Jump to content

koholet

Members
 • Content Count

  182
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2016
 • Liczba warek
  34
 • Miasto
  Olsztyn

Kontakt

 • Imię
  Marcin

Recent Profile Visitors

637 profile views
 1. Ale co jest nie tak z tym dekstrynowym słodem? Tam jest go raptem 14%, dużo, ale bez przesady.
 2. @damian511 Pierwsza rada: drożdże dołączone do brewkitu wyrzuć lub zrób z nich pizzę. Jest ich za mało, są źle przechowywane (ktoś trzyma brewkity w lodówce?) i są to marne szczepy. Lepiej dołożyć 10 złotych i kupić coś normalnego. Fermentację typowych szczepów piwowarskich zaczynamy w najniższej zalecanej przez producenta drożdży temperaturze. A druga rada zacieraj samodzielnie lub rób piwo z ekstraktu słodowego z samodzielnym chmieleniem. Piwo wyjdzie tańsze i lepsze.
 3. Wszystko jest kwestią stężenia i czasu działania. Raczej chodzi o to, że są prostsze i bezpieczniejsze sposoby.
 4. Teoretycznie stal nierdzewna i miedź nie reaguje z NaOH. Choć w przypadku stali czarnej przyśpiesza korozję. Mimo wszystko zalecałbym krótki kontak. A najlepiej sprawdź na próbce materiału jak się zachowuje podczas mycia. Ps NaOH jest dobry do mycia, ale niekoniecznie do dezynfekcji.
 5. Trochę offtop, ale odpowiedź jest oczywiście TAK. Piwo się mniej utlenia, a napełnienie fermentora CO2 nie jest trudne.
 6. Trzeba doszczelić uszczelkę taśmą teflonową. Wtedy jest lepiej. Ale ogólnie ja mojego syfonu też już od roku nie używam.
 7. Możesz zalać go Domestosem czy innym wybielaczem. Pleśń jest wrażliwa na chlor. Potem oczywiście wypłukanie i dezynfekcja.
 8. Właśnie zabutelkowałem piwo, które z chmielem stało miesiąc, ale w temperaturze 0 stopni. Trawy i łodyg nie czuję. Za to ładnie się sklarowało.
 9. Izomeryzacja alfakwasów zachodzi w temperaturze powyżej 80 stopni. Zapewne mniej wydajnie, ale jakąś goryczkę uzyskasz. Intensywne gotowanie brzeczki jest zalecane aby pozbyć się DMS, strącić przełom i pozbyć się innych nieporządanych związków. Chmielenie wychodzi tak jakby przy okazji.
 10. Ja sypię 5-6 litrów wody na 1 kg słodu i po godzinie zacierania zawsze wszystko było zatarte. Wydajność jest niska, ale zależy głównie od ekstraktu piwa. Dla lekkich które mają mniej niż 10 Blg około 78%, 12-14 Blg to 70% powyżej już tylko 60% liczone po amerykański.
 11. Zapach gruszki to albo estry albo jakis egzotyczny chmiel. Choć chmielu po brewkicie bym się nie spodziewał, ale kto wie? Jeśli estry i jeśli jest to przeszkadzające, to pewnie były jakieś błędy podczas fermentacji. W brewkitach są bardzo słabe drożdże. Z reguły za mało i źle przechowywane. Lepsze piwo (i tańsze) zrobisz zacierając lub korzystając z ekstraktów z samodzielnym chmieleniem. I używaj normalnych drożdży, ze sklepu Piwowarskiego. Poczytaj wpisy kolegi Jancewicza. W samodzielnym chmieleniu ekstraktów jest ekspertem.
 12. Przy dużych piwach wydajność jest mniejsza niż normalnie. Następnym razem warto uwzględnić. Ale 20blg to dobra gęstość. Teraz tylko cierpliwości przy fermentacji i będzie z tego bardzo dobre piwo.
 13. Na W34/70 górnej fermentacji się raczej nie zrobi. A kategorii nie wymyśliłem sam. Ja lubię ciemne, palone portery, ale z konkursu mi taki wyrzucili, za zbyt ostrą paloność.
 14. Akurat porter nie powinien być czarny ani mocno palony. To nie stout czy ris. Słod karmelowy 600 też wnosi palone posmaki. Palony jęczmień nie jest tradycyjnym dodatkiem do lagerów. Przepis kolegi Juniorka wygląda na dobry. Ale niektórzy lubią czarne, palone portery i wtedy porady TomXa są dobre, choć takim porterem konkursu raczej by nie wygrał.
×
×
 • Create New...