Skocz do zawartości

Daniel()

Members
 • Zawartość

  349
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

O Daniel()

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Gruby Stefan
 • Rok założenia
  2014
 • Liczba warek
  70+
 • Miasto
  Warszawa

Kontakt

 • Imię
  Daniel

Ostatnie wizyty

1275 wyświetleń profilu
 1. To co widzisz to głównie taniny które przedostały się do ekstraktu. Pod wpływem temperatury połączyły się z białkami powodując ich denaturację. Tak powstaje przełom gorący. Dzięki niemu w starterze drożdże będą miały łatwiejszy dostęp do azotu/aminokwasów. Zatem jest to pozytywny proces. Nawet w dużej warce warto, aby trochę przełomu dostało się do fermentora.
 2. Kobiece piwo

  Myślę, że Pan Janusz Rewiński wypowie się najlepiej w tej kwestii.
 3. kleikowanie - potrzebuję prostej instrukcji

  Zgadza się na oba pytania.
 4. Nie pryskaj niczym, nie ma to sensu. Przecież to co mówimy to potencjalne zagrozenia w tego typu piwie i jak je minimalizować. Też nie ma się czego bać. Taka wymiana i konstruktywna krytyka to przecież doskonała informacja zwrotna. Wyciągnięcie wniosków i iteracyjna poprawa warsztatu. W efekcie poprawa jakości. Jako, że wyszedłem z pomysłem koszt wysyłki biorę na siebie. Jak 'uwarzysz' daj mi znać. Spotkamy się a ja wyśle gdzie trzeba, w zamian dam Ci belga albo i dwa :), przy okazji będę indoktrynował na rzecz drożdży płynnych Jeżeli potrzebujesz bardzo drobnego śrutowania to też daj znać. Jak nie masz możliwości kontroli temperatury to też daj znać, znajdę Ci jakieś drożdże Też tak sobie myślę, że warto by było również butelkę wysłać do autora wątku, ale to już Twoja bajka by się wymienić adresami z @aldorn.
 5. @manowar jak wchodzi w grę wysyłka to może skontaktuj się z @Undeath i w ramach eksperymentu podeślij mu tak zrobione piwo. Jestem ciekawy opinii. @Undeath ja również nie spodziewam się cudów, ale w tym hobby warto próbować nowych rzeczy. Zwłaszcza, że nawet po YT widać, że robi się to modne. Teraz nie ma takiego strachu, aby tak 'warzyc', bo jakość ziarna i słodu jest świetna i nie trzeba się przejmować niektórymi grzybami (np sporysz), które egzystują na ziarnach i całkiem nieźle wytrzymują słodowanie.
 6. Kobiece piwo

  Zerknij na to
 7. Nie jest to prawda. Endospory śmiało wytrzymają gotowanie. Jest to powód dla którego kiedyś tydalizowano żywność, zwłaszcza mięso. Jeżeli gotowanie by wystarczało to nie byłoby takich urządzeń jak autoklawy. Ani takiego działu medycyny jak sterylizacja. Proszę zajrzyj do działu infekcje. Kilka podstron tam jest. Chcę zwrócić uwagę na to, że piwa bez gotowania będą na infekcje bardziej podatne. Zwracałem uwagę, że może to być problem a nie musi. Jako dygresja. Beta-amylaza w takiej temperaturze nie działa, jest wrażliwa na temperaturę. Denaturacja nieodwracalna to ~70 stopni. Oczywiście piwo się zatrze, alfa-amylaza da radę. Jednakże będzie więcej dekstryn. W połączeniu z dużą ilością białek obstawiam pełne+ ciało piwa. Może to wynikać ze szczepu, FM13 schodzi głęboko, może wynikać też z infekcji albo pracy dzikich drożdży. Na ściankach fermentora/garnka mogła zostać mąka która nie była traktowana wyższą temperaturą. Drożdże Dekkera mogły śmiało tam przeżyć i z czasem trochę pochrupać. Tutaj bym pokusił się w celu eksperymentu o zostawienie jednej butelki w ciepłym ciemnym miejscu na kilka tygodni. Potem otwarcie, dla bezpieczeństwa w zlewie. Proszę zerknij tutaj do odpowiedzi na pytanie numer 3. Jeżeli interesuje cię jak działają amylazy. Czy możesz podać jakieś źródło? To by się zbiegało z okresem wprowadzenia termometru w piwowarstwie. Ale to jest raczej uznawane za przełom i rewolucję aniżeli kampanię przeciwko. Na YT jest przynajmniej kilka filmów o tym jak zrobić takie piwo z cylkulatorami w roli główniej. Przykładowo ten: Na koniec masz degustację i opis smaku. Miałem okazję pić piwo bez gotowania, był to berliner weisse inspirowany tym blogiem. Również oprócz kwaśności charakterystycznej dla stylu były wyraźne nuty zbożowe. W tym stylu jest o tyle łatwiej, że pH jest bardzo niskie tworząc dość ciężko środowisko do życia mikrobom i przeciwdziała psuciu się piwa. Jeszcze co do siarki. Pisałem, że może być ale nie musi. Jeżeli jesteś zainteresowany to zerknij tutaj lub tutaj.
 8. Rurka miedziana miękka do chłodnicy

