Jump to content

dyers_eve

Members
 • Content Count

  19
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

257 profile views
 1. Dzięki bardzo! gdzieś mi umknął ten wątek
 2. Jakiś czas temu się połasiłem na 30L garnek ze stali nierdzewnej. Zainspirował mnie zestaw jajcasza który pokazywał w filmiku Tomek na swoim kanale. Co prawda jajcasz ma kega, ja chciałbym to zrobić z gara. Potrzebowałbym zainstalować zawór, który nie byłby zbyt odstający od gara. W sklepach trochę tego jest, tylko nie wiem jaki wybrać, bo na oznaczeniach się kompletnie nie znam (chodzi mi o wytrzymałość materiału). Nie chciałbym, żeby mi po dokręcaniu część zaworu została w ręku jak to miało miejsce w instalacji w domu Może macie jakieś sprawdzone zawory, których używaliście i długo przetrwają?
 3. Kupię używany garnek 30L z pokrywą. Najważniejsze, żeby nie był porysowany i nie miał odprysków emalii. Najlepiej na terenie trójmiasta, żeby nie bawić się w wysyłkę.
 4. Dzięki! Chętnie przetestowałbym je w RISie, o ile pasują
 5. Mi miodu wychodzi trochę więcej bo ponad 60% (świadomie). US-05 miałbym po poprzednim piwie więc w sumie trochę rozruszane. WLP099 bym chciał spróbować pozyskać z piwa. Ale jedyne polskie jakie znalazłem to Barley Wine Projekt 30, którego chwilowo nie ma na sklepie. Kojarzycie jakieś inne polskie piwa na tych drożdżach?
 6. Mam prośbę o podpowiedź jakich drożdży górnej fermentacji użyć do braggota, żeby dobrze odfermentował. Myślałem nad WLP099, ewentualnie US-05 ale to chyba zbyt banalne. Może ktoś już robił na różnych i podzieli się doświadczeniem ?
 7. dyers_eve

  Kolejny RIS

  Pozwolę sobie powrócić z tematem. Po zlaniu piwa ze słoików (oczywiście każde osobno), na dnie był wspomniany kożuch. Wyglądał on tak: Wydaje mi się, że to jakaś reakcja burbona na drożdże - to coś było tylko w słoikach z płatkami. Nie odsączałem ich dokładnie, ani nie suszyłem. Poczekałem chwilę aż obciekną i wrzucałem do piwa. Słabo jest "beczka" wyczuwalna, ale prawdopodobnie jeszcze za mało ich wrzuciłem. Kompletnie przy kapslowaniu zapomniałem o gęstwie do refermentacji i wszystkie butelki, które były otwarte były niemalże bez gazu i z zerową pianą. Chciałbym ogarnąć do RISa jakiś dobry zasyp. Czy są może gdzieś w sieci (szukałem i nie znalazłem) takie 'ramowe' receptury na piwa zgodnie ze stylem? Skoro piwo jest lub nie jest zgodne ze stylem, to jakaś baza do tego musi być
 8. Z tymi dwoma piwami to był oczywiście tylko przykład. Czyli generalnie prócz różnego chmielenia lub różnych drożdży to nic więcej nie zdziałam, tak jak myślałem. Czyli jednak zasyp do każdego piwa osobno Dzięki!
 9. Zamiast robić warki 20 litrowe jednego piwa, chciałbym zrobić kilka mniejszych. W związku z tym chciałbym zrobić większy zasyp tak, żeby z początkowego filtratu zrobić 5L RISa 30BLG, a z reszty 20L brzeczki którą podzieliłbym na 2 części i zrobił finalnie np. dry i milk stouta. Gar mam 50L więc zasypu trochę wejdzie. Obawiam się jedynie, że wszystkie piwa wyszłyby bardzo do siebie podobne, z tym że RIS najbardziej intensywny. Jeśli coś takiego miałoby sens to czy ma ktoś może jakąś ciekawą recepturę z której możnaby zrobić te piwa?
 10. dyers_eve

  Kolejny RIS

  No to dzisiaj kapsluję pierwszego RISa mam po 2 butelki 0,4l w kilku wersjach ilościowych płatków. Martwi i zastanawia mnie pewna sprawa. Piwo stało w słoikach, każde zakryte folią spożywczą (nie dawałem zakrętki żeby nie przeszły jakieś niechciane aromaty) a wszystki słoiki były w zamkniętym fermentorze z rurką. Po zlaniu piwa z każdego słoika na dnie nie miałem w ogóle osadu drożdżowego tylko warstwę takiego gluta przypominającego galaretkę. Kwachu ani innych niepokojących zapachów nie wyczułem. Jest taka możliwość, że whiskey z płatków w jakiś sposób zrobiło coś z tymi drożdżami?
 11. dyers_eve

  Kolejny RIS

  Faktycznie, o tym nie pomyslalem! rozleje to w sloiki 1L i zrobie kilka wersji. A jakies dawkowanie do ktorego moglbym sie odniesc? Internety mowia ze niby do 50g/20l
 12. dyers_eve

  Kolejny RIS

  No i uwarzyłem tego niby RISa z 30BLG zeszło do 11 na gęstwie US-05. Moim zdaniem mogłoby być czarne, wyszło ciemnobrązowe. Gęste jak płynna czekolada, w zapachu zdecydowanie praliny, w smaku podobnie. Od 2,5 miesiąca trzymam w whiskey mocno opiekane płatki dębowe. Czytałem na forum, że niby nie bardzo jest sens, ja mimo wszystko chciałbym spróbować. Mogę wrzucić po kilka płatków do butelek, czy nie mogą leżeć w piwie dłużej niż te np 90 dni? Chciałbym zrobić mały test i do kilku butelek dać inną ilość płatków.
 13. lgorek - masz może możliwość zmierzenia wartości tego termistora?
 14. dyers_eve

  Kolejny RIS

  Iunga idzie na goryczkę. Jest może jakaś 'encyklopedia' piwna, w której znalazłbym informacje w jakich maksymalnych ilościach dawać konkretne słody przy konkretnych piwach?
×
×
 • Create New...