Jump to content

Henx

Members
 • Content Count

  564
 • Joined

 • Last visited

1 Follower

About Henx

 • Birthday 03/18/1985

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2016
 • Liczba warek
  96
 • Miasto
  Szczecin

Kontakt

 • Imię
  Bartek

Recent Profile Visitors

815 profile views
 1. Tylko przy weizenach. I trzymaj te odstrzelone weizeny w zimnym.
 2. Moim skromnym zdaniem winą jest zbyt mało drożdży czyli to co korzen16 napisał. Książkowo to 15-20 minut. Dodałbym nowych drożdży ze dwie paczki bo raczej słabo się namnożą. Nie napowietrzaj już, a do kubka do uwadniania po 10 minutach dodaj trochę tego niedofermentowanego piwa, po kolejnych 5 następną porcję. I najważniejsze - pamiętaj że grzebiesz przy fermentującym piwie także najwyższe standardy higieny, łapy zdezynfekuj, nie rób przeciągów itp.
 3. Napisz coś więcej. Ile litrów, ile drożdży. Jak zacierałeś, czym mierzyłeś obecne BLG? Refraktometr? Uwadniałeś drożdże, ile czasu zanim trafiły do brzeczki?
 4. Gotowanie da efekt „kompotu”. Przemrożenie wybija jakieś tam drobnoustroje ale tylko cześć, można jeszcze wykąpać owoce w pianie ze starsanu i dopiero przemrozić. Można też je spasteryzować w około 70 stopniach. Gotowanie bardzo odradzam, już wolałbym nie dawać ich wcale niż gotować.
 5. Jeśli już chcesz robić dodatki na pierwsze piwo to na Twoim miejscu dodałbym te owoce jakieś 7 dni od startu burzliwej. Jak wyliczyć ilość cukru? Dodajesz go tyle samo co normalnie, ale cukier z owoców musi już być przejedzony, nie spiesz się. Gdyby to były świeże śliwki to nie zmieniłyby ekstrakty takiego piwa bo owoce mają w sobie około 10-15% cukrów. Nie wiem ile % cukru mają suszone, podejrzewam, że koło 3 razy więcej ale zmienią BLG piwa właściwie niezauważalnie także się tym kompletnie nie przejmuj.
 6. Przeprosili za sytuację i powiedzieli, że przejrzą magazyn. Zamawiam dalej i już jest ok.
 7. Nie szedłem na żadną ugodę, poinformowałem ich i tyle. Robię tam dalej zakupy i nie powiem
 8. Miałem je niedawno. Przyjechały z pewnego sklepu piwowarskiego czego nie zauważyłem od razu, rozpakowałem słód, ześrutowałem i użyłem. Resztę w worku zakleiłem taśmą i wrzuciłem do szafki (magazynu słodów). Efekt był taki że piwo i tak było dobre, a te france wlazły do kilku napoczętych worków i trzeba było wywalić kilka kg. Na szczęście dosyć szybko zauważyłem bo jakbym miał do wywalenia kilkadziesiąt kg to by bolało wtedy. Myślę, że gdyby użyć słodu z tymi robaczkami to i tak nic by się nie stało bo wszystko się wygotuje. Kto nigdy nie zjadł śliwki z robakiem niech pierwszy rzuci kamieniem.
 9. A czy robił ktoś kwaśne piwa na tych drożdżach? Jak pracują w niskim ph?
 10. Co do miedzi i zamawiania jej przez internet za 30 zł - w castoramie metr przewodu 3x1,5 kosztuje koło 3 zł i są z tego 3 sprężynki
 11. To spoko. Różnica pomiędzy tym a faktyczną temp wewnątrz jest poniżej 1st. Gra i buczy
 12. A jak masz usytuowany termometr? Z mojego doświadczenia najlepiej jest nakleić sondę na fermentor i zaizolować ją od zewnątrz korkiem/podkładem pod panele/kartonem takim około 10x10cm lub większym.
 13. Cierpliwość to ważna cecha piwowara. Może zacząć ci bulkać nawet po 36h. Najważniejsze to nie zaglądaj do fermentora bo coś z powietrza wleci i zainfekuje.
 14. Zadaj drożdże przy temperaturze brzeczki 16-17 st. Nie spiesz się, zacznij uwadnianie jak temp brzeczki będzie już odpowiednia. Ja często zadaję drożdże na drugi dzień rano jak temp spadnie do idealnej. I pamiętaj, że podczas fermentacji (zwłaszcza na początku) temperatura wewnątrz wiadra jest wyższa o 2-3 st niż na zewnątrz.
 15. Pamiętaj też żeby nie przekraczać 20 minut (no max 30) czasu uwadniania. Bo drożdże zaczną zdychać z głodu.
×
×
 • Create New...