Jump to content

eltomek

Members
 • Content Count

  265
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  elbrowar
 • Miasto
  Kraków

Kontakt

 • Imię
  Tomek

Recent Profile Visitors

844 profile views
 1. Oddaj, nie baw się w takie partactwo. Oddać możesz natychmiast, a z ewentualną reklamacją będziesz się później bujał a wcale nie muszą jej wtedy uznać.
 2. Grzałki, w których rozwiązano to inacze (zacisk?) są do kupienia tu: https://egrzalki.pl/pl/p/Grzalka-do-warzenia-PIWA-1750W-230V-315x60mm/784 aczkolwiek są nieco droższe (cena w momencie pisania 148zł). Inna sprawa, że ta grzałka, do której podałem linka ma taki sam kolor, jak grzałki od Sprawka i nie jest nigdzie napisane, że przed użyciem trzeba je wytrawić. Skąd więc pewność, że ten nalot jest toksyczny? Nie twierdzę, że nie jest, po prostu pytam. No i skąd taki nalot na rurce ze stali nierdzewnej - @sprawek czy ich producent jakoś to wyjaśnia? Dzięki, trudno się przebić przez ponad 60 stron wątku. Tutaj też nie jest to jednoznacznie wyjaśnione czy ten nalot jest szkodliwy - "Jesli zielone z niklu, to toksyczne ogromnie" vs "Niezupełnie jest się czym martwic. Grzałki nierdzewne nie wniosą "zanieczyszczeń" do medium w którym są. ". No a skoro to są grzałki ze stali nierdzewnej to znów - skąd ten nalot i jaki jest jego skład chemiczny? Stal nierdzewna, z której wykonane są grzałki (zapewne 18/10) zawierają 10% niklu, ale z jakiegoś powodu na innych elementach ze stali nierdzewnej, a mam ich trochę, takiego nalotu nigdzie nie widziałem. Dobrze byłoby to jednoznacznie wyjaśnić, bo sporo ludzi te grzałki kupuje i albo to jest rzeczywiście szkodliwe i wtedy powinni o tym wiedzieć, albo nie jest i nie powinni tracić czasu interpretując w tym wątku czy to prawda czy nieprawda Wysłałem zapytanie do sklepu egrzalki.pl o to, czy przewidują oni konieczność przygotowywania tych grzałek do kontaktu ze spożywką, np. trawienia, dam znać jak dostanę odpowiedź.
 3. Ale czy jesteś pewien, że to wystarczy?
 4. eltomek

  Kosz do filtracji

  0,3mm, to bardzo drobny otwór i może się zapychać. Najtaniej znalazłem za $56 z przesyłką, fajna opcja, ale chyba wezmę u Lewatywy kosz z siatką 0,6-0,8mm.
 5. Czy grzałki ze zdjęcia (zakupione kiedyś grupowo dzięki @sprawek) wymagają przygotowania przed podgrzewaniem brzeczki? Gdzieś czytałem, że należy je wytrawić, ale nie jestem pewien czy to dotyczy tego konkretnego typu/modelu i dlaczego taki zabieg jest konieczny. Co to w praktyce oznacza, należy je wymoczyć w jakimś kwasie?
 6. Poszperałem trochę w internetach i znalazłem ten projekt: https://www.youtube.com/watch?v=B8IZSx7axAE inne wideo: https://www.youtube.com/watch?v=SCiw63VTIeg W zasadzie to wszystko czego potrzebuję, tylko ja mam inne grzałki, ale pewnie też dadzą radę.
 7. eltomek

  pompa do piwa

  Ta z linku, który podrzuciłem już jest na 12V, przez co też powinna być łatwiejsza w zastosowaniu. Ktoś z Was rozbierał tą pompę i wie na jakiej zasadzie ona działa i z jakich materiałów jest zbudowana? Interesuje mnie, czy mogę przepuszczać przez nią gorącą brzeczkę, w szczególności o temp. bliskiej 99°C gdy będę przepompowywał przez chłodnicę. Raczej nie jest to pompa magnetyczna?
 8. eltomek

