Skocz do zawartości

eltomek

Members
 • Zawartość

  217
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  elbrowar
 • Liczba warek
  20+
 • Miasto
  Kraków

Kontakt

 • Imię
  Tomek

Ostatnie wizyty

485 wyświetleń profilu
 1. eltomek

  Montaż kranu w garnku (bez spawania)

  Wywierciłem właśnie ładny otwór takim oto wynalazkiem http://allegro.pl/wiertlo-stozkowe-stopniowe-hs-tytan-4-32mm-wiertla-i6817081506.html Otwór pod kran w garnku ze stali nierdzewnej o gr. 0.8mm. Nie trzeba było chłodzić, wiercenie na niskich obrotach, bez nacisku (bo blokowało wiertło w otworze i ślizgało we wkrętarce). Sfazowane tym samym wiertłem od zewnątrz i wewnątrz, jest tak gładka krawędź, że nie trzeba w ogóle używać papieru. Króciec kranika 1/2" wszedł również bez żadnego poszerzania pilnikiem/papierem.
 2. eltomek

  Czy warto robić jeszcze cichą?

  Będę powtarzał do znudzenia: w warunkach domowych nie ma potrzeby zlewać na cichą. Cicha fermentacja ma sens, gdy drożdże poddawane są ogromnym naciskom przez słup cieczy (piwa) w tankach, natomiast w warunkach domowych takich obciążeń nie ma, za to zawsze piwo się w jakimś stopniu napowietrzy i czasem może wdać się infekcja. Cicha przydaje się jak chcesz zebrać gęstwę, więc jeśli nie chcesz (a przy US-05 chyba szkoda się w to bawić i ryzykować) to odpuść temat. Pozdro!
 3. Dokładnie tak jak pisze @Carlito. Już przy dość niskich temperaturach zostawiłem dochładzanie bez nadzoru i dolało mi tyle wody, że miałem 8*Plato Jakiż było moje wkurzdziwienie.... A chłodnicę już przerobiłem.
 4. Wieczór, Uwarzyłem ostatnio Hefe-weizena 12*Plato, który po 2 tygodniach odfermentował na FM41 ("Gwoździe i banany") do 4*Plato, czyli 66%. To mało, bo producent przewiduje 75-81%. Zacieranie klasyczne jak na umiarkowanie wytrawnego Weizena czyli: 20 min w 44°C, 40 min w 63°C i 20 min w 72°C, potem wygrzew. Tyle, że warzenie trwało ok 3-4h, ponieważ przy schładzaniu rozszczelniła mi się instalacja chłodnicy i musiałem sporo odparować Barwa wyszła więc nieco ciemniejsza niż książkowy Weizen, bo siłą rzeczy musiała, ale czy tak długi czas gotowania mógł wpłynąć na tak słabe odfermentowanie?
 5. Hej, Natknąłem się na informację, że wychodzi Beersmith 3 i można składać zamówienia w przedsprzedaży: https://beersmithrecipes.com/checkout W opcji jednorazowej mamy $24.95 USD zamist $34.95 czyli prawie 30% taniej. Nie jestem przedstawicielem Beersmith.
 6. eltomek

