Jump to content

eltomek

Members
 • Content Count

  341
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

eltomek last won the day on January 21

eltomek had the most liked content!

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  elbrowar
 • Miasto
  Kraków

Kontakt

 • Imię
  Tomek

Recent Profile Visitors

1018 profile views
 1. W jakim stanie jest ten garnek? Byłbym wstępnie zainteresowany (wysyłka)
 2. Bakterie się nie zalęgną, ale trzeba uważać na grzyby, które fruwają w powietrzu z kurzem, więc wg mnie bardzo duże znaczenie jest gdzie te butelki są przechowywane (rodzaj pomieszczenia, jego zawartość, czy jest przewiewne i skąd nawiewa, tzn czy jest szansa, że coś nam przywieje z tzw.pola lub dworu - zależy skąd kto jest ). Masz pewnie swoje doświadczenia i ok, ja bym jednak wolał postawić butelki dnem do góry na tych ręcznikach, jeśli w ogóle bym stawiał na ręcznikach, czort wie co tam w tym ręczniku zalega, jakiego rodzaju drobnoustroje, nie oczekiwałbym że taki ręcznik jest jałowy, bo nie jest w takich warunkach produkowany, a jednak jak się go weźmie do ręki to widać, że się z niego całkiem sporo sypie. No to tak, jak napisałem powyżej, zależy Osobiście nie bałbym się zostawić tych butelek na 5 dni na ociekaczu, czy nawet w czystej skrzynce na piwo do góry dnem. Inna sprawa czy OXI to dobry sterylizator, ja przeszedłem na StarSan, bo miałem kilka epizodów zepsutych butelek po OXI. Ogólnie jeszcze podzielę się pewnym usprawnieniem, które, wstyd przyznać, dopiero ostatnio (po prawie 40 warkach) wprowadziłem i bardzo uprościło mi to życie. Mianowicie wygospodarowałem sobie w kuchni szafkę, która mieści ok 36 butelek, idealnie byłoby na 40, no ale dobre i 36 - szafka ta jest przeznaczona tylko na te butelki. Po wypiciu piwa, płuczę butelkę wodą, odstawiam do rana do wyschnięcia i jeśli nie ma osadów drożdżowych, białkowych czy chmielowych to taka bulteka trafia do szafki jako czysta i gotowa do rozlewu (przed samym rozlewem jeszcze sterylizuję). Jeśli butelka po wyschnięciu ma osady, to sypię łyżeczkę OXI, zalewam ciepłą wodą i jak sobie przypomnę po 1-2 dniach wylewam, płuczę, zostawiam do wyschnięcia i chowam do szafki. W dniu butelkowania mam całą szafkę butelek, co do których mam pewność, ze są czyste i wymagają jedynie sterylizacji. Do tej pory takie butelki lądowały po przepłukaniu w piwnicy, ale większość z nich miała te naloty, a potem psioczyłem jak trzeba było butelkować, że każdą muszę obejrzeć i w większości przypadków wykonać ich mycie.
 3. Ale dołożyć 100zł do czego? Za 250zł kupisz tutaj https://allegro.pl/oferta/keg-pepsi-zbiornik-do-piwa-cornelius-banka-1-szt-8058520417 kega klasy 1, czyli Więc za 100zł więcej niż 1 nowy masz 2 sztuki jak nowego
 4. Ktoś kupował u nich kegi i może wypowiedzieć się w temacie ich stanu wizualnego?
 5. Dzięki! Wychodzi na to, że aby było bez przeróbek to trzeba zastosować lodówkę szeroką na 60cm, a nie 54cm.
 6. A czemu tak? Wysłane z mojego SM-N960F przy użyciu Tapatalka
 7. Na prośbę @Sven dodałem obsługę grzania (odwrócona logika).
 8. No pewnie A tak poważnie to wyobraziłem sobie gaz o ciśnieniu 50 atmosfer uciekający przez dość niewielką dyszę no i stąd obawa. Ale ja się nie znam, stąd moje pytania. Nie mam luzu na boki, tylko trzpień unosi się na pewnej długości (ok 5mm), jak odkręcę gaz i na reduktorze pojawi się ciśniene to ten trzpień jest tym ciśnieniem wypychany do góry - i jakoś sobie wyobraziłem, ze jak zacznę to dalej odkręcać to on wystrzeli
 9. Hej, Kompletuję sprzęt do kegowania, mam już kegi, reduktor (podwójny ODL) i dziś kupiłem butlę. Nową, 1,5kg, taką: https://allegro.pl/oferta/nowa-butla-co2-dwutlenek-pelna-2l-1-5kg-7270180923 No, a ponieważ nigdy nie bawiłem się takim sprzętem i ponieważ przygnębia mnie świadomość, że w środku jest 150 atmosfer to mam parę pytań: 1. po lekkim odkręceniu zaworu butli (na manometrze reduktora widzę 50 bar, dalej odkręcać się boję ) zawór ten o ok 5mm podnosi się do góry, jest wypychany (bez ciśnienia na wyjściu jest na nim luz i mogę go lekko podnieść i wcisnąć). Oczywistym jest dla mnie dlaczego on odskakuje, skoro jest ten luz, pytanie czy ten luz jest dopuszczalny. Układ jest raczej szczelny. Ja strachliwy jestem, jeśli chodzi o wszelkie wysokociśnieniowe rzeczy - nie ma możliwości, żeby taki zawór podczas normalnego użytkowania wystrzelił? 2. czy można bezpiecznie odkręcić zawór butli bez przykręconego reduktora? Skoro po lekkim nawet odkręceniu zaworu na reduktorze jest 50 atmosfer to zakładam, że nie powinno się tego robić, bo może to skutkować odrzuceniem butli przez nagły wylot CO2. No ale zapytać musiałem Zdrówka /e
