Jump to content

Marek K.

Members
 • Content Count

  18
 • Joined

 • Last visited

About Marek K.

 • Birthday 03/21/1988

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  mały browar domowy
 • Rok założenia
  2016
 • Liczba warek
  13
 • Miasto
  Katowice/Jaworzno

Kontakt

 • Imię
  Marek
 1. Szanowni, Ułożyłem następujący zasyp na lekko wędzonego saisona: Pszeniczny 2 kg (albo niesłodowana pszenica) Pilzneński 2 kg Viking Malt Wędzony jabłonią 0.5 kg CastleMalting diastatic 0.5 kg Do tego 50 gramów chmielu i drożdże Fermentis Be-134, ale bardziej chciałem zapytać o wymyślony przeze mnie dodatek: dwa kilogramy grillowanych jabłek kwaśnych odmian dodanych pod koniec gotowania. Widzę je jako dość grube, płaskie plastry. Czy to według Was ma rację bytu? Pozdrawiam!
 2. Co do ceny, to raczej chodziło mi o to, że nie zmarnuję dużo kasy, gdyby warta miała pójść w kanał, a nie chodziło mi o oszczędność na drożdżach. W jaki sposób fermentowałeś jabłkami? Dodałeś niemyte jabłka do brzeczki? no i oczywiście plan jest na środek sezonu owocowego (albo pylenia).
 3. Panie i Panowie, wymyśliłem, że zrobię po taniości piwo dzikie szczepione drożdżami z drzew owocowych. Ktoś z Was próbował takich wymysłów? Jak to ogarnąć? Po prostu ustawić fermentor w sadzie pod jabłonką? Dorzucić kilka niemytych jabłek? Z góry dzięki za pomoc i podpowiedź!
 4. Ahoj! Planuję uwarzenie piwa na drożdżach szampańskich, mam nawet składniki i sucharki - Kitzinger Champange. Czy możecie mi podpowiedzieć w jakiej temperaturze prowadzić fermentację? 16-18 stopni czy na przykład w 10 stopniach dadzą radę? Pozdrawiam, MK
 5. Dobra, to zgodnie z Waszymi sugestiami mam 3 paczki drożdży i zastanawiam się jeszcze, czy cicha w temperaturze 4-5 stopni dla amerykańskiego pilsa to będzie duży problem? Dożre się tam coś jeszcze, czy po prostu postawić na cichej w takiej temperaturze na 4-5 dni, dorzucić chmielu i butelkować? Lodówkę w tym czasie planuję zająć porterem bałtyckim, a kolejnego fermentora tam nie zmieszczę :3
 6. Ahoj! Nie wiem, czy temat wstrzelę w dobrą kategorię, ale pytanie na moje oko jest dość piaskownicowe, mianowicie: czy drożdże W34/70 będą w stanie przefermentować piwo (~12 Blg) jeśli temperatura otoczenia to będzie 6-7 stopni? Zakładam zadanie drożdży do brzeczki o temperaturze około 25 stopni i wstawienie fermentora do piwnicy, gdzie jest wspomniane 6-7 stopni. Liczę na to, że uzyskam bardzo czysty profil, gdyż ponieważ docelowo ma to być "americká dvanáctka", czyli pils nawalony amerykańskimi chmielami, a co.
 7. Marek K., czy to Twoje piwo brało udział w Bitwie Piwowarów w Katowicach w kat. Coffee Stout? Do Coffee Stouta dopiero się przymierzam Nie, żadne z moich piw nie brało udziału w żadnym konkursie.
 8. Hmmm... No właśnie. A jest jakiś inny sposób na uzyskanie aromatu kokosa w piwie, które docelowo będzie długo leżakowane? Czy może olać sprawę i nastawić się na nuty utlenienia? Dodatkowe pytanie w sprawie lagerowania: przeczytałem, że po cichej trzeba piwo zlać do kolejnego pojemnika, w którym będzie lagerowane - rozumiem. Znalazłem też poradę, żeby ten pojemnik zawierał możliwie mało powietrza, bo wiadomo - tlen piwu może zaszkodzić... I tu rodzi się trochę geekowskie pytanie: czy można powietrze z fermentora, w którym będę leżakował porter wypchać przy użyciu dwutlenku węgla? Na przykład kupując suchy lód i wrzucając go do piwa?
