Jump to content

ko_cur

Members
 • Content Count

  98
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

493 profile views
 1. Mrożenie dodam, że nie zabija mikrobów tylko rozwala ściany komórkowe owoców co pozwala lepiej wydobyć sok z nich. 1. Co zatem daje lepsze efekty i co jest bezpieczniejsze - mrożone owoce czy świeże owoce? (Zakładamy, że jedne i drugie zostały kupione w sklepie, są wysokiej jakości i dodajemy je na cichą). 2. Czy owoce liofilizowane są w pełni bezpieczne? Jakie dają efekty w porównaniu do w/w?
 2. Jak to jest z tym dodawaniem owoców na cichą? Myjecie i wrzucacie do wiadra czy może stosujecie jakąś dezynfekcję?
 3. Mam pytanie do ludzi warzących warki 10 litrowe. Jak postępujecie w przypadku pierwszego zadania drożdży płynnych aby nie dodać ich za dużo. O ile wiem to ilość drożdży w fiolce/saszetce drożdży płynnych jest odpowiednia dla warek 20 litrowych. Czyli co? 1. Robicie starter i zadajecie połowę jego zawartości. 2. Robicie starter i zadajecie całość. 3. Inna opcja? Rozumiem, że przy następnych warkach zadajemy odpowiednią ilość gęstwy, ale co w przypadku pierwszego piwa na danych drożdżach?
 4. A czy są jakieś przeciwwskazania do filtracji oplotem warek 10 litrowych w wiadrach 30 litrowych? Rozumiem, że w Twoim przypadku zakupiłeś wiadro 15 l, zrobiłeś otwór pod kranik i w nim filtrujesz?
 5. Według mnie lepsze są US05 i nie sugeruj się tym, że jednych jest 1,5 g więcej niż drugich, bo to nie w tym rzecz. Nie wiem w jaki ekstrakt celuje Twój zestaw, ale jeśli to AIPA to powinna mieć od jakichś 14 do 18 Blg - do takich gęstości zalecana jest już gęstwa lub starter w przypadku drożdży płynnych. Co nie znaczy, że jedna saszetka US05 nie da sobie rady. Zawsze możesz też wsypać dwie saszetki.
 6. W jakim garnku zacierasz/gotujesz? Czy są jakieś przeciwwskazania do zacierania/gotowania 10 litowych warek w 40 litowym garnku? Jak przebiega filtracja? Filtrujesz filtratorem z oplotu? W jakim wiadrze fermentujesz te 10-12 litrowe warki? Z góry dziękuję za rzeczowe odpowiedzi.
 7. A co to za drożdże? Jak długo i w jaki sposób namnażasz? 11 Blg to nie dużo. Na upartego drożdże mogłeś zadać nawet bezpośrednio z saszetki, bez namnażania. Chcesz mieć "czyste sumienie" to nie czekaj do jutra tylko dzisiaj wlej starter jaki by on nie był.
 8. Pewnie konkretnie to chodzi o to, że to nie to samo co Ameryka
 9. Ja bym butelkował, ale na upartego możesz też oddzielić chmiel i potrzymać jeszcze na cichej.
 10. http://www.wiki.piwo.org/Siarkowod%C3%B3r
 11. Robiłem niedawno APE na tych drożdżach (starter). Trzymałem w piwnicy, w której panują o podobne temperatury jak u Ciebie. Drożdże ładnie pracowały. Piwo odfermentowało z jakichś 14-14,5 do 3 blg. Dodam, że fermentor stał na styropianie.
 12. Chmieliłem nią Amber Ale. Żadnych jabłek nie wyczuwam. Przyjemny, nienachalny aromat. Niestety nie chmieliłem na zimno.Ogólnie wrażenia pozytywne, polecam.
 13. Jeśli nie będziesz samodzielnie chmielił to szkoda zachodu.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.