Skocz do zawartości

koholet

Members
 • Zawartość

  142
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2016
 • Liczba warek
  29
 • Miasto
  Olsztyn

Kontakt

 • Imię
  Marcin

Ostatnie wizyty

401 wyświetleń profilu
 1. Jak dużą masz warkę? Zakładając, że miałeś 20 litrów brzeczki 16 Blg, to by otrzymać 1 Blg musiałbyś dolać prawie 300 litrów wody. Dolanie 1 litra wody da i tak ponad 15 Blg. Jeśli wyciekło mniej wody, to po prostu różnica w gęstości jest zbyt mała, by dało się to łatwo zmierzyć.
 2. A próbował ktoś odzyskiwać kveiki z Norsk Samarbeid z Browaru Spółdzielczego? Piwo niepasteryzowane, niefiltrowane. Niestety użyta kultura kveik Ebbegarden to podobno miks kilku szczepów drożdży i bakterii. Natleniać to mieszadłem czy lepiej nie?
 3. No właśnie, po przelaniu. Mimo wszystko ryzykuje natlenienie. Można trudniej, zrobić zamknięty transfer:
 4. Do czystej butelki wrzucasz sodę oczyszczoną i paczkę kwasku cytrynowego. Trochę ciepłej wody i robi się CO2. Wypełnianie fermentora CO2 przed przelewaniem piwa/wina to może nie powszechna, ale dość normalna praktyka. Jest o tym kilka wątków na forum.
 5. Oaza w różnych Biedronkach jest z różnych źródeł. Raz trafiłem na taką co miała ponad 1000 mg/ l minerałów. Inne są miękkie lub twarde, zależy co trafisz. Trzeba sprawdzać etykiet (i ufać, że są aktualne).
 6. Ad 1. Desprej z założenia nie płuczemy, zostawiamy aż wyschnie (alkohol szybko odparowuje). OXI powinno starczyć. Ale przeczytaj uważnie ten artykuł: Jego znajomość powinna być obowiązkowa na tym forum Ad 2. Tak możesz dać więcej wody do wysładzania, ważne by całość zmieściła się w garnku warzelnym. Możesz nawet po chmieleniu dolać czystej zimnej wody, by uzupełnić straty z parowania. Duch Kraftu od tego nie zginie.
 7. Po prostu Vikingi oferują w sprzedaży też słody z Lahti. Dlatego mają różne nazwy. Caramel Sweet jest, moim zdaniem, dobrym słodem karmelowym. Ma dobrą cenę, sam używam i polecam.
 8. Słodyczy jak cukrem nie daje. Trochę pełni jak zwykły, jasny słód karmelowy: Używałem 95% pilzneński, 5% caramel sweet. Wyszło jasne, normalne piwo.
 9. koholet

  max %

  Trzeba by dodać pożywki. Sam cukier to za mało, by drożdże prawidłowo pracowały. Drożdże gorzelnicze Cobra 24 robią podobno 12-13% alkoholu. Poszukaj informacji na stronach i forach o destylatach i innych domowych alkoholach. Tam mają większe doświadczenie.
 10. koholet

  American Brown Ale - ultra kwaśne :/

  Podchlorynem sodu. Ale potem trzeba dobrze i dokładnie, kilka razy wszystko wypłukać.
 11. Po 4 godzinach gotowania? O sterylność bym się nie martwił.
 12. koholet

  Gotowanie następnego dnia po zacieraniu

  Na forum jest do pobrania arkusz PPPP. Ściągnij i zapomnisz o internetowych kalkulatorach
 13. Granulat chmielowy był poddany obróbce: suszeniu i granulowaniu. Chmiel (oraz kawę, zioła, itp) trzymamy w zamrażalniku dlatego, by się wolniej utleniał i mniej tracił aromatów (i alfakwasów). Trzymany w ciepłym nie zgnije, po prostu straci alfakwasy i aromat zmieni się na nieprzyjemny.
 14. koholet

  Fermentacja piwa z Brewkit-u

  Warstwa drożdży jest normalna. Wstaw piwo na noc do lodówki, potem nalewaj je ostrożnie, by nie wzburzyć osadu z dna. Około 1 cm piwa zostaw w butelce. W następnym piwie przeprowadź fermrntację w niższej temperaturze, będzie lepsze.
 15. koholet

  Słoweńskie chmiele

  W tym sezonie zrobiłem piwa z Wolfem, Bobkiem i Dragonem. Single hopy, po 100g chmielu na 15 litrów piwa, w tym chmielenie na zimno. Wolf daje cytrusy i dobrą goryczkę(ale Citra jest lepsza). Dragon jest owocowo-cytrusowo-limonkowy. Polecam. Bobek mocno wyszedł geraniolem. Piwo pachniało bardzo kwiatowo, ale niektórym kojarzyło się z płynem do naczyń. W smaku bardziej żywica. Bobek ma mało alfakwasów to i goryczka wyszła mi na poziomie koncerniaka.
×