Jump to content

Piotrek83

Members
 • Content Count

  29
 • Joined

 • Last visited

About Piotrek83

 • Birthday 09/08/1983

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2016
 • Liczba warek
  32
 • Miasto
  Łódź

Kontakt

 • Imię
  Piotr

Recent Profile Visitors

467 profile views
 1. Ja wyciągam wodę z rurki za pomocą cienkiego wężyka, następnie spryskuje desprejem troszkę waty i wciskam w rurkę. Wtedy przenoszę fermentor bez obawy że coś obcego dostanie się do środka.
 2. Drożdże płynne czy to górnej czy dolnej fermentacji mieszam na mieszadle zawsze w temperaturze pokojowej.
 3. Tego typu kapslownice nadają się do butelek z wysokim kołnierzem, chociaż bywa że potrafią uciąć szyjkę butelki. Najlepsza opcja to kapslownica stołowa. Najlepiej jak będzie cała z metalu jak np. Grifo HD. Kapslownice stołowe z plastikowymi elementami odkształcają się podczas kapslowania. Widać to nawet na filmach na Youtube.
 4. Wydajność zacierania liczyłem z tego co idzie do kotła przed warzeniem. Wydajność jaką pokazuje mi BeerSmith 2 to: Wydajność całkowita 80-85% Szacunkowa wydajność zacierania 88-98 % Do chmielenia podczas warzenia używam hop spidera od kolegi @lewatywa8 W stylach gdzie wymagana jest klarowność piwa używam mech irlandzki. Po chmieleniu na zimno zawsze robię Cold crashing.
 5. Wydajność zacierania to jedno, a wydajność całkowita czyli od zacierania do butelkowania to druga sprawa, gdyż tutaj dochodzą dodatkowe czynniki takie jak ilość i sposób dodawania chmielu podczas warzenia, mam tu na myśli chmiel sypany prosto do kotła, używanie hop spidera czy woreczków muślinowych. Używanie środków do klarowania gorącej brzeczki np. mech irlandzki zwiększa ilość gorących osadów więc i straty też są większe. Chmielenie na zimno też ma wpływ na końcową ilość otrzymanego piwa.
 6. Śrutuję dosyć drobno w porównaniu do słodów śrutowanych przez sklep (piwny kraft). Przed śrutowaniem słodu dodaję troszkę wody i mieszam, łuska wtedy nie kruszy się tak bardzo. Kontroluje pH zacieru, wody do wysładzania i brzeczki podczas wysładzania. Czas zacierania 70-90 minut, kontrola temperatury zacierania. Częste mieszanie w celu wyrównania temperatury w zacierze. Robię próbę jodową. Zawsze robię wygrzew (mashout) Wysładzam metodą ciągłą z nacinaniem młóta nożem. Wysładzam w izolowanym fermentorze z filtratorem z oplotu. Wydajność zacierania jaką uzyskuję licząc po polsku (ilość litrów brzeczki * jej Blg *1.05)/(ile kg zasypu) to 70-75%.
 7. Ten który posiadam to właśnie Caramunich typ I ale i tak 400g wydaje mi się całkiem sporo, więc chyba dam 500g Karmelowy 50. Chociaż 500g karmelu w tym stylu wydaje mi się dosyć sporo. Dzięki za podpowiedź. Pozdrawiam.
 8. Fermentacja burzliwa trwała 23 dni. Start fermentacji w 20̊ C w ciągu 7 godzin. W ciągu 12 dni temperatura stopniowo podnoszona do 32̊ C. Podnosiłem temperaturę o 1̊ C na dobę. Fermentor umieszczony w 50 litrowym garze emaliowanym z wodą z zamontowaną grzałką akwariową o mocy 50 watów i płynną regulacją temperatury w zakresie 18-36̊C. Piwo odfermentowało do 2,5̊ Blg. Fermentację cichą przeprowadziłem w temperaturze między 20-22̊ C. Temperatury które podałem mierzone były za pomocą umieszczonego termometru wewnątrz fermentora. Po 27 dniach zrobiłem pomiar który wskazał 2̊ Blg. Po następnych 3 dniach bez zmian więc butelkowałem. Wyszło 20 litrów + 0,5 litra wody ze 150g glukozy. Refermentacja w temperaturze otoczenia 22-23̊ C. Piwo wyszło dość smaczne, w aromacie sporo owoców. Po około pół roku piwo bardzo mocno się nagazowało, powiedział bym że było przegazowane bo zaczęło wychodzić z butelki po otwarciu mino dość niskiej temperatury w którym było przechowywane około 8̊ C. Pozdrawiam.
 9. Wieczorem będę w domu to zerknę w notatki i się odezwę. Teraz z pamięci nie chcę pisać żeby nic nie pokręcić.
 10. Będę warzył IAIPA z tego tematu, brakuje mi słodu Caraamber. Ze słodów karmelowych mam: Karmelowy 50 Viking, Karmelowy 150 Viking, Karmelowy 300 Viking , Carahell Weyermann, Caramunich Weyermann, Caraaroma Weyermann. Który był najlepiej pasował?
 11. Trzy tygodnie temu zamówiłem drożdże płynne FM41 z piwnegokraftu. Paczka była u mnie na drugi dzień. Fiolka była zapakowana w dwie zgrzane torebki foliowe z wkładem chłodzącym w środku.(W centrum piwowarstwa pakowali w pudełko styropianowe). Odrazu po otwarciu sprawdziłem temperaturę fiolki, było to 26.5°C. Dość sporo, a upałów jakiś specjalnych nie było. Drożdże poszły do starteru 1.5L 9°Brix. Pokreciły się na mieszadle 36h. Fermentacja Hefeweizena ruszyła w kilka godzin.
 12. Dori na swoim blogu w recepturze na Saison podaje: – fermentacja burzliwa 14 dni w temp około 22°C – fermentacja cicha 19 dni w temp około 22°C Na wiki vettis w swojej recepturze na Saison podaje: Fermentacja burzliwa 20°C - 30°C Fermentacja cicha 1-3°C
 13. Wiem że są leniwe i lubią ciepło, dlatego systematycznie zwiększam im temperaturę i cały czas ładnie pracują. Co do karmelu to skład wygląda w następujący sposób: 2,7kg słód pilzneński 0,8kg słód wiedeński 0,7kg słód pszeniczny 0,2kg słód carahell 0,2kg słód caraaroma 0,1kg słód zakwaszający Wyszło 22 litry 14°Brix
 14. Drożdże Wyeast 3724. Pierwsza warka na nich, a w planach mam zamiar zrobić jeszcze ze dwie. Więc będę przelewał na cichą.
 15. Witam. Uwarzyłem piwo w stylu Saison według receptury Dori. Drożdże zadałem w temperaturze 20°C, fermentacja ruszyła po około 7 godzinach (pierwsze bulkanie). Piwo jest 7 dzień na fermentacji burzliwej. Temperaturę podnosiłem o 1°C na dobę. Teraz mam 28°C, rurka bulka co około 3 minuty, piana na około 0,5 cm. Pod koniec fermentacji burzliwej chcę podnieść temperature do 30°C i później przelać na cichą. I tu mam pytanie: W jakiej temperaturze przeprowadzić fermentacje cichą? Pozdrawiam.
×
×
 • Create New...