Jump to content

Henx

Members
 • Content Count

  581
 • Joined

 • Last visited

1 Follower

About Henx

 • Birthday 03/18/1985

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2016
 • Liczba warek
  104
 • Miasto
  Szczecin

Kontakt

 • Imię
  Bartek

Recent Profile Visitors

847 profile views
 1. Ze starterem jest wszystko w porządku. Nie mierz mu blg - nigdy, nie zaglądaj do środka - nigdy. Teoretycznie koniec jest jak piana opadnie, Filip z Fermentum Mobile zaleca kręcić zawsze 48 godzin (niezależnie kiedy piana opadła). Piana nie utleni tego ponieważ drożdże się namnażają i zjadają O2 i wydalają CO2, także nad tą pianą zaraz robi się poduszka z CO2. A nawet gdyby miało się jakimś cudem utlenić i dostać do brzeczki później to jest to kropla w morzu. Wir powinien być lekki, tylko tyle żeby się mieszało i nie opadało na dno.
 2. Miałem tak ale zimą. Wy1272, same trupy. Latem zamówiłem u nich z nowej dostawy i już wszystko było ok.
 3. Wstaw jeszcze wątek o pieczeniu bułek i bądź zdziwiony, że ktoś zwróci ci uwagę. Inne szczepy (nie gatunki) drożdży są dedykowane do piw, inne do cydrów. Przy cydrach drożdże pracują w niższym pH, w brzeczce i moszczu (chyba tak to się nazywa) są inne składniki odżywcze dla drożdży. Inne składy pożywek. Jest wiele zmiennych z punktu widzenia drożdży. Cydrowi bliżej do wina niż piwa. Jak chcesz uzyskać konkretniejsze odpowiedzi idź na forum winiarzy, a jak chcesz dalej robić z siebie debila bo ktoś ci zwrócił uwagę to daruj sobie i nie zawracaj głowy.
 4. Nigdy nie użyłem całej kolendry i nigdy nie trafiła ona do wiadra ale podejrzewam, że poza dużo gorszym oddaniem aromatu nic złego się nie dzieje. Za to jedno jest pewne - 11 dzień fermentacji to nawet jak na witbiera (tak podejrzewam sądząc po kolendrze ) za wcześnie. Poczekaj jeszcze z 5-8 dni w temp. około 22 st C.
 5. Czy będzie to bezpieczne czy lepiej sobie odpuścić? Znalazłem w Auchan fajne pojemniki 10 litrowe, akurat pasują mi w wolną przestrzeń w lodówce i mogę sobie 6 litrów eksperymentów robić. Nie ma nigdzie znaczka z kieliszkiem i widelcem.
 6. Bardziej dla lepszej filtracji. Ja zawsze i wszystko niesłodowane kleikuję, czy trzeba czy nie. Jakoś tak lepiej mi filtracja idzie jak płatki/ziarno porządnie napęcznieje w garnku, a nie w wiadrze.
 7. Henx

  n/a

  No właśnie dlatego pomyślałem o Edim skoro nikt tam nie warzył w domu Tylko jedna rzecz mi nie pasuje. Zdanie autora tematu czy domowe będzie tak samo dobre jak z browaru? Trzeba się nieźle postarać, żeby w domu uwarzyć takie piwo jak robią w Edim
 8. Będzie wszystko ok. Przy S-04 po tygodniu do pokojowej bo one lubią mieć laga.
 9. Ten chmiel to najmniejszy problem. Na przyszłość polecam bo schłodzeniu brzeczki zrobić „whirlpool” czyli zamieszać energicznie i zostawić na jakieś 10 minut. Drobinki chmielu utworzą stożek na środku dna, a Ty zdekantujesz sobie brzeczkę znad tego. Te temperatury co są podawane na drożdżach to temp fermentacji (nie otoczenia), otoczenia powinna być niższa o 2-3 stopnie. A tak drożdże naprodukowały Ci mnóstwo ubocznych niechcianych związków (fuzli - wyższych alkoholi), piwo w zapachu będzie dawało rozpuszczalnikiem, acetonem, a po wypiciu 2-3 kac gigant murowany. Jak nie masz chłodnego (16 stopni) pomieszczenia to lodówka albo skrzynia styropianowa i wkłady.
 10. Czy ja dobrze rozumiem? Po gotowaniu z chmielem przelałeś tą brzeczkę przez młóto które zostało po filtracji? Przed chłodzeniem czy po? Pierwszy raz słyszę o takiej metodzie (i zapewne ostatni). Burzliwa w 27 stopniach i twierdzisz, że wszystko jest dobrze? Czytałeś coś wcześniej o tym jak powinien wyglądać proces? Niestety nie mam dobrych wieści, ale to piwo nadaje się tylko w kanał
 11. Ten chmiel w ogóle nie powinien trafić do brzeczki. Zależnie ile go tam jest mogą wyjść trawiaste aromaty. Nawet lepiej że poprzyklejał się do ścianek ponad lustrem.
 12. Organoleptycznie. Prawdopodobnie jest utlenione bo platik jednak przepuszcza tlen, a 6 miesięcy to długo. Możesz też mieć problem z nagazowaniem bo jeśli jakieś drożdże jeszcze żyją to ochotę do pracy mają na poziomie beneficjentów 500+ w dresach z trzema paskami. 2 łyżki gęstwy tego samego szczepu powinny załatwić sprawę.
×
×
 • Create New...