Skocz do zawartości

Gawron

Members
 • Zawartość

  870
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

5 obserwujących

O Gawron

 • Urodziny 08.02.1983

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  ROOK
 • Rok założenia
  2016
 • Liczba warek
  W zapiskach
 • Miasto
  KOŁO

Kontakt

 • Imię
  Przemek

Ostatnie wizyty

1265 wyświetleń profilu
 1. Rurka miedziana miękka do chłodnicy

  Ja wydłużyłem chłodnicę z 10 na 16 metrów i jest luksus. Ważne, żeby była w całości zanużona i sporo pomaga cyrkulacja, lub ew. mieszanie brzeczki w czasie chłodzenia.
 2. Rurka miedziana miękka do chłodnicy

  Tak, ponieważ większa będzie powierzchnia kontaktu brzeczki z chłodnicą. Można nawet zrobić chłodnicę z kilkoma cewkami.
 3. Rurka miedziana miękka do chłodnicy

  Im więcej tym lepiej.
 4. @Daniel() bardzo żałuję, że nie mogłem być na festiwalu, bo pewnie pierwsze kroki skierował bym do Twojego stanowiska. Cieszę się, że jesteś zadowolony.
 5. ROOK Browar Domowy

  OWarzenia nie ma, ale się coś tam w browarze dzieje. Zrobiłem pomiar pierwszego piwa 100% Brett i jak na razie jest 3, a startowało z poziomu 11,5 plato. W smaku i aromacie duużo estrów, a koń ledwo majaczy w tle, czyli tak jak miało być. Pół warki zostanie pochmielone na zimno Mandarina Bavaria, a reszta pozostanie tak jak jest. Tak to wygląda. Trochę się tych bąbli przestraszyłem, ale po konsultacjach zostałem uspokojony, że tak ma być. Raport z chmielnika. Fuggle ma już ok 1,5 metra wysokości, a Cascade ok 0,8. Obydwa chmiele różnią się zdecydowanie pokrojem, tak, że nie sposób ich pomylić. Fuggle ma wyraźny przewodnik, większe liście w jaśniejszym kolorze i znacznie większe odstępy pomiędzy nimi, natomiast Cascade jest bardziej zbity i gęsztszy, ciemnozielony, oraz posiada znacznie więcej pędów bocznych. Może ze trzy szyski zbiorę w tym roku.
 6. Nie robisz podbicia. Delikatnie przelewasz zacier. Naciąć złoże nożem, alba zamieszać i poczekać, aż się pononie ułoży, a w ostateczności zawrócić do gara i ponownie podgrzać do 76-78 stopni. Będzie w formie pyłku. W czasie chłodzenia opadne na dno i wtedy zlej płyn znad osadu, zostawiając resztę w garze. Patrz wyżej. Chłodzisz w garze, chmiel i osady opadają, a zlewasz rylko znad osadu klarowne do fermentora, ale nie panikuj, jak coś z odadu Ci się dostanie. Można dodać surowca niesłodowanego typu płatki pszenne, lub owsiane, trochę słodu pszenicznego, lub niesłodowanej pszenicy. Zanim zaczniesz przeczytaj wiki na forum (link w mojej stopce). Możesz na YT obejrzeć film z warzenia kolegów z Karpackich warsztatów piwowarskich. Chłopaki fajnie tłumaczą. Pamiętaj o odpowiedniej ilości drożdży, temperaturze fermentacji (16-18) stopni i nie pośpieszaj. Eipa to ze 3 tygodnie fermentacji conajmniej.
 7. skraplanie się wody/przykrycie

  Nie rozsadzało. Jak ciśnienie było zbyt wysokie, to zwyczajnie się rozszczelniał. Możesz tak jak napisał kolega @Jancewicz delikatnie z jednej strony niedociśnięte wieko zostawić.
 8. skraplanie się wody/przykrycie

  Możesz. Ja przez dłuszy czas robiłem nawet burzliwą w szczelnie zamkniętym wiadrze.
 9. Słód czekoladowy to ma kolor czekolady, a nie smak.
 10. skraplanie się wody/przykrycie

  Jest. Standardem dla lekkich piw jest ok 14 dni. Drożdże muszą posprzątać po sobie, zredukować diacetyl, aldechyd octowy, ulatniają się aromaty siarkowe itp, itd.... Poczytaj. http://www.beerfreak.pl/7-zasad-dla-poczatkujacego-piwowara/
 11. Pierwszy starter

  Dlaczego 3 litrowa gorsza? Ja właśnie zasadzam się na 3 litrową, bo z 2 litrowej miałem ucieczkę.
 12. skraplanie się wody/przykrycie

  Lepiej zmierzyć za 2-3 dni. Dzień po dniu możesz nie widzieć różnicy, bo tak mała będzie. Edit. Nie zauważyłem. Chcesz butelkować piwo nastawione dwa dni temu??
 13. Typowanie wyników meczów

  ESP-POR 2-0
 14. skraplanie się wody/przykrycie

  Poczytałeś, ale ominąłeś najważniejszy akapit, czyli ten o fermentacji. Temperatury już nie obniżaj, bo to może skutkować rozleniwieniem drożdży i niedofermentowaniem, albo będzie się wlokła fermentacja. Jak już gwałtownie ruszyły, to wszystkie babole i tak już się naprodukowały. Następnym razem staraj się pracować w dolnych zakresach temperatur zalecanych przez producenta, a drożdże zadawaj w jeszcze niższej temperaturze o jakieś 2 stopnie. Dla górmej fermentacji, przy standardowych drożdżach zazwyczaj fermentuje się w przedziale 18-20, więc dobrze schłodzić brzeczkę i zadać drożdże w ok 16 stopniach.
×