Jump to content

peru

Members
 • Content Count

  12
 • Joined

 • Last visited

Kontakt

 • Imię
  P.

Piwowarstwo

 • Miasto
  Bielsko
 1. Zastosowałem się do wszystkiego (zamieszać - zrobiłem to kilka razy w tydzień, podniosłem temperaturę o 2 stopnie). Zaczęło bulkać, ale mimo tego od tygodnia BLG równe 4. Zlać na cichą, rozlewać do butelek?
 2. Pszenica wyszła. Szału nie robi, ale jest mniej więcej taka jak chciałem. Następnym razem nachmielę mniej. Jeśli chodzi o drugą warkę to po 3-4 dniach zeszła z 12 do 5 blg. Stosując się do uwag w innych postach i tutaj - zostawiłem ją w spokoju. Dzisiaj, po 2 tygodniach blg nadal =5. Jakieś rady? Zlać na cichą (która pewnie nie nastąpi) i potem rozlać. Czy warka do kanalizacji? Smak jest w porządku więc raczej się nie zepsuła.
 3. Dziękuję Panowie. Chciałem rozlewać, ale zaczęło bulkać (baaardzo dziwne) więc zlałem na cichą i będę rozlewał do butelek zapewne jutro. Syf z dna przefiltrowałem i przelałem do plastików na szybką degustację. Jestem zadowolony. Mam tylko nadzieję, że nie zepsułem reszty.
 4. Przepraszam. Wiem, że chciałeś pomóc i jestem wdzięczny, ale brak interpunkcji zabił mój odbiór Twojego posta. Proszę o tłumaczenie. Nie zlewałem na cichą i pszenicy nie zamierzam (za wcześniejszymi radami).
 5. W pszenicy (pierwszy i kolejny post w wątku) blg zeszło z 12 do 2 i stoi. Zamierzam butelkować. Jak dodać glukozę? 1. wsypać do butelek i zalać piwem 2. rozpuścić w wodzie i dolać do butelek 3. otworzyć fermentor, wsypać, rozmieszać, rozlać do butelek ? Muszę filtrować piwo czy wystarczy, że osad opadł na dno? Jak uniknąć potencjalnego przelania potencjalnego kożucha (jeszcze nie otwierałem - pytanie na wszelki wypadek)?
 6. Dziękuję za rady. Dałem 15 g Marynki, 10 g Sybilli i 30 g Lubelskiego. Jeszcze drożdże i zamykam. Pozdrawiam
 7. Proszę o zweryfikowanie przepisu. Druga warka. Cel: jasne z wyczuwalną goryczką i wyraźnym aromatem, ale w miarę lekkie Esktrakt niechmielony słodowy jasny - 1,7 kg (Bruntal) Glukoza: 200 g Woda: 12l Gotowanie: 70 min. Chmiele (granulaty): - Lubelski 20 g po 10 min. - Marynka 10 g na ostatnie 20 min. - Sybilla 10 g na ostatnie 10 min. Drożdże: 10 g Pure Ale Yeast 7 (Gozdawa) Fermentacja burzliwa: temp. otoczenia ok. 18-19 stopni Zlanie na cichą. Refermentacja z 55 g glukozy
 8. Dziękuję. Znalazłem kilka kalkulatorów i będę dodawał ok. 5 g/0,5l. Z tego co wyczytałem zrobiłem starter zamiast uwodnić drożdże. Myślę, że to tłumaczy przerost. Odlałem 100ml brzeczki i wsypałem saszetkę. Jeszcze raz, mówimy o temperaturze otoczenia czy temperaturze brzeczki? Mówimy o temperaturze otoczenia. Zgodnie z tym co napisałeś wyżej już znam odpowiedź (umknęła mi). Dziękuję.
 9. No więc moje pszeniczne już w fermentorze. Popełniłem chyba wszystkie możliwe błędy z pominięciem, mam nadzieję, zakażenia. - uwodniłem drożdże 1,5 godz. przed zadaniem (wolno chłodziłem) - j.w. - wolno chłodziłem brzeczkę, konkretnie od temp. ok. 40 stopni w dół - przez przerost drożdży (ponad szklanka - rozlałem na dwie) wzrósł poziom zniecierpliwienia i zadałem drożdże do brzeczki o temp. 25 stopni; wcześniej część drożdży wylałem na podłogę - 2 pierwsze doby fermentacja przebiegała w temp. pokojowej (ok. 21-22 stopnie); dziś przełożyłem do piwnicy -19,5 stopnia co stanowi temp. 0,5st.
 10. Jak dasz 5 g piwo bardziej pójdzie w stronę bananów a jak dasz całą paczkę to w stronę goździków. Na 10 litrów połowa paczki powinna wystarczyć. Zchłodzić musisz jak najszybciej poniżej 80 stopni. Wanna z zimną wodą i lodem dość szybko sobie poradzi z 10-cioma litrami Powodzenia. Dziękuję. Pojutrze się biorę do roboty. Jeśli chodzi o temperaturę otoczenia to zdecydowanie 19 stopni Nie chcę Cię zniechęcać, ale pszenica to dość kłopotliwe piwo na pierwszą warkę, trzeba bardzo dobrze poprowadzić fermentację żeby uzyskać dobre wyniki. Postaram się wszystkiego dopilnow
 11. Dziękuję za odpowiedzi. W takim razie dodaję 200 g glukozy i dolewam 12 l wody do częściowego odparowania i pozostawienia z osadem. Drożdży pełną saszetkę 10 g czy połowę 5 g? Jeśli chodzi o to, które wybiorę (Fruit Blanche G1 czy Bavarian Wheat 11) to zdecyduje w ostatniej chwili. Chłodzenie brzeczki jak rozumiem: wanna, zimna woda i lód, żeby było szybko.
 12. Witam wszystkich! Zamierzam uwarzyć pierwsze piwo. Mam do dyspozycji ekstrakty niechmielone: pszeniczny, bursztynowy i jasny. Na pierwszy rzut chcę zrobić piwo pszeniczne. Proszę o rady odnośnie receptury: Esktrakt niechmielony pszeniczny - 1,7 kg (Gozdawa) Woda: 10l (nie za mało? Tyle chciałbym mieć docelowo piwa) Gotowanie: 70 min. Chmiele (granulaty): - Lubelski 10 g (po 10 min.) - Marynka 10 g i Lubelski 10 g na ostatnie 15 min. (chcę pszenicę, ale dość mocno nachmieloną - aromat, goryczka mniej). Drożdże 10 g (czy 5?) (nie wiem co wybrać): Fruit Blanche G1 lub Bavari
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.