Skocz do zawartości

eltomek

Members
 • Zawartość

  222
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  elbrowar
 • Liczba warek
  20+
 • Miasto
  Kraków

Kontakt

 • Imię
  Tomek

Ostatnie wizyty

559 wyświetleń profilu
 1. eltomek

  Starter niemal bez zmian po 24 godzinach

  A jaki zapach? U mnie ostatnio FM25 spieniły się dopiero po ponad 40h kręcenia.
 2. Niby trochę tych warek za sobą mam, ale ciągle sporo nie wiem. Zacząłem zastanawiać się czy takie pienienie się brzeczki w wężu powoduje jej napowietrzanie (zlewanie filtratu). Na filmie widać dość mocne ruchy mimo, że przepływ jest naprawdę niewielki (max 1l/minutę). Dzieje się tak, gdy wąż nie może się odpowietrzyć, czyli końcówka jest zanurzona w dolnym zbiorniku. Kiedyś zlewałem tak, że brzeczka zlewała się na lustro/powierzchnię brzeczki, ale ciurkało i myślałem, że właśnie wtedy się napowietrza. Walczyć z tym, czy olać? Jakie macie patenty na to? Pozdrawiam! eltomek
 3. eltomek

  Wybór suszarki do butelek

  Dziękuję. Zdecyduję się na tę https://allegro.pl/stojak-suszarka-na-butelki-81szt-350581-browin-i6570924526.html
 4. eltomek

  Wybór suszarki do butelek

  Odświeżę "nieco" temat, bo chcę kupić suszarkę i widzę, że rozstrzał cenowy za wersję na 80 butelek jest ogromny, od 40 do 80zł: https://allegro.pl/kategoria/pozostale-akcesoria-alkoholowe-1003?string=suszarka na butelki&order=m&bmatch=baseline-n-dict-col-1-3-1212 Te tańsze są wyraźnie gorzej wykonane, mniej stabilne od tych drogich?
 5. Zrobiłem trzeci w życiu starter, tym razem FM25, wg instrukcji, w kolbie gotowałem nad gazem brzeczkę do startera, więc musiała być dobrze wysterylizowana. Po 35h kręcenia startera zaczęło się pienić, więc wyłączyłem i wstawiłem do lodówki. Zapachy już wtedy były lekko podejrzane, teraz po sedymentacji pojawiło się trochę jajek, siarkowodoru. Czy to efekt fermentacji, czy zepsuty starter? Dziś w nocy planowałem zadać go do belga i już sam nie wiem, rzadko wącham wcześnie fermentujące piwo, więc nie mam zbyt wielkiego doświadczenia w temacie. Edit: na przyszłość powinienem lepiej poszukać:
 6. eltomek

  Montaż kranu w garnku (bez spawania)

  Wywierciłem właśnie ładny otwór takim oto wynalazkiem http://allegro.pl/wiertlo-stozkowe-stopniowe-hs-tytan-4-32mm-wiertla-i6817081506.html Otwór pod kran w garnku ze stali nierdzewnej o gr. 0.8mm. Nie trzeba było chłodzić, wiercenie na niskich obrotach, bez nacisku (bo blokowało wiertło w otworze i ślizgało we wkrętarce). Sfazowane tym samym wiertłem od zewnątrz i wewnątrz, jest tak gładka krawędź, że nie trzeba w ogóle używać papieru. Króciec kranika 1/2" wszedł również bez żadnego poszerzania pilnikiem/papierem.
 7. eltomek

  Czy warto robić jeszcze cichą?

