Skocz do zawartości

koholet

Members
  • Postów

    276
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Aktywność reputacji

  1. Dzięki!
    koholet otrzymał(a) reputację od Nazwa użytkownika w Płynny ekstrakt   
    To słód ukraiński piekarniczy. Widzę że co pół roku zmieniają etykietę. Chleb wychodzi z nim świetny. Piwo puste i kwaskowate.
  2. Super!
    koholet przyznał(a) reputację dla Muchor w Jakie drożdże dla prawie-lagera?   
    Minął rok, moje cztery piwka pseudo-lagerowe z ubiegłego roku już całkowicie wypite, zrobiłem je wszystkie na tych Nottinghamach. Cóż, nie jestem sensorykiem, wrażliwym na pikogramy estrów, czy sędzią PSPD - według mojego chamskiego podniebienia, te piwa wyszły naprawdę czysto. Zapewne bym nie rekomendował tego rozwiązania jako panaceum na tego typu problemy - ale mogę potwierdzić, że producent nie kłamie i te drożdże, w temperaturach otoczenia typu 13-14 stopni, dają naprawdę profil zbliżony do lagera. W tym roku już nie zdążę spróbować drożdży od Gozdawy GLW35 - ale może ktoś, kto ich próbował w podobnych temperaturach, mógłby dodać swój komentarz?
     
  3. Super!
    koholet otrzymał(a) reputację od Łachim w (bez)sens filtracji zacieru przez młóto vs BIAB i osady   
    Ja jestem wielkim zwolennikiem BIAB. To naprawdę ułatwia i przyśpiesza cały proces. Mam dwa worki. W jednym zacieram, drugiego używam do filtracji chmielin po gotowaniu.
    To czy piwo wychodzi klarowne czy nie, zależy od użytego szczepu drożdży, nie od filtracji.
    PS Ale ze starą gęstwą bym uważał. Lepszy efekt da przeterminowana paczka sucharków za 7 złotych z dna lodówki niż stara gęstwa. Niestety to wiedza praktyczna.
  4. Super!
    koholet przyznał(a) reputację dla Łachim w Będą granaty czy nie... obstawiamy :D   
    Ja bym się nie dziwił specjalnie takiemu odfermentowaniu przy 30% zasypu palonego ziarna. Oczywiście nadal nie wygląda to dobrze.
  5. Super!
    koholet przyznał(a) reputację dla Adamiko w Piwnica-warzelnia?   
    Jeśli znajdziesz kogos kto Ci to podbije to droga wolna... przy 5x2,5 w takiej konfiguracji jest bardzo duża szansa na upalenie sie przewodu neutralnego. 
  6. Super!
    koholet przyznał(a) reputację dla Adamiko w Piwnica-warzelnia?   
    Najlepsza odpowiedzia byłoby bo nie lub przeczytaj w Google ale sie wysile. 
    W ten sposób mozesz sobie instalacje rozbić na 3 obwody jednofazowe np. Do różnych pomieszczeń. W taki sposób plyta by nie zadziałała gdyż przy instalacji jednofazowej napięcie 230v jest napięciem fazowym. Natomiast przy układzie 3fazowym operujemy napięciem miedzyfazowym 400 v (pier3 x 230)
    Tak wiec w sposób przez Ciebie przedstawiony nie da się tego problemu rozwiązać. Jesli tak by można po co komu byłaby instalacja 3 fazowa skoro tak latwo mozna byłoby ja stworzyć,
    Skoro karza tak zabezpieczyć to jestes zobowiązany tak zrobić- inaczej żaden elektryk nie powinien Ci tego podbić tym samym nie posiadasz gwarancji.
    W załączniku podaje tabele aby chyba ostatecznie rozjaśnić ta kwestie. 

  7. Super!
    koholet przyznał(a) reputację dla Adamiko w Piwnica-warzelnia?   
    Mea culpa zle  nazewnictwo.
    Kluczowe jest jaka kolega ma moc przylaczeniowa i co za tym idzie zabezpieczenie przedlicznikowe. 
    Ogolnie podejście aby dawać wiekszy przekroj jest jak najbardziej słuszne choc tu delikatnie na wyrost. Kolega chce warzyc przez jakies 4-5 miesięcy pewnie raz w miesiącu łącznie przez 5-6 ( z czego przez połowę czasu pewnie kuchenka by nie chodzila). O ile dobrze pamiętam przewod 2,5 mm2 ma obciazalnosc właśnie w granicach 25 A - wiec nie powinno nic złego się dziać.
    Zaleznie o jaki rodzaj indukcji chodzi. Jesli o płytę zazwyczaj montowana do blatu ktorej zasilanie wpinasz w zaciski będące częścią plyty to takie wymaganie rzeczywiście istnieje. Natomiast jeśli chodzi o kuchenki nastawne z oryginalnie zarobionym przewodem mozesz normalnie podpiąć do gniazdka i używać. 
  8. Super!
    koholet otrzymał(a) reputację od majlosz w Czemu koncerny warzą lagery zamiast ale?   
    Koncerny nie fermentują lagerów w 10 stopniach. W tankofermentorach po ciśnieniem temperatury są znacznie wyższe. Proces jest opanowany, powtarzalny i wydajny. Użycie innego szczepu drożdży to problem i konieczność zmiany procedur. A to zabiera czas i kosztuje.
  9. Dzięki!
    koholet przyznał(a) reputację dla bronek w Gifosat w surowcach piwowarskich   
    Polecam posłuchać mądrzejszego
     