  Fermentis safale k-97

  Popełniłem na tych drożdżach Sticke z przepisu i jestem bardzo rozczarowany. 2 miesiące po butelkowaniu piwo zupełnie nie przypomina alta. Fermentowane w 15-16°C, na koniec podniesione do temp. pokojowej. Aromaty słodu monachijskiego kompletnie przykryte jakimiś trudnymi mi do zidentyfikowania irytującymi estrami, podobnymi do tych, które dają S-04. W smaku też nie powala mnie to piwo niestety. Kolejnego alta zrobię na S-33 (wzorem Pinty Stare Ale Jare ).
 7. Próbowałem, idąc za obserwacją, że grubodenny słoik działa ok, ale to pomaga tylko nieznacznie.
 8. Czołem, Mam pewien problem z mieszadłem/rdzeniem/kolbą. Otóż, wykonałem sobie mieszadło, które początkowo testowałem na rdzeniu 6x30mm i litrowym słoiku. Działało bardzo stabilnie, rdzeń nie wypadał nawet przy dość wysokich obrotach. Jednak w 2-litrowej kolbie stożkowej rdzeń wypada bardzo szybko, obroty muszą być naprawdę niskie, żeby rdzeń stabilnie trzymał się w polu magnetycznym. Testuję również na innych naczyniach z grubszym dnem i również jest stabilnie. Czy ktoś z Was spotkał się z takim problemem i znalazł sposób na rozwiązanie tego problemu? Większy rdzeń? Tak w ogóle to zauważyłem, że ten rdzeń sam w sobie ma dość słaby magnes, porównywalny z jakimś marnym ferrytowym magnesem do lodówki. Jednak, gdyby to miało być problemem to w słoiku i innych naczyniach też miałbym podobne zachowanie, co w kolbie.
 9. eltomek

  [Ostrzeżenie]Butelki piwo Poznań

  Wystarczyłoby zalać to rzadkim roztworem wody z Domestosem, bez szczotki czyści większość pleśni.
 10. No to i ja poczyniłem na tych drożdżach Milk Stouta 16 Blg, który zszedł mi do 7,5 Blg. Licząc że 1,5 Blg pochodzi z laktozy to mam (14,5 Blg-6 Blg) / 14,5 Blg = 58%, słabo. Zacieranie w 67°C, dodane 500g laktozy, z fermentacją w 16,5-17,5°C uwinęły się w 4-5 dni, dziś mija 6-sta doba, ale aktywności tych drożdży nie widać, mimo to standardowo potrzymam w fermentorze jeszcze ze 2 tygodnie. Estry, które drażniły mnie w S-04 nie występują w FM-13. Piwo jest bardzo smaczne, ale za słodkie.
 11. eltomek

  [WODA] Profile, modyfikacje, odwrócona osmoza itp.

  Bardzo proszę o pomoc w dostosowaniu wody Woda w Krakowie z ujęcia Raba, skład (w ppm): Ca=41 , Mg=5,4, Na=12,5, SO4=19, Cl=15,7, HCO3: 134,2, zasadowość (alkalinity)=110 Milk Stout, 100 EBC wg receptury https://homebeer.pl/pl/p/Piwo-domowe-Milk-Stout-12-BLG-zestaw-ze-slodow/256 ilość wody do zacierania=14l, do wysładzania=14l W zasadzie to chyba (bo jeszcze słabo się na tym znam) chciałbym podnieść HCO3 ze 134 do 280. Posługując się narzędziem https://www.brewersfriend.com/water-chemistry/ wyliczyłem, że jak dodam 5g CaCO3 to dostanę HCO3=294, natomiast Ca z 41 podskoczy do 93, czyli 2-krotnie. Jakie to będzie miało znaczenie dla efektu końcowego? Mogę również dodać 3g sody oczyszczonej (NaHCO3) oraz 1g CaCO3, wówczas mam Ca=51, HCO3=280, natomiast Na podskoczy z 12,5 do 58. Którą opcję wybrać?
 12. eltomek

  [Kupię] Wykrojnik 1/2"/20mm

  Dziękuję za uwagi Nadal, gdyby ktoś miał wykrojnik 1/2" którego nie potrzebuje to chętnie odkupię lub pożyczę. Ostatecznie pewnie kupię nowy, bo wstępne wyceny w zakładach obróbki metali oscylują wokół 120zł netto za 2 otwory.
 13. Kupię lub pożyczę w Krakowie wykrojnik 1/2" lub 20mm.
 14. Dziękuję za oferty wersji elektronicznej, temat do zamknięcia.
 15. Może komuś zalega i chciałby odsprzedać, proszę o kontakt.
×