Jump to content

6maro6

Members
 • Posts

  26
 • Joined

 • Last visited

6maro6's Achievements

 1. Nie jest OK Kolby używasz do namnażania drożdży, a te się namnażają w warunkach tlenowych. Mała ilość przestrzeni nad starterem nie sprzyja swobodnemu dostępowi tlenu, skutkiem czego drożdże zamiast się namnażać fermentują, a jednym z objawów tego jest piana. Również dlatego, że masz za małą kolbę piana wychodzi na zewnątrz. Rozumiem, że mieszadło nie działa gdy używasz kolby 2l, ale jak mieszadło ciągnie kolbę? U mnie ono porusza zupełnie co innego, a kolba sobie stoi spokojnie Filia aluminiowa jest i byłą położona dość luźno, co zapewnia dostęp tlenu, a przestrzeń do wykorzystania mają około 75m3 . Z tego co wyczytałem mieszadło magnetyczne ciągle natlenia starter (jeśli jest cyrkulacja powietrza), oraz pozbywa się dwutlenku węgla, który nie sprzyja rozmnażaniu drożdżom, ale drożdże produkują go podczas fermentacji jak i namnażania.
 2. W większą na pewno będę inwestował, ale myślę że ta też jest ok, tylko na równy 1 Litr. Niepotrzebnie dawałem tyle wody.
 3. Właśnie robię swój pierwszy starter (FM51 - Amerykański sen). Piana zaczęła wylewać się poza kolbę, czy może to wpłynąć na zakażenie startera? Czy zdjąć filie przeczyścić bok kolby spirytusem i dać nową folie na wierzch? Piana już trochę opadła i nie podnosi się w górę.
 4. 6maro6

  Chmiel

  Wyjąłem chmiel z piwnicy około 2 tygodnie temu, myślałem że chmiel będzie wyrastał łodygi chmielu uciętej na jesień, ale wyrastał z ziemi obok. Czy to ma tak wyglądać?
 5. Czyli ryzyko mam identyczne jak ze starterem. Probówka jest mniejsza niż starter więc może nawet łatwiej będzie utrzymać sterylność. Zresztą raczej nic nie stracę bo ze startera odleję max 100 ml a gęstwę nadal będę mógł zebrać po fermentacji
 6. Będę fermentował pierwszą warkę na drożdżach płynnych, starter na mieszadle magnetycznym, ale zastanawiam się czy można ze startera odlać z powrotem do probówki trochę drożdży i potem znowu zrobić na nich starter. Wydaje mi się że jest mmiejsze ryzyko zakażenia niż w przypadku zbierania gęstwy drożdżowej po fermentacji, ale nie wiem jaki czas drożdże są w stanie przeżyć w tej probówce moze troche pożywki tam dosypać.
 7. Najprawdopodobniej nie będzie już szczelny, ale można rozebrać kranik i owinąć taśmą teflonową ze 2 razy
 8. a kranik z reduktorem osadów może również zarazić przyszłe piwo infekcją z tego fermentora?
 9. Chciałem zlewać na cichą, otwieram fermentor a tam takie rzeczy. Oczywiście wszystko wylane do kanału ale po umyciu zostało przebarwienie, którego nie da się usunąć. Nie wiem czy fermentor się jeszcze nadaje, może wystarczy ze 2 razy kretem zalać. Pomoże czy fermentor do wyrzucenia?
 10. Teraz to w ogóle niepijalne, 2 razy dezynfekowane kretem potem jeszcze Starsanem. Po burzliwej 2 tygodnie temu już było czuć ten kwas, tydzień leży zabutelkowane to postanowiłem spróbować i stwierdzam że chyba najgorsze jakie było do tej pory. Nie da się pić kwas jakiego jeszcze nie było. Brzeczka schłodziła się w 3 godziny i dałem od razu drożdże. Po 4 dniach fermentacja się zakończyła (drożdże danstar nottingham). przy przelewaniu oczywiście sprawdzałem zawartość cukru więc spróbowałem i znowu było kwaśne, na cichej było ok. 9 dni potem zabutelkowane. Chyba cały sprzęt trzeba wymienić.
 11. W 1, 4 i 5 warce był wyczuwalny lekko kwaśny smak, zaś 3 i 6 warka jest po prostu niepijalna, najlepsza była 2 (smakowała tak jak miała, tylko w zapachu drożdżami dawała). Również wiązałem to z zbyt długim przetrzymaniem zacieru w ok. 63 ℃, ale z tego co pamiętam to 3 warki były zacierane wyłącznie na słodko w 68 ℃. Fermentory, drożdże, słód, chmiel itp. były zamawiane z sklepu twojbrowar.pl i do 1 tygodnia od przyjścia zamówienia były wykorzystane, więc chmiel raczej był ok. Wizualnie wszystkie warki wyglądają super. w butelkach wszystkie się wyklarowały, nic z góry nie lata.
 12. Na początku miałem 2 fermentory potem zamówiłem trzeci (Grodziskie w nim było i wcale nie jest kwaśne, z lekko wytrawnym się mi to kojarzy, czyli jedno, które mi wyszło xD, jako jedyne nie było też chłodzone przez noc tylko w wodzie z kostkami lodu) teraz 4 fermentor (w nim chyba coś znowu poszło nie tak), a co to tej ścierki to nie do końca to tak było bo w uszczelkę na rurkę fermentacyjną był włożony termometr rtęciowy, (przed włożeniem był w OXI i potem w wrzącej wodzie) bo nie mam ciekłokrystalicznego na fermentor a rtęciowym idealnie widziałem temperaturę brzeczki, między uszczelką i termometrem była ciasno taśma do uszczelniania gwintów i na to ścierka. Była tam dana z zamysłem, że jeśli między termometrem i uszczelką będzie jakaś mała dziurka to ścierka będzie tworzyła swego rodzaju filtr do powietrza i zapobiegnie w razie wypadku dostania się większych pyłków do brzeczki (brzeczka była na noc w piwnicy). Jednak coś poszło nie tak xD. Dzięki wszystkim za pomoc, wyczyściłem fermentory, kretem zdezynfekowałem, jak mi przyjdzie zamówienie to jeszcze Star sanem je zdezynfekuję. Przy chłodzeniu będę korzystał z chłodnicy zanurzeniowej, zawsze jestem optymistycznie nastawiony, więc myślę że będzie wszystko dobrze, a jak nie to trudno, najwyżej będę pić kwasy.
 13. A co z butelkami po infekcji bakteryjnej? Do wyrzucenia czy tylko dezynfekcja?
 14. a zebrane drożdże z tych kwaśnych warek można wykorzystać, czy lepiej nie?
 15. Ale bimber będzie idealny, szczególnie przedgon (metanol). Piro też dezynfekowałem na początku. Jak zabutelkuje te 3 warki to będę dezynfekował.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.