Jump to content

Ralphinistrator

Members
 • Posts

  188
 • Joined

 • Last visited

Reputation Activity

 1. Like
  Ralphinistrator reacted to Undeath in Ciekawe aukcje na allegro.   
  Data 2014? 4 latka minęło ceny się zmieniły, nie wiadomo czy kontakt też. Poszukaj na OLX czegoś aktualniejszego to nie zostaniesz wyrolowany.
 2. Like
  Ralphinistrator reacted to Undeath in Browar Undeath czyli warzone na uboczu w Bytomiu Odrzańskim   
  26.10.2018
  warka 303 APA (receptura własna) 

  SKŁAD:
  Malteurope Mep@pale ale - 8 kg Viking malts Carmel Pale ale - 0,3 kg Weyermann Carahell - 0,3 kg Magnum 12% - 25 g Eukanot 13,1% - 30 g Eureka 18% - 30 g Mosaic 12,4% - 30 g Drożdże:   SDS jedno wiadro, rozbujane z soli w starterze; 1450 DF z soli rozbujane w starterze (miały ponad rok zobaczymy czy dadzą radę) Śrutowanie: 8,6 kg w kilka minut.

  ZACIERANIE:
  woda do zasypu - 27l 
  68-65C- 70'
  10' - 74C mash out 
   
  WYSŁADZANIE:
  10+10+10 = około 30 litrów z korektą 11 ml kwasu mlekowego do 5,2 pH
   
  GOTOWANIE 70':
  70' Magnum 25 g
  5' po 15 g Eukanot, Mosaic i Eureka
  na flame out w 65C po 15 g Eukanot, Mosaic i Eureka
   
  Po gotowaniu parametry piwa:
  Wyszły 40l o gęstości 13,5 blg przy wydajności 66% oraz IBU 30
  Odczyt z refraktometru: 14 Brix
  SG: OG - 1.055
   
  Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 20C w 30 minut około 200 litrów.
   
  FERMENTACJA: 
  303.1 20 litrów SDS
  Planowana burzliwa:
  20C -12 dni
  Cicha 20C:  Eukanot+Mosaic
  FG - 1.01? wiadro I
   
  303.2 20 litrów 1450 DF
  Planowana burzliwa:
  20C -14 dni
  Cicha 20C: Eureka + Mosaic
  FG - 1.01? wiadro II
   
  [EDIT]
  11.11.2018 
  Warka 303.1 APA 20l SDS z dodatkiem 30 g Simcoe i 40 g Eureka.
  Warka 303.2 APA 20l Danny's Favorite z dodatkiem 30 g Eureka i 40 g Eukanot. Dały radę te drożdże po roku w soli. Flokuacja w normie - smak i zapach piwa tak jak na DF. Zobaczymy w gotowym piwie.
   
  - Czas pracy 7 h
 3. Like
  Ralphinistrator got a reaction from Ryland in Deptana - Łódź   
  Ostatnio pojawiły się w końcu drożdże płynne - z firmy Fermentum Mobile.
 4. Like
  Ralphinistrator reacted to DanielN in Brettanomyces kontra środki dezynfekujące, kto wygra?   
  Cześć.

  Przeczytanie wpisu zajmie Ci poniżej 10 minut.
   
  Jeżeli wymieniamy atrybuty piwowara domowego to czystość jest na pierwszym miejscu. Czystość browaru domowego jest w kontekście minimalizacji kontaminacji/zakażenia brzeczki. Czystość oznacza mycie, sanityzację, dezynfekcję czasem również sterylizację. Długo zbierałem się by zrobić to doświadczenie. Chciałem sprawdzić skuteczność najbardziej popularnych środków dezynfekujących używanych w naszych browarach domowych na drożdże Brettanomyces. @Maciejeq jakiś czas temu dostarczył mi gęstwę Lochristi Brettanomyces Blend THE YEAST BAY. Jest to blend kilku szczepów Brettanomyces, jeżeli środki są skuteczne to nic (wg. podręczników to 99.999%) w gęstwie nie ma prawa przeżyć. Podczas tego doświadczenia ucierpiały miliardy komórek drożdżowych i jedne szorty męskie, takie za kolano.
   