 10. Dzięki, a czy dwa standardowe wejdą?
 11. Ponieważ nadal szukam lodówki na kegerator odświeżam lekko temat, podsumowując co zostało napisane, albo - co ja wyłapałem: Amica AC 151, chłodziarka do wolnostojąca, wysoka na 86 cm, wchodzą 2 kegi bez wycinania - uwaga na rurkę, która idzie w środku góry. Wchodzą 2 kegi i butla bez żadnych przeróbek Amica EVKS 16172 i 16162 - chłodziarki do zabudowy, wchodzą bez przeróbek tylko wąskie (21cm) Electrolux ERN1400AOW - konieczne jest obcięcie wypustek żeby weszły 2 kegi, choć ktoś pisał, że podobno wejdą 2 kegi, ale nie stoją prosto. Można wiercić od góry bez obaw, nie ma tam rurek Generalnie polecane są lodówki, które mają wnękę na agregat chłodzący zajmującą połowę szerokości lodówki, niestety z moich obserwacji wynika, że jest ich obecnie w ofercie bardzo niewiele Inne modele opisywane tutaj jako nadające się na kegerator, nie mam więcej informacji: Liebherr KT1930 ("idealna, bardzo pojemna") Liebherr UKU 1800 Liebherr IKS 720 SIMENS KT18R00/05 FD7103 - "idealna na kegerator" Jak ktoś ma jakieś dodatkowe informacje to proszę dzielcie się, czasy się zmieniają, zmieniają się też dostępne modele.
 12. Dzięki @Mibor Ktoś może podpowiedzieć jakiej średnicy wąż zbrojony do gazu na reduktor ODL, którego króciec ma 8mm średnicy - 8mm czy 7mm? Szukając różnych informacji o kegowaniu natknąłem się na poniższy filmik. Jest to pewnie filmik jeden z wielu, ale w dość zwarty sposób gość opowiada o podstawach kegowania:
 13. Czy szybkozłączki z gwintem (https://allegro.pl/oferta/szybkozlaczki-cmb-keg-pepsi-cornelius-gratis-06-6814324347) mają jakąś przewagę nad tymi zakończonymi króćcem (https://allegro.pl/oferta/szybkozlaczki-cmb-corny-keg-pepsi-gratis-01-6235413572)? Kompletuję sprzęt i zastanawia się czy jest sens komplikować instalację dodatkowym połączeniem gwintowym (które pewnie trzeba uszczelnić taśmą teflonową). I jeszcze pytanie o instalację nalewaka: czy bezpośredni montaż na szybkozłączce (tak jak tu https://pl.aliexpress.com/item/32819592529.html?spm=a2g17.search0104.3.16.2TUfFs) może powodować większe pienienie się niż na np. 1,5m przewodzie piwnym? Zakładam, że nie zawsze będę miał dobrze schłodzony keg.
 14. Kolego, no zacne cywilizacje wyhodowałeś Od siebie polecam środki sprawdzone i przeznaczone do stosowania w browarach, również domowych: PBW i StarSan, używam tego duetu i wzmożonej, ale nie histerycznej ostrożności i mam czysto. PBW jest tutaj na forum uznany za drogi, osobiście nie zgadzam się z tą oceną (bierze się to stąd, że powszechną praktyką jest zalewanie całego fermentora roztworem, a ja tak nie robię). Jedna mała puszka 450g starcza mi na 20 warek, myję nim jedynie fermentor, po prostu sypię łyżeczkę do 1-2l gorącej wody, zamykam fermentor, trzęsę nim, potem miękką stroną gąbki kuchennej (mam taką odłożoną tylko do sprzętu piwowarskiego) myję fermentor, płuczę, zalewam StarSanem, potem wylewam co się da wylać, piana w większości zostanie, ale ona jest nieszkodliwa. O Piro, czy OXI też się pisze, choć ja piro nigdy nie używałem, a do bakteriobójczości OXI mam bardzo ograniczone zaufanie, używam go wyłącznie do czyszczenia butelek z osadów, ale przed rozlewem i tak sterylizuję StarSanem, nie zdecydowałbym się używać OXI jako środka do dezynfekcji. Sprzęt, po którym coś takiego wyprodukowałeś od razu powinien pójść pod 3% roztwór NaOH na całą noc, bo każda kolejna warka na bank będzie zainfekowana. Chłodnica przeciwbieżna czy zanurzeniowa? A kranik Klarsteina? Może tam masz niedoczyszczone od zewnątrz i jak wylewasz z niego sterylną brzeczkę do fermentora to wtedy zachodzi infekcja?
 15. To teraz ja potrzebuję pomocy, już nie wiem co jest grane, kolejne piwo, które zacieram 2h i nic Zacier prosty, na AIPA (https://twojbrowar.pl/pl/zestawy-surowcow-piwo-domowe/1464-lemon-ipa-14blg.html), pH 5.0-5,2, zacieram w 66°C (sprawdziłem termometrem elektronicznym i alkoholowym) już od 2h, kręcę mieszadłem na silniku, ciągle pozytywna próba. Słody z twojbrowar.pl, nie wierzę, że są felerne, bądź stare, to poważny sklep. Możliwe, że jodyna jakaś już "niesprawna"? Leży od kilka lat, ale szczelnie zamknięta, w cieniu, choć przez te czasy napewno była narażona na tempetarury powyżej 25°C. EDIT: na tej fotce, po prawej próba pozytywna po namoczeniu świeżego słodu, po lewej próba jodowa po zacieraniu - może wymyślam i jednak to jest negatywna próba a te zabarwienia to nie skrobia tylko inne "coś"?
×
×
 • Create New...