  10. Dzięki!
    koholet otrzymał(a) reputację od zasada w Gifosat w surowcach piwowarskich   
    Na hutnictwie się nie znam. Poproszę o pytanie z zakresu browarnictwa i piwa. Glifosat blokuje pracę enzymów roślinnych, które w organizmach zwierząt nie występują. Jest dopuszczony do użycia nie tylko przez prawo polskie, ale i europejskie. Jego wpływ na ludzi był i jest badany przez wiele instytucji i póki co, przez prawie 50 lat stosowania, brak jednoznacznych dowodów jego mutagennego wpływu na ludzi.
    Słodownie badają jęczmień i spełnia on polskie i europejskie normy, też w zakresie zawartości pestycydów.
    Natomiast alkohol etylowy jest substancją potencjalnie rakotwórczą.
  11. Super!
    koholet przyznał(a) reputację dla Koora w Rozbicie warzenia na dwa dni   
    Pewnie tak jak u mnie, podgrzanie 25litrow wody do 72-73 stopni. Prawie godzina, nastepnie godzina ze słodami, podgrzanie gęstego do wygrzewu kolejne 30-40 min a to tylko ok 15 stopni różnicy, wysladzenie i po nim znów zagrzanie 30litrow okolo godziny. A nastepnie kolejne rzeczy..
     
    Wychodzi pewnie okolo 5 godzin palenia gazu.
     
    Lecz sposobem na skrócenie jest BIAB wysladzenie z worka, oraz grzałka nurkowa. Skróciło mi to proces teraz bawie się od 6-8 godzin z różnymi przygodami.
  12. Dzięki!
    koholet otrzymał(a) reputację od Krzysztof Janecki w Taboret gazowy   
    Jako środek ostrożności sprawdź, czy połączenia są szczelne. Smarujesz wodą z mydłem, odkręcisz gaz i patrzysz czy się nie pieni. Lub zamiast mydła polecam tester szczelności gazu, do kupienia na Allegro lub w marketach budowlanych za kilkanaście złotych za puszkę.
    Oczywiście taboretu gazowego używamy w dobrze wentylowanym pomieszczeniu lub w osłoniętym od wiatru miejscu na zewnątrz.
  13. Haha
    koholet otrzymał(a) reputację od zielony07 w Kwas mlekowy czy kwas fosforowy ?   
    Kwasu fosforowego dodajesz maksymalnie 2 ml na 10 litrów wody (przy bardzo alkaliczne i mocno zmineralizowanej wodzie). Ubytek wapnia warto kontrować dodatkiem chlorku wapnia.
    Piwosze nie chorują na kamienice nerkową tylko na marskość wątroby.
  14. Dzięki!
    koholet otrzymał(a) reputację od Łachim w kwaśny posmak startera   
    Normalne, nie kwaśne i nie dzikie piwo ma pH około 4-4,8. Sporo zależy od użytej wody i barwy (ciemne słody wnoszą kwaśność).
    Starter na mieszadle też stał trochę długo. W książkach jest zalecane mieszanie przez 12 godzin. Potem tlen nie jest już drożdżom potrzebny.
    Robiłem piwo z bankowanych 4 miesięcznych drożdży. Początkowo wyszło i było Ok. Ale w butelkach szybko się zepsuło. Po 3 miesiącach dostało niefajnych fenolowych nut. W przypadku szczepów łatwych do kupienia takie długie bankowanie nie ma sensu. I oszczędność niewielka.
  15. Super!
    koholet przyznał(a) reputację dla Mibor w Pierwszy starter drożdzowy   
    Spróbuj w "kąpieli wodnej". Kolba do garnka z wodą i całość na płytę. Ktoś kiedyś pisał, że te podkładki nie zawsze się sprawdzają.
     
  16. Super!
    koholet przyznał(a) reputację dla zasada w Temperatura zadawania drożdży i dofermentowanie w wyższej temperaturze   
    https://ocen-piwo.pl/piwoteka-porter-balucki-s1-n4563
  17. Super!
    koholet przyznał(a) reputację dla grandfso w Czy można mierzyć gęstość zacieru refraktometrem, gdy gęstość początkowa była zmierzona balingomierzem?   
    Czyli podsumowując, jakby ktoś to kiedyś czytał:
     