 9. Ahoj! Po doświadczeniach z barley wine, zamierzam warzyć (imperialny) porter bałtycki (muszę tylko poczekać, aż w piwniczce fermentacyjnej temperatura spadnie do 13-14 stopni), powoli kleję sobie recepturę i tak mnie naszło, że jak piłem piwo z Doctor Brew Sorachi Ace, to kokos w tym piwie był naprawdę spektakularny. No i teraz myślę, że połączenie nut porteru bałtyckiego (mam nadzieję dorzucić słód czekoladowy) i chmielu Sorachi Ace mogłoby być ciekawe, stąd moje pytanie: czy ktoś z Was eksperymentował z Sorachi Ace w porterze bałtyckim? A jeśli tak, to kiedy go dodać? Tylko na smak, czy wrzucić też na cichą? Z góry proszę o odpuszczenie sobie odpowiedzi typu "zrób eksperyment i sprawdź", bo sprawdzę Pozdrawiam!
 10. I sam odpowiedziałeś sobie na pytanie. Masz fermentor z kranikiem? Spuść trochę do menzurki, zbadaj Blg, zrób to samo jutro i zobacz, czy coś się zmieniło.
 11. Ahoj! Panie i Panowie, rzućcie okiem na taki projekt piwa, które docelowo ma mieć ok. 1,5% alkoholu: Wielkość warki docelowo: 20 litrów Blg: 3,8 Zasyp 0,5 kg słodu monachijskiego 0,5 kg słodu karmelowego pszenicznego 0,5 kg słodu żytniego 3,5 l/kg do zacierania Zacieranie: 65 stopni 30 minut 72 stopnie 30 minut mashout 10 minut Gotowanie: 60 minut Chmielenie: 60 minut: Amarillo 15 gramów 20 minut: Amarillo 15 gramów 10 minut: Citra 10 gramów 5 minut: Citra 10 gramów, Cascade 15 gramów Whirlpool: Citra 10 gramów, Ahtanum 30 gramów (ok. 40 IBU) Na zimno: Ahtanum 30 gramów, Simcoe 30 gramów Drożdże: suchary, S-04 Będzie to miało ręce i nogi? Podejrzewam, że wyjdzie strasznie cienkie w smaku, ale trochę chodzi mi o zrobienie piwa "dla kierowców", wiecie generalnie o co chodzi. Zmienić coś w zacieraniu? W chmieleniu? Pozdrawiam!
 12. Szybko odfermentowało. W jakiej temperaturze trzymałeś fermentor? 17-18 stopni.
 13. Jakby się pany wujki dobre rady interesowali to ABW wyszło 24 Blg, w tydzień dwie paczki sucharów S-04 odfermentowały go do 6 Blg. Nauczyłem się dużo przy tym i w sumie to się cieszę, że zrobiłem takie mocarne piwo jako drugie. Obecnie siedzi na cichej z mieloną beczką dębową macerowaną ponad miesiąc w Dżaku Danielsie.
 14. Stout z kawą i mleczkiem...? Omnomnom...

 15. Ahoj! Ponieważ zostałem zjechany, że ABW na płatkach dębowych jako druga warka w życiu pewnikiem się nie uda, to ciągnę temat dalej: z "popłuczyn", jakie zostaną mi po słodzie z ABW chciałbym uwarzyć jeszcze APA (dorzucę pewnie trochę ekstraktu z proszku) i tak przyszło mi na myśl, że poza chmieleniem CTZ na goryczkę, Amarillo i Simcoe na smak oraz Citrą na aromat, dorzuciłbym może trawy cytrynowej, zastanawiam się jedynie, na którym etapie? Macie jakieś doświadczenia? Znalazłem info, że na cichą na 5 dni, a do gotowania? Oraz jakie proporcje dorzucić?
×
×
 • Create New...