Jump to content

drakon

Members
 • Posts

  125
 • Joined

 • Last visited

About drakon

 • Birthday 04/17/1992

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Dionizy
 • Rok założenia
  2016
 • Liczba warek
  33
 • Miasto
  Siedlce

Kontakt

 • Imię
  Mateusz

Recent Profile Visitors

770 profile views

drakon's Achievements

 1. Po 2 tygodniach przelej do fermentora do rozlewu dodając cukier do refermentacji rozpuszczony w wodzie (tak najdokładniej go zdozujesz- sypanie do butelek niesie za sobą możliowość błędu.) Tylko pamiętaj by dobrze się to wymieszało, bo też możesz nierównomiernym wymieszaniem nierównomiernie zdozować.
 2. Jak była piana to w porządku. Poczekaj jeszcze nawet 2tyg bo użyłeś drożdży z zestawu zamiast normalnych i możesz butelkować. Następnym razem fermentuj piwo na dobrych drożdżach, jeśli suche to np Fermentis (s-04, us-05). Temp 14-17C i nie będziesz miał takich zmartwień. Poczytaj też trochę o stylach piwnych technologii produkcji poszczególnych, surowcach wykorzystywanych do ich produkcji, ogólnych informacjach i podstawach. Najlepiej na wiki na tym portalu.
 3. Masz przeźroczysty fermentor ? Od wtorku do dziś powinna pokazać się piana i to spora, rurka powinna bulgotać na prawdę MOCNO. Jeśli się to nie dzieje tj. nie ma piany i nie bulgocze to drożdże mogły nie podjąć pracy i wtedy masz już kiepską sytuacje i jak najszybciej dodawałbym nowe. Ale nie umiem Ci powiedzieć tak na odległość po tym opisie czy fermentuje to piwo czy nie bo z tego co napisałeś nie jest to oczywiste że fermentacja ruszyła.
 4. Może na początek spróbuj zmienić kierunek i nastaw się na stouty, bittery, golden/brown ale, APA, IPA. Te style wybaczają sporo takich początkowych błędów niedoświadczonych piwowarów, nie są jakieś mega ciekawe to i cierpliwości zazwyczaj wystarcza by dać im dojrzeć, przefermentować, ułożyć się. Nauczysz się wtedy takiego obycia ze sprzętem, poznasz w tym czasie temperatury w pomieszczeniach w których fermentujesz, nabierzesz wprawy, wyrobisz sobie pewne nawyki, poznasz klasyczne style i ich smaki. Będziesz miał sporo czasu by doczytać pewne treści, a sama obserwacja i praktyka wiele Cię nauczy. Po takim wstępie już będziesz dobrze wiedział czy to już pora na coś trudniejszego. Powodzonka.
 5. Mi się nagazowało po około 4-5 miesiącach. Weź pod uwagę że w takim piwie jest bardzo mało drożdży do refermentacji i nawet wysoka temperatura im zbytnio nie pomoże 8-10% alkoholu nie wpływa korzystnie na ich tempo pracy. 😀
 6. Nie. Wrzuć kawałek kostki, one się rozpuszczą. Byle jak najmniej przy tym dłubać, dotykać, grzebać, kroić, urywać- zwłaszcza palcyma.
 7. Panowie, nie zakładajmy że ktoś jest aż taki nierozgarnięty by mierzyć piwo po fermentacji refraktometrem, nie biorąc pod uwagę poprawki na alkohol. Po drugie jak podaje w BLG to nie mamy do czynienia z refraktometrem a spławikiem tak ?
 8. taak, lecz nie z 15blg na 11blg. (zakładam że pomiar jest robiony w jednakowej jednostce miary i nie mieszasz jak kolega już zasugerował brix i blg)
 9. Czasem sobie myślę że człowiek który wprowadził do obrotu przeźroczyste wiaderka fermentacyjne powinien dostać jakąś piwowarską nagrodę Nobla... Nigdy nie zajrzałem do piwa otwierając wieko wcześniej niż około 15 dnia fermentacji. Jakie drożdże dodałeś ? Ja ostatnio na us-05 miałem nieziemskiego laga mimo na prawdę świeżej paczki. A co najlepsze na gęstwie z nich lag (nie tak przewlekły) ale też wystąpił.
 10. a dry stout? Nie piłem takowego ale gdybym nie miał pomysłu mógłbym pójść w tym kierunku
 11. @Bogi, recepturę skopiowałem ze swojego dziennika na podstawie programu do kalkulacji i niektóre nazwy były tłumaczone na angielski w tej wersji. Jeżeli komuś jeszcze to sprawi problemy to dodam tłumaczenie na język polski. @Pindin, Serwuje porter w temperaturze około 15C. Podczas samego nalewania mam wrażenie że delikatnie odgazowuje piwo. Na zimno z lodówy rzeczywiście jest za mocno nasycone. Szczerze powiedziawszy nie nasycałem go celowo do tak wysokiego ciśnienia, jednak przy serwowaniu butelki 500ml na dwa kieliszki do wina w 15C mógłby być dość płaski przy niższym nasyceniu. Mogę się jednak mylić. Nic nie stoi na przeszkodzie nagazować po swojemu, czy też zatrzeć, albo zmodyfikować recepturę. Dodałem ją bo na prawdę moim zdaniem piwo uwarzone (w moim browarze) wedle niej, zasługuje na miejsce w tymże dziale.
 12. Przedstawiam Państwu mój autorski przepis na porter bałtycki. W efekcie uzyskujemy kremowo gładkie piwo, bez przesadnej paloności. Paloność bowiem jest kontrą do słodowo karmelowych posmaków. Po odleżakowaniu jest tak wybornie ułożony że tworzy jedną całość. BARDZO czekoladową pralinę z suszoną węgierką. Śliwka w czekoladzie w formie płynnej. Jest to najlepszy przepis jaki udało mi się stworzyć od kiedy warze piwo. Polecam ! Zasyp na 20l: Pilzneński 3 kg 36.4% Weyermann Wiedeński 2 kg 24.2% Monachijski typ II 20-25 EBC Weyermann 2 kg 24.2% Słód Caramunich Typ II Weyermann 0.25 kg 3% Coffe Light- Castle Malting 0.25 kg 3% Caraaroma 0.25 kg 3% Fawcett - Czekoladowy 0.25 kg 3% Rye, Flaked 0.2 kg 2.4% Jęczmień palony 0.05 kg 0.6% Suma 8.25 kg Zacieranie: 64-68- 90min 78- 5min Chmielenie: Perle- 100g 60min Drożdże: W 34/70 gęstwa 500ml. Fermentacja w 7-8C (pierwszy tydzień fermentacji można poprowadzić nawet w okolicach 5-6C. Wiadomo, przy gotowaniu zakładamy odparowanie w ciągu godziny np. na poziomie 2 stopnie Bx do góry. (zależnie od sprzętu) Gotując 2h podniesie nam się ekstrakt o 4 Bx. A wiec wysładzamy do 18 Bx. Napowietrzenie brzeczki i odpowiednio długi czas fermentacji są tu bardzo ważne, zaraz po temperaturze. U mnie było to 3 miesiące 1mies + 2mies leżakowania/cichej/lagerowania. Nagazowanie 2,1-2,2. I na rok do butelek, po pół roku jest już bardzo dobry.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.