    1. Pomiar początkowy, OG, można wykonać zarówno refraktometram jak i balingomierzem - jeżeli oba narzędzia są poprawnie skalibrowane wyniki powinny być tożsame. Jako że przed fermentacją nie ma alkoholu w brzece, pomiaru refraktometrem nie trzeba korygować.
    2. Podczas fermentacji, pomiar balingomierzem nie wymaga przeliczeń, jednak powoduje większe straty ponieważ wymaga większej próbki np. 150+ ml. Jeżeli by tak mierzyć codziennie, to wylejemy sporo piwa
    3. Podczas fermentacji, można mierzyć refraktometrem, jednak należy dokonać korekcji wyniku, ze względu na alkohol zawarty w fermentującym piwie. W celu dokonania korekcji, do kalkulatora trzeba wprowadzić OG, przed fermentacją (niezależnie od narzędzia pomiarowego). Wynik z kalkulatora należy traktować jako przybliżony, jednak wystarczający aby obserwować postęp fermentacji. Jest to dobre narzędzie do ustalenia kiedy fermentacja się zakończyła.
    4. Domowe narzędzia nie pozwalają na precyzyjne określenie zawartości alkoholu w piwie (np. dla celów akcyzowych).
  18. Dzięki!
    koholet przyznał(a) reputację dla Adamiko w Czy można mierzyć gęstość zacieru refraktometrem, gdy gęstość początkowa była zmierzona balingomierzem?   
    Koledze chyba chodzilo o to że nie ma większych konsekwencji czy piwo będzie miało 4,5 czy 5 procent.
  19. Super!
    koholet otrzymał(a) reputację od Kronelius w Czy można mierzyć gęstość zacieru refraktometrem, gdy gęstość początkowa była zmierzona balingomierzem?   
    Teoretycznie tak, w praktyce dwa różne urządzenia pomiarowe mogą dać dwa różne wyniki. Zwłaszcza, gdy mówimy o tak prostych przyrządach. Ale jeśli nie płacimy akcyzy, to dokładny pomiar gęstości brzeczki nie jest istotny. Ważne jest, jak gęstość zmienia się w czasie. Dokładniej kiedy gęstość przestaje spadać i fermentacja jest zakończona. Nawet jeśli pojawią się różnice między refraktometrem a balingomierzem, nie ma to znaczenia.
    Niektórzy bardzo doświadczeni koledzy z forum nie mierzą gęstości i nie przeszkadza im to w robieniu dobrych piw.
  20. Super!
    koholet otrzymał(a) reputację od Helcik w Czy można mierzyć gęstość zacieru refraktometrem, gdy gęstość początkowa była zmierzona balingomierzem?   
    Teoretycznie tak, w praktyce dwa różne urządzenia pomiarowe mogą dać dwa różne wyniki. Zwłaszcza, gdy mówimy o tak prostych przyrządach. Ale jeśli nie płacimy akcyzy, to dokładny pomiar gęstości brzeczki nie jest istotny. Ważne jest, jak gęstość zmienia się w czasie. Dokładniej kiedy gęstość przestaje spadać i fermentacja jest zakończona. Nawet jeśli pojawią się różnice między refraktometrem a balingomierzem, nie ma to znaczenia.
    Niektórzy bardzo doświadczeni koledzy z forum nie mierzą gęstości i nie przeszkadza im to w robieniu dobrych piw.
  21. Haha
    koholet przyznał(a) reputację dla Jancewicz w Czy trzeba od razu robić 20l+?   
    Ja nigdy nie wylałem, krzywiłem się przy piciu, ale nie wylałem! ?
  22. Dzięki!
    koholet przyznał(a) reputację dla Helcik w Zapach i posmak drożdży po użyciu Kveik Mangrove Jack's, jak się go pozbyć?   
    U mnie kveiki dają rade bardzo szybko. Zazwyczaj po 3 dnaich jest po robocie. Wedlug mnie lepiej zostawic na chwile niech po sobie posprzątają chociaż troche. zazwyczaj 7 - 10 dni total. 
     
  23. Dzięki!
    koholet otrzymał(a) reputację od smola w Ile dajecie chmielu na ziomo APA/IPA   
    Tak standardowo, to polecał bym do IPA citrę i cascada. Wyjdą klasyczne cytrusy. Ale to nie znaczy, że inne kombinacje są złe.  Też można z nich otrzymać ciekawe aromaty.
  24. Super!
    koholet przyznał(a) reputację dla Suchejroo w Jak warzyć piwo. (How To Brew) J.Palmer. Polskie wydanie. Informacje, konsultacje.   
    Dzięki za przesyłke, jest juz od dawna u mnie! Jestem pod wrażeniem organizacji mimo wszystko, tak jak było planowane to bez żadnych opóźnień jest u Nas!
    Wesołych Świąt, życzę kolejnych sukcesów! 

  25. Dzięki!
    koholet przyznał(a) reputację dla elroy w Jak warzyć piwo. (How To Brew) J.Palmer. Polskie wydanie. Informacje, konsultacje.   
    Cześć!
    Mam gorącą nadzieję, że wszystkie książki dotarły do Was przed Świętami
    Było trochę problemów (awaria systemu Pocztexu), zagubione paczki, parę uszkodzonych przez kurierów, a i źle zapakowanych przez magazyn -  życie   Sądzę, że wszystkie przypadki udało się sprawnie rozwiązać.
    Dziękuję Wam raz jeszcze za uwagi, zaufanie, wsparcie i zakupy. No i oby do kolejnej książki ?
    Spokojnych i rodzinnych Świąt!
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.