Jump to content

Kieńć

Members
 • Content Count

  46
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Browar Sabotaż
 • Rok założenia
  2015
 • Liczba warek
  100+
 • Miasto
  Wrocław

Kontakt

 • Imię
  Witold
 • Strona www
  browarsabotaz.pl

Recent Profile Visitors

648 profile views
 1. @Przemcio86 pochwal się recepturami!
 2. Miałem się odezwać po pół roku, już lekko spóźniony się odzywam. Nie ma dramatu, pół roku temu można było założyć kontrakt i teraz nie żałować. Postaramy się przygotować jakąś dłuższą wypowiedź na ten temat.
 3. Nowy unitank 20hl netto, z dwoma płaszczami chłodzącymi i izolacją można obecnie zamówić za około 35 tysięcy PLN netto według mojego rozeznania. W Polsce robi np. Admar w Świętochłowicach, właściciel marki Browar ReCraft. We Wrocławiu działa także powiązana z Profesją firma Technum. W Czechach i na Słowacji jest drożej. My kupiliśmy dwa tanki od Admaru, było tanio, jak na oferty, które widziałem, ale czas oczekiwania na realizację wyniósł prawie pół roku. Umowy dostaliśmy pod koniec stycznia, tanki odbieraliśmy na początku lipca.
 4. Cześć! Dawno nie zaglądałem na forum, wybaczcie. Po pierwsze to my chmieliliśmy w sposób dość specyficzny, bo w niskiej temperaturze (lodówka) a po drugie to, krótko, tylko 3 dni. W tych warunkach Fuggles i Galena wypadły przy tej samej ilości dość blado, podobnie jak polski Cascade, w sensie, nie było ich czuć za bardzo. Sorachi Ace był wyczuwalny, ale niezbyt przyjemny, choć pewnie miałby swoich fanów. Mi się kojarzył trochę z takim sztucznym aromatem sosnowym. Więc plus dla Mandariny. A co do Mauribrew Weiss, to można na nich uzyskać dobrą pianę. Nigdy nie robię przerwy b
 5. Ja robię przerwę ferulikową 65' w temperaturze 44°C. Wyższa temperatura może już negatywnie wpłynąć na stabilność piany i pełnię piwa. Dużo zależy też od drożdży. Z sucharów sens mają chyba tylko Mauribrew Weiss i one dobrze wybijają fenole przy takim zacieraniu.
 6. Jakby ktoś jeszcze myślał nad tym pomysłem: Zrobiliśmy ostatnio ok 30l hefeweizena i podzieliliśmy na 5 małych wiaderek, które dochmieliliśmy na zimno każde innym chmielem. Mandarina zdecydowanie wygrała zestawienie. Dawka ok 2,6 g na litr jest wystarczająca. Kilkoro znajomych przy tej dawce czuło zapach brzoskwini, były też obecne inne aromaty okołochmielowe, przyjemne, ale niezbyt charakterystyczne. Nie przykrywało weizena, raczej delikatnie go podbijało. Zrobimy warkę z dawkowaniem 5g na litr to będzie wszystko wiadomo.
 7. W tym roku 23 warki. Numeracja się nie zgadza, ale tak było: Gryczane II (100% American Buckwheat), 9l Pszenica V, 31.5l Stout V, 33.5l Grodziskie I, 31l Special bitter VII, 29l Special bitter VIII, 28l Stout VI, 27l Pszenica VII, 32l Rosanke I, 31l Special bitter X, 31.5l Special bitter XI, 31l Witbier IV, 28l Special bitter XII (dziki chmiel), 31l Special bitter XIII, 29l Special bitter XIV, 28l Special bitter XV, 30l Special bitter XVI, 32l Stout VII, 35l Stout VIII, 32l Pszenica IX, 31.5l American Buckwheat III, 21l Special bitter
 8. Dziękuję sędziom i organizatorom, gratuluję zwycięzcom!
