Jump to content

ko_cur

Members
 • Posts

  98
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by ko_cur

 1. Mrożenie dodam, że nie zabija mikrobów tylko rozwala ściany komórkowe owoców co pozwala lepiej wydobyć sok z nich. 1. Co zatem daje lepsze efekty i co jest bezpieczniejsze - mrożone owoce czy świeże owoce? (Zakładamy, że jedne i drugie zostały kupione w sklepie, są wysokiej jakości i dodajemy je na cichą). 2. Czy owoce liofilizowane są w pełni bezpieczne? Jakie dają efekty w porównaniu do w/w?
 2. Jak to jest z tym dodawaniem owoców na cichą? Myjecie i wrzucacie do wiadra czy może stosujecie jakąś dezynfekcję?
 3. Mam pytanie do ludzi warzących warki 10 litrowe. Jak postępujecie w przypadku pierwszego zadania drożdży płynnych aby nie dodać ich za dużo. O ile wiem to ilość drożdży w fiolce/saszetce drożdży płynnych jest odpowiednia dla warek 20 litrowych. Czyli co? 1. Robicie starter i zadajecie połowę jego zawartości. 2. Robicie starter i zadajecie całość. 3. Inna opcja? Rozumiem, że przy następnych warkach zadajemy odpowiednią ilość gęstwy, ale co w przypadku pierwszego piwa na danych drożdżach?
 4. A czy są jakieś przeciwwskazania do filtracji oplotem warek 10 litrowych w wiadrach 30 litrowych? Rozumiem, że w Twoim przypadku zakupiłeś wiadro 15 l, zrobiłeś otwór pod kranik i w nim filtrujesz?
 5. Według mnie lepsze są US05 i nie sugeruj się tym, że jednych jest 1,5 g więcej niż drugich, bo to nie w tym rzecz. Nie wiem w jaki ekstrakt celuje Twój zestaw, ale jeśli to AIPA to powinna mieć od jakichś 14 do 18 Blg - do takich gęstości zalecana jest już gęstwa lub starter w przypadku drożdży płynnych. Co nie znaczy, że jedna saszetka US05 nie da sobie rady. Zawsze możesz też wsypać dwie saszetki.
 6. W jakim garnku zacierasz/gotujesz? Czy są jakieś przeciwwskazania do zacierania/gotowania 10 litowych warek w 40 litowym garnku? Jak przebiega filtracja? Filtrujesz filtratorem z oplotu? W jakim wiadrze fermentujesz te 10-12 litrowe warki? Z góry dziękuję za rzeczowe odpowiedzi.
 7. A co to za drożdże? Jak długo i w jaki sposób namnażasz? 11 Blg to nie dużo. Na upartego drożdże mogłeś zadać nawet bezpośrednio z saszetki, bez namnażania. Chcesz mieć "czyste sumienie" to nie czekaj do jutra tylko dzisiaj wlej starter jaki by on nie był.
 8. Pewnie konkretnie to chodzi o to, że to nie to samo co Ameryka
 9. Ja bym butelkował, ale na upartego możesz też oddzielić chmiel i potrzymać jeszcze na cichej.
 10. http://www.wiki.piwo.org/Siarkowod%C3%B3r
 11. Robiłem niedawno APE na tych drożdżach (starter). Trzymałem w piwnicy, w której panują o podobne temperatury jak u Ciebie. Drożdże ładnie pracowały. Piwo odfermentowało z jakichś 14-14,5 do 3 blg. Dodam, że fermentor stał na styropianie.
 12. Chmieliłem nią Amber Ale. Żadnych jabłek nie wyczuwam. Przyjemny, nienachalny aromat. Niestety nie chmieliłem na zimno.Ogólnie wrażenia pozytywne, polecam.
 13. Jeśli nie będziesz samodzielnie chmielił to szkoda zachodu.
 14. 1. Tego nikt Ci nie powie. Tak długo aż odfermentuje. 2. W dolnych granicach przewidzianych dla danego szczepu drożdży. 3. Ja chłodzę w wannie z lodem - obecnie może pomóc śnieg. 4. Przed chłodzeniem wprowadzić zawartość brzeczki w ruch wirowy (tak jakbyś mieszał kawę) a po schłodzeniu zdekantować wężykiem. 5. Są odpowiednie kalkulatory. Wybierasz styl, wartość nagazowania, typ surowca, temp fermentacji i objętość brzeczki a on liczy Ci ile surowca masz dodać. Ja preferuję glukozę. Wagę możesz sprawdzić ważąc jakiś produkt np. batonik i porównać z wagą zapisaną na opakowaniu. Ilość surowca nie musi być odmierzona co do grama, najważniejsze w tym przypadku nagazowania jest to, żeby piwo było przed rozlewem całkowicie przefermentowane.
 15. Piękna historia. Może doczeka się kiedyś ekranizacji.
 16. Zastanowiłbym się nad skuteczność mycia butelek w zmywarce. Z zewnątrz butelka będzie na pewno lśnić, ale wewnątrz nie koniecznie. Stawiałbym raczej na zwykłe ręczne płukanie z chemią lub bez.
 17. To fakt. To teraz trzeba poszukać jakiejś fajnej receptury Polecam na początek skorzystać z gotowych zestawów dostępnych w każdym sklepie internetowym. Do wyboru są zarówno zestawy do warzenia z ekstraktów jak i z procesem zacierania. W większości są to bardzo dobre receptury.
 18. Cześć jak piwa do tej pory? Skąd tak szybka chęć budowy kadzi?
 19. Oho zaraz zleci się stado hejterów Tomka Kopyry zblogublogkopyracom Wpisz temperaturę fermentacji burzliwej i będzie dobrze.
 20. Słyszałeś może o skrzyniach styropianowych? Sam mam podobny problem (wahanie temperatur w pomieszczeniu rzędu 5-10°C/dobę). Skrzynia bardzo dobrze sobie z tym poradziła - skoki temp w środku oczywiście są, ale bardzo małe. http://www.piwo.org/topic/7701-diy-pud%C5%82o-izolacyjne-na-fermentor/
 21. A jak da 50g na 15 min to tej minimalnej goryczki nie będzie?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.