Jump to content

SynMojegoStarego

Members
 • Content Count

  66
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Miasto
  Głogów

Recent Profile Visitors

298 profile views
 1. Celuj w 30 IBU i powinno być dobrze.
 2. Nie chmiel tym na goryczkę, bo możesz doświadczyć łykowatości i nieprzyjemnej goryczki w smaku. Na zimno dał mi coś między truskawką, a poziomką.
 3. Popełniłeś błąd, dałeś wodę z żywca. Reklama cyco?
 4. Mi najlepiej podchodzą stouty 10% palony w zasypie( może być mieszanka palonych według uznania) + 10% płatków jęczmiennych. Reszta zasypu to pilzneński lub pale ale. Jeżeli masz twardą wodę możesz śmiało dać nawet 13% palonych. Palone dodaj do wysładzania lub na ostatnie 5-10min zacierania. Z drożdży polecam Irlandzkie Ciemności z FM.
 5. W ostatnich piwach, które robiłem na US-05 mam podobne dziwne twory w butelkach(mowa o tych w szyjce) z taką różnicą że mam ich trochę mniej. Na internetach jedni piszą że to bakteria, inni że dzikie drożdże. Z moich obserwacji wynika : a) twory się nie rozwijają, b) piwo smakuje tak jak ma smakować.
 6. Zrobiłeś coś co się nazywa biotransformacja , to taka czarna magia w browarnictwie. Zostaw i zobaczysz co z tego wyjdzie.
 7. Poczytaj cokolwiek na temat chmielenia w procesie warzenia i chmielenia na zimno.
 8. Zaglądam dziś do piwnicy, a w butelkach coś w rodzaju błonki. Nie jest to typowa błona bakteryjna, ale wygląda na coś gęstszego niż ta która pojawia się czasem na zimnej herbacie. W niektórych butelkach są też malutkie plamki (coś w rodzaju drożdży) w miejscu gdzie lustro piwa dotyka ścianki butelki. Piwa w smaku i zapachu prawilne. Infekcja? Przejmować się tym? Dodam tylko, że robię na twardej kranówie.
 9. Podepnę się do tego tematu z moim pytaniem. Czy niepłukanie dezynfekowanego sprzętu po zastosowaniu star sanu jest bezpieczne dla naszego zdrowia? Widziałem na jakimś amerykańskim filmiku jak koleś do zapienionego pojemnika fermentacyjnego wlewał brzeczkę i od razu dodawał drożdży.
 10. Poczytaj o estrach. https://www.wiki.piwo.org/Russian_Imperial_Stout#Og.C3.B3lne_wra.C5.BCenie Nie ma się co szczypać, możesz zrobić na gęstwie z S-33.
 11. Czysto teoretycznie zapytam, czy można ubić pojawiającą się infekcję dodając chmiel do fermentora?
 12. Mam za sobą 38 warek, ostatnie 5 chłodziłem chłodnicą i 4 z nich były zainfekowane. Wcześniej chłodziłem zanurzając fermentor w brodziku z zimną wodą, a rano dezynfekcja wszystkiego co mogło by narazić brzeczkę na infekcję i sruuuuu drożdżaki :) Tak szczerze to z 33 chłodzonych przez noc jedna poszła w kanał. Myślał ktoś dezynfekować pomieszczenie czymś takim? https://lyson.com.pl/srodkidomycia/483-knoty-do-przyrzadu-do-siarkowania-04kg-2059766025305.html
 13. Można nawet dać drożdże babuni mi głównie chodzi o prostotę zasypu.
 14. Jak zwykle kombinacje alpejskie. Poczytaj: https://byo.com/article/barleywine/
×
×
 • Create New...