Skocz do zawartości

Marek K.

Members
 • Zawartość

  18
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

O Marek K.

 • Urodziny 21.03.1988

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  mały browar domowy
 • Rok założenia
  2016
 • Liczba warek
  13
 • Miasto
  Katowice/Jaworzno

Kontakt

 • Imię
  Marek
 1. Szanowni, Ułożyłem następujący zasyp na lekko wędzonego saisona: Pszeniczny 2 kg (albo niesłodowana pszenica) Pilzneński 2 kg Viking Malt Wędzony jabłonią 0.5 kg CastleMalting diastatic 0.5 kg Do tego 50 gramów chmielu i drożdże Fermentis Be-134, ale bardziej chciałem zapytać o wymyślony przeze mnie dodatek: dwa kilogramy grillowanych jabłek kwaśnych odmian dodanych pod koniec gotowania. Widzę je jako dość grube, płaskie plastry. Czy to według Was ma rację bytu? Pozdrawiam!
 2. Marek K.

  Dzikie drożdże z drzew owocowych

  Co do ceny, to raczej chodziło mi o to, że nie zmarnuję dużo kasy, gdyby warta miała pójść w kanał, a nie chodziło mi o oszczędność na drożdżach. W jaki sposób fermentowałeś jabłkami? Dodałeś niemyte jabłka do brzeczki? no i oczywiście plan jest na środek sezonu owocowego (albo pylenia).
 3. Panie i Panowie, wymyśliłem, że zrobię po taniości piwo dzikie szczepione drożdżami z drzew owocowych. Ktoś z Was próbował takich wymysłów? Jak to ogarnąć? Po prostu ustawić fermentor w sadzie pod jabłonką? Dorzucić kilka niemytych jabłek? Z góry dzięki za pomoc i podpowiedź!
 4. Ahoj! Planuję uwarzenie piwa na drożdżach szampańskich, mam nawet składniki i sucharki - Kitzinger Champange. Czy możecie mi podpowiedzieć w jakiej temperaturze prowadzić fermentację? 16-18 stopni czy na przykład w 10 stopniach dadzą radę? Pozdrawiam, MK
 5. Marek K.

  Temperatura pracy W34/70

  Dobra, to zgodnie z Waszymi sugestiami mam 3 paczki drożdży i zastanawiam się jeszcze, czy cicha w temperaturze 4-5 stopni dla amerykańskiego pilsa to będzie duży problem? Dożre się tam coś jeszcze, czy po prostu postawić na cichej w takiej temperaturze na 4-5 dni, dorzucić chmielu i butelkować? Lodówkę w tym czasie planuję zająć porterem bałtyckim, a kolejnego fermentora tam nie zmieszczę :3
 6. Ahoj! Nie wiem, czy temat wstrzelę w dobrą kategorię, ale pytanie na moje oko jest dość piaskownicowe, mianowicie: czy drożdże W34/70 będą w stanie przefermentować piwo (~12 Blg) jeśli temperatura otoczenia to będzie 6-7 stopni? Zakładam zadanie drożdży do brzeczki o temperaturze około 25 stopni i wstawienie fermentora do piwnicy, gdzie jest wspomniane 6-7 stopni. Liczę na to, że uzyskam bardzo czysty profil, gdyż ponieważ docelowo ma to być "americká dvanáctka", czyli pils nawalony amerykańskimi chmielami, a co.
 7. Marek K.

  Sorachi Ace do porteru bałtyckiego - czy to ma sens?

  Marek K., czy to Twoje piwo brało udział w Bitwie Piwowarów w Katowicach w kat. Coffee Stout? Do Coffee Stouta dopiero się przymierzam Nie, żadne z moich piw nie brało udziału w żadnym konkursie.
 8. Marek K.

  Sorachi Ace do porteru bałtyckiego - czy to ma sens?