  A ja się nie zgodzę https://homebrew.stackexchange.com/questions/20543/immersion-wort-chiller-length Na CraftBerry PI jest też artykuł o chłodnicach, gdzie im wyszło, że lepiej skrócić chłodnicę, ze względu na opory, mniejszy przepływ i przez to skuteczność. Nic nie stoi na przeszkodzie zrobić z całości, jak będzie słabo leciec to skrócić. Dużo zależy od ciśnienia jakie będziesz miał. Większość z nas ma chłodnice do 12 metrów. U mnie lepiej sprawdza się z 9 metrów, bo mam słabą pompkę Używam tylko chlodnicy z rurki karbowanej. Miedź ma lepszą wymianę ciepła.
 9. Rozlew z kega Cornelius do butelek PET, 'carbonation cap'

  @Ramnic wiele osób podczas I FPD zapoznało się z tą głowicą i zobaczyło jak to wygląda w użyciu. Ci co nie kegowali powiedzieli, że zaczynają już odkładać na instalację. Chyba wszyscy mieli takie odczucia jak Ty. To co nas chyba łączy, to niechęć do mycia i butelkowania ;).
 10. Beer Yeast Research News May 2018

  Zawsze zadaje cały starter. Drożdże sobie z tym poradzą. W książkach podają różnie odnośnie różnicy temperatur zaszczepiania. Sam staram się nie przekraczać 5 stopni. Spotkałem się z 15F (około 10 stopni C). Drożdże płynne pewnie też to wytrzymają, bo są silniejsze. Drożdże suche mogą, ale nie muszą, znieść to gorzej. Trzeba by było sprawdzić. Nie boję się lać całego startera. Tutaj uwaga. Starter tozciencza brzeczkę, zatem z proporcji trzeba lekko skorygować ekstrakt. Może to mieć znaczenie przy jakiś zagranicznych restrykcyjnych konkursach, gdzie piwa mogą być sprawdzane w laboratoriach.
 11. Beer Yeast Research News May 2018

