Jump to content

Henx

Members
 • Content Count

  544
 • Joined

 • Last visited

1 Follower

About Henx

 • Birthday 03/18/1985

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2016
 • Liczba warek
  96
 • Miasto
  Szczecin

Kontakt

 • Imię
  Bartek

Recent Profile Visitors

770 profile views
 1. Jak zlewasz piwo „na cichą” to nowy fermentor masz wypełniony CO2? Jak przelewasz do fermentora rozlewniczego to masz go wypełnionego CO2? Butelki masz wypełnione CO2? Przefermentowane piwo ciężko jest zainfekować z powietrza. Jeśli w mieszaninie gazów ponad taflą piwa jest już wystarczająco duże stężenie H2S to „nowy” się tam nie ulotni. Sposób przewietrzenia H2S działa (u mnie i u moich kolegów piwowarów). Można jeszcze miedź wrzucać - też działa.
 2. Siarkowodór jest bardzo lotny, otwierasz pokrywkę i machasz nią żeby wymienić powietrze znajdujące się nad piwem na „świeże”, w browarach robi się to CO2. Czeslaw - dorośnij i głowę sobie przewietrz.
 3. Fermentuj, chmiel jakby nigdy nic. Na 2 dni przed rozlewem polecam co 12 godzin „przewietrzyć” fermentor.
 4. Siarki raczej się nie pozbędziesz bo to błędy fermentacyjne (chociaż zazwyczaj pojawiają się w lagerach). Chyba, że masz na myśli siarkowodór?
 5. Ale lodówka chodzi non stop i nie może ukręcić poniżej 13? bo być może termostat jest walnięty.
 6. Co do zwiększenia wydajności to utrzymanie PH zacieru w okolicy 5,5 i wydłużone zacieranie (w 72 potrzymałbym 30 min).
 7. W regulaminie jest napisane, że można kasę przynieść osobiście. A czy mogę do paczki z piwem włożyć? Pytam serio.
 8. Jak jak nie lubię wprowadzania na siłę do naszego pięknego języka różnych anglicyzmów. A nie można powiedzieć piwo rzemieślnicze lub browar rzemieślniczy? Brakuje tylko wyjścia na szoping Co do sedna tematu to mi podoba się definicja która jest podana tu: https://kilkaslowopiwie.com/2015/10/29/co-to-jest-piwo-rzemieslnicze-i-czym-jest-browar-rzemieslniczy/ a dokładniej to tak w połowie strony. W moim mniemaniu browary typu Amber czy Witnica dalekie są od rzemiosła. Produkują ciągle to samo, w dużych ilościach w dodatku ch...we. Kormoran broni się tym, że ma dobre piwa Ostatnio któryś z browarów nazywających siebie rzemieślniczy wypuścił coś z aromatami (i wcale się nie kryli z tym) - porażka i dno, jak Omnipolo
 9. Lej całość. W pozostałym płynie też będą drożdże i inne pierdoły, które przydadzą się drożdżom.
 10. Szkoda w kanał, może będą dobre. Te nowsze spróbuj, a te starsze w kanał.
 11. Planuję odzyskać drożdże z domowego witbiera. I mam do wyboru dwa piwa, jedno zabutelkowane 4 miesiące temu, drugie 3 miesiące temu - robione na gęstwie po tym pierwszym. Teoretycznie to starsze będzie czystsze mikrobiologicznie ale tylko teoretycznie. Czystość w browarze mam dużą, gęstwę po 4-5 razy czasami używam i żadnych zakażeń. Które wybrać? I obiło mi się kiedyś o uszy, że drożdże do pszenic czasami mutują po dłuższym czasie, ale chyba bardziej chodziło o drożdże do weizena? Ktoś odzyskiwał coś podobnego?
 12. Czyli jednak robiłeś go w 18, a nie w 22 stopniach. To kolosalna różnica. Z mojej strony kończę temat bo się ciężko dogadać.
 13. A co to jest burzliwa na słodko? Nie spotkałem się z takim określeniem.
×
×
 • Create New...