Jump to content

funkmaster3000

Members
 • Content Count

  56
 • Joined

 • Last visited

Kontakt

 • Imię
  Bartek

Piwowarstwo

 • Miasto
  Warszawa

Recent Profile Visitors

463 profile views
 1. Ja mam płytę grzewczą z czujnikiem i niestety kolby nie łapie dlatego gotuję właśnie w garnku i przelewam do kolby. Więc pytanie czy taki czujnik jest.
 2. Masz rację. W każdym razie tutaj można eksperymentować do woli. Powodzenia
 3. Twierdząc że przekombinowałeś masz na myśli proporcje brzeczka/sok? Też chodziło mi coś takiego po głowie, właśnie w wersji 50/50 i z jasną brzeczką. Trochę mnie zaskoczyło że te grafy są generalnie dość ciemne, niektóre bardzo, pytanie czy ze względów praktycznych, czy chęci dopasowania do opisu książkowego. Ale użycie karmelowych słodów żeby równoważyły kwaśność z jabłek wydaje się sensowne. I chyba ogółem bardziej mnie przekonuje ten pomysł niż dosładzanie cydru ksylitolem. W zalinkowanym temacie twierdzą, żeby nie przesadzić z chmielem, bo kwestię goryczki załatwiają taniny z jabłek, ale
 4. Miałem plan zrobić coś podobnego, ale trochę inaczej: Zrobić brzeczkę z 5 kg słodu pale ale (nie chciałem dodawać żadnych karmeli, tylko słodko zatrzeć np infuzyjnie w 70*). Powinno wyjść jakieś 24-25 l 13-14 blg, i to chciałem rozdzielić na dwa fermentory, zadać odpowiednią ilość gęstwy (mam na fermentacji akurat s04), a po paru dniach do fermentorów dodać 10 l świezego soku jabłkowego (np słonecznej tłoczni, albo podobnego, a że będę fermentował w 2 wiadarch, to chciałem dać do jednego jabłkowego, a do drugiego np jabłkowo-gruszkowego). Te grafy to bardziej cydr z dodatkiem słodu, a ja
 5. Mam ten słój z biowinu, kupiłbym pewnie tańszy jakbym wiedział. W każdym razie, czy zalewacie zakrętkę wodą? Bo to jest idiotyczny system wg mnie. Po jakimś czasie w miejsce plastikowej nakrętki wcisnąłem gumowy korek z rurką i było elegancko. Co do lambików to przecież beczki też przepuszczają powietrze i to jest pożądane. Czytałem nawet sugestie żeby fermentować w plastikowych pojemnikach aby zbliżyć się do oryginału. Np tu https://byo.com/cider/item/975-lambic-brewingCo wy na to?
 6. Co do piwa jabłkowego robiłem dwa razy. Polecam się zapoznać z terminem "Graf". https://www.homebrewersassociation.org/how-to-brew/how-to-make-graf-a-cider-beer-hybrid/ http://www.homebrewtalk.com/showthread.php?t=117117 Sugeruję zrobić na początek dokładnie tak jak piszą autorzy artykułu. Ja przekombinowałem i za pierwszym razem zrobiłem 50% brzeczki (12blg głownie pilzneński, trochę pszenicznego) i 50% (12blg) soku jabłkowego. Wyszło fajne, kwaskowe, ale brakowało trochę słodowej kontry. Za drugim już mnie zupełnie poniosło. Zrobiłem 16blg, bardziej słodowe, trochę biscuita etc
 7. Mam dwie saszetki. Mogę poratować. Już nieaktualne, ale dziękuję za ofertę
 8. Czy ktoś z Warszawy dysponuje paczką US-05 i może poratować?
 9. używam właśnie pierwszy raz takiego kabla ale o mocy 80w do grzania brzeczki w garze przy zakwaszaniu. 30l podgrzewa 1st C na 30min. także trochę słabo. wydaje mi się, że jeśli taki kabel to jak największa moc.
 10. No więc właśnie. Niby jeden stopień poniżej zakresu pracy drożdży a takie tempo...
 11. 8.02 uwarzyłem pilsa 12blg, drożdże Bohemska Rapsodia z FM zadane ze startera (2l 36h na mieszadle – mogłoby być więcej wiem). Fermentuję w lodówce gdzie mam temperaturę 7st. Myślałem, że będzie nieco więcej ale pomiar wcześniej robiłem w górnej części lodówki gdzie jest max 10st, na dole niestety mniej. Temperatura próbki zaraz po pobraniu 8.5st. Po 12 dniach zeszło do 8blg (ogrzana próbka do 20st). Piana utrzymuje się cały czas, dość cienka i zbita, inna niż ta, do której mnie ejle przyzwyczaiły Nie za wolno coś to idzie? Nic pewnie nie zrobię, ale jestem ciekawy co myślicie.
 12. O dość oczywistych rzeczach. Zapodałem kilka serdecznych porad z perspektywy osoby, która na codzień zajmuje się min projektowaniem informacji. Ale róbcie jak chcecie, za stary jestem na przepychanki w internecie.
 13. @Mateusz Puślecki: http://pspd.org.pl/catpages/konkursy-piw-domowych—ostatni wpis to XIII edycja. Oczekiwanie, że ludzie będą się domyślać gdzie szukać nie jest user's friendly. Nie chce mi się spierać dłużej. Chodziło mi o regulamin głownie — nie ma, będzie — przyjąłem do wiadomości. Dziękuję.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.