Jump to content

eltomek

Members
 • Content Count

  364
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

eltomek last won the day on January 21

eltomek had the most liked content!

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  elbrowar
 • Miasto
  Kraków

Kontakt

 • Imię
  Tomek

Recent Profile Visitors

1160 profile views
 1. I wszystko jasne, ja nie wytrzącham, stoi w spokoju. Pewnie będę musiał to zmienić. Ale nadal - te instalacje macie u siebie tak samo nieszczelne?
 2. Hmm, czy my mówimy o tym samym? 🙂 20 litrów pszeniczniaka wysycałem do 3 v/v w lodówce (przy ok 8°C) ciśnieniem 1,5 bara przez tydzień. Po 2 dniach ciągle był lekko spieniony, dopiero po tygodniu był dobrze wysycony.
 3. Czy rzeczywiście takie jest generalnie podejście? Tydzień wysycania, potem zakręcamy i odkręcamy tylko do wyszynku?
 4. Wszystko wskazuje na to, że mam nieszczelność albo w samych szybkozłączkach do gazu, albo między uszczelką na końcówce w kegu a szybkozłączką. Te oringi na kegu mam w idealnym stanie. Włożyłem do słoika z wodą 2 końcówki z szybkozłączkami, ustawiłem ciśnienie na 5 bar i z wewnętrznej strony szybkozłączki bardzo powoli (ok 2-3 razy na minutę) wychodzą bąble, pewnie to CO2. Czy powinienem oczekiwać pełnej szczelności po tych szybkozłączkach (niepodłączonych do kega), czy nie ma takiej gwarancji? No i jak zapewnić szczelność połączenia szybkozłączki na końcówce kega? W tydzień na 2 kegach uciekł mi z kilogram CO2 z butli
 5. Zgadza się, umknęło mi. Próbę tę przeprowadzałem podczas przerwy w 62°C (wcześniej była jeszcze ferulowa, ale mówimy o amylazach, więc to nieistotne). Zwykle wychodzą mi tcohę zbyt słodkie Weizeny, więc postanowiłem tym razem przetrzymać maksymalnie długo na maltozowej. Przez dekstrozową przeleciałem tylko podczas podgrzewania do mash-out'u. Sprawdziłem filtrat już po wszystkim i nie barwił.
 6. Macie pomysł co może być nie tak u mnie? Możliwe, że śrutowanie? Rzeczywiście jakiś czas temu zmieniłem sklep, w którym kupuję surowce (teraz jest to https://twojbrowar.pl/) ale kurcze, po 1,5h zacierania bez względu na grubość śrutowania powinno być już po temacie. Tymczasem filtrat nie barwi, a zacier już tak, i to na granatowo-fioletowo.
 7. Jeśli dobrze pamiętam to kiedy jeszcze robiłem te próby to zawsze sprawdzałem zacier, a nie czystą brzeczkę. Sprawdzę przy najbliższej okazji na świeżej Lugoli.
 8. Wszystkie były udane. Tak, robiłem te próby na początku, potem na długi czas dałem sobie z tym spokój, ale pewnego razu chcąc skrócić czas zacierania (wg niektórych źródeł np tu przy dzisiejszych słodach po 30-40 minutach zacierania jest już po skrobi) - kiedyś postanowiłem to sprawdzić, w efekcie czego zacierałem przez ..... 2h
 9. Czy spotkał się ktoś z Was z lodowką podblatową, ale bez tego dolnego progu, w którym prowadzone są kanały wentylacyjne? Skoro są takie do montażu w słupku, to może podblatowe też się znajdą? Przykład lodówki z dolnym progiem: https://www.ceneo.pl/16632251 oraz bez tego progu: https://www.ceneo.pl/23949365 Mam podblatową z takim progiem i na szerokość jest super, bo to 60cm, ale nie ma jak zmieścić kegów 19l na wysokość.
 10. Cześć, Warzyłem dziś pszeniczniaka i po ok 30 minutach gotowania mnóstwo takich miękkich gąbczastych kluch mi się wytworzyło. Zastanawiam się nad pochodzeniem tego cuda - czy to przełom gorący, czy białka z chmielu, czy jeszcze coś innego? Pachnie lekko chmielowo, ale mogło po prostu przejść aromatami wrzuconego chmielu. Zdrówka /eltomek
 11. Ok, wyłączyłem mieszadło, poczekałem aż całość osiądzie i przeprowadziłem próbę jodową na czystej/przejrzystej brzeczce, w której nie ma mąki - wyszła idealnie negatywna. Taka sama próba przeprowadzona na zmieszanym zacierze daje zabarwienie na ciemno. Zatem chyba popełniłem podstawowy błąd przeprowadzania próby, badając zawartość skrobii w mące. Natomiast ciekawi mnie dlaczego pomimo tak długiego zacierania skrobia z mąki nie została wypłukana i rozłożona?
 12. Tak zrobię oczywiście, nie chodzi o pieniądze, po prostu zawsze o nim zapominam Natomiast pytanie czy stary płyn Lugola może tak reagować?
 13. Zaraz mnie coś trafi. Już nie wiem co robię nie tak, kolejna warka, w której po godzinie zacierania mam pozytywną próbę jodową. Temperatura sprawdzona kilka razy, 62 stopnie na cyfrowym i analogowym, na chwilę zrobienia tego zdjęcia zacieranie trwa już 1.5h. Słody świeże, kupione 2 miesiące temu. Zasyp: 1.2kg Pilzneński, 2.8kg pszeniczny. Na zdjęciu prawy górny róg czysta kropla płynu Lugola. Co jest nie tak? Już naprawdę nie wiem, to jest moja czterdziesta warka, a bujam się z tym problemem od 5 warek. Płyn Lugola ma dobrych kilka lat, może to coś z nim jest nie tak?
 14. Cześć, Mam taki prosty zestaw jak na zdjęciu. Węże zaciśnięte obejmami z uszami, przewód fi8 zbrojony, złączka CMB ta droższa, niby niemiecka a nie chińska. Na początku miałem podłączony keg, w którym wysycałem piwo CO2 i po jakimś miesiącu zauważyłem, że butla jest lżejsza niż była miesiąc wcześniej. No to sprawdzam szczelność: zdejmuję złączkę ustawiam ciśnienie 4 bar zakręcam zawór na butli. po kilku dniach ciśnienie na wylocie spada, np do 2 bar, nie pamiętam już dokładnie teraz No to nieszczelność. Sprawdzam, czy jest ono na łączeniu butli i reduktora, więc robię tak samo, ale zakręcam zaworek na wylocie reduktora, gaz nie przedostaje się do rurki. Jest szczelnie, tydzień bez spadku ciśnienia. A więc gdzieś od momentu łączenia węża z reduktorem aż po złączkę. Tylko nie za bardzo wiem jak sprawdzić teraz ten wyciek. Włożyłem dziś końcówkę węża ze złączką i jej łączeniem z wężem do słoika z wodą, ale ten wyciek jest na tyle niewielki, że chyba nie zaobserwuję bąbelków CO2? Zobaczę. Jak nie w ten sposób to co możecie polecić?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.