Jump to content

Mibor

Members
 • Posts

  626
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  7

Everything posted by Mibor

 1. Jakiś błąd pomiarowy się tu wkradł. Nie ma fizycznej możliwość, żeby przy tej samej objętości po gotowaniu była wyższa gęstość. A jeszcze jakieś straty pewnie były.
 2. W takich przypadkach warto mieć środek do dezynfekcji na bazie alkoholu. OXI zostaw sobie do mycia. Jak są tylko te rzadkie bulknięcia bez innych oznak fermentacji to bym butelkował.
 3. U mnie zawsze po dodaniu chmielu uwalnia się CO2 z piwa, także to raczej normalne. Na przyszłość zmień środek do dezynfekcji bo OXI średnio się do tego nadaje, zwłaszcza że na ręce i brzegi fermentora użyłeś wcześniej przygotowanego roztworu (tak przynajmniej rozumiem z opisu).
 4. Takie okoliczności to na ostry dyżur się kwalifikują.
 5. Za namową @zasada poniżej wklejam recepturę piwa, które wygrało na IV Flisackim KPD w kategorii FES. Piwo było trochę na wyczyszczenie magazynu, stąd taka a nie inna ilość słodów specjalnych. Piwo wg tej receptury było warzone w Jan Olbracht - Browar Staromiejski w Toruniu. Słód Ilość EBC Pilzneński Malteurop 5.0 kg (62.9% ) 4 Monachijski Typ I Viking Malt 1.0 kg (12.6%) 18 Płatki żytnie 0.5 kg (6.3%) 4 Strzegom Czekoladowy ciemny 0.2 kg (2.5%) 1200 Słód pszeniczny czekoladowy Weyermann 0.2 kg (2.5%) 1050 Palony jęczmień Weyermann 0.3 kg (3.8%) 1000 Słód karmelowy 30 Viking Malt 0.25 kg (3.1%) 35 Słód Pale Chocolate - Fawcett 0.2 kg (2.5%) 500 Coffee - Castle malting 0.3 kg (3.8%) 470 Zacieranie: 65 C -70 min 75 C -15 min Gotowanie - 70 minut Chmielenie: 60' Iunga - 43 g (12,8 AA) 15' Lubelski 30g (4,3 AA) Drożdże – US-05 Gęstawa ok 250 ml Parametry piwa po gotowaniu: 24 litry – 17,8 Brix (ok 17,1 BLG) IBU wyliczone ok 50 Fermentacja 27 dni, temperatura brzeczki 18 stopni C Rozlew z dodatkiem syropu z 84 g cukru, nasycenie 1.8 CO2. Finalnie wyszło 23 litry. Piwo bardzo zyskało na leżakowaniu, na konkurs piwo wysłałem 7 miesięcy po zabutelkowaniu.
 6. Wiesz, że on bez chłodnicy?
 7. Wg mnie jest. Wiadro do filtracji z czasem się porysuje od filtratora, co na tym etapie procesu jest bez znaczenia. Do rozlewu im bardziej zadbane wiadro tym lepiej. Ja mam oddzielne zestawy po mimo niewielkiej ilości miejsca na sprzęt. Sprężyna sprawdza się bardzo dobrze, mimo że z oplotem raczej nie miałem problemu to jestem zadowolony ze zmiany. Wsadzenie rurki w oplot to też rozwiązanie ale również kosztuje. Ja bym wybrał sprężynę.
 8. Zawsze mogą zacząć obchodzić Ciebie
 9. Ktoś kiedyś już wrzucał podobnie wyglądające worki. Nawet było pytanie czy to śrutowane.
 10. A zerknij na taka butelkę pod światło żarówki, pewnie będzie widać "film" na ściankach albo kropki. Butelki po kilku krotnym przebiegu na "standardowych" drożdżach też to u mnie łapią. Schodzi tylko mechanicznie (NaOH nie praktykowałem). Nie testowałem też czy to żywe grzybki czy nie.
 11. Czyli duży słoik mnie zmylił.
 12. Ładnie równo zmętniony. Chyba tylko trochę mały, jak objętość?
 13. A myślałem, że to tylko ja stary jestem
 14. Myślę, że w ślepym teście przy normalnym piwie większość (o ile ktokolwiek) nie jest w stanie rozróżnić czy piwo było refermentowane cukrem białym czy glukozą. Rozpuszczalność to też żadem argument bo roztwór i tak lepiej zagotować dla bezpieczeństwa, a w przypadku sypania bezpośrednio do butelki podczas refermentacji te 2 czy nawet 5 gramów cukru w 0,5 l piwa rozpuści się bez problemu. w moim przypadku szkoda zachodu na refermentację glukozą, nie muszę pamiętać czy mam ją w domu. Cukier biały zwykle jest, a jak nie to zawsze można pożyczyć pół szklanki od sąsiadów czy kupić w pierwszej lepszej "placówce pocztowej" Każdy oczywiście robi jak chce i jak mu wygodniej, ale jak nie widać różnicy to... Edit @Łachim mnie ubiegł, ale miał mniej do pisania
 15. Była awaria serwerowni OVH, możliwe że jest powiązane z brakiem dostępu do chata.
 16. Też się nad nimi zastanawiałem, ale jakiekolwiek poszukiwania informacji sprowadzały głównie do sklepów i kopiowanego opisu. I tu potwierdza się kierunek amerykański. Daj znać co wyjdzie i pisze się na gęstwę;)
 17. Spróbuj w "kąpieli wodnej". Kolba do garnka z wodą i całość na płytę. Ktoś kiedyś pisał, że te podkładki nie zawsze się sprawdzają.
 18. Dziś odebrałem kolejne zamówienie, w tym dżdże płynne. Denerwowałem się bo paczka jeździła na busie od 8:15 do 16 i to pomimo, że inna paczka została wcześniej wrzucona do skrytki... Paczka szybko odebrana i do domu. Przy otwarciu od razu wiadomo gdzie były drożdże, solidne zawiniątko ze streczu, worka z folią aluminiową (złożony x2), kolejnej warstwy streczu, pianka i znowu strecz, żelowy wkład chłodzący (ciągle zimny) i ostreczowane opakowanie drożdży z FM. Fiolka w środku przyjemnie chłodna więc drożdżakom na pewno się nic nie stało. Dziękuję, dobra robota!!! 👍
 19. Dobrze usuwa tłuszcz! 😁 Sorry za offtop
 20. Wiadro było zamknięte, stała w nim przygotowana wcześniej woda do wysładzania, wiec nic się nie rozlewa nawet jak się przechyli trochę. Po za tym raczej duży jestem
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.