  Środki które sprawdziłem to:
  StarSan, miałem o to wiele pytań. Użyłem 2 mililitrów StarSanu rozpuszczonego w 1 litrze wody demineralizowanej. Kwas fosforowy (V), inaczej ortofosforowy. Ten który kupiłem ma wagowe stężenie 75%. Swój rozcieńczyłem do 5% wagowo ( @dziedzicpruski, w nawiązaniu do którejś z dyskusji, powtórzyłem eksperyment dwa razy z kwasem) Nadwęglan Sodu (Na2CO3·1.5H2O2), w naszym świecie to OXI. W jednym litrze wody demineralizowanej rozpuściłem 2 gramy, podobno tyle jest skuteczne. Soda Kaustyczna, NaOH, właściwości dezynfekcyjne wg podręczników posiada od stężenia 2 molowego. Mol NaOH waży około 40 gramów, zatem w 1 dm^3 roztworu powinno znajdować się 80 gramów NaOH. Odmierzyłem 80 gramów i dopełniłem do 1 litra wodą demineralizowaną.  
  Wszystkie wyżej wymienione środki są kontaktowe. Zatem drożdże muszą mieć kontakt z samym środkiem a nie oparami. Materiałem wejściowym jest płynna gęstwa, która wpływa na stężenie środka dezynfekującego. Dodatkowo samej gęstwy nie da się podglądać pod mikroskopem, będzie to po prostu komórka na komórce i rozmyty obraz. Wszystko by pływało i obserwacja byłaby utrudniona. Zatem upiekę dwie pieczenie na jednym ogniu. Aby zminimalizować rozcieńczenie środka dezynfekującego pobieram bardzo niewielką próbkę gęstwy i dużo środka dezynfekującego, w końcu to środek kontaktowy, niech drożdże w nim pływają. W ten sposób rozcieńczam samą próbkę, obserwacja jest możliwa i wygodna. Środek dezynfekujący traci swe właściwości w stopniu minimalnym. Po czasie kontaktu brałem małą próbkę, dodawałam barwnik i robiłem preparat mikroskopowy. Starałem się preparat robić w przeciągu dwóch minut, wtedy wpływ samego barwnika na wynik jest mały.
   
  Drożdże Brettanomyces używane są w piwowarstwie w sposób zamierzony i niezamierzony. Te niezamierzone obrosły w legendę jakoby miały nogi, były nieśmiertelne, przenikały przez ściany, miały lasery i pewnie znajdzie się jeszcze kilka innych opowieści. Drożdże Brettanomyces używane w przemyśle spożywczym na mój stan wiedzy nie tworzą zarodników. Te dzikie (inne gatunki Dekkera), które rzadko robią coś dobrego w brzeczce już mogą. Doświadczenie jest oparte o blend używany w piwowarstwie. Zatem pozostaje czas i miejsce na dalsze eksperymenty.
  Gęstwa spędziła u mnie w lodówce ponad 6 tygodni, nie miałem wcześniej czasu aby do nich przysiąść. Rozcieńczyłem ją jedynie na początku solą fizjologiczną aby lepiej zniosły czekanie. Zniosły to całkiem nieźle, patrząc całokształtem ponad połowa jest żywa. 
  Tutaj małe wyjaśnienie jak patrzeć na obrazy mikroskopowe. Komórki wybarwione na niebiesko są martwe. Testem, który sprawdza czy komórka drożdżowa jest żywa jest próba jej wybarwienia, np.: za pomocą błękitu metylenowego. Jeżeli jest żywa, to silna membrana nie przepuści barwnika i sama komórka pozostanie kremowo biała. Błękit metylenowy, którego używam jest toksyczny dla komórek i po kilkunastu/kilkudziesięciu minutach przenika i zabiją komórkę, dlatego trzeba się śpieszyć i wiele rzeczy zgrywać w czasie. Materiałem jest gęstwa po piwie APA, oprócz samych drożdży będzie również widać wiele różnych drobin, np chmielu, osadów białkowych itp itd. Te będą barwić się na niebiesko. Gęstwa wygląda tak. Powtarzam, że żywych komórek drożdżowych jest trochę więcej jak martwych.


