać fermentu w cydrze to już nasiało. Zostaw tak jak jest i tam gdzie jest. Lepiej już nie będzie, a 15 spróbujesz i zobaczysz czy nie ma zakażenia. Przy takich temperaturach jak coś się przyplątało to wyjdzie w dwa tygodnie
 13. Tak z doświadczenia jak chcesz mieć fajny czysty cydr i ciekawy w smaku to po pierwsze fermentacja pierwsze 3-4 dni w temp 12-14 st C. Jeśli masz opcję to na 25 l fajny efekt daje 2 l soku z dzikich jabłek (na podkarpaciu mówią na to "psiury" ). To co czujesz to efekt fermentacji w wysokiej temperaturze. Zostaw to na 2 tyg w spokoju i będzie dobrze.
 14. Styrodur w praktyce znam tylko z makiet, modeli itp - czy on ma lepsze właściwości izolacyjne od popularnego styropianu? Da się to jakoś porównać w stylu "5cm jednego izoluje porównywalnie do 8cm drugiego"? Ja styroduru (a właściwiej płyt xps) używałem do tej pory tylko do napisow czy logotypów na ścianach. Myślę mimo wszystko że sama struktura płyty jest inna niż styropianu. 5 cm styropianu złamiesz w rękach bez problemu co za łatwe nie jest w wypadku płyt xps. Nie wiem jak można jedno i drugie porównać ale sądzę że tak jak napisałeś 5 cm płyty xpsmożna przyrównać do 8 cm styropianu. Teść ma jeszcze sporo ekranów które klei się za grzejnikami więc użyje jeszcze dodatkowo tego. Nie powinien się obrazić bo mieszkam w obecnym miejscu już 5 lat i tylko przekładamy to z miejsca na miejsce W poniedziałek porządki. Wtorek jak nie nasra więcej zleceń to jadę po kantowke i płytę PVC (mam spory rabat na hurtowni z materiałami do reklamy) i we wtorek albo środę wieczór rozpoczynam projekt pt. "jak wkurwić żonę jeszcze bardziej jak zwykle" Zrobię osobny wątek w dziale zrób to sam, więc stay tuned
 15. Ogarniam w poniedziałek wieczorem kanciapę i działam. Fajny projekt z linka, który kolega wyżej wrzucił. Chyba nad tym powalczę. Teraz do małej lodówki wchodzi mi fermentor 20 l więc jak nawet projekt będzie na dwa standardowe to i tak będzie dobrze. Będę mógł wreszcie robić mocarza i cienkusza jednego dnia i nie kombinować z fermentacją. Dodając do tego witrynę mam 4 piwa w dwa dni, a jak by się uparł to w dobę W sumie w zimie nie mam warunków bo w budzie koło domu mam 7-10 st C. A na lagery to się jeszcze nie czuje na siłach. Jeszcze do ejli sporo zastrzeżeń, więc na razie muszę rozgryźć górną fermentację. Choć nie powiem że American pils i Porter Bałtycki nie kuszą
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.