Jump to content

Eselchen

Members
 • Content Count

  226
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Eselchen

 1. Cześć, mam możliwość kupna lodówki w niskiej cenie widocznej na zdjęciu. Problemem jest jedynie zamrażalnik/komora niskich temperatur, ponieważ musiałbym ją zdemontować, żeby zmieścił się do niej fermentor 42L z TB (wysokość 63 cm). Czy orientuje się ktoś czy taka przeróbka jest możliwa bez większych kłopotów?
 2. Chce je wsadzić do lodówki na tydzień-dwa, a później będę miał możliwość przewiezienia butelek w miejsce gdzie jest chłodniej niż u mnie w domu. Mam pytanie o pierwsze dni refermentacji. W jakiej temperaturze trzymać butelki w pierwszych dniach po rozlewie? Powinna być to temperatura fermentacji (9 stopni) czy przerwy diacetylowej (13 stopni)?
 3. Cześć, powiedzcie mi czy można przeprowadzać fermentację piwa (lager) w pozycji leżącej? W mieszkaniu mam +21 stopni, na dworze zaraz będą przymrozki, więc moim jedynym wyjściem jest mała lodówka skrzyniowa, w której butelki pionowo się nie zmieszczą.
 4. Cześć, będę pierwszy raz butelkować piwo przy użyciu starsanu. Jak wyglada procedura dezynfekcji? Wlewam trochę roztworu starsanu do butelki, zatykam szyjkę i potrząsam. Później przelewam do kolejnej butelki. Butelki układam do góry nogami. I teraz czekam aż całkowicie wyschnie starsan czy mogę po chwili lać piwo?
 5. Mógłbyś dać namiary na plantatora z forum?
 6. A może by tak zorganizować wspólne zamówienie bezpośrednio z tej farmy? Myślę, że chętnych byłoby sporo.
 7. Mi chodziło bardziej, żeby traktować to jak kega. Fermentujemy w wiadrze, po cichej przelewany na refermentację do szybkowaru. W pokrywce wystarczy wywiercić otwór i zamontować taką złączkę do podłączenia butli CO2 (do wyszynku albo również do sztucznego nagazowania).
 8. Przeglądając znany portal z filmami natrafiłem na krótki filmik, na którym pokazany jest przerobiony szybkowar na wyszynk naturalnych napojów gazowanych (podpiwek, kwas). Co myślicie o takim rozwiązaniu w celu wyszynku piwa? Ja bym dodał jedynie jeden zawór z reduktorem na naboje CO2. Zamiast rurki pneumatycznej można zamontować kran. Cenowo wychodzi dużo taniej niż kupowanie małych kegów (5-10 L) z chin.
 9. Takie kołyskowe. Są wpięte przed SSR’em.
 10. Ja mam w obudowie wyłączniki do każdego SSR’a, takie jak kiedyś w piekarnikach były.
 11. Warze piwo dosyć rzadko, gęstwy nie zbieram, więc nieekonomiczne jest wydawać ponad 30 zł na płynne drożdże skoro użyje ich tylko raz.
 12. Patrzyłem na tą recepturę, jednak jest ona na drożdżach płynnych i nie wiedziałem czy tak po prostu można użyć drożdży Mauribrew Weiss.
 13. Dzięki za sugestie. Jednak nie po to kupowałem Klarsteina, żeby zacierać na lenia 😜 Chciałbym przetestować jego możliwości, a to będzie dopiero druga warka na nim. Jeszcze pytanie odnośnie fermentacji. W mieszkaniu mam ok. 22.5 stopnia, co może być nieco za ciepło. Mogę wsadzić do lodówki fermentacyjnej, tylko jaką temperaturę ustawić? Myślałem coś koło 18 stopni.