  Pojedynek pierwszy: Brettanomyces kontra StarSan
   
  Rozpuściłem 2 ml Star Sanu w 1 litrze wody demineralizowanej. Środek działa kontaktowo. Jako pojemnik służy mi strzykawka 2 ml. Odebrałem 0.2 ml gęstwy i dopełniłem do 2 mililitrów roztworem Star Stanu. Star San w składzie zawiera kwas ortofosforowy, alkohol izopropylowy, który wg mnie działa tutaj jako rozpuszczalnik, środki powierzchniowo czynne, odpowiedzialne za pienienie i jakiś składnik patentowy. Czas kontaktu 5 minut. Potem szybko do wybarwienia, na preparat i pod mikroskop. 
  Powiększenie 100x, latałem, szukałem nie znalazłem ocalałych. Star San z tej walki wychodzi z tarczą, Brettanomyces poległy.


  Pojedynek drugi: Brettanomyces kontra Nadwęglan Sodu (Na2CO3·1.5H2O2), aka OXI.
   
  Sprawił mi trochę problemów, ze względu na to że wydziela H202, pod preparatem miałem bąbelki i utrudnioną obserwację. Rozcieńczyłem 2 gramy Nadwęglanu Sodu w 1 lirze wody demineralizowanej. Zostawiłem na mieszadle i w kilka minut się rozpuścił. 
  Ponownie pobrałem 0.2 ml gęstwy i dopełniłem do 2 mililitrów środkiem dezynfekującym. Czas kontaktu 10 minut. Barwienie, potem preparat i pod mikroskop:

   
  Powiększenie 400x, udało mi się znaleźć żywe komórki w skupiskach/zbitkach drożdży. Po czasie kontaktu, 15 minutowym nadal były żywe komórki, ale było ich zdecydowanie mniej. Zatem trzeba by było albo zwiększyć dawkowanie, ale wtedy mamy ten niefajny osad lub wydłużyć czas.
   
  Tym razem z tarczą wracają Brettanomyces.
   
   
  Pojedynek trzeci: Brettanomyces kontra Kwas fosforowy (V), ortofosforowy, 5% wag.
   
  Tak samo jak poprzednio. Odebrałem 0.2 ml gęstwy, dopełniłem strzykawkę do 2 mililitrów. Czas kontaktu podobnie jak w przypadku StarSanu, 5 minut. W końcu kwas fosforowy (V) to jego główny składnik.

   
  Powiększenie 100x, jeżeli przyjrzysz się uważnie to zauważysz żywe pojedyncze komórki. Również wiele komórek jest blado niebieskich, barwnik zaczyna w nie wnikać. Z samym kwasem trzeba by było przeprowadzić dalsze eksperymenty. Może wydłużyć czas ekspozycji, albo zwiększyć stężenie. Jako, że sprawdzam blend, to może któryś typ, pewnie mylę taksonomie, drożdży się opiera. Ciekawostka, w zbitkach drożdżowych, nie znalazłem, żadnych żywych, przeżyły tylko pojedyncze sztuki.
   
  W tym pojedynku kolejny raz z tarczą wychodzą Brettanomyces.

  Pojedynek czwarty: Brettanomyces kontra Soda kaustyczna NaOH, zasady ponad wszystko! ;).
   
  Roztwór 80 gramów sody kaustycznej dopełniony do jednego litra wodą demineralizowaną. Czas ekspozycji 10 minut.
   


  Nie udało mi się znaleźć żywej komórki. Nie wiem czy to zasługa sody kaustycznej ale wszytko barwiło się bardziej na niebiesko w połączeniu z NaOH.
  Zwycięża i  wychodzi z tarczą NaOH.
   