 9. Nie wiesz. Zbyt mało drożdży do ilości brzeczki to przede wszystkim więcej estrów, co akurat w pszenicy może dać fajny efekt, choć niekoniecznie, nie w wypadku każdego szczepu i nie w każdej temperaturze. Dodatkowo zbyt mała ilość drożdży zwiększa ryzyko wolnej i zatrzymującej się fermentacji, a więc piwo zbyt słodkie, lub ze wznowioną fermentacją w butelkach (granaty, czyli w sumie najgorzej). Wreszcie wolny przebieg fermentacji może zwiększać ilość zapaszków kiblowych, pochodzących od siarki, szczególnie drożdże weizenowe i niektóre lagerowe je lubią robić. Ostatnio mi ktoś mówił, że jak rob
 10. Wiem, dzięki... pierwszą warkę niestety robimy z klucza ceny. Ale już myślę o przeprowadzce gdzieś bliżej. Z drugiej strony mam zaufanie do browaru, który nas gości, ale wiadomo, wpadać postaram się jak najczęściej.
 11. Bez butelki i bez etykiety. Najczęstsze oferty: 1,10-1,50 za pół litra rozlanego piwa, za samo wynajęcie sprzętu i pracę po stronie browaru. Do tego dochodzi koszt: chmieli, słodów, akcyzy, drożdży, butelki, kapsla, etykiety, kartonu na butelki i palety, oraz transportu do magazynu. Po stronie browaru jest koszt mediów, chemii do CIP, ewentualnego CO2 do gazowania. W cenie jest praca ludzi przy rozlewie i pakowaniu towaru na paletę, więc odbieramy wszystko elegancko spakowane. Rzecz jasna są browary, które inaczej kombinują, np chcą się rozliczać nie za gotowy produkt a za wybitą b
 12. Własne zawsze lepsze. Ja nigdy nie warzyłem z ekstraktów, więc nie mam porównania. Ale ten MJ to jak sądzę, zwykły ekstrakt z jęczmiennego słodu ze zredukowaną zawartością glutenu. Mnie w tej zabawie przede wszystkim ciekawią smaki jakie można uzyskać z niestandardowych słodów i gryka jest naprawdę ciekawa pod tym względem. Zwłaszcza na drożdżach weizenowych moim zdaniem. Tu jest receptura: Choć jeśli nie masz doświadczenia z zacieraniem to prawdopodobnie nie jest dobre piwo na początek.
 13. Warzone 14.11.2017 Warka nr 56 (?) 21l 11,5 blg 36,5 ibu Słód Gryczany Steinbach 5kg Łuska gryczana 0,6kg Chmiel perle 7% granulat 10g Chmiel Kohatu 7,8% szyszka 100g alfa amylaza 4g beta amylaza 4g kwas mlekowy ok 10 ml Drożdże suche fermentis safale wb-06 x1 Zacieranie (w sumie ok 22l wody + kilka litrów wody w łusce ryżowej) 1) Przerwa beta glukanowa (90') Słód gryczany do 20L wody. Po dodaniu słodu gryczanego 41°C. + 2 L zimnej wody dla obniżenia. 90' 38,5°C- 37°C (po ok 20' dodatek ok 10 ml kwasu mlekowego, p
 14. Powrzucam to trochę receptur, w tym archiwalne. Startujemy z browarem kontraktowym pod tą samą nazwą, ale tutaj rzecz jasna tylko o tym co działamy w domu.
 15. Przejrzałem na tyle uważnie, żeby zauważyć, że opisywane w artykule badanie w ogóle nie dotyczy celiakii. Owszem jest wiele osób, które unikają glutenu, a nie chorują na celiakie i wiele z nich być może robi to niesłusznie, ale jeśli ktoś jest w tym 1% chorych na celiakie to zachęcanie go do rezygnacji z diety bezglutenowej jest wedle obecnej wiedzy medycznej co najmniej nierozsądne. @przemcio86 ten słód Steinbacha wydaje się obiecujący. Zachęcam do eksperymentów, recepturę swoją wrzucę dziś na forum.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.