Jump to content

koholet

Members
 • Content Count

  231
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2016
 • Liczba warek
  40
 • Miasto
  Olsztyn

Kontakt

 • Imię
  Marcin

Recent Profile Visitors

1105 profile views
 1. Ja miałem 10 metrów i to jest za dużo. Wziął bym 6-8 metrów.
 2. Zależy jaki to szczep drożdży. Jeśli można je kupić za 20-30 pln, to naprawdę najtaniej będzie wyrzucić i kupić nową fiolkę. Jeśli to jakiś unikat, to przeczytaj artykuły DanielaN o drożdżach:
 3. Jeśli nie płacimy akcyzy, to pomiar Blg nie musi być super dokładny. Dla mnie istotna jest zmiana ekstraktu w czasie. Dla wygody używam refraktometru i mi wystarcza. Pomiar przed zadaniem drożdży, drugi przy przelewaniu (jeśli przelewasz) lub przed, jeśli jeszcze nie wiesz kiedy przelewać, trzeci przy butelkowaniu, tylko dla kronikarska, bo znaczenia to już w sumie nie ma.
 4. Lałem przez zwykły worek piwo po chmieleniu na zimno. Większość chmielin wyłapał, ale mam wrażenie, że podczas wyciągania worka, natleniłem piwo. To nie był udany eksperyment.
 5. To tak nie działa. Worek trzymamy w garnku i wyciągamy słód, gdy temperatura zacieru dochodzi do 78 stopni. Jeśli przelejesz zacier do wiaderka z workiem, to woda popłynie bokiem po ściankach i cukier zostanie w młócie. Wtedy w najlepszym razie będziesz miał 60%wydajności. Niestety sprawdzałem to w praktyce.
 6. Tanich koncertowych piw się nie gotuje, bo straty energii podniosły by cenę powyżej 1,5 pln za puszkę. Wystarczy temperatura powyżej 80 stopni, by zaszła izomeryzacja alfa kwasów z chmielu. Pytanie jakie piwo chcecie zrobić. Ogólna zasada jest taka, że brzeczka ma wrzeć intensywnie conajmniej 60 minut. Bardziej niż chłodnica, potrzebny jest dobry wyciąg lub wentylacja. Mi łatwiej otworzyć okno niż budować takie cuda.
 7. Pisałem głupoty bez sprawdzenia. A osobiście polecam Malteurop. Dobry słód w dobrej cenie. W maju płaciłem 73,80 za 25 kg z darmową dostawą.
 8. Im niższa temperatura, tym więcej drożdży potrzeba. Jak trzymasz piwo w dolnych widełkach temperatur, to będzie dobrze.
 9. Dzięki. Od tego czasu ktoś je używał? Czy kveiki lepsze?
 10. Było Produkuje je: Krochmaleprodukty z okolic Kijowa. Słody piekarnicze. Ciemny żytni był paskudny, ale chleb wyszedł z niego rewelacyjny. Jasnych nie sprawdzałem.
 11. Koledzy, a co powiecie o serii drożdży Fermentum Mobile 6XX (600, 601, 602)? Podobno też lubią ciepło jak kveiki.
 12. Ilość drożdży zależy też od temperatury fermentacji. Czego internetowe kalkulatory nie uwzględniają. Im niższa, tym drożdży więcej. Fermentis zaleca 50-80 g/hl dla ale, 80-120 g/hl dla dolnej fermentacji w 12-15 stopniach i 200-300 g/hl w niższych temperaturach. W tym przypadku, jeśli zaczniesz chłodniej niż normalnie, to dał bym 2,5 raza więcej niż normalnie.
 13. Ważne by wpisać zawartość alfakwasów. Ale to i tak sztuka dla sztuki, bo alfakwasy w chmielu rozkładają się podczas przechowywania. Chmiel w czerwcu ma mniej niż miał podczas zbiorów (kiedy producent mierzył alfakwasy).
 14. Największą zaletą robienia piwa z ekstraktów, jest możliwość zrobienia tego w normalnym garnku. 6 -10litrowy wystarczy. Ale brewkity to zło. Są drogie, a ich największą wadą są dołączane do zestawu drożdże, z których można zrobić co najwyżej pizzę, bo chleba już się nie da. Jak się doliczy koszt dodatkowych drożdży i chmielu do ceny brewkitu, to wyjdzie, że za te same pieniądze można kupić śrutownik u chińczyków. Znacznie lepszą opcją jest samodzielne chmielenie ekstraktów słodowych. Lub zacieranie.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.