  Mały bonus. Do mycia fermentorów używam roztworu ~1 molowego, czyli 40 gramów NaOH w litrze wody. Już takie stężenie powodowało, że nie mogłem znaleźć żywych komórek drożdżowych. W podręcznikach podawany jest roztwór 2 molowy, ponieważ oprócz drożdży są również bakterie, przetrwalniki i zarodniki. Sprawdzałem również mój środek oparty na alkoholu medycznym oraz izopropanolu. Roztwór 70% robiony chałupniczo gdzie litr takiego środka kosztuje +/- 10zł za litr, bretty również nie miały żadnych szans.
   
  Uwaga. Powyższe doświadczenie nie może być traktowane jako wyrocznia, kolejny raz powtarzam, że nie jestem ani chemikiem ani biologiem, mogłem i zapewne coś zrobiłem źle, a już na pewno nie do końca metodologicznie. Doświadczenie jest subiektywne w kontekście mojego browaru domowego.
   
  Nie wiem jak Ty, ale ja zostaje przy NaOH + Star San. No chyba, że PBW będzie kiedyś w rozsądnej cenie. 
   
  Kilka słów na koniec. Powyższe doświadczenie chciałem oprzeć na większej ilości szczepów, zwłaszcza na mikroflorze która jest w naszych piwach. W tym celu @Undeath przesłał mi kilka zakażonych piw. Zebrał je podczas sędziowania na różnego rodzaju konkursach. Niestety okazało się, że we wszystkich przypadkach ilość żywych komórek drożdżowych nie przekracza 10%. Nie było sensu robić doświadczeń. Żywotność była w bardzo słaba. Z drugiej strony, tak sobie głośno myślę, że nawet dobrze się stało, bo bym z tymi wszystkimi osadami z piw musiałbym siedzieć kilaka dni, tyle czasu to nie mam. Poniżej wybrałem jeden egzemplarz zakażonego piwa, ze względu na dobrze widoczne mikroby. Powiększenie 100 krotne, zwróć uwagę na tło. W każdym naszym piwie można znaleźć bakterie, jednakże są to pojedyncze przypadki w porównaniu do ilości drożdży. Tutaj jest zdecydowanie odwrotnie.

   
  Piwo miało być stylem American Pale Ale, ale bakterie postanowiły inaczej. Piwo pachniało kapustą kiszoną i cebulą, na bank Citra , do tego w tle estry brettowe i spacer po stajni. Próbka nie była traktowana żadnymi środkami dezynfekującymi, po prostu piwo się tak zakwasiło, że zginęło w nim prawie wszystko. Bakterie mają to do siebie, że wytwarzają wiele związków blokujących inne formy życia. W tym małym świecie jest również wyścig zbrojeń i każdy chce wygrać. Będę szczery, po praz pierwszy miałem do czynienia z tak wadliwym piwem, musiałem się zmusić do spróbowania. W smaku kwas w kierunku octu, apteczna goryczka. Przełączyłem rewolwer mikroskopu na obiektyw 40x uzyskując powiększenie 400x.

  Tak wygląda zakażone piwo. Bakterii jest zapewne o rząd wielkości więcej aniżeli drożdży. Długie pałeczki to prawdopodobnie lactobacillus, krótsze pałeczki i kropki mogą być pediococcusem. To tylko domniemania. Nie można tego jednoznacznie stwierdzić, przynajmniej na moim zabawkowym mikroskopie. Do identyfikacji, trzeba użyć bardziej zaawansowanych metod jak posiewy na selektywnych/filtrujących podłożach. Względnie drogiego sprzętu i innych metod wizualizacji.
   
  Mam nadzieję, że post Ci się podobał.
   
 5. Thanks
  Ralphinistrator got a reaction from DanielN in Bank drożdży piwowarskich w domowych warunkach 1/4 - sól fizjologiczna   
  Potwierdzam słowa poprzedników, świetna encyklopedia w temacie swojego banku drożdży. Dzięki nim również ja rozpocząłem przygodę z własnym bankiem drożdży. Tak wiec, nie bać sie tylko bankować

  Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka


 6. Like
  Ralphinistrator reacted to chochlik in Browar Undeath czyli warzone na uboczu w Bytomiu Odrzańskim   
  @ChmielowyAli Mnie w to nie mieszaj, ja @Undeath tylko kibicuje. 
 7. Like
  Ralphinistrator got a reaction from DanielN in Bank drożdży piwowarskich w domowych warunkach 1/4 - sól fizjologiczna   
  Wczoraj wrzuciłem na mieszadło WLP090 otrzymane od autora wątku. Zdeponowany 1 ml razem z 4 ml soli fizjologicznej w dniu 25.09.2017. ruszyły w 200 ml cienkusza bez problemu, a dzisiaj powędrowały na drugi stopień razem z 1,5l brzeczki.
  Reasumując sposób z solą działa - mam nadzieję że w piwie też się sprawdzą ;-)
  Wszystkim niezdecydowanym gorąco polecam rozpoczęcie zabawy we własny bank drożdży.
   
  Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
   
   
   
   
 8. Like
  Ralphinistrator got a reaction from Łyskacz in Brewcrafter/Coobra/Bulldog 25   
  mam Bulldoga - łączny przebieg to jakieś 30 warek 
  Używasz bazooki ?
   
  Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
   
   
   
 9. Like
  Ralphinistrator reacted to DanielN in Bank drożdży piwowarskich w domowych warunkach 3/4 - mrożenie   
  Dla osób zainteresowanych. Dodałem film z transferem drożdży do krioprobówek. Wybaczcie jakość, ale mam czas tylko wieczorami jak zauważycie nie najlepsze oświetlenie do nagrywania. Sam proces jest widoczny. Oczywiście jak już wcześniej zauważyliście, zamiast pipety możecie użyć strzykawki (jak ją wyjąć z minimalnym ryzykiem kontaminacji macie nagrane w części pierwszej poradnika). Jeżeli zdecydujecie się na strzykawkę i igłę, to oczywiście mają być sterylne. Strzykawka 2 ml i jak najgrubsza igła (można kupić takie 1,6 mm x 40 mm).
 10. Like
  Ralphinistrator reacted to DanielN in Oddam / poszukuję gęstwę   
  Koniec akcji, drożdże znalazły przytulny fermentor
   
  Mam do oddania fiolki z drożdżami. Drożdże są trzymane pod solą fizjologiczną i mają zaledwie kilka/kilkanaście dni. W fiolce jest od 0.5 do 1.5 ml drożdży. 
  2 fiolki 5ml - WLP090  San Diego Super  zarezerowane
  3 fiolki 15ml - Wyeast 3068 Weihenstephan Weizen - zarezerwowane
  Przed użyciem należny zrobić starter dwustopniowy. Zrobiłem za dużo fiolek robiąc zdjęcia do poradników, teraz żal mi je wyrzucić.
  Najlepiej jakby to był odbiór osobisty w Warszawie. Jeżeli reflektujesz proszę o prywatną wiadomość.
   
 11. Like
  Ralphinistrator got a reaction from ansyn in Brewcrafter/Coobra/Bulldog 25   
  Gar coobry ma niespełna 30cm
   
  Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
 12. Like
  Ralphinistrator reacted to Mapak in Brewcrafter/Coobra/Bulldog 25   
  Ludzie, pytacie o jedno i to samo. 
 13. Like
  Ralphinistrator reacted to Alexy in Chmielnik sezon 2017   
  Czas na nowy sezon, z którym dołączam do grona rolników obecnych na tym forum
   
  Posadziłem w ostatni weekend siedem ukorzenionych sztobrów zakupionych w UK (Willingham Nurseries). Sztobry przyszły ładnie zapakowane w wilgotne woreczki strunowe, miały piękny system korzeniowy oraz wypuściły już pędy. Chmiel trafił do skrzyń 60x60 o wysokości 40cm bez dna, zostały wkopane wzdłuż południowej ściany domu. Skrzynie zrobiłem głównie po to, aby ograniczyć rozrost karpy na przyległy trawnik i rabaty. Mój zamiar to poprowadzenie dwóch wiązek sznura od każdej ze skrzyń aż do okapu (jakieś 5m). Rozstaw roślin to min. 1,5m bo są to wszystko różne gatunki i chciałbym móc zbierać je osobno Sztobry trafiły do ziemi wymieszanej z substratem torfowym (odkwaszony) oraz z dawką 500g granulowanego obornika bydlęcego na każdą roślinę, zaaplikowanego do mieszanki ziemi z torfem.
   