  @sihox też jestem trochę zdezorientowany. Logo e2u jest promowane przez Fermebtisa od końca 2017 roku. Np na YT wrzucili tam pierwszy raz film o tym. Może technologicznie nic nie zmienili, a wyszło im to z badań. Zauważ też że mówią, że przez ostatnią dekadę wiele się zmieniło w procesie suszenia. Może tutaj chodzi jeszcze o przygotowanie drożdży przed suszeniem. Robiłem eksperyment z uwadnianiem ale na paczce bez tego znaczka o e2u w różnych temperaturach i w ciepłej wodzie około 40 stopni miałem ich ponad 90% żywych. Im było zimniej tym mniej. Wrzuciłem też suchary (komentarz na drugiej stronie wcześniejszego linku) na pianę w 20 stopniach i do 14P. Zauważalnie mniej żywych, ale tragedii nie było. Spodziewałem się większej ilości martwych. Może rzeczywiście brzeczka cieplejsza i będzie dobrze. Musze kupić trochę sucharów różnych producentów i to porównać. A tak w ogóle to wolę płynne ;). Też może chodzić o wypadkową producentowi. Trudność użycia do akceptowalnego spadku ilości żywych komórek.
 12. Dzięki @anteks, dostałem jeszcze dwie wiadomości, że na starszych paczkach nie ma tego znaczka. Wtedy też sprawdziłem zdjęcia które robiłem jak pisałem ten post, tam też nie ma. Czyli E2C o którym zaczeło być głośniej na początku roku zaczyna powoli wchodzić. Dowód jest, mnie przekonałeś Mój poziom nawet się nie umywa do treści, które tworzy @Oskaliber. W zasadzie to co piszę jest moim sposobem utrwalania wiedzy, a dzielę się, bo uważam że warto. Jak spisuje to muszę rozumieć co piszę, jak nie to trzeba doczytać. @kantor jesteś kolejną osobą która mówi o blogu, ale na ten moment nie mam na to czasu. Na festiwalu również kilka osób o to mnie prosiło. Nie wykluczam, że w przyszłości zrewiduję i wrzucę artykuły zebrane w jednym miejscu. Prośba o blog wynika chyba z tego, że poznani ludzie, zresztą przemili, mają problemy z odnalezieniem czegokolwiek. Cóż stara zasada mówi. Fora to miejsce gdzie informacja przychodzi umierać. Dlatego też dla uczestników mojego warsztatu rozdawałem plakietki z QR kodem/adresem do małej rozbiegówki. Podwaliny pod bloga są: http://grubystefan.pl/labfpd. Zauważycie, że fajna odmiana tam wejść, bo nie ma nic o RODO cookisach, newsletterach, popupach. Nic Was nie śledzi, nawet logi na tym VPS'ie idą do /dev/null Ciekawostka: Z drugiej strony, zainteresowanie warsztatami było tak duże, że kolejny dzień ledwo mówię. Nie wiem czy nie warto byłoby go powtórzyć ale już w formie małego laboratorium, mam takie prośby. Festiwal był dla mnie polem do eksperymentu i obserwacji. Do godziny 17-18 moja lampka paliła się ładnym jasnym płomieniem. Po godzinie 18 zaczęło być dużo osób, gorąco. Płomień zmienił kolor na pomarańczowy. Ni mniej ni więcej spalanie nie było całkowite. Zaczęło brakować tlenu. Jakby było więcej osób to pewnie byłby pierwsze omdlenia :). Poznałem też ratowników medycznych, przemili ludzie, chłodzili się moją wodą chmielową. Raz na jakiś czas otwierałem przygotowane szalki Petriego w pobliżu lampki, na kilka kilkanaście sekund. Myślałem, że wyrośnie mi na nich drugie życie. Kto wie może jakieś ciekawe drożdże bym złapał. Ale na ten moment są czyste. Chyba ta lampka działa :). Szalka porównawcza która, ciągle stała zamknięta jest czysta jak łza. To dobrze rokuje ludziom którzy przeszczepili swój pierwszy depozyt. Szalka, która była oddana uczestnikom do zabaway i miziania czystą ezą, ma na sobie już delikatną pleśń i chyba biofilm zaczyna się robić.
