Skocz do zawartości

Tom K

Members
 • Zawartość

  16
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

O Tom K

 • Urodziny 23.03.1990

Kontakt

 • Imię
  Tom

Piwowarstwo

 • Miasto
  Wilno, Litwa
 1. Tom K

  Jaki styl pasuje dla takiej wody?

  Witam! Może ktoś podpowiedzieć czy jest możliwe zmniejszenie HCO3 przez korzystanie z filtrów? Jeśli tak, to jakich?
 2. Tom K

  Jaki styl pasuje dla takiej wody?

  ... i jeszcze pytanie... Jak nie używam chmielu na goryczkę, lecz dużo na flameout i na zimno. Ta woda z tak dużem HCO3 będzie miała wpływ na aromatyczne chmiele dodane po wyłaczeniu palnika i na zimno? Np. jak bym uważyłbym Saisona + amerykańskie chmiele na flameout i na zimno. +gipsu piwowarskiego, by podnieść Sulfae (SO4) do 200 mg/l
 3. Tom K

  Jaki styl pasuje dla takiej wody?

  trafnie, pH mam 7,3 ))) Dziękuję, udzielę więcej uwagi pH
 4. Tom K

  Jaki styl pasuje dla takiej wody?

  Dzięki, mówisz "Masz sporo HCO3, więc przyda się coś do zbijania pH." pH ma wpływ na HCO3?
 5. Witam! Poradźcie proszę jaki styl piwa najbardziej pasuje do mojej wody? Calcium (Ca): 93 mg/l Magnesium (Ng): 26 mg/l Sodium (Na): 5 mg/l Chloride (Cl): 2 mg/l Sulfae (SO4): 6 mg/l Bicarbonate (HCO): 447 mg/l
 6. Tom K

  Butelkowanie? Cicha? Przedłużenie burzliwej?

  Dzięki za wytłumaczenie. To objaśnia dlaczego miałem problemy i z innymi piwami, które nosiłem do piwniczki.
 7. Tom K

  Butelkowanie? Cicha? Przedłużenie burzliwej?

  Jak drożdże pracują to nie zbija im się temperatury o 5st, w sumie to w ogóle się tego nie powinno robić, mówi się o dozwolonych wahaniach rzędu 1st/dobę. Idealnie byś przeprowadził fermentację gdybyś najpierw schłodził brzeczkę do 15st, dopiero zadał drożdże i trzymał tak w temperaturze otoczenia 15st i ewentualnie po kilkunastu dniach przeniósł do cieplejszego. Natomiast gdy drożdże już pracują i nagle im robisz zimniej o 5st to mogą przestać pracować, niedofermentują piwa, naprodukują syfu itd itp...
 8. Tom K

  Butelkowanie? Cicha? Przedłużenie burzliwej?

  Dzięki za odpowiedzi. Zostawiam narazie tak jak jest. Za 3dni będę miał wolny fermentator i przeleję wtedy na tydzień na cichą.
 9. Tom K

  Butelkowanie? Cicha? Przedłużenie burzliwej?

  Daniel, Czy te wachania mają tak zły wpływ? Sprawa w tym że to świadomie, na czas bardzo aktywnego bulkotania rurki,fermentator spuściłem do piwniczki. Myśl miałem taką, że jak otoczenie ma 15C w piwniczce, to fermentacja będzie przychodziła o jakich 3-5C wiecej i będzie w sam raz, a jak wrócę do 22C, to dofermentuje się, a teraz to mam to że ślimaczy się fermentacja, chociaż ten szczep drożdży miałby szybciej działać.
 10. Tom K

  Butelkowanie? Cicha? Przedłużenie burzliwej?

  A jak z osadem drożdżowym nad którym piwo jest już 15 dni, czy nie zepsuje to piwo? Jest to moje pierwsze mocniejsze i pierwszy raz mam tak długą fermentację.
 11. Witam, Uwarzyłem dipa. 2 saszetki drożdży danstar nottingham. Start drożdży szybki. Czapa wysoka ładna. Za kilka dni rurka uspokoiła się, czapa spadła. 2017-05-14 19.2 plato 2017-05-22 5.1 plato 2017-05-29 4.6 plato Temperatura otoczenia podczas fermentacji: 1dzień 22c 2-5dzień 15c 5-15dzień (do dzisiaj) 22c. Piwo jest 15 dni z drożdżami. Rurka puszcza jeszcze czas od czasu pojedyncze dźwięki, lecz plato bardzo powolnie spada. Co poradzicie? - Przedłużyć burzliwą jeszcze na tydzień? - Może mogę to butelkować bez dodatku naprzykład cukru? - Czy muszę lać na cichą? (Sprawa w tym że drugi fermentator jest zajęty, a zakup 3go to koszty, których całkiem chciałbym ominąć.)
 12. Tom K

  Kolba SIMAX CSN

  Dziękuję za odpowiedzi! Próbuję grzać! ))
 13. Tom K

  Kolba SIMAX CSN

  Witam! Odnalazłem u siebie w piwnice kolbę 2000ml, ale nie wiem czy się nadaje do nagrzewania i chłodzenia. Ktoś miał doczynienia z taką kolbą albo zna jak odróżnić zwykłe szkło od borokrzemowego szkła? Zdjęcia w załączniku.
 14. Tom K

  Grzałka elektryczna do kega - różne zagadnienia

  Witam! Może kto wie, dla efektywnego gotowania 2hl brzeczki ile KW muszą mieć grzałki?
 15. Tom K

  Zacieranie infuzyjne.

  Witam! Czy przy zacieraniu infuzyjnym z kilkoma przerwami wlewany wrzątek nie ma wpływu na enzymy i nie robi piwo bez alkoholowe? Czy ja coś nie tak rozumiem, może ktoś to wytłumaczyć?
×