Jump to content

Leśnik

Members
 • Posts

  10
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Leśnik

 1. Leśnik

  Orkiszowe

  Nigdzie nie mogę znaleźć informacji nt. płatków orkiszowych to zapytam tutaj. Własnie robię black IPA i miałem w recepturze 400 g płatków żytnich. Niestety jak już wszystko miałem wsypywać okazało się, ze ich nie mam w chacie za to były orkiszowe (też błyskawiczne). Szkoda mi było już podgrzanej wody więc zastąpiłem żytnie orkiszowymi. Czego można się spodziewać po płatkach orkiszowych? Raczej pójdą one z właściwościami w stronę pszenicy, żyta czy może owsa? Ktoś ma jakieś spostrzeżenia i przemyślenia? Pozdrawiam Leśnik
 2. Bart Dzięki Wielkie za podpowiedz. Zastosowałem się dość wnikliwie do Twojego schematu nagazowania i myślę, że jest dobrze. Resztę pewnie zweryfikujesz Ty i uczestnicy Piwowarzone w Bistro Narożnik.
 3. Ok, właśnie najbardziej się bałem przegazowaniu, a czasu na ogrzani i odgazowanie może być niewiele. Zrobię tak jak piszecie: 2 strzały po 2,5 bez turlaniu. Oczywiście sprawdzę w domu jak piwo wyszło i wtedy ewentualnie nieco dogazuję. Jeśli będzie nieco przegazowane to upuszcze gazu podczas ogrzewania piwa do kilkunasty stopni. A witam przeciwnika Możesz tak zrobić ale gazuj od razu. Bardziej bym się kolego martwił o dojrzałość piwa i osady, ale może da radę. Ile dni Ci to piwko fermentuje? Bo jeżeli go nie dofermentujesz do końca uwzględnij też gaz, który się wytworzy przy dofermentowaniu. Piwo fermentuje od soboty popołudnia, wiec ma 4 dni. Wybrałem właśnie 04, żeby przefermentowały szybko i szybko zbiły się na dnie. Czy to wyjdzie, mam nadzieję, ale tak na prawdę zobaczymy wszyscy 11.02. Pierwsza warka na płynnych wyszła słabo, ale tak to jest jak przeziębionej kobiecie pozwoli się operować pokrętłem kaloryfera, a w komórce nie ma kontaktu elektrycznego, żeby zrobić 19 st. C. Dzięki Panowie, gdybyście mieli jeszcze jakieś podpowiedzi to słucham jak świnia grzmotu.
 4. Pepsi Cornelius. Mam 19 L w wiadrze, pewnie po burzliwej i cichej zostanie 18,0-18,5 L i tyle wleję.
 5. Witam Wszystkich, Startuję za 11 dni w Wrocławskim PiwoWarZone. Niestety pierwsze podejście do Oatmeal Stauta wyszło słabo, za wysoka temperatura fermentacji i nie chcę tym ludzi męczyć. Dlatego w weekend uwarzyłem kolejną warkę na US-04 temperaturę otoczenia ma 16 st. i ładnie fermentuje. Problem w tym, że nie ma czasu na refermentację a posiadam "po teściach" Keg. Keg umyłem, zamówiłem już osprzęt i będę gazował, ale będzie to pierwsze gazowanie w kegu. Pytanie tylko jak to dobrze zrobić. Planuję w czwartek 9.02 piwo zlać z cichej do kegu, wypchnąć tlen i wystawić na balkon na schłodzenie (mam nadzieję, że nie będzie przyśpieszonej wiosny). W piątek 10.02. jak już piwo będzie miało parę stopni chcę podpiąć butlę i przez 20 min. ustawić 3 bary. Później toczyć keg, wstrząsać i bełtać kilka minut i ostawić na balkon na kilka godzin. Następnie procedurę powtórzyć 3 bary, 20 min. mieszanie i zimne. Czy sądzicie, że piwo będzie stautowo nagazowane w sobotę? Może 2 x 3 bary i 20 min. to za dużo i przegazuję piwo? Coś w wymyślonej procedurze poprawić?
 6. A jakiego masz maila? gajowym@wp.pl Może poszło na gajowy bez 'm'?
 7. Przeszukałem maila i nic nie znajduję. Ktoś nadal czeka na metryczkę weizenową lub AW? Może błąd w moim adresie mail?
 8. Kiedy i gdzie będzie oficjalne ogłoszenie wyników? Wybieram się na sobotę i trochę niedzieli na PTP.
 9. Witam Wszystkich użytkowników forum! Mam na imię Michał ale wszyscy mówią na mnie Leśnik. Zawodowo zajmuję się układaniem receptur, fermentacją i mikrobiologią, jednak chodzi o dawki żywieniowe dla krów, fermentację w żwaczu bydła oraz drożdże do żywienia krów i bakterie kw. mlekowego do przygotowania kiszonek. Piwowarstwem interesuję się od lata ubiegłego roku gdy podczas długiego L4 trafiłem na dość popularny kanał na yt traktujący o tym temacie (wiem, że nie każdy tutaj lubi, ja lubię i oglądam). Swoją przygodę rozpocząłem od doświadczeń smakowych z craftami, a w tym roku zakupiłem sprzęt i uwarzyłem 3 warki. Pierwsza na ekstraktach, kolejne już z zacieraniem. Na forum zaglądałem szukając informacji o warzeniu i surowcach, teraz chciałbym zintensyfikować swoją aktywność na forum, aby poszerzać wiedzę piwowarską. Pozdro Leśnik
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.