Jump to content

Ferrugius

Members
 • Content Count

  10
 • Joined

 • Last visited

1 Follower

Recent Profile Visitors

412 profile views
 1. Cześć, poszukuję sprzętu do kega z ball lockami. Mam już kran, potrzebna mi cała reszta czyli: - szybkozłączki ball lock - szybkozłączki John Guest - reduktor - butla 1,5kg
 2. Też bym prosił o pw jeśli można ;-) Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
 3. Hej! Przejrzałem już trochę wątków na temat budowy automatycznego mieszadła do zacieru i wiem już, że najlepiej wykorzystać do tego celu silnik od wycieraczek. Moje pytanie brzmi - jaki silnik? Słyszałem o wykorzystaniu silników z wielu różnych samochodów, w niektórych przypadkach słyszałem, że silnikom zdarzało się mocno grzać. Macie jakiś sprawdzony model który możecie polecić? Albo może wiecie jaki moment obrotowy jest potrzebny by kręcić 30 litrami zacieru? Z góry dzięki za wszelką pomoc
 4. Hej krótkie pytanie - jak śrutujecie słód barwiący? Tak samo jak każdy inny jęczmienny czy może drobniej albo grubiej?
 5. Siema Raz jeszcze chciałbym poruszyć temat sprzedaży alkoholu przez internet, ale tym razem nie z punktu widzenia polskiego przedsiębiorcy, a zagranicznego. Polskie orzecznictwo wskazuje na to że rodzimy przedsiębiorca nie może w pełni legalnie sprzedawać alkoholu przez internet (nie i koniec, bo tak mówimy, a zasadę "Nulla poena sine lege" mamy głęboko gdzieś...). A co z przedsiębiorcą niemieckim? Czy prowadząc sklep internetowy sprzedający piwo przez internet w Niemczech mógłbym sprzedawać je również polskim konsumentom? Czy znalazłby się wśród nas ktoś kto posiada wiedzę na ten temat?
 6. ale czy ty przypadkiem nie szukasz jakiego perpetum mobile? Toż żadna chłodnica fizyki nie zmieni i do schłodzenia określonej ilości brzeczki o określonej temperaturze do określonej temperatury, trzeba odprowadzić określoną ilość ciepła (energii), a woda w danych warunkach może "przetransportować" tylko tyle ile może. Reasumując, cały proces można tylko spieprzyć, a w rozsądnych warunkach wyniki będą podobne Jednocześnie masz rację i jej nie masz - tak, nie zmienisz ilości energii jaką musisz odprowadzić, ale to ile jej odprowadzisz w jednym litrze wody już możesz zmienić I właśnie to próbujemy ustalić - jaka jest optymalna konstrukcja chłodnicy zanurzeniowej by jak najwięcej ciepła oddała do wody. Szczerze mówiąc po cichu liczę na to, że wśród naszych kolegów piwowarów pojawi się jakiś inżynier kierunku związanego z fizyką, który byłby w stanie nam podsunąć jakieś konkretne liczby dotyczące wydajności rurek z różnych materiałów, o różnej grubości, średnicy itd.
 7. Moja propozycja - niech każdy napisze jeszcze raz jaką ma, ale ze wszystkimi parametrami: - grubość ścianki - długośc rurki - czas chłodzenia 20L brzeczki od 100 do 20 stopni - ilość zużytej wody W wolnej chwili postaram się to wszystko spisać w jakąś zgrabną tabelkę i wrzucić.
 8. O miedzi doczytałem jeszcze, że podobno się pokrywa nalotem gdy nieużywana przez 3 tygodnie. Skoro mówicie, że z karbowaną nie jest tak źle to również na nią postawię. @Thorgall Dzięki za polecenie stronki. Chyba również się u nich zaopatrzę.
 9. Hej! Przeglądam różne wątki na forum, ale nie udało mi się znaleźć tematu który omawiałby różne rodzaje chłodnic i jakie są ich wady i zalety. Sam właśnie przymierzam się do zakupu takowego sprzętu i zwracam się do was z prośbą o pomoc w dokonaniu wyboru. Poniżej spisuję jakie rodzaje chłodnic znalazłem i czego dowiedziałem się na ich temat. Liczę na waszą pomoc w rozwinięciu wątku. Rodzaje: Ze stali nierdzewnej, gładkie Zalety: - popularny typ - łatwo kupić - jest dość wytrzymała Wady: - odprowadza ciepło najgorzej z trzech wymienionych tu typów Ze stali nierdzewnej, karbowane Zalety: - takie same jak w przypadku gładkiej, ale lepiej odprowadza ciepło Wady: - ciężko się ją czyści Miedziane gładkie Zalety: - odprowadza ciepło najlepiej ze wszystkich trzech tutaj wymienionych Wady: - nie da się jej kupić, trzeba zrobić samemu - łatwo się gnie, przez co trzeba się z nią delikatnie obchodzić -- No i do tego dochodzą pomniejsze różnice czyli średnica rurki, ilość zwojów, ramiona wygięte w górę lub w bok, kształt (okrągła/prostokątna) itd. Ale jak te różnice wpływają na ich użyteczność nie mam pojęcia. Jedyne co mi przychodzi do głowy, to że mniejsza średnica i więcej zwojów powinny sprawić że woda dłużej będzie płynąć przez chłodnicę, więc odbierze więcej ciepła od brzeczki, pytanie czy z tego samego powodu nie będzie go odprowadzać za wolno. Osobiście chciałbym kupić gotową chłodnicę, przy której nie będzie dużo dodatkowej roboty, dlatego nastawiam się na tę pierwszą, ale pomyślałem, że jeszcze dopytam was co o tym sądzicie. Macie jeszcze jakieś wskazówki? Warzę w garze emaliowanym ok. 40L (śr. 42cm, wys. 33cm). Z góry dziękuję za pomoc
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.