Jump to content

Piotrek83

Members
 • Content Count

  37
 • Joined

 • Last visited

About Piotrek83

 • Birthday 09/08/1983

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2016
 • Liczba warek
  32
 • Miasto
  Łódź

Kontakt

 • Imię
  Piotr

Recent Profile Visitors

680 profile views
 1. Ja pędy wsadziłem od razu do doniczki z ziemią. Po jakiś 3 tygodniach gdy je przesadzałem to pędy miały bardzo dużo cienkich korzonków o długości nawet 20 cm.
 2. Odnośnie punktu 2 to podczas zacierania najlepiej spisuje się refraktometr. Pomiar możesz robić dosłownie co chwile. Nic nie musisz chłodzić jak przy areometrze. Szybko czysto i wygodnie.
 3. Taki mam zamiar. Tylko nie wiem co zrobić jak znów wyjdą na powierzchnie kolejne pędy ? Odcinać je ? Czy zostawić ? Ciekaw jestem też czy z tych pędów w doniczkach coś urośnie.
 4. U mnie wszystkie pędy wychodzą z karpy głównej. Odciąłem te najdłuższe co wystawały poza kopczyk.
 5. Usypałem kopczyki żeby zabezpieczyć przed mrozami których w sumie za bardzo nie było. Ale kto wiedział. Odciąłem te pędy które już wychodziły z ziemi i wsadziłem do doniczek. Następnie wszystko zasypałem ziemią tak jak było. W Centennialu było 16 pędów które miały średnio po 15 cm długości. Nie chciałem tego tak zostawiać żeby nie zmarzło. Zobaczymy co z tego wyjdzie.
 6. Dzięki z odpowiedź Czyli rozkopać kopiec, odciąć młody pęd od głównego pędu, (ciąć przy samym pędzie głównym ?) Następnie z powrotem zakopać i usypać kopiec. Pozyskany pęd wsadzić do ziemi w doniczce. Dobrze zrozumiałem ?
 7. W ubiegłym roku posadziłem swoje pierwsze chmiele ze sztobrów w doniczkach zakupionych u naszego forumowego kolegi. Byłem bardzo zaskoczony bo w połowie września z trzech krzaków zebrałem prawie 2,5 kg świeżej szyszki. Chmiel odciąłem na wysokości około 20 cm nad ziemią. Przed pierwszymi przymrozkami usypałem kopce ziemi i tak zostawiłem na zimę. Dzisiaj zauważyłem że w kilku miejscach zaczęły wychodzić nowe pędy i tu mam pytanie co z nimi zrobić ?
 8. 8 dni fermentacji burzliwej przy 17 blg ? Ja bym to trzymał 3 tygodnie na burzliwej i dopiero zlał znad osadu. Chmielił na zimno na 5 dni przed butelkowaniem.
 9. Ja wyciągam wodę z rurki za pomocą cienkiego wężyka, następnie spryskuje desprejem troszkę waty i wciskam w rurkę. Wtedy przenoszę fermentor bez obawy że coś obcego dostanie się do środka.
 10. Drożdże płynne czy to górnej czy dolnej fermentacji mieszam na mieszadle zawsze w temperaturze pokojowej.
 11. Tego typu kapslownice nadają się do butelek z wysokim kołnierzem, chociaż bywa że potrafią uciąć szyjkę butelki. Najlepsza opcja to kapslownica stołowa. Najlepiej jak będzie cała z metalu jak np. Grifo HD. Kapslownice stołowe z plastikowymi elementami odkształcają się podczas kapslowania. Widać to nawet na filmach na Youtube.
 12. Wydajność zacierania liczyłem z tego co idzie do kotła przed warzeniem. Wydajność jaką pokazuje mi BeerSmith 2 to: Wydajność całkowita 80-85% Szacunkowa wydajność zacierania 88-98 % Do chmielenia podczas warzenia używam hop spidera od kolegi @lewatywa8 W stylach gdzie wymagana jest klarowność piwa używam mech irlandzki. Po chmieleniu na zimno zawsze robię Cold crashing.
 13. Wydajność zacierania to jedno, a wydajność całkowita czyli od zacierania do butelkowania to druga sprawa, gdyż tutaj dochodzą dodatkowe czynniki takie jak ilość i sposób dodawania chmielu podczas warzenia, mam tu na myśli chmiel sypany prosto do kotła, używanie hop spidera czy woreczków muślinowych. Używanie środków do klarowania gorącej brzeczki np. mech irlandzki zwiększa ilość gorących osadów więc i straty też są większe. Chmielenie na zimno też ma wpływ na końcową ilość otrzymanego piwa.
 14. Śrutuję dosyć drobno w porównaniu do słodów śrutowanych przez sklep (piwny kraft). Przed śrutowaniem słodu dodaję troszkę wody i mieszam, łuska wtedy nie kruszy się tak bardzo. Kontroluje pH zacieru, wody do wysładzania i brzeczki podczas wysładzania. Czas zacierania 70-90 minut, kontrola temperatury zacierania. Częste mieszanie w celu wyrównania temperatury w zacierze. Robię próbę jodową. Zawsze robię wygrzew (mashout) Wysładzam metodą ciągłą z nacinaniem młóta nożem. Wysładzam w izolowanym fermentorze z filtratorem z oplotu. Wydajność zacierania jaką uzyskuję licząc po
 15. Ten który posiadam to właśnie Caramunich typ I ale i tak 400g wydaje mi się całkiem sporo, więc chyba dam 500g Karmelowy 50. Chociaż 500g karmelu w tym stylu wydaje mi się dosyć sporo. Dzięki za podpowiedź. Pozdrawiam.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.