Jump to content

julian

Members
  • Posts

    2
  • Joined

  • Last visited

julian's Achievements

  1. Chmielę w garnku 14 L, chłodzę w zlewie i sitkiem usuwam chmiel. Potem do dolewam trochę wody, potem brzeczke, potem resztę wody (woda po 1,5 L bo taka się mieści do lodówki), mieszam i pobieram brzeczkę do probówki. Czekam do następnego dnia, żeby chmiel opadł i temp się zmniejszyła do ok 20 C i mierzę. No ale widocznie może źle wymieszałem, bo przecież powinno wyjść ok 18 BLG, no i przez tydzień miałbym 9% alkoholu.
  2. Witam, Mam na imię Julian, bawię się w robienie piwo od początku roku, piwa warzę z ekstraktów. Nie znalazłem podobnego problemu, więc nakładam nowy temat. Chciałem zrobić ostatnie piwo przed latem, IIPĘ. Wziąłem 3 puchy ekstraktu (1,7 kg): superjasny i bursztynowy z Gozdawy i pszeniczny WES-a. Odliczając resztki chmielu (a dałem go dużo) zostało mi 21 L brzeczki z 26 BLG. Cukier mierzyłem przy temp 21-22 C. W wodzie pokazuje mi ładnie 0 BLG, więc powinien być dobry. Czy to możliwe, że można uzyskać takie BLG z 3 puch? Kiedyś miałem już podobną sytuacje, dałem 2 puchy i polepszacz Gozdawy i pokazało mi chyba 22 BLG. Dałem 1 saszetkę US-5, dzień trzymałem w mieszkaniu, a poźniej zniosłem do piwnicy (19-20 C) i dzisiaj po tygodniu ma 8 BLG. Spotkał się ktoś z podobną sytuacja?
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.