  Hmmm... No właśnie. A jest jakiś inny sposób na uzyskanie aromatu kokosa w piwie, które docelowo będzie długo leżakowane? Czy może olać sprawę i nastawić się na nuty utlenienia? Dodatkowe pytanie w sprawie lagerowania: przeczytałem, że po cichej trzeba piwo zlać do kolejnego pojemnika, w którym będzie lagerowane - rozumiem. Znalazłem też poradę, żeby ten pojemnik zawierał możliwie mało powietrza, bo wiadomo - tlen piwu może zaszkodzić... I tu rodzi się trochę geekowskie pytanie: czy można powietrze z fermentora, w którym będę leżakował porter wypchać przy użyciu dwutlenku węgla? Na przykład kupując suchy lód i wrzucając go do piwa?
 9. Ahoj! Po doświadczeniach z barley wine, zamierzam warzyć (imperialny) porter bałtycki (muszę tylko poczekać, aż w piwniczce fermentacyjnej temperatura spadnie do 13-14 stopni), powoli kleję sobie recepturę i tak mnie naszło, że jak piłem piwo z Doctor Brew Sorachi Ace, to kokos w tym piwie był naprawdę spektakularny. No i teraz myślę, że połączenie nut porteru bałtyckiego (mam nadzieję dorzucić słód czekoladowy) i chmielu Sorachi Ace mogłoby być ciekawe, stąd moje pytanie: czy ktoś z Was eksperymentował z Sorachi Ace w porterze bałtyckim? A jeśli tak, to kiedy go dodać? Tylko na smak, czy wrzucić też na cichą? Z góry proszę o odpuszczenie sobie odpowiedzi typu "zrób eksperyment i sprawdź", bo sprawdzę Pozdrawiam!
 10. Marek K.

  Cicha fermentacja kiedy zacząć.

  I sam odpowiedziałeś sobie na pytanie. Masz fermentor z kranikiem? Spuść trochę do menzurki, zbadaj Blg, zrób to samo jutro i zobacz, czy coś się zmieniło.
 11. Ahoj! Panie i Panowie, rzućcie okiem na taki projekt piwa, które docelowo ma mieć ok. 1,5% alkoholu: Wielkość warki docelowo: 20 litrów Blg: 3,8 Zasyp 0,5 kg słodu monachijskiego 0,5 kg słodu karmelowego pszenicznego 0,5 kg słodu żytniego 3,5 l/kg do zacierania Zacieranie: 65 stopni 30 minut 72 stopnie 30 minut mashout 10 minut Gotowanie: 60 minut Chmielenie: 60 minut: Amarillo 15 gramów 20 minut: Amarillo 15 gramów 10 minut: Citra 10 gramów 5 minut: Citra 10 gramów, Cascade 15 gramów Whirlpool: Citra 10 gramów, Ahtanum 30 gramów (ok. 40 IBU) Na zimno: Ahtanum 30 gramów, Simcoe 30 gramów Drożdże: suchary, S-04 Będzie to miało ręce i nogi? Podejrzewam, że wyjdzie strasznie cienkie w smaku, ale trochę chodzi mi o zrobienie piwa "dla kierowców", wiecie generalnie o co chodzi. Zmienić coś w zacieraniu? W chmieleniu? Pozdrawiam!
 12. Marek K.

  Dodawanie płatków dębowych na cichą

  Szybko odfermentowało. W jakiej temperaturze trzymałeś fermentor? 17-18 stopni.
 13. Marek K.

  Dodawanie płatków dębowych na cichą

  Jakby się pany wujki dobre rady interesowali to ABW wyszło 24 Blg, w tydzień dwie paczki sucharów S-04 odfermentowały go do 6 Blg. Nauczyłem się dużo przy tym i w sumie to się cieszę, że zrobiłem takie mocarne piwo jako drugie. Obecnie siedzi na cichej z mieloną beczką dębową macerowaną ponad miesiąc w Dżaku Danielsie.
 14. Stout z kawą i mleczkiem...? Omnomnom...

 15. Ahoj! Ponieważ zostałem zjechany, że ABW na płatkach dębowych jako druga warka w życiu pewnikiem się nie uda, to ciągnę temat dalej: z "popłuczyn", jakie zostaną mi po słodzie z ABW chciałbym uwarzyć jeszcze APA (dorzucę pewnie trochę ekstraktu z proszku) i tak przyszło mi na myśl, że poza chmieleniem CTZ na goryczkę, Amarillo i Simcoe na smak oraz Citrą na aromat, dorzuciłbym może trawy cytrynowej, zastanawiam się jedynie, na którym etapie? Macie jakieś doświadczenia? Znalazłem info, że na cichą na 5 dni, a do gotowania? Oraz jakie proporcje dorzucić?
×