 13. Dużo wynika ze szczepu i pewnie od warunków. Nowa komórka nie ma chyba nawet żadnej blizny, ciekawe, muszę sprawdzić. Jest jeszcze tzw 'teoria blizn', chociaż teoria nadużycie. Mówi o tym, że w gestwe masz najmniej połowę komórek które nigdy nie miały podziałów, 1/4 jest po jednym itd. gdzieś mam to w książce, nie pamiętam której. To właśnie jest sukces pasazowabia przez niektóre browary gęstwy przez wiele pokoleń. Może coś w tym jest, bo namnażanie jest podobne do funkcji wykładniczej. Potem hamowane przez środowisko (jedzenie i miejsce). Przynajmniej w teorii. Co do pączkowania. Nowe komórki są w zasadzie w kondycji matki. A ta zależy znowu od środowiska, ale nie są obciążone ilością podziałów. Zatem w brzeczce jak czegoś brakuje lub jest za dużo, to beda pojawiać się wybrakowane drożdże. Moga też się włączać inne ścieżki metaboliczne Tutaj najczęściej przytaczany jest efekt crabtree, gdy jest dotep tlenu i wystarczającej ilości glukozy. Ogólnie drożdże są zadziwiające
 14. @kantor dzięki wielkie. Rzadko używam owoców/dodatkow i chyba dlatego nigdy się nie interesowałem co się dzieje z nimi w fermentorze. Zatem kolejny merytoryczny wkład. I kolejne rzeczy do nauczenia. Dziękuję. @kantor a może jeszcze spotkałeś się z tematem kwasu pruskiego przy dodawaniu owoców z pestkami? Czy w kontekście piwowarstwa jest czego się bać?
 15. Cześć, na I Festiwalu Piwowarów Domowych dostałem kilka pytań. Te często powtarzające się lub ciekawe spisałem. Może będą ciekawe również i Tobie. 1. Ile czasu żyje komórka drożdżowa. Nie chodziło tutaj autorowi o czas przechowywania gęstwy, tylko ciekawość ile taka komórka potrafi przeżyć. Pierwsze pytanie i już ciekawie się rozpoczęło. Nie wiedziałem. Szukałem długo i nadal nie mam jednoznacznej odpowiedzi. Jeżeli się mylę to proszę o sprostowanie. To co znalazłem to dla piwowara domowego jest 'nieśmiertelna'. Już tłumaczę czemu. W idealnych warunkach komórka drożdżowa ma co jeść, zapasy mikro i makro elementów. Również dostęp tlenu. W takich warunkach się mnoży. I właśnie namnażanie a w zasadzie pączkowanie ją zabija. Każda komórka wytrzyma ileś podziałów. Niektóre wytrzymuję 10 a w ekstremalnych przypadkach ponad 40. W fermentorze drożdże zabija za to alkohol. Czyli drugi czynnik to środowisko w jakim żyje. W trakcie fermentacji stężenie alkoholu rośnie. Jest on toksyczny. Spada również ilość pożywienia. Membrana komórkowa słabnie i zaczyna wpuszczać alkohol. Alkohol powoduje powolną denaturację i w efekcie śmierć. Trzeci przypadek to śmierć z głodu, skończyło się jedzenia i następują dni lub lata chude. Ten czas zależy od zgromadzonych zapasów, warunków środowiskowych i zapasów glikogenu jakie zostały zgromadzone. Jeżeli warunki temu sprzyjają i komórka ma duże zapasy to jest w stanie przetrwać długie tygodnie jak nie miesiące. Jeżeli obniży się jej temperaturę i zapewni dobre środowisko to długie miesiące a nawet lata lata. A jak zamrozi się z krioprotektorem w temperaturze -80°C stopni to czas idzie w wieki. 2. Ile jest suchych drożdży w paczce? Producenci tacy jak Fermentis w ulotkach podają najczęściej powyżej 5-6 miliardów na 1 gram. Zatem jak paczka ma 11,5 gramów. Szybka matematyka i wg producena wychodzi że minimalnie jest tam 60-66 miliardów. A realnie wg mojego hemocytometru jest ich przynajmniej 3 razy więcej. Dawno temu liczyłem i o ile wierzyć mojemu hemocytometrowi jest ich 200 mld +/- 10%. To zależy od szczepu. Zatem poprawnie uwodniona paczka drożdży jest w stanie zaszczepić te 20 litrów brzeczki o ekstrakcie 12°P. Jak dobrze natlenić to i pewnie 13°P też ogarnie. Pewnie bliżej jesieni znajdę czas to rzucę to pod mikroskop i będę liczył jeszcze raz. Tym razem nie S04, bo je strasznie ciężko rozbić, strasznie się zbijają i pomiary są obarczone dużym błędem. Jeszcze ciekawostka, firma Fermentis wprowadza albo już wprowadziła (tego nie wiem) drożdże z oznaczeniem E2U (easy to use). Które nie będą wymagały rehydracji/uwadniania. Tutaj