Jump to content

Mibor

Members
 • Content Count

  471
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Mibor last won the day on January 17

Mibor had the most liked content!

3 Followers

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Moje Piwo
 • Miasto
  Poznań

Kontakt

 • Imię
  Michał

Recent Profile Visitors

2092 profile views
 1. To jest zwykły wężyk sylikonowy z założonym zaciskiem, takim jak ten https://www.alepiwo.pl/?produkty/sprzet/rozlew/zacisk-na-waz.html
 2. Jeszcze mu doradź,żeby sypnął coś na cichą, najlepiej amerykańskiego, tak delikatnie >5g/l
 3. Po co przelewałeś piwo pszeniczne? Robisz kristallweizena?
 4. To ten kilogram karmelu jest taki żarłoczny 🤣
 5. W praktyce browarniczej często fermentacje dzieli się na dwie: fermentację burzliwą - do momentu opadnięcia piany, ok. 5-10 dni po której dekantujemy piwo do innego zbiornika, pozostawiając na dnie osady i większość drożdży; i fermentację cichą (ok. 2 tygodni) w czasie której piwo jeszcze nieco dofermentowuje i klaruje się. Dekantacja i fermentacja cicha nie jest obowiązkowa, można całą fermentację przeprowadzić w jednym fermentorze, trwa ona wtedy 2-4 tygodnie. W przypadku lagerów po zakończeniu fermentacji jest jeszcze faza lagerowania w temperaturze możliwie bliskiej 0°C. W jej trakcie drożdże już w zasadzie nie pracują, piwo klaruje się i "układają się" smaki. Fermentacja najpierw przebiega szybko i burzliwie, ok 80% cukrów jest przerobione przez początkowe 20% czasu fermentacji, potem fermentacja zwalnia. Może się zdarzyć, że fermentacja zakończy się praktycznie w 1-2 dni, szczególnie w słabych piwach. Przy końcu fermentacja znacznie zwalnia, dlatego po zakończeniu widocznej aktywności dobrze jest dać piwu jeszcze parę dni na przerobienie ostatnich cukrów i, co ważniejsze pozostałości po fermentacji jak diacetyl czy aldehyd.
 6. https://www.wiki.piwo.org/Fermentacja_brzeczki#Przebieg_fermentacji
 7. Ja bym ich we wrzątku nie moczył, zwłaszcza że potem masz to pić. To nie jest plastik przeznaczony do spożywki.
 8. Pilznenski /pale ale nie mieści się do standardowego fermentora 33 l. Zostaje coś ok 4 kg
 9. Pojemniki z ikea seria Samla, np https://www.ikea.com/pl/pl/p/samla-pojemnik-z-pokrywka-przezroczysty-s99898536/ są szczelne i można je stawiać jedno na drugim. Dobrym pojemnikiem jest też stary fermentor, jedyny minus to nie mieści się cały worek.
 10. To zapraszam do lektury https://www.wiki.piwo.org/Refraktometr chociaż pierwszy akapit...
 11. To są pomiary po/w trakcie fermentacji?
 12. Mają jeśli zamierzasz podłączać węże na szybkozłączki John Guest, tak jak tutaj https://allegro.pl/oferta/pi4512f4s-zlaczka-john-guest-3-8-x-7-16-8189043927 Połączeń gwintowanych nie trzeba doszczelniać taśma, przy złączkach jak wyżej połączenie jest szczelne. Teoria mówi, że pienienie będzie większe. W praktyce pewnie wszystko zależy od stopnia nagazowania piwa. Osobiście nie używałem takiego połączenia więc są to czysto teoretyczne wynurzenia.
 13. Co to za wysyp "botów" witających się w losowych wątkach?
×
×
 • Create New...