Jump to content

koholet

Members
 • Content Count

  197
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2016
 • Liczba warek
  34
 • Miasto
  Olsztyn

Kontakt

 • Imię
  Marcin

Recent Profile Visitors

683 profile views
 1. W idealnym świecie najlepiej schłodzić piwo do temperatur jak najbliżej zera. Nawet trochę poniżej, ale by nie zamarzło. I potrzymać tak kilka dni.
 2. Warzę BIAB i rzeczywiście brzeczka jest bardziej mętna. Ale piwo wychodzi takie same. Osady i tak opadają na dno fermentora.
 3. Osad drożdżowy w butelce to nie problem. Nic złego nie zrobi. Chmieliny już mogą. Nie granat, ale po otwarciu piwo może się pienić na drobinkach chmielu. Zawsze lepiej schłodzić piwo przed rozlewem, jeśli masz taką możliwość. Mniej osadów w butelce to zawsze klarowniejsze piwo.
 4. @2-D Kolego, jeśli cenisz swoje zdrowie to nie pij piwa. Alkohol zabije Cię szybciej niż środki ochrony roślin.
 5. Fajna miękka woda. Pozazdrościć. Ja bym nie zmieniał. Ewentualnie do ciemnych piw i angielskich IPA zaopatrzył się w chlorek wapnia i sól epson i przeliczył w jakimś kalkulatorze. https://www.brewersfriend.com/mash-chemistry-and-brewing-water-calculator/
 6. Chodzi o reklamę pewnej firmy z branży chmielarskiej. A to kampania marketingowa w stylu „dziewczyna z Ameryki szuka chłopaka”. A dodatkowo zamiast podawać konkretne informację nagręcają spiralę strachu na niedopowiedzeniach i fake newsach. ”Jakiś czas temu czytałem wiadomość”, „gdzieś przewinęła mi się wiadomość” Poproszę o źródła inne niż materiały prasowe z kampanii marketingowej, podawane w linku.
 7. Glisofat to nie jest pestycyd. A post to kreatywny marketing. Nie karmy trola.
 8. Ja widzę tylko trzy rodzaje słodów. Może źle się link zagnieździł?
 9. To nie jest receptura Zasady, on ją tylko cytował. Ciekawa, choć moim zdaniem trochę skomplikowany schemat zacierania. Zimą postaram się ją wypróbować.
 10. Jeśli prawidłowo używasz piro, to piwo będzie w porządku. Natomiast śmierdzi podczas dezynfekcji. StarSan i oxi są dla mnie łatwiejsze w użyciu. Przeczytaj linkowany artykuł o myciu i dezynfekcji. Tam jest wszystko co ważne, i to jest naprawdę ważne.
 11. 1. Jeśli woda nadaje się do picia, to będzie dobra. Zawsze bezpieczniej ją wcześniej zagotować i przestudzić. Choć wodociągowej kranówki z reguły nie trzeba. Jeśli to nie jest woda pitna to po prostu kup wodę w 5 litrowych baniakach. Za 20 litrów zapłacisz góra 6 złotych. 2. To na pewno jakieś drożdże górnej fermentacji. 14-16 stopni podczas fermentacji powinno być dobre, choć mi z brewkitowych drożdży to nawet pizza wychodziła słaba. O lagera na razie zapomnij. Poczekaj do zimy. 3. Ja używam StarSan i jest świetny. Oxi czy inny nadwęglan też. Piro śmierdzi. Ogólnie polecam kilka razy dokładnie przeczytać: Ps. Przeczytanie tego artykułu powinno być obowiązkowe na forum. Coś jak regulamin 4. Ja polecam US-05 lub Danstar Nottingham. Notty można też dostać od Gozdawy. 5. I 20 i 23 litry,będzie dobrze. Jak chcesz liczyć dokładnie to polecam: Owocnego warzenia!
 12. Ostatnio przy okazji grilla czyściłem zapasy. Trzyletni porter był dobry, dwuletni koźlak miał aromat maggi, roczna IPA miała goryczkę, ale w aromacie tylko miód i sos sojowy, dwuletni Old Ale przyjemnie się zestarzał. Wszyscy uczestnicy degustacji przeżyli, przygód żołądkowych nie było.
 13. Dokładnie o to mi chodziło. Dzięki że podałeś źródło. Koźlak też jest lepszy po chociaż po półrocznym leżakowaniu.
 14. Do marcowego, koźlaka i porteru rodzaj chmielu ma niewielkie znaczenie. W tych piwach nie chmielenie jest najważniejsze. Chmiel na goryczkę czymś, co ma dużo alfa i beta kwasów (podobno jak jest dużo beta to goryczka lepiej się starzeje). Marynka i Iunga na pewno tak. Oktawia daje delikatny, choć bardzo przyjemny aromat owocowo-jabłkowy. Puławski ja odebrałem jako truskawkowo-poziomkowo-ziołowy. W klasycznym pilsie takie aromaty mogą być odebrane jako estry z fermentacji. Ja bym drugi raz użył tych chmieli po prostu do IPA lub Polish Pale Ale. Aromat Marynki bardzo lubię, jest taki typowo chmielowy. Mi bardzo pasowały jasne lagery chmielone tylko Marynką. Izabeli i Sybilli jeszcze nie próbowałem, nic mądrego nie doradzę.
×
×
 • Create New...