zerknijcie w komentarze w wątku założonym przez @Wuuu 3. Napisałeś gdzieś, że zacierasz piwa niskoalkoholowe w 74 stopniach. Przecież enzym beta-amylazy jest nieczynny w takiej temperaturze. Jakim cudem się to zaciera i potem jest jakikolwiek alkohol? W podręcznikach skrobia jest przedstawiona jako coś rodzaju długich nitek raz na jakiś czas połączonych ze sobą. Najczęściej jest to drabinka G-G-G-G-G-G-G-G-G-G-G-G-G-G-G-G | | G-G-G-G-G-G-G-G-G-G-G-G-G-G-G-G | G-G-G-G-G-G-G-G-G-G-G-G-G-G-G Literki G to glukoza. Beta-amylaza potrafi odciąć tylko dwie cząsteczki glukozy, czyli maltozę. Tak w uproszczeniu. A alfa-amylaza jest przedstawiana jako coś co rozcina te pionowe kreseczki oraz ciacha długie łańcuchy G-G-G-G-G-G-G-G dość losowo. I właśnie o tą losowość chodzi. Jak zadziała odpowiednio długo to losowo będzie odcinała również maltozę, rafinozę i inne cukry. Zatem dając jej odpowiednio dużo czasu to przerobi całą skrobię. Już tylko jako ciekawostka. Czasem w książkach spotyka się się napis wiązanie 1-4 oraz wiązanie 1-6. Wiązanie 1-4 to ta pozioma kreseczka G-G, wiązanie 1-6 to ta pionowa |. Oznacza to które atomy, wodoru w cząsteczce związane są między sobą za pomocą tlenu. 4. Czy mogę mieszać ze sobą drożdże? Przytoczę jeszcze kontekst pytania. Piwowar używał gęstwy drożdżowej oraz dla pewności dosypywał jeszcze drożdży suchych. Często różnych szczepów. Cóż można czemu nie. Jednakże poleciłem kalkulatory aby wyliczyć ile tych drożdży potrzeba. W piwowarstwie blendy to normalna rzecz. Teraz są bardzo modne zwłaszcza jak dodaje się drożdże Dekkera (Bretty), najczęściej po jakimś czasie fermentacji. Ale można też mieszać profile. Ze swoim warsztatem jeszcze nie czuję się pewnie w blendach i te próby które robiłem nie do końca mnie zadowalały. Pszenica dojedzona przez saisona zdecydowanie nie trafiła w me gusta. 5. Gdzie kupujesz ten cały sprzęt. Głównie chodziło o probówki i odczynniki chemiczne jak gliceryna/agar/sól fizjologiczna. Według regulaminu forum nie mogę podawać linków. Ale widziałem, że jest taki fajny temat na forum. Ciekawe aukcje na Allegro i Aliexpress, czy jakoś tak. Jeżeli jesteś zainteresowany Agarem, to ten ze sklepu ze zdrową żywnością też się nadaje, ale po zastygnięciu najczęściej jest matowy. Kupiłem 50 gramów z aukcji od sprzedającego głównie rzeczy laboratoryjne i to jest chyba mój zapas na całe życie. Glicerynę kupuję 'czystą roślinną'. Sól fizjologiczną albo w aptece albo robię sam i sterylizuje w szybkowarze od razu w fiolkach. Wszystko opisane jest tutaj. 6. Nie było to pytanie wprost, ale przynajmniej dwukrotnie zostałem zapytany o drożdże Fermentum Mobile i co sądzę, że jest tam tylko 30 miliardów żywych komórek drożdżowych. Nie wiem skąd akurat taka liczba i skąd się to bierze, jakby co to poratujcie linkiem. Bliżej jesieni chcę zrobić rozpoczęcie sezonu od IIPA na FM54, jak kupię paczkę to przeliczę jeszcze raz. Dawniej liczyłem i tych drożdży było tam więcej. Ale też nie o tym. Proszę nie bierzcie tego za jakąś reklamę. Ale wygląda to tak z mojego punktu widzenia. FM ma szybką i krótką drogę dystrybucji. Nie sprawdzałem wszystkich szczepów. Ale te co miałem na warsztacie i akurat mi się chciało to miały prawie zawsze żywotność większą jak 90% i to nawet takie co miały bliski termin. Z paczkami Wyeast, WLP, Omega, TYB bywało różnie. W ostatnim roku mocno się poprawiło. I najczęściej ilość żywych to 75-80%. Ale bywały też takie co miały i 30%. Pamiętajcie, że te drożdże jadą do nas z bardzo daleka. Ale prawda jest taka, że to w zupełności wystarczy, aby na starterze się rozpropagowały. Zrób starter, dodaj pożywki cynkiem, wstaw na karuzelę. Po 24 godzinach będzie ich tyle na ile pozwala miejsce w