Jump to content

Katohaikara

Members
 • Posts

  89
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Browar na Chełmach
 • Rok założenia
  2016
 • Liczba warek
  20
 • Miasto
  Zgierz

Kontakt

 • Imię
  Bartek

Recent Profile Visitors

532 profile views

Katohaikara's Achievements

 1. A może dodaj ekstraktu słodowego? Wiem, że to droga na skróty, ale efekt pewny, bez wielkich kombinacji.
 2. Miałem na myśli estry. Nie będzie to czysty lagerowy profil.
 3. Dodałeś zdecydowanie za mało drożdży, do tego w zbyt wysokiej temperaturze, więc na czysty profil nie masz co liczyć. Z mojego doświadczenia te drożdże najlepiej pracują w temp. 10-12 (piwa nie otoczenia). Daj temu piwu miesiąc na fermentację, wcześniej nie ma co zaglądać. Nawet jak blg spadać nie będzie, to drożdże będą po sobie sprzątać, przelewając na lagerowanie zahamujesz ten proces. Nie zapomnij też o przerwie diacetylowej.
 4. Infekcja jak nic. Wygląda to na bretty, ale pewien nie jestem, niech wypowie się ktoś kto miał z tym do czynienia. Spadek BLG może być spowodowany właśnie działalnością dzikich drożdży.
 5. Nie lepiej po prostu zagotować gęstszą brzeczkę, a potem rozcieńczyć wodą? Faktem jest, że przy większym BLG chmiel gorzej izomeryzuje, ale przy takim piwie to nie będzie to zauważalne. Ilość chmielu wydaje się odpowiednia, marynka 60' lubelski 10', będzie w porządku.
 6. Ja bym obstawiał na jakiś błąd pomiarowy. Czym mierzysz gęstość? Jeśli areometr to zrób test na czystej wodzie i sprawdź jakie wskazuje wartości. Druga sprawa to termometr. Weź drugi i sprawdź na wskazania temperatury w gorącej wodzie. Może zaczął przekłamywać o parę stopni i przez to zacierasz bardziej na słodko niż zaplanowałeś.
 7. Piwo tą metodą za pewne będzie klarowne, jednak mam mieszane uczucia jeśli chodzi o profil piwa. Podwyższona temperatura na pewno da efekt w postaci estrów.
 8. Wczoraj zbierałem gęstwę FM31 Bawarska Dolina, po pilsie 12P. Jest to 3 pokolenie gęstwy, w sumie uzbierałbym jej z 0,5L. Nie płukałem jeszcze jej, nie wiem ile drożdży jest żywych. Jeśli wyliczysz że będziesz miał za mało gęstwy, to możesz zrobić z niej starter i namnożyć drożdży ile potrzebujesz.
 9. Zgadza się, w otoczeniu jest dużo niższa temperatura, ale mi w końcu zależy na piwie Zauważyłem że po wyłączeniu chłodzenia, temp. piwa spada jeszcze o 0,5 st. C, ale na to biorę już poprawkę.
 10. Też mam tak podłączoną lodówkę, tylko bez wiatraka. Sondę natomiast wkładam bezpośrednio do piwa, daje to dokładniejszy pomiar, widzę różnice w efekcie końcowym.
 11. Ja wysładzałem raz wodą o temp. 90 C. ale to przy lambicu, tam chodzi właśnie o to żeby dezaktywować enzymy i wypłukać skrobię. Żadnego negatywnego wpływu na smak, typu taniny nie odczuwam.
 12. Przy fermentacji w 15 stopniach otoczenia US-05 wniosły mi do profilu siarkę. Z tego pamiętam to producent podaje zakres temperatury 15-25 dla tych drożdży. Na twoim miejscu postarałbym się jakoś zoptymalizować temp. do tych 17-18 stopni.
 13. U mnie wężyk 50 cm wytrzymał 12 kg słodu. Filtracja przebiegła bez problemu, lecz gdybym miał możliwość przeprowadziłbym bym ją na 2 wiadra, bo ciężko z wysładzaniem.
 14. Tyle że AIPA pije się świeże, a RIS najlepszy jest leżakowany, a aromaty chmielowe z czasem zanikają. Poza tym są mocno przykrywane przez nuty słodowe.
 15. Mi teraz przy weizenie spadła wydajność o jakieś 10%. Myślę że może być to spowodowane niższą ekstraktywnością pszenicy od jęczmienia. Piszesz że dodałeś do zacieru kwas mlekowy. Sprawdzałeś potem pH zacieru? Może przez zbyt niskie słabiej się zatarło.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.