Jump to content

mat159

Members
 • Content Count

  70
 • Joined

 • Last visited

1 Follower

About mat159

 • Birthday 05/29/1989

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  MB
 • Rok założenia
  2016
 • Liczba warek
  8
 • Miasto
  Poznań

Kontakt

 • Imię
  Mateusz

Recent Profile Visitors

888 profile views
 1. mat159

  mat159

 2. Ja też dziękuję za przesyłkę, niemniej mam dwie uwagi: jedna, podobnie jak wyżej, dyplom zawinięty na worek przyszedł w stanie opłakany, wystarczyło wrzucić całość w karton. Druga sprawa, dostałem worek ze słodem, ale fajnie byłoby wiedzieć czy to pilzneński, pale ale, czy może inny, bo w takiej postaci to nawet nie wiem co wpisać przy obliczaniu zasypu. Pozdrawiam
 3. @zielu daj znać jak już te dyplomy wyślecie
 4. Możesz wyjaśnić dlaczego rozszczelnione wieko jest lepsze niż rurka? Pytam całkowicie z ciekawości.
 5. Wszytko ok, tylko jako chemika drażni mnie określanie estrów jako "kombinacji" kwasu i alkoholu. Poprawniej byłoby napisać np. o octanie etylu, że jest to "produkt reakcji kwasu octowego i etanolu". Lista którą na koniec załączasz wg mnie nie wymaga zapisu "Heksanian etylu - kwas kapronowy + etanol " gdyż rozłożenie "kwas kapronowy + etanol" nie wnosi właściwie żadnej informacji. Co do ferulic acid - poprawne tłumaczenie to kwas ferulowy. Słowo "Ferulikowy" to angielska kalka, nie powinno się jej używać. Analogicznie, propionic - propionowy, a nie propionikowy.
 6. Nie ma w nomenklaturze czegoś takiego jak kwas czy aldehyd waniliowy. Po prostu taka nazwa nie funkcjonuje, chyba że zwyczajowo, ale nie w nauce. Jest kwas wanilinowy, wanilina - czyli aldehyd, ale nie używa się w literaturze określeń "waniliowy". Wiem, że logika może co innego mówić, ale takie jest po prostu przyjęte nazewnictwo naukowe. Co do słowa "octan" - z kontekstu wynika że zostało one już przetłumaczone, bo traktując je jako "oktan" nie ma to żadnego sensu.
 7. Pozwoliłem sobie dopisać uwagi
 8. W dobrze zrehydratyzowanych drożdżach suchych jest tyle żywych komórek drożdżowych, że zrobienie klasycznego 1-2 l startera tak naprawdę powoduje zmniejszenie liczby drożdży niż ich namnożenie. Spróbuję znaleźć artykuł w którym przedstawiono badania na ten temat. Także ja również jestem za zrezygnowaniem ze startera przy suchych, gdyż po prostu nie zwiększa on ilości drożdży.
 9. ACE to jest roztwór podchlorynu z ługiem sam w sobie Porównując karty ACE i tego, to dużo bardziej stężony niż ACE jest, więc polecam odpowiednie środki zabezpieczające przy używaniu. Z tym że stosunek NaClO:NaOH w ace to ok 5:1 (podają stężenie NaOH <1% a NaClO <5%), a w tym preparacie 2:1 (NaOH 10%, NaClO 20%). W Domestosie jest podobnie jak w ace, tylko więcej detergentu i zagęszczacze. Bezpieczniejsze niż 5% ług który najczęście stosuje się do dezynfekcji na pewno nie jest Ale przy rozcieńczeniu może wychodzić kosztowo całkiem opłacalnie.
 10. Skoro nie ruszyło po 48h, a masz wątpliwości co do jakości drożdży, w dodatku starter też był podejrzany, to nie ma na co czekać i dodałbym sucharów.
 11. Nie używałem, ale z karty charakterystyki wynika że to roztwór NaOH z podchlorynem, czyli tak jakby ace czy domestos zmieszać z ługiem. Pytanie, jak cenowo to wygląda.
 12. mat159

  Kolba SIMAX CSN

  Porządne czechosłowackie erlenmajerki Mam u siebie w labie podobne i są wytrzymalsze od tych produkowanych obecnie.
 13. Będzie ok. Temperatura mogłaby być niższa, ale jeśli zachowałeś higienę to powinno wyjść po prostu lekkie, estrowe piwo,
 14. Spróbuj gorącym NaOH przez jakiś czas. Rozcieńczonym kwasem też możesz, ale to tylko krótkotrwale bo możesz zniszczyć. Najlepiej byłoby na myjkę utradźwiękową to dać.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.