  pompa do piwa

  Chciałbym zapytać osoby (@myszarafa @jac007) korzystające z tej pompy - czy nadal ją polecają? Konstruuję niewielki system RIMS (warki 20L w 50L garnku), przekonuje mnie cena tej pompy. Rozumiem, że można ją myć dezynfekować w razie potrzeby StarSanem?
 9. Odświeżę temat, bo chcę zmodernizować swój sprzęt i bardzo proszę o ocenę mojego pomysłu. Myślę o kadzi zacierno-filtracyjno-warzelnej w garnku 50L o rozmiarach 40x40cm. Warzę wyłącznie warki 20L, przez co ten garnek może być odrobinę za duży i być może lepszy byłby 36L (36x36cm), ale mam już grzałki pod 50L no i sam garnek. Choć najchętniej widziałbym garnek 50L ale wysoki, wyższe niż szersze, ale nie znalazłem takich. W skrócie: garnek 50L z zaworem i pokrywką z zaworem, grzałki 2 x 1750W po bokach, kosz do filtracji (średnica ok 35cm) z siatką na dnie, na nóżkach, pompka do recyrkulacji, sterownik DIY. Temperatura mierzona poniżej poziomu siatki kosza. Proces: zacieranie z recyrkulacją (RIMS), potem filtracja + opcjonalne wysładzanie ze spuszczeniem brzeczki do fermentora, wyciągnięcie kosza z młótem i uwarzenie brzeczki w tej samej kadzi. Czegoś nie wziąłem pod uwagę? To wydaje się być standardowym procesem przy systemach RIMS, ale zanim zacznę kupować i zlecać to wolę się upewnić, że ma to sens. Zastanawiam się ponadto, czy siatka filtracyjna powinna być wyłącznie na spodzie kosza, czy też po bokach - wtedy zapewne szybciej będzie wysładzane złoże, ale mniej głęboko/dokładnie - ale znów, przy godzinnej recyrkulacji pewnie sporo tych cukrów jednak zostanie wypłukanych. Rzecz w tym, że grzałki przy ściankach będą zamontowane na wysokości do ok 10-12cm nad dnem i powinny ogrzewać brzeczkę + zacier, a nie blachę kosza. Ale jak sobie myślę, to chyba będzie to dobrze działało.
 10. Hej, czy wiecie gdzie można kupić kosz do filtracji (taki jak w Grainfather) lub kto z Forumowiczów mógłby takie coś wykonać?
 11. Infekcji też nie mam. Również zawsze po opróżnieniu butelki płuczę, ale często pomimo tego na butelkach zostaje mi osad, często też na szyjce taka koronka jak na zdjęciu.
 12. Odświeżę nieco wątek, bo jest wartościowy, problem z pewnością aktualny, ale od 2012 roku pewnie nieco nabraliśmy doświadczenia, pojawiły się nowe środki i metody czyszczenia butelek. Mnie przygotowywanie butelek do rozlewu zniechęca do warzenia. Tylko ten jeden etap i nie znalazłem jeszcze dobrego sposobu, który byłby skuteczny, ekonomiczny i wygodny. Niestety z uwagi na warunki mieszkaniowe nie mam możliwości kegowania, ale chyba zainteresuję się kegami 5L, może pojawiły się już sposoby nasycania w nich piwa. Zawsze po użyciu butelkę płuczę, ale często po piwie domowym na ściankach osadza się "coś" - pisałem o tym tutaj: https://www.piwo.org/forums/topic/29335-jasny-nalot-na-butelkach-to-chmiel-drożdże-czy-białka/ Widać to jedynie po osuszeniu butelki, więc jak widzę coś takiego to zalewam ją do pełna wodą i nasypuję 2 łyżeczki nadwęglanu sodu, który przez ok 2 dni ładnie musuje i czyści butelkę na kryształ. Ale jest to sposób skuteczny lecz nieekonomiczny i umiarkowanie wygodny. Czasem znajdę jeszcze jakieś butelki z plamami drożdżowymi na ściankach, albo przy dnie, z tego by wynikało, że nie zawsze wypłukanie butelki zaraz po opróżnieniu jest skuteczne. Takie plamy również schodzą stosując w/w metodę. Czy znacie jakieś prostsze, szybsze metody?
 13. Aktualnie filtruję i wysładzam w fermentorze 33L, który dodatkowo ma kształt lekko stożkowy, przez co zacier 20-litrowej warki dość mocno się spiętrza i podczas filtracji złoże dla przeciętnej "dwunastki" ma ok 15cm wysokości. Zastanawiam się czy w garze 50L o średnicy 40cm ta filtracja przebiegnie poprawnie - złoże w takim garnku będzie miało nie więcej niż 8cm, z czego martwa strefa (czyli to co ostatecznie z garnka nie wypłynie przez fakt, że wypływ kranika jest ok 2cm nad dnem to ok 3 litry). Zerknąłem na zdjęcia przemysłowych kadzi do wysładzania i mają one rzeczywiście kształt bardziej płaski niż wysoki, co sugerowałoby, że może niekoniecznie trzeba to złoże spiętrzać. Będzie to działało? Chętnie pozbyłbym się etapu ręcznego przenoszenia zacieru do wiadra filtracyjnego.
 14. No właśnie, załóżmy, że zalewamy odstanym piwem syrop z cukru do refermentacji i od tego czasu butelkowanie kończymy po 2h. Zakładając, że drożdże były w rozsądnej kondycji, tzn nie były za długo przetrzymane bez cukru, nie były coldcrashowane to co dzieje się dalej? Kiedy podejmują one pracę - po 5, 12, 24 godzinach i po jakim czasie przerabiają one cukier kompletnie do pełnego nagazowania - dzień, tydzień, dwa?
 15. Dziękuję, nadal mam pytanie o jakość filtrowania z użyciem tego ustrojstrwa - czy się nie zatyka? Na zdjęciach wygląda na dość szczelne zagęszczenie drutów.
×
×
 • Create New...