Jump to content

DanielN

Members
 • Content Count

  881
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  82

DanielN last won the day on May 23

DanielN had the most liked content!

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Gruby Stefan
 • Rok założenia
  2014
 • Liczba warek
  95+
 • Miasto
  Warszawa

Kontakt

 • Imię
  Daniel

Recent Profile Visitors

5616 profile views

Single Status Update

See all updates by DanielN

 1. Cześć Daniel.

  Zapewne oglądałeś już to, bo dość stary kawałek, ale ciekaw jestem co o tym sądzisz?

   

   

  Pozdrawiam

  Rafał

   

  1. DanielN

   DanielN

   @rafple sam nie suszyłem. Ale brałem po części udział w takim eksperymencie. W zeszłym roku dostałem wysuszony szczep HotHead przez kolegę @Lasek. W końcu suszenie kveików to normalna sprawa, zwłaszcza w kraju gdzie teraz @Lasek pracuje i żyje. Dostałem próbkę, bo byliśmy ciekawi, jak to jest z czystością, drugim pytaniem było jak to jest z ilością żywych komórek. Na sam koniec, czy wyjdzie z tego piwo. Wygląda to tak: https://drive.google.com/open?id=1FbYErzk66u07iHBrMQouKN04bYifK4_R

    

   Na zdjęciu może tego nie widzać, ale próbka była bardzo czysta. Bakterie pod mikroskopem dało się gdzie niegdzie zauwazyć, jednakże nie było ich więcej jak w gotowym piwie domowym. Ilość żywych komorek (to te kremowe, niebieskie są martwe) trochę pozostawia do życzenia, jednak jest to kwestia dopracowania procesu i poznania własnego piekarnika ;). Z tego co pamiętam @Lasek mówił, że mogło być o drobinę za gorąco. Zrobiłem również miniwarkę w butelce po wodzie 5 litrowej, smakowały jak rasowe HotHeady. Zatem działa.

    

   Drobna uwaga. Nie każde drożdże piwowarskie poddadzą się hydracji. Nawet na powyższym przykładzie, trzeba się liczyć, że sporo ich padnie. Dlatego po wysuszeniu robiłbym startery stopniowe, by mieć pewność, że zadam odpowiednią ilość. HotHeady to strasznie szalone drożdże. Nie czytały też co to underpinning. Jeżeli fermentowałeś kiedyś coś na kveikach to wiesz jaki jest ich charakter pracy. Jak wysuszysz z sukcesem szczep, powiedzmy do lageria, to nie bedziesz wiedział ile jest tam żywych komórek. Zadasz ich za mało to w lagezre ewidentnie wyjdą wady. Jest to wg mnie dość duży minus suszenia. Oczywiście starter stopniowy pozwoli pominąć tą niedogodność. Ale wtedy zaciera się już różnica między bankiem drożdży płynnych a suszeniem. Przy starterach stopniowych czasochłonność banku i suszenia przemawia na korzyść banku drożdży płnynnych ze wględu na kilka czynników, jak: bardziej deterministyczne zachowanie, większa czystość procesu. Za suszeniem ekonomiczność (po warunkimem, że szczep poda się hydracji) i obstawiam też że czas przechowywania może być o wiele dłuższy jeżeli dopracuje sie proces. Myślę, że warto poznać każdą metodę i wybrać tą która Ci się najbarzdiej podoba/sprawdza.

    

  2. Lasek

   Lasek

   @rafple  tak jak @Daniel() napisal, zapewne przesadzilem z temperatura w czasie suszenia. 

   W przyszlym roku zrobie kolejne podejscie tym razem HH albo Hornindale. 

   Poprostu odpale sam termoobieg w piekarniku tak zeby suszyly sie w pokojowej temperaturze bez grzalki. 

   Efekty pewnie znowu trafia do Daniela zeby rzucil na nie okiem pod mikroskopem. 

  3. rafple

   rafple

   Dzięki serdeczne.

   Faktycznie zastrzeżenia słuszne, chociaż z drugiej strony niewiadomych jest niewiele więcej niż przy zadawaniu gęstwy drożdżowej, gdzie ma się jej różną gęstość i licho wie co przeżyło.

   Na kveikach nic jeszcze nie robiłem i póki co specjalnie się nie palę, bo i klimat u mnie naturalnie sprzyja robieniu Ale i pomysłów od licha, które ustawiają kveiki daleko na liście.

   Widzę że do Irlandii północnej zawitały już drożdże imperial, więc pewnie niedługo skuszę się na sprawdzenie jakiegoś ich blendu.

   https://www.geterbrewed.ie/yeast/

   Jeszcze raz dzięki za szybką odpowiedź.

   Pozdrawiam

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.