  Będę powtarzał do znudzenia: w warunkach domowych nie ma potrzeby zlewać na cichą. Cicha fermentacja ma sens, gdy drożdże poddawane są ogromnym naciskom przez słup cieczy (piwa) w tankach, natomiast w warunkach domowych takich obciążeń nie ma, za to zawsze piwo się w jakimś stopniu napowietrzy i czasem może wdać się infekcja. Cicha przydaje się jak chcesz zebrać gęstwę, więc jeśli nie chcesz (a przy US-05 chyba szkoda się w to bawić i ryzykować) to odpuść temat. Pozdro!
 8. Dokładnie tak jak pisze @Carlito. Już przy dość niskich temperaturach zostawiłem dochładzanie bez nadzoru i dolało mi tyle wody, że miałem 8*Plato Jakiż było moje wkurzdziwienie.... A chłodnicę już przerobiłem.
 9. Wieczór, Uwarzyłem ostatnio Hefe-weizena 12*Plato, który po 2 tygodniach odfermentował na FM41 ("Gwoździe i banany") do 4*Plato, czyli 66%. To mało, bo producent przewiduje 75-81%. Zacieranie klasyczne jak na umiarkowanie wytrawnego Weizena czyli: 20 min w 44°C, 40 min w 63°C i 20 min w 72°C, potem wygrzew. Tyle, że warzenie trwało ok 3-4h, ponieważ przy schładzaniu rozszczelniła mi się instalacja chłodnicy i musiałem sporo odparować Barwa wyszła więc nieco ciemniejsza niż książkowy Weizen, bo siłą rzeczy musiała, ale czy tak długi czas gotowania mógł wpłynąć na tak słabe odfermentowanie?
 10. Hej, Natknąłem się na informację, że wychodzi Beersmith 3 i można składać zamówienia w przedsprzedaży: https://beersmithrecipes.com/checkout W opcji jednorazowej mamy $24.95 USD zamist $34.95 czyli prawie 30% taniej. Nie jestem przedstawicielem Beersmith.
 11. eltomek

  Fermentis safale k-97

  Popełniłem na tych drożdżach Sticke z przepisu i jestem bardzo rozczarowany. 2 miesiące po butelkowaniu piwo zupełnie nie przypomina alta. Fermentowane w 15-16°C, na koniec podniesione do temp. pokojowej. Aromaty słodu monachijskiego kompletnie przykryte jakimiś trudnymi mi do zidentyfikowania irytującymi estrami, podobnymi do tych, które dają S-04. W smaku też nie powala mnie to piwo niestety. Kolejnego alta zrobię na S-33 (wzorem Pinty Stare Ale Jare ).
 12. Próbowałem, idąc za obserwacją, że grubodenny słoik działa ok, ale to pomaga tylko nieznacznie.
 13. Czołem, Mam pewien problem z mieszadłem/rdzeniem/kolbą. Otóż, wykonałem sobie mieszadło, które początkowo testowałem na rdzeniu 6x30mm i litrowym słoiku. Działało bardzo stabilnie, rdzeń nie wypadał nawet przy dość wysokich obrotach. Jednak w 2-litrowej kolbie stożkowej rdzeń wypada bardzo szybko, obroty muszą być naprawdę niskie, żeby rdzeń stabilnie trzymał się w polu magnetycznym. Testuję również na innych naczyniach z grubszym dnem i również jest stabilnie. Czy ktoś z Was spotkał się z takim problemem i znalazł sposób na rozwiązanie tego problemu? Większy rdzeń? Tak w ogóle to zauważyłem, że ten rdzeń sam w sobie ma dość słaby magnes, porównywalny z jakimś marnym ferrytowym magnesem do lodówki. Jednak, gdyby to miało być problemem to w słoiku i innych naczyniach też miałbym podobne zachowanie, co w kolbie.
 14. eltomek

  [Ostrzeżenie]Butelki piwo Poznań

  Wystarczyłoby zalać to rzadkim roztworem wody z Domestosem, bez szczotki czyści większość pleśni.
 15. No to i ja poczyniłem na tych drożdżach Milk Stouta 16 Blg, który zszedł mi do 7,5 Blg. Licząc że 1,5 Blg pochodzi z laktozy to mam (14,5 Blg-6 Blg) / 14,5 Blg = 58%, słabo. Zacieranie w 67°C, dodane 500g laktozy, z fermentacją w 16,5-17,5°C uwinęły się w 4-5 dni, dziś mija 6-sta doba, ale aktywności tych drożdży nie widać, mimo to standardowo potrzymam w fermentorze jeszcze ze 2 tygodnie. Estry, które drażniły mnie w S-04 nie występują w FM-13. Piwo jest bardzo smaczne, ale za słodkie.
×