  Jako, że nasadzenie chmielu wiązało się z zawarciem transakcji wiązanej z moją żoną, obok będą skrzynie ziołowo-warzywne. Plus tego jest taki, że nawadnianie kropelkowe jakie robię do warzywniaka zostanie poprowadzone także do chmielu - będzie jedna rzecz mniej do pamiętania a samo nawadnianie roślin będzie przez krople wprost do gleby bez moczenia liści (liczę na mniejszą szansę na mączniaka, który w latach ubiegłych miałem w swoim ogrodzie).
   
  Odmiany jakie posadziłem: Chinook, Centennial, Mt.Hood, Perle, Saaz, Kent Golding oraz Fuggle.
   
  Wszystkie rośliny po ostatnich kilku ciepłych dniach zaczynają wynurzać swoje pędy spod ziemi - najszybciej idzie Fuggle widoczny na zdjęciu
   
  Będę aktualizował co jakiś czas postęp uprawy.
   

   

 14. Like
  Ralphinistrator reacted to ajfrost in Przeprowadzka do mieszkania - kilka pytań o fermentację.   
  A w którym miejscu narzucam? Napisałem jak to wygląda u mnie i że nie jest to takie straszne jak niektórzy to malują, z noszeniem insektami, robalami itp, więc zluzuj trochę gumę w majtkach kolego. Dyskusja polega na wymianie poglądów a to Ty próbujesz narzucić swój punkt widzenia jako jedyny prawdziwy.
  Pozdrawiam.
   
  Sent from my D6603 using Tapatalk
 15. Like
  Ralphinistrator reacted to ajfrost in Przeprowadzka do mieszkania - kilka pytań o fermentację.   
  A ja nie wyobrażam sobie zagracanie mieszkania zbędnymi meblami :]. Balkon raczej też odpada bo słońce przez niemal cały dzień. A w piwnicy mam czysto bo posprzątałem :] Przelewam tam na cichą i chyba zacznę też rozlewać.
 16. Like
  Ralphinistrator reacted to dziedzicpruski in Klony Polskich sztosów (Imperium Prunum, Buba Extreme, Samiec Alfa, Kwas Epsilon itp.)   
  Za takie brednie narażające zdrowie  innych to bana powinieneś dostać.
 17. Like
  Ralphinistrator reacted to dori in Guinness Draught clone (z ekstraktów)   
  Co prawda pytanie nie do mnie, ale...
  Płatki - teoretycznie nie ma znaczenia, czy zwykłe czy błyskawiczne, ale jeśli masz wybór to weź błyskawiczne. Słód pale ale w recepturze faktycznie jest po to, aby płatki się zatarły, czyli enzymy ze słodu rozłożyły skrobię z płatków i oczywiście swoją własną przy okazji Możesz użyć w tym celu jakiegokolwiek słodu pale ale lub pilzneńskiego.
  Udanego piwa życzę
 18. Like
  Ralphinistrator reacted to krzysiek9999 in Oddam / poszukuję gęstwę   
  Mieszkasz gdzieś?
 19. Like
  Ralphinistrator got a reaction from zygberto in Refermentacja pilsa po lagerowaniu   
  Wg mnie blad.
  Liczysz dla temp w ktorej byla fermentacja bo wtedy wytwarza sie CO2 ktore czesciowo moze rozpuscic sie w piwie i tą rezerwe CO2 trzeba uwzglednic przy dodawaniu sueowca do refermentacji.
   
