Jump to content

eltomek

Members
 • Content Count

  236
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  elbrowar
 • Liczba warek
  20+
 • Miasto
  Kraków

Kontakt

 • Imię
  Tomek

Recent Profile Visitors

766 profile views
 1. Kiedyś poczyniłem coś takiego https://www.piwo.org/forums/topic/23658-kad%C5%BA-zacierna-w-garnku-50-l-bez-narz%C4%99dzi/ Możesz to poskręcać sam (wycięcie zlecić, części kupić online), a gdybyś znalazł kogoś, komu by się chciało Ci to zrobić to podzielę się projektem i wnioskami z konstrukcji i używania, bo pewne rzeczy zrobiłbym nieco inaczej.
 2. Odświeżę temat. Po 2 miesiącach od rozpoczęcia fermentacji lagera i ok 4 tygodniach po jej zakończeniu moje piwo jest mułowate i nie nadaje się do butelkowania. Coś tam od wierzchu zaczyna się powoli klarować (załączona grafika), ale zajęło mu to bardzo długo. Czy to jest cecha charakterystyczna dla lagerów i tak ma być? Dotychczas zrobiłem 30 górniaków i żaden nie klarował się tak długo (albo już nie pamiętam 😉). Piwo trzymam teraz w 3-4 st C.
 3. Jak to jest z koniecznością rehydratacji tych drożdży? Producent na opakowaniu podaje: - 11.5g na 10-15l brzeczki - sposób zadania: rozsypać po powierzchni brzeczki. Rozumiem zatem, że tych drożdży na tyle dużo, że jak połowa z nich nie przeżyje bezpośredniego zadania to i tak będzie to właściwa ilość zdrowych komórek, a rehydratacja polecana na forum ma spowodować, żeby na 20l brzeczki wystarczyła 1 paczka? Mam 2 paczki i zastanawiam się czy 2 uwodnione paczki to nie będzie za dużo na 20l brzeczki o ekstrakcie 12,5 Blg. MrMalty dla moich parametrów podaje 400 mld komórek, czyli 22g sucharków, zakładam, że suchych, a nie rehydratyzowanych.
 4. Zamykam temat, podjąłem decyzję o samodzielnej budowie sterownika. Dziękuję @Malinowyza inspirację!
 5. Rozsądna cena to taka, przy której kupujący i sprzedający mają poczucie dobrze dokonanej transakcji. Nowe urządzenie to koszt 130zl http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=6724929204
 6. Może komuś zalega niepotrzebny sterownik i chciałby sprzedać w rozsądnej cenie.
 7. Hej, mam ten sam temat na tapecie teraz, lodówka będzie stała w salonie z aneksem kuchennym, więc zdecydowałem się na lodówkę podblatową w zabudowie, tyle że jest to kosz min 800zł.
 8. Czy ktoś w Krakowie miałby do odsprzedania FM41, albo jakieś inne podobne płynne drożdże do pszeniczniaków? Potrzebuję na weekend. Chętnie przyjmę też gęstwę, jednak odwzajemnić mogę się jedynie finansowo. EDIT: nieaktualne, okazało się, że w https://esencjesmaku.pl/ mieli na stanie Stefany.
 9. A jaki zapach? U mnie ostatnio FM25 spieniły się dopiero po ponad 40h kręcenia.
 10. Niby trochę tych warek za sobą mam, ale ciągle sporo nie wiem. Zacząłem zastanawiać się czy takie pienienie się brzeczki w wężu powoduje jej napowietrzanie (zlewanie filtratu). Na filmie widać dość mocne ruchy mimo, że przepływ jest naprawdę niewielki (max 1l/minutę). Dzieje się tak, gdy wąż nie może się odpowietrzyć, czyli końcówka jest zanurzona w dolnym zbiorniku. Kiedyś zlewałem tak, że brzeczka zlewała się na lustro/powierzchnię brzeczki, ale ciurkało i myślałem, że właśnie wtedy się napowietrza. Walczyć z tym, czy olać? Jakie macie patenty na to? Pozdrawiam! eltomek
 11. Dziękuję. Zdecyduję się na tę https://allegro.pl/stojak-suszarka-na-butelki-81szt-350581-browin-i6570924526.html
 12. Odświeżę "nieco" temat, bo chcę kupić suszarkę i widzę, że rozstrzał cenowy za wersję na 80 butelek jest ogromny, od 40 do 80zł: https://allegro.pl/kategoria/pozostale-akcesoria-alkoholowe-1003?string=suszarka na butelki&order=m&bmatch=baseline-n-dict-col-1-3-1212 Te tańsze są wyraźnie gorzej wykonane, mniej stabilne od tych drogich?
 13. Zrobiłem trzeci w życiu starter, tym razem FM25, wg instrukcji, w kolbie gotowałem nad gazem brzeczkę do startera, więc musiała być dobrze wysterylizowana. Po 35h kręcenia startera zaczęło się pienić, więc wyłączyłem i wstawiłem do lodówki. Zapachy już wtedy były lekko podejrzane, teraz po sedymentacji pojawiło się trochę jajek, siarkowodoru. Czy to efekt fermentacji, czy zepsuty starter? Dziś w nocy planowałem zadać go do belga i już sam nie wiem, rzadko wącham wcześnie fermentujące piwo, więc nie mam zbyt wielkiego doświadczenia w temacie. Edit: na przyszłość powinienem lepiej poszukać:
 14. Wywierciłem właśnie ładny otwór takim oto wynalazkiem http://allegro.pl/wiertlo-stozkowe-stopniowe-hs-tytan-4-32mm-wiertla-i6817081506.html Otwór pod kran w garnku ze stali nierdzewnej o gr. 0.8mm. Nie trzeba było chłodzić, wiercenie na niskich obrotach, bez nacisku (bo blokowało wiertło w otworze i ślizgało we wkrętarce). Sfazowane tym samym wiertłem od zewnątrz i wewnątrz, jest tak gładka krawędź, że nie trzeba w ogóle używać papieru. Króciec kranika 1/2" wszedł również bez żadnego poszerzania pilnikiem/papierem.
×
×
 • Create New...