kolbie, ilość cukrów i sama specyfika szczepu. Jednym słowem dużo. Jeszcze jedno. Drożdże płynne mają to do siebie, że mają silne membrany, są dobrze odżywione. Jak zaszczepisz nimi brzeczkę, nie będzie szoku temperaturowego to prawie wszystkie będą gotowe do działania. Dotleń brzeczkę porządnie a migiem zdominują środowisko. Ci z was którzy już użyli drożdży płynnych rozpropagowanych na mieszadle wiedzą że one startują już po kilku godzinach. Podobnie jest ze świeżą gęstwą. Jako rada startery warto robić w cieplejszej temperaturze i nie bać się zadawać całych. Osobiście robię startery 1,4 1-5 litra na 20 litrów brzeczki. Taką ilością nie boję się zaszczepiać nawet 15-16°P. Powyżej wyciągam kolbę 3 litrową i robię starter 2 litrowy i leję nawet do 18°P. 7. Fuzle i estry, dostałem metryczkę, że mam fuzle i estry, co to jest i skąd to się bierze? Bo do tanga trzeba dwojga. Nie ma co owijać w bawełnę. Błąd fermentacji. Ale najpierw trochę systematyki wynikającej z dyskusji z kolegą @Gawron. Dostałem od niego tą definicję. Nasza wiki jest dość niej bliska. A w książkach pojawia się zawsze jako 'fusel alcohols' (tego się będę trzymał), tłumaczone na alkohole wysoko rzędowe, wyższego rzędu, ogólnie rzędy alkanowe/alkinowe, jeszcze dochodzi szereg homologiczny. Nie ma co się straszyć. Jako fuzle traktujemy wszystkie alkohole różne od etanolu. Mały wyjątek dla metanolu, bo jest rzędem niższy i drożdże piwowarskie wytwarzają go w śladowych ilościach. Zatem fuzle to kolejno propanol, a przesuwając rząd homologiczny (izomery) mamy izopropanol, potem butanol i jego izomery np izobutanol. Pentanol ... Po prostu nie chcemy tego spożywać. Nie ładnie to pachnie i jeszcze gorzej wpływa na zdrowie. Fuzle są prekursorami estrów (warto przeczytać cały artykuł, po prostu rewelacja). Dalej nie będę się rozpisywał odnośnie chemii. A raczej wyniku. Przykładem piwa gdzie chcemy estry jest piwo pszeniczne chcemy octan izoamylu (sztandarowy przykład), który pachnie bananami. Ale w IPA raczej już nie za bardzo pożądany jest izowalerian etylu (zapach jabłek). Dodatkowo nie wszystkie alkohole fuzlowe zostaną estrami. Zatem nie ulecą w aromacie a zostaną spożyte. A skąd to się bierze, prawie zawsze ze skoku temperatury albo zbyt wysokiej temperatury fermentacji. Zwłaszcza w pierwszym okresie. Najczęściej jak drożdże ruszyły to po trzech dniach są już tam resztki cukrów. Jest taka reguła chemiczna mówiąca, że wzrost temperatury o 10 stopni przyśpiesza procesy średnio trzy razy. Mimo tego, że drożdże głównie produkują alkohol etylowy, to przyśpieszenie innych ścieżek metabolicznych, gdzie produkowane są inne alkohole wyraźnie będzie wpływało na smak, aromat zdrowie. Zatem jak nie dasz rady utrzymać temperatury odpowiedniej do szczepu, to wybierz inny szczep i inne piwo. Ot cały trik :). Latem warto spróbować kveików i saisonów belgijskich. Nie jestem chemikiem, jak coś pokręciłem to przepraszam, dajcie znać naprawię. 8. Jak robisz wodę chmielową? Podczas FPD raczyłem gości buchtami, fermentowanym ostrym sosem paprykowym i wodą chmielową, którą polewał głównie @alert (jeszcze raz dzięki). Woda wpisała się w gusta i było o nią sporo pytań. Zrobiłem o tym oddzielny wpis. Znajdziesz go poniżej. Na koniec. Jeszcze raz dziękuję za bezinteresowną pomoc przy stanowisku. Dzięki @alert, @Maciejeq, @Pan Łyżwa (kolejność alfabetyczna) Przypomniało mi się. Wiele pytań dotyczyło jak zrobić starter. Jest to opisane na naszym wiki. Jeżeli chcecie ładną instrukcję z obrazkami to macie ją tutaj. Też pytaliście o to jak zrobić mieszadło. Link jest w mojej stopce. Jeżeli zamierzacie robić tylko startery z paczek/fiolek od producenta, to polecam kupić mieszadło od kolegów z forum.
×