Jump to content

koholet

Members
 • Content Count

  178
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2016
 • Liczba warek
  34
 • Miasto
  Olsztyn

Kontakt

 • Imię
  Marcin

Recent Profile Visitors

591 profile views
 1. Trochę offtop, ale odpowiedź jest oczywiście TAK. Piwo się mniej utlenia, a napełnienie fermentora CO2 nie jest trudne.
 2. Trzeba doszczelić uszczelkę taśmą teflonową. Wtedy jest lepiej. Ale ogólnie ja mojego syfonu też już od roku nie używam.
 3. Możesz zalać go Domestosem czy innym wybielaczem. Pleśń jest wrażliwa na chlor. Potem oczywiście wypłukanie i dezynfekcja.
 4. Właśnie zabutelkowałem piwo, które z chmielem stało miesiąc, ale w temperaturze 0 stopni. Trawy i łodyg nie czuję. Za to ładnie się sklarowało.
 5. Izomeryzacja alfakwasów zachodzi w temperaturze powyżej 80 stopni. Zapewne mniej wydajnie, ale jakąś goryczkę uzyskasz. Intensywne gotowanie brzeczki jest zalecane aby pozbyć się DMS, strącić przełom i pozbyć się innych nieporządanych związków. Chmielenie wychodzi tak jakby przy okazji.
 6. Ja sypię 5-6 litrów wody na 1 kg słodu i po godzinie zacierania zawsze wszystko było zatarte. Wydajność jest niska, ale zależy głównie od ekstraktu piwa. Dla lekkich które mają mniej niż 10 Blg około 78%, 12-14 Blg to 70% powyżej już tylko 60% liczone po amerykański.
 7. Zapach gruszki to albo estry albo jakis egzotyczny chmiel. Choć chmielu po brewkicie bym się nie spodziewał, ale kto wie? Jeśli estry i jeśli jest to przeszkadzające, to pewnie były jakieś błędy podczas fermentacji. W brewkitach są bardzo słabe drożdże. Z reguły za mało i źle przechowywane. Lepsze piwo (i tańsze) zrobisz zacierając lub korzystając z ekstraktów z samodzielnym chmieleniem. I używaj normalnych drożdży, ze sklepu Piwowarskiego. Poczytaj wpisy kolegi Jancewicza. W samodzielnym chmieleniu ekstraktów jest ekspertem.
 8. Przy dużych piwach wydajność jest mniejsza niż normalnie. Następnym razem warto uwzględnić. Ale 20blg to dobra gęstość. Teraz tylko cierpliwości przy fermentacji i będzie z tego bardzo dobre piwo.
 9. Na W34/70 górnej fermentacji się raczej nie zrobi. A kategorii nie wymyśliłem sam. Ja lubię ciemne, palone portery, ale z konkursu mi taki wyrzucili, za zbyt ostrą paloność.
 10. Akurat porter nie powinien być czarny ani mocno palony. To nie stout czy ris. Słod karmelowy 600 też wnosi palone posmaki. Palony jęczmień nie jest tradycyjnym dodatkiem do lagerów. Przepis kolegi Juniorka wygląda na dobry. Ale niektórzy lubią czarne, palone portery i wtedy porady TomXa są dobre, choć takim porterem konkursu raczej by nie wygrał.
 11. Ogólna zasada jest taka, że osoby chore nie powinny przygotowywać żywności.
 12. Ale wiecie, że podczas słodowania ziarna i warzenia piwa duża część glutenu jest z piwa usuwana lub rozkładana. Większość filtrowanych koncerniaków spełnia kryterium „piwa bezglutenowego”. http://forum.celiakia.pl/viewtopic.php?t=1889
 13. Przecież pisali. Altbier nie bo zły zasyp, chmiel i drożdże. Ale czemu nie Brown Ale? Będzie ciemne i będzie to ale. Ciekawy jestem jak wyjdzie w smaku, bo receptura jest nieszablonowa.
 14. Brown Ale lub Mild. Ale bardzo nieortodoksyjne. Na Bittera będzie raczej za ciemne.
×
×
 • Create New...