Skocz do zawartości

Gawron

Members
 • Zawartość

  951
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

6 obserwujących

O Gawron

 • Urodziny 08.02.1983

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  ROOK
 • Rok założenia
  2016
 • Liczba warek
  W zapiskach
 • Miasto
  KOŁO

Kontakt

 • Imię
  Przemek

Ostatnie wizyty

1894 wyświetleń profilu
 1. Gawron

  Beersel Brettanomyces Blend THE YEAST BAY

  W 7 i 8 odcinku Alchemii masz odpowiedzi na wszystkie swoje pytania i na.wiele więcej. Polecam posłuchać.
 2. Gawron

  Witbier stanął

  Nie oceniaj piwa zanim nie zakończy się fermentacja i nie nagazuje się? Robiłeś próbę jodową? Zatarło ci się to do końca?
 3. Gawron

  Witbier stanął

  Po co po 4 dniach?
 4. Gawron

  Witbier stanął

  O tym, że stanął świadczy brak spadku ekstraktu kilka dni pod rząd(np. 3 dni)., a nie brak bulkania. W ciągu ostatnich 3 dni blg ci spada. Z 12 do 8. A mnie doprowadziło do "Najprawdopodobniej fermentacja nadal trwa. Cierpliwości" wg takiego schematu: nie wiem czy fermentacja się zakończyła-czy trwała 2-4 tygodnie- odpowiedź NIE- fermentacja nadal trwa. Skąd w ogóle pomysł otwierania fermentora po 4 dniach?
 5. Dokładnie. Do rurki.
 6. 50 na 50. Się zakazi, albo i nie. Miałem już taką sutuację i zakażenia nie miałem. Lej starsan jak kolega wyżej radzi.
 7. Gawron

  ROOK Browar Domowy

  #35 Petite Saison/belgijskie stołowe 9,5° BLG Powtórka zakażonej warki nr 30, zasyp nieco uproszczony, a drożdże pobrane po raz pierwszy z własnego banku Warka 22 litry Warzenie 03-02-2019 ZASYP: Pilzneński 3 kg Pszeniczny 0,5kg Abbey 0,3 kg ZACIERANIE: Zacieranie w coolerze 66°C -45 min 72°-15 min 76°-10 min CHMIELENIE: IBU 25 Gotowanie 70 minut Iunga 15g - 60 minut Lubelski 20g na 20 minut Lubelski 20g na 5 minut FERMENTACJA: 21 stopni ze stopniowym podnoszeniem do 28. Dwustopniowy starter 1,6 litra Wyeast 3726 Farmhouse Ale z własnego banku drożdży
 8. Gawron

  Mangrove Jacks lager - pierwszy raz

  Przy tej temperaturze drożdże są w stanie przerobić większość ekstraktu w kilkanaście godzin. Teraz to za późno na przenoszenie. Jak obniżysz temperaturę to mogą drożdże nie dokończyć pracy. Zostaw jak jest.
 9. Gawron

  Mangrove Jacks lager - pierwszy raz

  Nie trochę, tylko dużo za dużo. Nawet jak na ejle. W tak wysokiej temperaturze prawdopodobnie fermentacja jest na końcówce. Na ściankacj fermentora widać, że piana była dużo wyższa. Za mało czytałeś. Dowiedział byś się, że 23 stopnie (z paroma wyjątkami) to zdecydowanie za dużo nawet na górną fermentację. Wiem, że w instrukcji jest do 25, ale nasza praktyka mówi co innego. 16-18 stopni jest ok.
 10. Gawron

  Wysokie Blg w milk stout.

  Zbyt wysoka. No i krótka fermentacja.
 11. Gawron

  Wysokie Blg w milk stout.

  Polecam odwrotny schemat. Miesiąc burzliwej i tydzień cichej. Jak użyłeś s04 to one często nisko nie schodzą. Zatarcie na słodko, dużo karmeli i palonych i 7blg to realny wynik.
 12. Gawron

  ROOK Browar Domowy

  #34 NZ Kveik Pale Ale 13,5° BLG Jasne Pale Ale na zasypie 100% pilzneńskim i nowozelandzkiej mieszance chmielów Orbit ze świeżego zbioru 2018 podkręcone kveikami "Hornindal" z Omegi. Oczekuję dużej owocowości. Warzenie 27-01-2018 ZASYP: Pilzneński 5 kg ZACIERANIE: Zacieranie w coolerze 66°C -45 min 72°-15 min Wysładzanie na 2 raty CHMIELENIE W tegorocznym Orbicie deklarują 9,8 AA Orbit -25g- 60 minut Orbit 25 g 20 minut Whilpool Orbit 50 na zimno FERMENTACJA: Drożdże Omega OYL-091 HORNINDAL KWEIK Gęstwa 100 ml.
 13. Gawron

  Czy przelewać na cichą

  Tak.
 14. Gawron

  Barley Wine problemy z wydajnością

  Zacieranie i filtracja. Warząc tak ekstraktywne piwo z miejsca.powinieneś założyć mniejszą wydajność niż w standardowych piwach i uwzględnić to obliczając ilość surowców. Kolejna sprawa to proces. Każdy z etapów, a szczególnie zacieranie i filtracja muszą być wykonane na 100% i wiele z nich ma wpływ na wydajność. Rady na następne mocne piwo. Polecam zrobić mashout. Ułatwi on wypłukiwanie cukrów ze złoża. Słód musi być dobrze ześrutowany. Zadbaj o odpowiednie ph zacieru i wody do wysładzania, oraz jej temperaturę. Filtruj tak, aby woda nie kanalikowała. Wystarczy zamieszać górną warstwę złoża. Tak na szybko.
 15. Gawron

  Drożdże do saison'a.

  Ja z kolei boję się suchych. Przy płynnych widzisz, że starter ruszył i jesteś pewien, że tak samo będzie z piwerkiem, a suchymi to różnie bywa, bo uwadniasz je (lub nie) dopiero jak już masz gotową brzeczkę. O walorach smakowych nie wspominam. Niebo, a ziemia. Do zrobienia starteru potrzebujesz duży słoik, lub butelkę i ekstrakt słodowy, lub brzeczkę i to wszystko.
×