 14. Cześć, szykuje się do zacierania pszenicy, bo na lagera, który siedzi w lodówce to będę jeszcze czekać i czekać. A więc do rzeczy. Potrzebuje sprawdzonej receptury na drożdżach Mauribrew Weiss, które są podobno najlepsze do pszenicy. Miały być na początku WB-06, ale mają za duży apetyt. Co do zasypu to standard: 50% pszenica i 50% pilzneński, ew. 60% pszenica i 40% pilzneński - czekam na sugestie. Największy problem mam odnoście przerw zacierania. Czytałem, że w przypadku tych drożdży należy zacierać na wytrwano. Czy byłby ktoś w stanie podać jakie przerwy robić?
 15. Piwo już siedzi tydzień w lodowce w temperaturze 8 stopni. Moje plany się pozmieniały więc kapslownice i butelki będę miał dopiero 23.12 czyli za 3 tygodnie. Czy lager może fermentować 4 tygodnie w 8 stopniach? Dodatkowo narodziły mi się kolejne pytania: 1. moja lodówka ma możliwość ustawienia temperatury w zakresie [-18,10], czy temperatura 10 stopni będzie wystarczająca na przerwę diacetylową? 2. Czy lagerowanie można przeprowadzić a tej samej wielkości wiadrze co fermentacje? Ew. napuścić trochę CO2, żeby zrobić „poduszkę” dwutlenku węgla. A może przetrzymać piwo w 8 stopniach przez 4 tygodnie, zabutelkować i wsadzić do lodówki na lagerowanie?
 16. Ja mam taki system, właśnie z nasadką.
 17. Mi się wydaje, że to gwint M8. Miałem taki sam silnik. Możesz zrobić jak kolega @Robert87 powiedział, albo nakręcić na wał zwykłą nakrętkę, włożyć w rurkę i zlutować. Lutowanie miękkie powinno wytrzymać. Albo skleić ją na poxipol albo poxiline, w zależności jak dużo luzu będzie pomiędzy nakrętką a ściankami rurki. Edit: Możesz tez kupić nasadkę, taką do grzechotki i ją wbić w rurkę (jest delikatnie ze stożka). Na Wał nakręcasz nakrętkę. Od razu masz prowizoryczne sprzęgło, które zniweluje krzywizny rurki.
 18. Ja zamiast rurki to użyłem pręta nierdzewnego i dałem do tokarza, żeby nawiercił otwór i go nagwintował. Kosztowało to 20 zł. Oczywiście później jak spawałem łopatki to mi pręta powyginało, więc użyłem sprzęgła elastycznego. Czyli wyglada to tak: silnik-sprzęgło-pręt
 19. Przymierzam się do zakupu perform zza oceanu tylko nie ma dokładnie takich jak koledzy wcześniej zamawiali z Litwy. Które z podanych poniżej byłyby najodpowiedniejsze? Ja skłaniam się do performy 42 mm (5-ta od góry), jednak waga wynosi 82g, więc nie wiem czy ispindel nie pójdzie na dno.
 20. Oddam 14 pustych butelek z etykietami. Każda butelka była przepłukiwana wodą, więc są czyste. Większość zwrotne po żywcu, książęce i niemieckich - etykiety łatwo schodzą. Odbiór osobisty - Warszawa wola (Kasprzaka). Nie pogniewałbym się za buteleczkę domowego piwka w zamian
 21. Spróbowałem zebrać instrukcje przygotowania lagera w moich warunkach. 1. schłodzenie brzeczki do 20 stopni 2. umieszczenie brzeczki w fermentorze w lodowce na noc (8 stopni) 3.rano uwadniam drożdże w 18 stopniach i wkładam do lodówki, żeby osiągnęły temperaturę brzeczki i dopiero je wlewam do fermentora 4. fermentacja trwa 2-3 tygodnie w temperaturze 8 stopni. Pod koniec 3 tygodnia podnoszę temperaturę do 13 stopni na 3 dni. 5. zlewam znad osadu do drugiego fermentora i wrzucam do lodówki na 3 tygodnie w temperaturze 0/1 stopni 6.rozlewam do butelek (drożdże będą miały sile na refermentację?) i wystawiam skrzynkę na balkon, dopóki nie będzie przymrozków. Nie mam miejsca w lodowce na butelki Proszę o sprawdzenie etapów.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.