Skocz do zawartości

koholet

Members
 • Liczba zawartości

  170
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2016
 • Liczba warek
  33
 • Miasto
  Olsztyn

Kontakt

 • Imię
  Marcin

Ostatnie wizyty

521 wyświetleń profilu
 1. Na W34/70 górnej fermentacji się raczej nie zrobi. A kategorii nie wymyśliłem sam. Ja lubię ciemne, palone portery, ale z konkursu mi taki wyrzucili, za zbyt ostrą paloność.
 2. Akurat porter nie powinien być czarny ani mocno palony. To nie stout czy ris. Słod karmelowy 600 też wnosi palone posmaki. Palony jęczmień nie jest tradycyjnym dodatkiem do lagerów. Przepis kolegi Juniorka wygląda na dobry. Ale niektórzy lubią czarne, palone portery i wtedy porady TomXa są dobre, choć takim porterem konkursu raczej by nie wygrał.
 3. Ogólna zasada jest taka, że osoby chore nie powinny przygotowywać żywności.
 4. Ale wiecie, że podczas słodowania ziarna i warzenia piwa duża część glutenu jest z piwa usuwana lub rozkładana. Większość filtrowanych koncerniaków spełnia kryterium „piwa bezglutenowego”. http://forum.celiakia.pl/viewtopic.php?t=1889
 5. koholet

  Altbier ?

  Przecież pisali. Altbier nie bo zły zasyp, chmiel i drożdże. Ale czemu nie Brown Ale? Będzie ciemne i będzie to ale. Ciekawy jestem jak wyjdzie w smaku, bo receptura jest nieszablonowa.
 6. koholet

  Altbier ?

  Brown Ale lub Mild. Ale bardzo nieortodoksyjne. Na Bittera będzie raczej za ciemne.
 7. koholet

  Altbier ?

  Jak wyszło smaczne, to bazowy styl nie jest istotny.
 8. Teoretycznie nawet do 4-5 Blg. Z drugiej strony może być też i 8-9 Blg i też będzie prawidłowo. Zależy jakie slody i jak zacierane. Patrz, obserwuj i się nie śpiesz. Dobre piwo wymaga czasu i cierpliwości.
 9. Pewnie dadzą radę. Ale żeby mieć dość drożdży do fermentacji porteru, będziesz musiał zrobić naprawdę duży (kilkulitrowy i wielostopniowy) starter. Lepiej zacząć od jakiegoś jasnego, lekkiego lagera, desitki lub pilsa i potem użyć gęstwy. Jesteś pewien, że te konkretne drożdże są tego warte? Taniej wyjdzie kupić saszetkę lub kilka W34/70.
 10. Dla s-04 spadek temperatury podczas fermentacji dał mi nieprzyjemny aldehyd i rozpuszczalnik. Spróbuj przenieść w ciepłe miejsce, może coś się zredukuje.
 11. Ale co trudnego jest w rozpuszczeniu brewkitu? Jak porównujemy do kawy, to jest to ekspres na kapsułki z kawą rozpuszczalną.
 12. Browarach na pewno mają mycia kwasowo-zasadowe, czyli najpierw gorący ług, a potem jakiś kwas. Ale ja w browarze nie pracowałem, tylko w mleczarni. Natomiast, skala i wyposażenie zupełnie inne niż domu. Zauważ, że butelek zwrotnych używają tylko najwięksi.
 13. koholet

  Pierwszy dolniak

  Jak już ruszyło i jest piana, to dobrze. Obserwuj i jak pracuje nie ruszaj. Potem (jak fermentacja zwolni) przenieś w ciepłe, by wszystko dofermentowało. W zimnym infekcje wolno się rozwijają, więc jest duża nadzieja, że nic paskudnego się nie zalęgło.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...