  Wysłane z mojego Lenovo K50-t5 przy użyciu Tapatalka
 20. Like
  Ralphinistrator reacted to dirk gently in Ze względu na zbliżające się święta... Jaki styl piwa na Wielkanoc?   
  Jezus pił wino, więc z okazji jego zmartychwstania można by wypić Barley Wine.
 21. Like
  Ralphinistrator reacted to dirk gently in szybka fermenacja s-04   
  No widzisz, producent drożdży się z Tobą nie zgadza w tej kwestii
  Z moich obserwacji wynika że w 22 stopniach S-04 nie dają zauważalnych fuzli.
  Co do estrów - kolega robi stouta a nie lagera. Te drożdże są i mają być estrowe.
 22. Like
  Ralphinistrator got a reaction from dirk gently in szybka fermenacja s-04   
  To chyba trzeba pisac do producenta ze glupoty wypisuje na opakowaniu ?
 23. Like
  Ralphinistrator reacted to Dr2 in INFEKCJE   
  Ty pomijasz te fragmenty celowo licząc, że tego nikt nie zauważy? Na tej zasadzie to można każdemu udowodnić wszystko co się chce.
  "fermentację burzliwą - do momentu opadnięcia piany"
  tłumaczę na język polski - FERMENTACJA BURZLIWA SIĘ KOŃCZY GDY PIANA OPADNIE
  I z tego nic innego nie wynika.
   
  A z tego
  "fermentację cichą (ok. 2 tygodni) w czasie której piwo jeszcze nieco dofermentowuje i klaruje się."
  wynika także, że
  W TRAKCIE FERMENTACJI CICHEJ PIWO NIECO DOFERMENTOWUJE,
  a jak dofermentowuje to i Blg spada nieco, a ile to jest nieco to inna sprawa,
   
  PS.
  Ponieważ Twoje jest twojejsze, a moje mojejsze
  proszę moderatora o przeniesienie tej wymiany poglądów do ... (niech wymyśli).
  Równocześnie proszę o przeredagowanie wpisu w Wiki na taki, aby nie budził niejasności.
  I jest mi obojętne jak to będzie wyglądało byle by nie trzeba było udowadniać, że białe jest białe ... itd.
 24. Like
  Ralphinistrator reacted to Dr2 in INFEKCJE   
  W takim razie przepraszam bardzo za to, że się tak CZEPIAM.
  Może faktycznie jestem już aż tak stary i zdziwaczały lub naiwny, że nie umiałem takiej prostej rzeczy zauważyć.
  Nazywać sobie może każdy co chce i jak chce i nie widzę w tym problemu. Jadnak jeśli forumowe źródło wiedzy podstawowej coś definiuje to wg mnie (o jakże naiwnego) jest to swego rodzaju wykładnia. Teraz się dopiero dowiaduję co u Was (a gdzie to jest?) się przyjęło nazywać "cichą".
  Myślę, że wprowadzanie takiego bałaganu w używanej nomenklaturze jest wprost przyczyną wielu niejasności powodujących wiele niepotrzebnych błędów.
  Mnie już jest wszystko jedno jak się co nazywa, ale nazywanie wszystkiego tak samo nikomu nie pomaga.
  Jeśli wszyscy (większość) obstają przy nazewnictwie jak w cytacie to myślę, że czas zaktualizować wpisy w Wiki bo jeszcze chwila i trzeba będzie ją skasować jako wprowadzającą zamęt, a nie wyjaśniającą co i jak.
   
   
   
  1. to nie definicja
  2. to tylko moja skromna uwaga
  3. myślę, że przelewanie piwa w dowolnym momencie wprowadza taką sama ilość tlenu do piwa, który tak samo działa na drożdże i co tam jeszcze, więc ta Twoja teoria też ma dość kiepskie podstawy.
  EOT bo sie offtop robi straszny.
 25. Like
  Ralphinistrator reacted to Dr2 in INFEKCJE   
  nie i nie
   
  wg mnie wszyscy popełniają dość duży błąd logiczny pisząc o przelewaniu "na cichą" piszą o przelewaniu jak Blg stanie, a to już jest po cichej fermnetacji więc jest to zlewanie z nad drożdży w celu klarowania.
  Oczywiście można również przelewać na cichą fermentację piwo, ale trzeba wiedzieć kiedy, a to nie takie oczywiste.
  Wyolbrzymia się również kwestię pozbawiania piwa drożdży bo i tak większość pracujących drożdży w fazie cichej fermentacji jest w toni piwa (piany już nie ma), a nie na dnie fermentora.
   
  Ale oczywiście ja się nie znam, ja tylko lubię dobre piwo
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.